Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
lephleg
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 8:40 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από lephleg »

NicKtheGreeK97 έγραψε:Παλιοτερα ειχα βλεψεις για ορεινος καταδρομεας, οι οποιοι ομως εξειδικευονται στην ορειβασια και στην επιβιωση στα βουνα, το οποιο σημαινει πως θα ημουν αχρηστος μεχρι να εισχωρησει ο εχθρος στην ενδοχωρα, ετσι δεν ειναι;


Οχι βεβαια. Οι δυναμεις καταδρομων αποτελουν κατ'εξοχην μοναδες επιθετικης φυσεως. Αν ο μη γένοιτο συμβει κατι στα συνορα, το πιο πιθανο θα ειναι να βρεθεις να επιχειρεις σε ξενη ενδοχωρα πραγματοποιωντας κρουσεις και δολιοφθορες, υποσκαπτοντας την προελαση του εχθρου.

Το οτι θα βρεθεις στο πρωτο πεδιο μαχης μολις αυτο δημιουργηθει, δεν εχει να κανει τοσο με τις αμυντικες δυνατοτητες των καταδρομων, οσο το οτι αποτελουν μοναδες αμεσης αντιδρασης. Απλα βρισκεσαι εκει και κερδιζεις χρονο μεχρι να κινητοποιηθει η κεντρικη γραμμη αμυνας της χωρας. Δεν εχεις δυναμη πυρος ωστε να ανακοψεις μια επιθεση, οπως το πυροβολικο ή τα τεθωρακισμενα.

Στο κυριο ερωτημα σου τωρα, νομιζω οτι αδικως αγχωνεσαι απο τωρα στο ειδος των καταδρομων που θα επιλεξεις. Αφου με το καλο μπεις και τελειωσεις τη ΣΜΥ, θα βρεθεις στο ΚΕΑΠ για την κυρια εκπαιδευση των ΕΔ οπου θα παρεις τη πρωτη γευση. Σε περιπτωση που την ολοκληρωσεις με επιτυχια θα μπεις στην οικογενεια των ΕΔ και στη συνεχεια θα εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις ποια σχολεια των ΕΔ θα παρακολουθησεις κατα τη διαρκεια της σταδιοδρομιας σου. Απο αμφιβιους, αλεξιπτωτα κτλ μεχρι ακομη και ΟΥΚ! Το σε ποιες μοναδες θα βρεθεις να υπηρετησεις θα καθοριστει σε μεγαλο βαθμο και απο τις αναγκες του στρατευματος τη συγκεκριμενη περιοδο.

Διαιρει και βασιλευε λοιπον. Ενας-ενας στοχος τη φορα. Σου ευχομαι καλη δυναμη και καλη επιτυχια στις πανελλαδικές σου! Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NicKtheGreeK97
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2015 1:53 pm
Επάγγελμα: Rugby και φυση, μα πανω απ ολα ο στρατος
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NicKtheGreeK97 »

Απο οσα γνωριζω τα Ο. Υ. Κ υπαγονται θεωρητικα τουλαχιστον στο πολεμικο ναυτικο, που σημαινει μπαινεις απο τις σχολες πολεμικου ναυτικου για αξιωματικους και υπαξιωματικους, μπορει ομως να κανω και λαθος.

Οπως και να χει σ ευχαριστω πολυ!
Άβαταρ μέλους
lephleg
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 8:40 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από lephleg »

NicKtheGreeK97 έγραψε: Απο οσα γνωριζω τα Ο. Υ. Κ υπαγονται θεωρητικα τουλαχιστον στο πολεμικο ναυτικο, που σημαινει μπαινεις απο τις σχολες πολεμικου ναυτικου για αξιωματικους και υπαξιωματικους, μπορει ομως να κανω και λαθος.

Οπως και να χει σ ευχαριστω πολυ!


Ελα να το πεις αυτο στα βατραχια που εχουμε για στελεχη στη Κυπρο!Εικόνα

Αν θέλεις να σταδιοδρομήσεις στα ΟΥΚ ως στελεχος τοτε μπορεις ειτε απευθειας μεσω στρατιωτικών σχολών του Ναυτικου (ΣΝΔ και ΣΜΥΝ), ειτε να πάρεις την Βατραχοπουλάδα απο ΣΣΕ και ΣΜΥ, βγαζοντας τα αντιστοιχα σχολεια. Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NicKtheGreeK97
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2015 1:53 pm
Επάγγελμα: Rugby και φυση, μα πανω απ ολα ο στρατος
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NicKtheGreeK97 »

Καταλαβα, δηλαδη θεληση να υπαρχει. Εικόνα
Πιο πολυ με κοβω για αλεξιπτωτιστη η πεζοναυτη.
mm1311
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2015 11:54 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mm1311 »

Γεια σας. Θελω να περασω Σ. Μ. Υ και μετα να παω Λ. Ο. Κ και συγκεκριμενα στη μαχη υπαξιωματικος! Ξερετε μετα απο ποσο καιρο θα μπω Λ. Ο. Κ. και ποια περιπου διαδικασια θα ακολουθησει?Και αν υπαρχει προβλημα με μειωπια και αστιγματισμο; (Σε μικρο βαυθμο)

cuervo

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από cuervo »

Θα τρελαθούμε εδώ μέσα, σου έδωσε ο Nassos να διαβάσεις τα δύο θέματα και εσύ έρχεσαι και ρωτάς, οι προηγούμενες σελίδες δεν σου κάνουν; Όλα στο χέρι;
mm1311
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2015 11:54 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mm1311 »

Νταξει οντως εχεις δικιο! Συγνωμη
Άβαταρ μέλους
NicKtheGreeK97
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2015 1:53 pm
Επάγγελμα: Rugby και φυση, μα πανω απ ολα ο στρατος
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NicKtheGreeK97 »

Καλησπερα σε ολους! Επανηλθα μετα απο πανελλαδικες και ΠΚΕ (τα οποια φυσικα περασα αλλα τα μορια δεν επαρκουν, οποτε θα χασω αλλη μια χρονια απο την ζωη μου).
Στο μεταξυ θα ηθελα πληροφοριακα να μαθω πως δουλευει το καθε σχολειο για τον καθε κλαδο ειδικων δυναμεων. Προσπαθω να βρω πληροφοριες εδω αλλα δεν με κατατοπιζει κανενα αρθρο η θεμα για την οργανωση. Εχουμε και λεμε λοιπον:

Απ οσο καταλαβαινω, ειναι απαραιτητη η 6μηνη ΣΒΕΑ, μιλωντας παντα για μονιμα στελεχη των ΕΔ. Μετα οποιος θελει να γινει αμφιβιος καταδρομεας πρεπει να βγαλει επιπλεον το ΣΥΚ (η αλλιως Basic Underwater Demolition School οπως λενε στο Αμερικα αν δεν κανω λαθος;). Και αν καποιος φιλοδοξει να μπει στα ΟΥΚ η στα ΕΤΑ πρεπει να βγαλει αλλο ενα σχολειο που κραταει εναν χρονο; Η το χανω καπου;

loxias

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από loxias »

Παιδια γινεται να παω πρωτα στρατο και μετα να μπω στην σμυ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, αρκεί να είσαι εντός του ορίου ηλικίας για εισαγωγή σε Στρατιωτική Σχολή.
Άβαταρ μέλους
SkraM
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 27, 2017 1:37 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από SkraM »

Καλησπερα σε ολους.
Ειμαι υποψηφιος του 17 για ΣΜΥ Οπλα. Εχω βαλει πρωτα Σωματα και ΣΣΕ αλλα τα μορια ειναι αρκετα. Εχω μερικες ερωτησεις πανω στο θεμα των ειδικων δυναμεων.Απο οσο ξερω οι φοιτητες ΣΜΥ σε καποιο ετος παρακολουθουν υποχρεωτικα μαθηματα ειδικων δυναμεων. Ειναι κατι που με ενδιαφερει μιας που παντα ειχα μια βλεψη προς τα κει. Οποτε γεννουνται τα εξης ερωτηματα.

1) Οταν καποιος αποφοιτει απο την ΣΜΥ και τυχει το οπλο του, οποιο και να ειναι αυτο. Στη συνεχεια απο οσο ξερω εχει τη δυνατοτητα να δηλωσει οτι θελει να επανδρωσει στις ειδικες δυναμεις. Αυτο ειναι μονιμο; Δηλαδη αν εγω ειμαι πεζικο, και θελω να βγαλω ΛΟΚ, θα ειμαι παντα στις ειδικες δυναμεις; Η θα βγαλω το σχολειο και στη συνεχεια θα γυρισω πισω στο οπλο μου;
2) Τι κερδιζει καποιος απο τις ειδικες δυναμεις; Περα απο τις εμπειριες. Απο οσο ξερω παιρνει και μια χρηματικη αναμοιβη. Θελω οσοι ξερουν να μου πουνε ποσα αναμοιιβει το καθε σχολειο αν οντως ισχυει αυτο. Καθε σχολειο σου δινει διακριτικο οταν το τελειωσεις; Ειχα ρωτησει και μου ειπαν οχι μονο λεφτα παιρνεις. Βγαινεις προωρα συνταξη η κατι τετοιο;

3) Τι παιζει με σχολες ΔΥΚ ΖΜΑΚ ΣΧΑΛ ΣΒΕΑ ΛΟΚ ΟΥΚ 31ΜΕΕΔ ΕΤΑ; Σε ποιες απο αυτες μπορει να καταταχθει καποιος απο ΣΜΥ; Κατατασεσαι μονιμα η μεχρι να τελειωσεις το σχολειο; Η μια ανταμοιβει χρηματικα και διακριτικα περισσοτερο απο την αλλη; Η ειναι ολες πανω κατω στα ιδια πλαισια;

4) Απο Οπλα μπορει καποιος να καταταχθει σε καποιο σχολειο;

5) Με ενδιαφερουν ιδιαιτερα ΚΕΟΑΧ και 31, πως μπαινεις; Απο οσο ξερω 31 ειναι στην ΠΑ. Αρα δε μπορει να παει καποιος απο ΣΜΥ ΣΣΕ;

6) Τα ΜΟΝΙΜΑ στελεχη στις ΕΔ πανε υποχρεωτικα σε επιχειρησεις του ΝΑΤΟ;

7) Η ΣΜΥ αλλαξε και εγινε 3 χρονια, γιατι; Βγαινεις με μεγαλυτερο βαθμο πλεον;

8) Αν ισχυει η χρηματικη αμοιβη, ειναι μονιμη η πληρωνεσαι μια φορα για καθε σχολειο; Εννοω ας πουμε καποιος που εχει βγαλε 3-4 σχολεια παιρνει παραπανω βασικο μισθο απο καποιον που δεν εβγαλε κανενα; Η απλα ας πουμε παιρνεις 1500 ευρω αν βγαλεις ΛΟΚ, ενα διακριτικο και τελος.

9) Με τα πτυχια τι γινεται; Αυτος που εχει ενα βαθμο και εχει και πτυχιο τι παραπανω κερδιζει απο καποιος που δεν εχει; Παιρνει αυξηση; Αναβαινει βαθμο; Απο οσο ξερω αν μπεις ΣΜΥ μετα για να γινεις αξιωματικος πρεπει να κατεχεις πτυχιο.

10) Ξερω οτι γινεται καποιος μεσα απο ΣΜΥ να δωσει εξετασεις για ΣΣΕ. Για να ξεκαθαρισω λιγο αυτο το θεμα γιατι ο καθενας μου λεει αλλα. Οταν τελειωνεις την ΣΜΥ και δωσεις εξετασεις. Πας πρωτο ετος ΣΣΕ; Δλδ για να βγεις απο τις σχολες περνας 7 χρονια κλειστος σε σχολες; Καποιος μου ειπε ας πουμε οτι οταν τελειωσεις ΣΜΥ μετα πας εναν ακομα χρονο ΣΣΕ ως 4οετης η κατι τετοιο, πραμα που μου ακουγεται παρα πολυ ωραιο για να ειναι αληθινο.

11) Και τελος κατι πολυ γενικο, πως ειναι πανω κατω η ζωη με το επαγγελμα του στρατιωτικου;

*Ευχαριστω, γνωριζω πως τα παιδια εδω ειναι ενεργα και απαντουν αμεσα και χαιρομαι γιαυτο. Θα προτιμουσα να απαντηθουν τα ερωτηματα αριθμιμενα ωστε να μην παραληφθει κατι καταλαθος και το ξαναρωταω μετα και καλυτερα οσοι ειναι να απαντησουν να απαντησουν επιγραματικα και οχι με λινκ αν ειναι ευκολο (απτην αλλη αν ειναι παρα πολλα και δε μπορει να τα αντιγραψει η να τα γραψει ας βαλει λινκ). Ευχαριστω. Εικόνα

georgepap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2017 3:31 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από georgepap »

Παιδια μηπως ξερει καποιος αν αφου τελειωσω πχ ΣΜΥ σωματα μετα μπορω να τελειωσω σχολειο καταδρομων;

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από marsupilami »

georgepap έγραψε:Παιδια μηπως ξερει καποιος αν αφου τελειωσω πχ ΣΜΥ σωματα μετα μπορω να τελειωσω σχολειο καταδρομων;



ναι εφοσον εισαι στελεχος των ΕΔ μπορεις

FDSFSDFS

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από FDSFSDFS »

Με καλο βισμα ολα γινονται αδελφε στην ελλαδα...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες