Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΣΠΖμμ

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από ΣΠΖμμ »

Καλησπέρα. Κατατάχτικα στην Α εσσο 2016, και για κάποιο λόγο ο ψυχίατρος με έβγαλε Ι3 άοπλο (ότι νάνε), μετά από επανεξέταση μου είπε ότι τελικά είμαι καλά Άλλα δεν γίνεται να αλλάξει η Σωματική Ικανότητα εάν δεν περάσουν 6 μίνες. Γνωρίζει κάποιος εαν Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης εάν αλλάξει, αλλάζει και η ειδικότητα;

Είναι άδικο να υπηρετήσω Ι3 χωρείς λόγο.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από dn24 »

ΣΠΖμμ έγραψε:Καλησπέρα.Κατατάχτικα στην Α εσσο 2016, και για κάποιο λόγο ο ψυχίατρος με έβγαλε Ι3 άοπλο (ότι νάνε), μετά από επανεξέταση μου είπε ότι τελικά είμαι καλά Άλλα δεν γίνεται να αλλάξει η Σωματική Ικανότητα εάν δεν περάσουν 6 μίνες. Γνωρίζει κάποιος εαν Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης εάν αλλάξει, αλλάζει και η ειδικότητα;

Είναι άδικο να υπηρετήσω Ι3 χωρείς λόγο.



Την ειδικότητα την χάνεις, και θα σε έχουν στην μονάδα γενικών καθηκόντων. Ως προς το πρώτο που ρωτάς, συννενοήσου με την μονάδα σου, και αν θες ενημέρωσε μας. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Σταύρος

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Σταύρος »

Στο ΚΕΝ κατά τη διάρκεια της βασικής εκπαίδευσης, έχει τη δυνατότητα ο στρατεύσιμος να ζητήσει επανεξέταση της σωματικής του ικανότητας π. Χ. Από Ι4 σε Ι1 και αν ναι ακολουθεi μετά την επανεξέταση εκπαίδευση ενόπλου στρατιώτη;
vasilis

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από vasilis »

Ειχα παθει πριν 7 χρόνια ληποθημικό επεισόδιο με πιθανή κρίση Ε... Περνω προληπτικά αγωγή για κρίση Ε 7 χρόνια δεν εχω κανένα πρόβλημα Τώρα πήγα στον στρατό Μου βγάλαν Ι3 Μπορώ όταν απολυθω η πριν να ζητήσω επανεξέταση για Ι1?
Cena

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Cena »

Ειμαι Ι3 ενοπλο με απαγορευση στα εξης:1. Αρση βαρους,2. Ασκησεις ακριβειας,3. ΠορειεςΤι θα κάνω δηλαδή με το όπλο που εχω χρεωθεί; Να ζητήσω επανεξέταση για Ι1; Δεν ενδιαφέρομαι για σωματα ασφαλείας απλά δε θέλω να κάνω μονο τις υπηρεσίες που κάνουν οι άοπλοι. Καμια συμβουλή;

alexk

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από alexk »

Καλημέρα,
Πάσχω από αγχώδεις διαταραχές, κατάθλιψη και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή καθώς και έντονες διαταραχές ύπνου. Εδώ και ενάμιση χρόνο παίρνω φαρμακευτική αγωγή που κάνει τα προβλήματα αυτά λίγο πιο ανεκτά αλλά σε καμία περίπτωση δεν αισθάνομαι ότι είμαι σε θέση να υπηρετήσω. Έχω ήδη πάρει 2 εξάμηνες και μία ετήσια αναβολή πάντα με πιστοποιητικό από δημόσιο νοσοκομείο μεσω φρουραρχίου. Ακολούθησα και πάλι τη διαδικασία μέσω φρουραρχίου προχτές την Τρίτη και ενώ παρουσίασα και πάλι το πιστοποιητικό ο στρατιωτικός γιατρός είπε ότι δεν τον πείθω για την κατάσταση μου, ότι είμαι ικανός, με έβγαζε Ι4 και μου είπε θα παρουσιαστώ κανονικά. Περιττό να πω ότι έχω χάσει τον ύπνο μου, έχω αυξήσει τα ηρεμιστικά μου για να την παλέψω, με έχει καταβάλει το άγχος και γενικά έχω χειροτερέψει η ποιότητα ζωής μου δραματικά από προχτές. Ήδη σήμερα έχω ραντεβού με τον ιδιώτη ψυχίατρο που με παρακολουθεί και που θεωρώντας ότι δε θα χρειαστεί, δε του ζήτησα να μου δώσει γνωμάτευση. Σήμερα θα πάρω κι από εκεί μία. Μόνο στην ιδέα ότι θα αλλάψω περιβάλλον με αγχώνει απερίγραπτα πολύ.

Αυτό που με προβληματίζει όμως έντονα είναι το εξής: Εφόσον αιτήθηκα απαλλαγής από το φρουραρχίο και δεν την πήρα θα μπορέσω να ζητήσω όταν παρουσιαστώ; Ή πέταξε το πουλάκι και τώρα μέσα;
Bill

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Bill »

Καλησπέρα σας... θα ήθελα να ρωτήσω αν στο κέντρο σε βγάλουν Ι 3 άοπλο ψυχολογικό ( είχα άγχος τις πρώτες 2 μέρες) γίνεται αργότερα στη μονάδα να ζητήσεις να γίνεις Ι2... Και μέχρι Πότε επιτρέπεται να ζητήσεις να αλλάξει το Ι... θέλω να το διατηρήσω και στη μονάδα τον πρώτο καιρό μέχρι τον 3ο μήνα.. και μετά να το αλλάξω... φοβάμαι αν σε επηρεάζει στη μετέπειτα ζωή σου.. Ευχαριστώ!!
sdas

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από sdas »

Bill έγραψε:Καλησπέρα σας... Θα ήθελα να ρωτήσω αν στο κέντρο σε βγάλουν Ι 3 άοπλο ψυχολογικό (είχα άγχος τις πρώτες 2 μέρες) γίνεται αργότερα στη μονάδα να ζητήσεις να γίνεις Ι2... Και μέχρι Πότε επιτρέπεται να ζητήσεις να αλλάξει το Ι... Θέλω να το διατηρήσω και στη μονάδα τον πρώτο καιρό μέχρι τον 3ο μήνα. Και μετά να το αλλάξω... Φοβάμαι αν σε επηρεάζει στη μετέπειτα ζωή σου. Ευχαριστώ!


Δεν σε επηρεάζει στην μετέπειτα ζωή σου, αλλά γιατί θέλεις να το διατηρήσεις τόσο πολύ; Έχει τρέξιμο ε; Εικόνα

Αντωνης

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Αντωνης »

Λογικα γινεται εχω το ιδιο προβλημα. Ζητησα αναβολη και με στηλαν σε ενα ψυχολογο που βαριοταν να με εξεταση και με εβλαλε ι3 αοπλο απο ι1 που ημουν χωρις να με εξεταση. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να πας στον λοχο σου και να ζητησεις επανεξεταση του ι. Η επανεξεταση θα γινει οταν υπηρετησεις 6 μηνες εγω αυτο εκανα και περιμενω.
Άβαταρ μέλους
nightwalker2019
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 9:13 am
Τοποθεσία: Τεχνικο
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από nightwalker2019 »

Εχω παρωμιο προβλημα και μου ειπαν οτι θα μου κανουν επανεξεταση μολις περασουν 6 μηνες. Αν με βαλουν ι1 οπως ειμουν στην αρχη θα με κανουν ενοπλο ρωταω γιατι λογικα θα εχω χασει την εκπαιδευση για τους ενοπλους.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες