Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από gimitrop »

guccimane έγραψε:Εγω παρουσιαστηκα στις 8μιση, ημουν ο 6ος που μπηκε μεσα.

Το καλα ηταν οτι ειχε μικρες ουρες παντου και ολα τα ρουχα μου ηταν τεντα μια και ειχαν ολα τα νουμερα.

Το κακο ειναι οτι με χωσαν λαντζα απο τις 2 μεχρι την αλλη μερα 12.



Νο1 λόγος για να μπαινεις αργα ;)

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
Gtdead
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Απρ 17, 2017 6:33 am
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Gtdead »

Όταν μπήκα, όσοι πρόλαβαν να γραφτούν σε διμοιρία πριν το μεσημεριανό, είχαν τελιώσει μέχρι τις 3. Οι υπόλοιποι έφαγαν την αναμονη του αιώνα. Ο τελευταίος στο λόχο, μπήκε στο θάλαμο στις 9μιση το βράδυ.

Αν είστε πολυ πρόθυμοι την πρώτη μέρα, θα σας βουτήξουν και θα σας βάλουν να κάνετε κάτι. Συνήθως λατζα, η να μοιρασετε φαγητό. Λογικά δεν θα σας εμπιστευτούν να κάνετε κάτι πιο δύσκολο όπως να καταγράψετε νεοσύλλεκτους ή να μοιράσετε υλικά, αλλά καλύτερα να περιμένετε να μπει κάποιος άλλος πριν από εσάς. Δεν χρειάζετε να φάτε πρώτοι ή να πάρετε υλικά πρώτοι, αλλά όσο πιο γρήγορα τελείωσετε με το φακέλωμα, τόσο το καλύτερο.

Και κάτι τελευταίο που ισχύει για τις πρώτες μέρες γενικά (ειδικά την μέρα της κατάταξης). Ο τρόπος που δουλεύει το σύστημα είναι ο εξής.
Κάποιος από την κουζίνα λέει σε κάποιο παλιό στρατιώτη "ε μλκ, φέρε μου 5 άτομα για λάτζα".
Ο στρατιώτης κόβει μια βόλτα στο στρατόπεδο, μόλις δει μια παρέα, φωνάζει "ε εσείς, ελάτε μαζί μου"

Κανεις δεν θα έρθει να σας πει "κύριε νεοσύλλεκτε, έχουμε ανάγκη από άτομα στην κουζίνα". Ειδικά τις πρώτες μέρες, κανείς δεν μπορεί να κρατήσει φάτσες και ονόματα. Απλά αγνοήστε τα πάντα. Το ίδιο πράγμα και για τις πρωινές καθαριότητες. Θα έρθει κάποιος και θα πεί, "η πρώτη στήλη καθαρίζει τουαλέτες, η δεύτερη θάλαμο, η τρίτη προθάλαμο". Αν δεν γουστάρεις να κάνεις τουαλέτες, απλά άλλαξε στήλη επιτόπου. Κανείς δεν θα προσέξει ποιά ειναι η δική σου δουλειά.
Άβαταρ μέλους
Τακης1991
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Τακης1991 »

Ρε παιδια, λενε στον αδερφο μου να παρουσιαστει στην μοναδα του (τελειωσε με το κέντρο) την Δευτερα το πρωι, και για Λερο δεν υπαρχει καραβι, και το παιδι θα φυγει απο παρασκευη βραδυ. Του ειπαν οτι δεν τον δεχονται στην μοναδα νωριτερα, δηλαδη θα πρεπει να πληρωσει κερατιάτικα ξενοδοχεια;
Νίκος

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Νίκος »

Τακης1991 έγραψε: Ρε παιδια, λενε στον αδερφο μου να παρουσιαστει στην μοναδα του (τελειωσε με το κέντρο) την Δευτερα το πρωι, και για Λερο δεν υπαρχει καραβι, και το παιδι θα φυγει απο παρασκευη βραδυ. Του ειπαν οτι δεν τον δεχονται στην μοναδα νωριτερα, δηλαδη θα πρεπει να πληρωσει κερατιάτικα ξενοδοχεια;
Πόσο του μηνός ;
Άβαταρ μέλους
Τακης1991
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Τακης1991 »

Φίλε Νικο 11 του μηνος Δευτερα, αλλα το παιδι πηγε απο χτες. Την ερωτηση την εκανα γιατι εγω θυμαμαι οτι το 2010 για την δικη μου μεταθεση μας πηραν με λεωφοριο απο το κεντρο μας πηγαν πειραια και οταν φτασαμε μας παρεδωσαν. Εδω βλεπω οτι ειπαν σε ολους κοφτε το λαιμο σας και πηγαιντε μονοι σας.
strat95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 18, 2018 2:31 pm
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από strat95 »

Καλησπερα παιδια. Πρεπει να παρουσιαστω 20 του μηνος αλλα θελω να παω μια μερα νωριτερα γιατι η μοναδα ειναι λιγο μακρια. Θα με παρουν η πρεπει να παω σε ενα ξενοδοχειο για μια μερα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Nassos »

Αναγκαστικά θα πρέπει να διανυκτερεύσεις και να μπείς το πρωϊ της επομένης.
strat95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 18, 2018 2:31 pm
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από strat95 »

Ευχαριστω για απαντηση. Κι να πω οτι θα παω τη Τριτη, μεχρι τι ωρα μπορω να παρουσιαστω στην μοναδα; Γιατι δεν προλαβαινω να παω πριν απο 17:00;
πανος

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από πανος »

Μπορείς να μπεις και μια μέρα νωρίτερα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Nassos »

strat95 έγραψε:Ευχαριστω για απαντηση. Κι να πω οτι θα παω τη Τριτη, μεχρι τι ωρα μπορω να παρουσιαστω στην μοναδα; Γιατι δεν προλαβαινω να παω πριν απο 17:00;


Η κατάταξη στα χαρτιά τελειώνει το μεσημέρι, αλλά τραβάει μέχρι και τις 23:00 το βράδυ.
Βαγγέλης Μ.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 7:37 pm
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Βαγγέλης Μ. »

Καλησπέρα παιδιά, παρουσιάζομαι 12/11 Στο στρατόπεδο Βογιατζή στις Φέρες. Ήθελα να πάω από την προηγούμενη Αλεξανδρούπολη και να πάω το πρωί στην μονάδα. Στον ΟΣΕ όμως μου είπαν ότι βγάζουν μόνο βραδινό και θα φτάσω στη μονάδα 16:30 τη μέρα που παρουσιάζομαι. Λόγω του καινούριου συστήματος με τα ΣΥΠΟ κτλ, λέτε να 'χω θέμα;
Γιωργος

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Γιωργος »

Κοίτα και γω το ίδιο θα κάνω, αμα είμαστε πολλοί να μοιραστούμε την καμπάνα τουλάχιστον. Στο εκδοτήριο πάντως μου πε ο τύπος οτι δεν παίζει θέμα, απο τη στιγμή που φτάνει εκείνη την ώρα το τρένο.
Βαγγέλης Μ.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 7:37 pm
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Βαγγέλης Μ. »

Κι εμένα φίλε το ίδιο μου 'πε. Αλλά στην τελική τι τον νοιάζει αυτόν. Ίσως θα πρεπε να πάρουμε κανένα τηλέφωνο στο στρατόπεδο να δούμε γιατί ξέρω τουλάχιστον άλλους δυο που θα πάνε έτσι.
Αβό

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Αβό »

Παιδιά βγάλατε άκρη; Γιατί και εγώ αυτό θα κάνω
Βαγγέλης Μ.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 7:37 pm
Επικοινωνία:

Τι ώρα να παρουσιαστώ;

Δημοσίευση από Βαγγέλης Μ. »

Εγώ όχι ακόμα, δεν έχω βρει τρόπο επικοινωνίας με το στρατόπεδο και στο Φρουραρχείο δεν απαντάνε. Αν καταφέρει και πάρει κανείς ας ενημερώσει.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης