Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
girl?!?!
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2012 3:22 pm
Επικοινωνία:

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από girl?!?! »

Καλώς σας βρήκα!

Η απορία μου ξεκινά με την αναζήτηση βοήθειας για ένα φίλο και συναθλητή ο οποίος χρόνια τωρα παλεύει με την ελληνική γραφειοκρατία!

Είναι Γεωργιανός και ήρθε ως αθλητής στην Ελλάδα. Μένει εδώ, αθλείται εδώ και κερδίζει μετάλλια εδώ κάτω απο την ελληνική σημαία. Δεν μπορεί όμως να μπει σε Εθνική ομάδα και μόνιμα μπαίνει αυτόφορο για χαρτιά που δεν έχει.

Είδα λοιπόν το σχετικό άρθρο (το αναρτώ παρακάτω) και πολύ ενδιαφέρομαι να μάθω τι γνωρίζετε για το θέμα και τι γνώμη έχετε.

′ Αρθρον 12 Διά κατατάξεως εις τας ενόπλους δυνάμεις

Ομογενείς αλλοδαποί,εισαγόμενοι εις τας στρατιωτικάς σχολάς αξιωματικών ή υπαξιωματικών των ενόπλων δυνάμεων δυνάμει του ειδικού δι' εκάστην σχολήν νόμου,ή κατατασσόμενοι εις τας ενόπλους δυνάμεις,ως εθελονταί δυνάμει των ειδικών δι' έκαστον κλάδον νόμων,αποκτώσιν από της εισαγωγής των εις τας σχολάς ή της κατατάξεώς των και άνευ

άλλης διατυπώσεως την Ελληνικήν ιθαγένειαν.

ΚΩΔΙΚΑΣ ΕΛΛΗΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΙΑΣ ΝΟΜΟΣ 3370 / 1955 [Εφήμερις της κυβερνήσεως της ελληνικής δημοκρατίας,23 Σεπτεμβρίου 1955,Αρ.Φύλλου 258,σελίδα 2112]

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Διάβασε αυτό άρθρο 5,9 και ότι άλλο πιστεύεις ότι μπορεί να τον βοηθήσει
Άβαταρ μέλους
girl?!?!
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2012 3:22 pm
Επικοινωνία:

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από girl?!?! »

Σε ευχαριστώ πολύ!

θα το κοιτάξω κι εγώ κι ελπίζω να βοηθήσει!Εικόνα

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από D.Y.K »

girl; ! έγραψε: Καλώς σας βρήκα!

Η απορία μου ξεκινά με την αναζήτηση βοήθειας για ένα φίλο και συναθλητή ο οποίος χρόνια τωρα παλεύει με την ελληνική γραφειοκρατία!

Είναι Γεωργιανός και ήρθε ως αθλητής στην Ελλάδα. Μένει εδώ, αθλείται εδώ και κερδίζει μετάλλια εδώ κάτω απο την ελληνική σημαία. Δεν μπορεί όμως να μπει σε Εθνική ομάδα και μόνιμα μπαίνει αυτόφορο για χαρτιά που δεν έχει.

Είδα λοιπόν το σχετικό άρθρο (το αναρτώ παρακάτω) και πολύ ενδιαφέρομαι να μάθω τι γνωρίζετε για το θέμα και τι γνώμη έχετε.

′ Αρθρον 12 Διά κατατάξεως εις τας ενόπλους δυνάμεις

Ομογενείς αλλοδαποί,εισαγόμενοι εις τας στρατιωτικάς σχολάς αξιωματικών ή υπαξιωματικών των ενόπλων δυνάμεων δυνάμει του ειδικού δι' εκάστην σχολήν νόμου,ή κατατασσόμενοι εις τας ενόπλους δυνάμεις,ως εθελονταί δυνάμει των ειδικών δι' έκαστον κλάδον νόμων,αποκτώσιν από της εισαγωγής των εις τας σχολάς ή της κατατάξεώς των και άνευ

άλλης διατυπώσεως την Ελληνικήν ιθαγένειαν.

ΚΩΔΙΚΑΣ ΕΛΛΗΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΙΑΣ ΝΟΜΟΣ 3370 / 1955 [Εφήμερις της κυβερνήσεως της ελληνικής δημοκρατίας,23 Σεπτεμβρίου 1955,Αρ.Φύλλου 258,σελίδα 2112]



Ισχύει. Απλώς είναι πάααρα πολύ γραφειοκρατικό το θέμα, θέλει κυνήγι και υπομονή.

Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από ar93 »

Το άρθρο αναφέρεται σε ομογενείς, άρα αν ο φίλος (και συναθλητής σου) δεν έχει ελληνικές ''ρίζες'' δεν νομίζω ότι μπορεί να αποκτήσει ελληνική ιθαγένεια με αυτό τον τρόπο... Δεν είμαι σίγουρη γι αυτό που σου λέω, αλλά θα πρότεινα να το ψάξει περισσότερο!
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Χρήστος

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από Χρήστος »

Αδερφέ αν περιμένεις από νόμο της 10ετίας του '50 να βγάλεις άκρη τότε θα δυσκολευτείς πάρα πολύ. Το καλύτερο από ολα είναι να απευθυνθείς σε μια ποιο αρμόδια αρχή για μάθεις τι ακριβώς χρειάζεται.
xristina

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από xristina »

Καλησπερα σας ! Ειμαι απο την Ρουμανια κ εχω στην Ελλαδα περιπου 13 χρονια ! Μενο μονιμα εδω... Θα ειθελλα παρα πολη να μου πειτε τη χαρτια χριαζομαι κ αν μπωρο να παρο την ελληνικη υπυκοοτηθα... Ευχαριστω πολη !
Άβαταρ μέλους
pao-13
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 30, 2013 2:09 pm
Επικοινωνία:

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από pao-13 »

Κατα την γνωμη μου θα επρεπε να υπαρχει ενας διαχωρισμος αναμεσα στις εννοιες ιθαγενεια και υπηκοοτητα. Ιθαγενεις οσοι εχουν Ελληνες γονεις η τουλαχιστον εναν απο τους δυο και υπηκοοι οσοι αλλοδαποι ζουν μονιμα στην Ελλαδα πολλα χρονια.
Μαρινελα κοκα

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από Μαρινελα κοκα »

Ειμαι απο την αλβανια εχω πολλα χρονια στην Ελλαδα εχω παιδι με ελληνικη ιθαγενια, εγω και αλλως μου γιος μπωρουμε να παρουμε, αυτο παντως που ξερω ειναι πως επρεπε να μου τι ειχαν δωσει λογο οτι ειμαι η μανα του
Σονια

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από Σονια »

Καλησπερα... Ειμαι απω την αλβανια. Εχω στη Ελλαδα 19 χρονια παντρεμανη με ελληνα και τρια ελληνοπουλα... Το ενα μου παιδι εχει προβλημα Υγeιας. Πάσχει απο Μεσογειακη Ανεμια. Απο τοτε που γεννηθηκε πήγαινε για μεταγγισεις στο Αγια Σοφια Παιδων... Τωρα ο γιος μου ειναι 17 χρονών και συνεχιζει να πασχει απο τη νοσο. Εγω δεν εχω χαρτια. Περιμένω μια απάντηση. Ευχαριστώ πολύ.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από dn24 »

Σονια έγραψε:Καλησπερα... Ειμαι απω την αλβανια. Εχω στη Ελλαδα 19 χρονια παντρεμανη με ελληνα και τρια ελληνοπουλα... Το ενα μου παιδι εχει προβλημα Υγeιας. Πάσχει απο Μεσογειακη Ανεμια. Απο τοτε που γεννηθηκε πήγαινε για μεταγγισεις στο Αγια Σοφια Παιδων... Τωρα ο γιος μου ειναι 17 χρονών και συνεχιζει να πασχει απο τη νοσο. Εγω δεν εχω χαρτια. Περιμένω μια απάντηση. Ευχαριστώ πολύ.



Θέλεις 3 χρόνια νόμιμη παραμονή στην Ελλάδα επειδή έχεις παιδιά με Έλληνα. Εαν δεν είχατε παιδιά, θα ήθελες 7 χρόνια. Ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες