Πρόστιμο ανυποταξίας και απαλλαγή Ι5

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ChaosDelusion
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2015 3:59 pm
Επικοινωνία:

Πρόστιμο ανυποταξίας και απαλλαγή Ι5

Δημοσίευση από ChaosDelusion »

Τον Ιουλιο παω για Ι5 ενω ηδη μου χει ερθει εδω κι ενα χρονο στην εφορια το προστιμο της ανυποταξιας. Αν παρω την απαλλαγη, το προστιμο διαγραφεται;
Επισης επειδη εχω κρισεις πανικου κι αγοραφοβια, δε μπορω να μετακινηθω ως το κεντρο. Πως μπορω να παρω την απαλλαγη απ την Αθηνα; Ευχαριστω

*Το προηγουμενο θεμα που ανοιξα αγνοειται, τουλαχιστον αν διαγραφεται ή Μετακινείται Ας με ενημερωσετε

Δημήτρης

Πρόστιμο ανυποταξίας και απαλλαγή Ι5

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα, παρακολουθώ το forum τα τελευταία χρόνια και πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ στη διαχείριση του στρατού όσον αφορά τον αδερφό μου.

Για να μην πλατιάζω θα μου ήταν πολύτιμη οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το παρακάτω ζήτημα. Πήρα τελικά απαλλαγή Ι5 μετά από δύο χρόνια αναβολών, αλλά μερικούς μήνες πριν είχα κυρηχτεί ανυπότακτος εσωτερικού και 2-3 μήνες πριν περάσω από την επιτροπή μου ήρθε και το πρόστιμο οπότε πλήρωσα και δύο δόσεις γιατί φοβόμουν.

Περίμενα το χαρτί που να επιβεβαιώνει την απαλλαγή τώρα και τους τηλεφώνησα και πέραν ότι δε στέλνουν επιστολή λέει πια, αλλά οκ έχω βγει Ι5, το πρόστιμο λέει δε διαγράφεται παρόλα αυτά. Και έπαθα σοκ γιατί είχα διαβάσει τόσα και το θεωρούσα δεδομένο. Μου είπαν για το νόμο 3421/05, που είναι παλιός και όχι κατατοπιστικός, αλλά βρήκα του 2011 που το γράφει ξεκάθαρα (; Κοινή Υπουργική Απόφαση Αριθμ. Φ.429.1/ 17/281810/2011 - ΦΕΚ 517/Β/5-4-2011). Έχει κάποιος εμεπιρία από κάτι αντίστοιχο; Γνωρίζει τι μπορώ να κάνω για να δαγραφεί το πρόστιμο; Θα εκτιμούσα ειλικρινά κάθε βοήθεια πάρα πολύ! Ευχαριστώ!

Κωστας

Πρόστιμο ανυποταξίας και απαλλαγή Ι5

Δημοσίευση από Κωστας »

Θα σου απαντησω ως καποιος που εφαγε το προστιμο 2 φορες. Ηταν λαθος τους (οχι δικο μου, δεν μου ηρθε ποτε χαρτι καταταξης) τελος παντων, αυτο που με ειχαν βαλει να κανω στο ΡΟΥΦ ηταν να στειλω ενα γραμμα. Εξηγησα στο γραμμα οτι ηταν απο λαθος και σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να αποφυγω τις υποχρεωσεις μου (εχω βγει ι5 χεχε) τελος παντων, ξερω οτι εχει περασει καιρος απο τοτε που εγραψες αλλα αν δεν εχεις κανει τιποτα ακομα σου προτινω να πας στα ρουφ και να το συζητησεις μαζι τους, μπορει να στο ακυρωσουν και εσενα, εμενα μου ειχαν βαλει 12 χιλ :) και τα ακυρωσαν και τα δυο, δεν πληρωσα ουτε ευρω
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες