Παγκόσμιος αφοπλισμός

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
GreekSoldier1
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 4:27 am
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από GreekSoldier1 »

Συμφωνώ με τον Αvatar. Όλα όσα λέγονται περί αφοπλισμού κρατών είναι μια ουτοπία. Απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

energoipolites, τα επιχειρήματα σου φίλε μου δεν πείθουν. Όλοι θα ήθελαν έναν κοσμό ιδανικό όπως τον φαντάζεσαι, αλλά εξ'αιτίας της ανθρώπινης φύσης αυτό είναι αδύνατο!
ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από dn24 »

GreekSoldier1 έγραψε: Όλα όσα λέγονται περί αφοπλισμού κρατών είναι μια ουτοπία. Απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

energoipolites, τα επιχειρήματα σου φίλε μου δεν πείθουν. Όλοι θα ήθελαν έναν κοσμό ιδανικό όπως τον φαντάζεσαι, αλλά εξ'αιτίας της ανθρώπινης φύσης αυτό είναι αδύνατο!


Ακριβώς, είναι μία ουτοπία, παρόλο που με το χρήστη energoipolites συμφωνώ σε πολλά, αλλά πρέπει να καταλάβει την ανθρώπινη φύση. Δεν πείθει παρόλο που σεβόμαστε την ουτοπική επιχειρηματολογία του.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
energoipolites
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2012 5:04 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από energoipolites »


GreekSoldier1 εγραψε
Συμφωνώ με τον Αvatar. Όλα όσα λέγονται περί αφοπλισμού κρατών είναι μια ουτοπία. Απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.


Διαφωνω. Αν ηταν να μην πιστευουν οι ανθρωποι και τα κρατη στον αφοπλισμο των κρατων τοτε δεν θα συμμετειχαν ολες οι αναγνωρισμενες επισημα χωρες 193 στον αριθμο στον Οργανισμο Ηνωμενων Εθνων.
Αν ηταν ετσι δεν θα ειχε δημιουργηθει ο Ο. Η. Ε η πρωτη δηλ προσπαθεια συννενοησης των κρατων για τα προβληματα της ανθρωποτητας αν δεν πιστευαν οι ανθρωποι σε ενα μεσο που θα μπορεσει να επιτυχει συμφωνα με τον σκοπο που δημιουργηθηκε τον αφοπλισμο των κρατων, την προληψη του πολεμου, την διευθετηση των διαφορων μεταξυ των χωρων μεσω της διεθνους διπλωματιας, την εξασφαλιση της ειρηνης και η βελτιωση του επιπεδου διαβιωσης σε παγκοσμια κλιμακα.
Φυσικα και δεν ειναι ουτοπια ο αφοπλισμος των κρατων υπο την αιγιδα του Ο. Η. Ε.
Η ουτοπια εχει σχεση με κατι που δεν οδηγει πουθενα η οδηγει σε λαθος δρομο.
Και πολλοι λενε οτι δεν ειναι ο δρομος που ειναι δυσκολος αλλα το δυσκολο ειναι που ειναι ο δρομος και σιγουρα αυτος ειναι ο μονος ανεξοδος ειρηνικος και ασφαΛης τροπος εδραιωσης της διεθνους ασφαλειας και της παγκοσμιας ειρηνης μακρια απο τον πυρηνικο ολεθρο.


GreekSoldier1 εγραψε
Όλοι θα ήθελαν έναν κοσμό ιδανικό όπως τον φαντάζεσαι, αλλά εξ'αιτίας της ανθρώπινης φύσης αυτό είναι αδύνατο!


Καταρχην αν ολοι φανταζομαστε ενα κοσμο σαν αυτο που λεω τοτε ειμαστε σε καλο δρομο μιας και τα επιχειρηματα ειναι αυτα που δινουν κατευθυνση στην συλλογικη δραση... Και οχι οι πολεμοι, οι εθνικοι στρατοι, τα πυρηνικα, χημικα, βιολογικα και συμβατικα οπλα, η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια και εν τελει ο παραλογισμος των πολιτκων...

Οσο για την μοιρολατρικη αντιληψη περι του ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση η και αλλες που μπορουν να ειπωθουν του στυλ ετσι ειναι η ζωη και ο κοσμος δεν αλλαζει.
Η απαντηση ειναι οτι ο κοσμος αλλαξε και αλλαζει πολλες φορες απο το παρελθον μεχρι σημερα.
για παραδειγμα στο παρελθον σε εναν δουλο τι θα επρεπε να του πουμε; Οτι ειναι στην ανθρωπινη φυση να υπαρχουν σκλαβοι και δουλοι και οτι δεν αλλαζει ο κοσμος και ετσι τα φερνει η ζωη να εισαι δουλος;
Παλι καλα που τετοιες αντιληψεις δεν ισχυουν οπου υπαρχουν επιχειρηματα... Και ετσι η δουλεια καταργηθηκε...
ενδεικτικα αναφερω κειμενο...

Τον 17ο αιώνα ο John Locke στη Δεύτερη πραγματεία περί κυβερνήσεως δηλώνει για πρώτη φορά μετά τον 5ο π. Χ. Αιώνα τα εξής σημαντικά και επαναστατικά: «Η δουλεία αποτελεί για τον άνθρωπο μια κατάσταση τόσο ευτελή, τόσο άθλια και τόσο ευθέως αντίθετη με τη μεγάθυμη ιδιοσυγκρασία και το θάρρος του έθνους μας, ώστε πολύ δύσκολα θα φανταζόμασταν ότι ένας Άγγλος, κι ακόμα λιγότερο, ένας έντιμος άνθρωπος, θα μπορούσε να την υποστηρίξει». Το κήρυγμα αυτό κατά της δουλείας άργησε να γίνει πραγματικότητα, διότι, ως γνωστόν, η δουλεία καταργήθηκε επισήμως μετά από δύο αιώνες, τον 19ο αιώνα. Δηλαδή όταν έγραφε την άποψή του ο Λοκ, ήταν δύσκολο να πραγματοποιηθεί και φαινόταν ανέφικτη και ουτοπία.

Πρεπει να υπαρχει μια κατευθυνση και αυτη ειναι η κατευθυνση του αφοπλισμου των κρατων και αυτο πρεπει να κρατησουμε... Γιατι πρεπει να γινομαστε μερος της λυσης και οχι του προβληματος δηλ να προωθουμε τις λυσεις εκεινες που θα μας εξασφαλισουν την διεθνη ασφαλεια και την παγκοσμια ειρηνη και οχι να γινομαστε συνενοχοι πολιτικων που φερνουν οι εξοντωτικες κουρσες των εξοπλιστικων δαπανων οι εθνικοι στρατοι και η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια την ωρα που ο κοσμος πεινα και υποφερει.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από Avatar »

Δείχνεις για μια ακόμη φορά ενεργέ πολίτη ότι αυτά που λες δεν ισχύουν.

Πολύ απλά είπες ότι η αμερική κατά κάποιο τρόπο έφτιαξε τον ΟΗΕ και είναι υπέρ του παγκόσμιου αφοπλισμού. Η ΗΠΑ είναι μία από τις πιο αδίστακτες χώρες.
1) Είπε ότι ήταν υπέρ στο να σταματήσει αυτή η καταστροφή στη φύση και δεν έκανε ουσιαστικά ΤΙΠΟΤΑ.
2) Όταν άρχισε ο οικονομικός κατήφορος για την ΗΠΑ το 2009 αν θυμάμαι καλά δεν πέρασαν 2-3 μήνες που ακουγότανε αυτό ξαφνικά δια μαγείας εμφανίστηκε ο ιός Η1Ν1 ο οποίος ήταν πολύ κοντινός με το συνάχι και εξαπλώθηκε ταχύτατα ενώ τα αντιβιοτικά βγήκαν σε χρόνο ντε τε και μετά δεν ξανα ακούσαμε στην ΤΒ έχει οικονομικό πρόβλημα η ΗΠΑ (ίσως και σύμπτωση αλλά πολλές συμπτώσεις μαζί παύουν να είναι σύμπτωση λέει η λογική... )
3) Ο πόλεμος στο ιρακ ; Όπου ΧΙΛΙΑΔΕΣ παιδιά 2-3 ετών πέθαναν ή κόλαγαν καρκίνους με όλα αυτά που είχε ρίξει η ΗΠΑ ;

Και τέλος ο κόσμος αλλάζει ναι, κάποτε φοράγαμε σανδάλια τώρα σπορτ-εξ. Κάποτε κυνηγάγανε το φαγητό τους τώρα αγοράζουν. Κάποτε ο δούλος ήταν μαύρος (δεν το λέω ρατσιστικά) τώρα ο δούλος είναι ανάλογα σε ποια εταιρεία δουλεύει. Κάποια πράγματα όμως δεν αλλάζουν, όπως ο άνθρωπος πάντα θα έχει μυαλό, θα σκέφτεται πάντα με λογική, θα σκέφτεται το συμφέρον του και πάντα μέσα στην πλειοψηφία θα υπάρχουν οι εγωιστές. Αυτά δεν αλλάζουν γιατί αυτός είναι ο άνθρωπος. Είμαι σίγουρος πως έχεις τσακωθεί με κάποιον σίγουρα, έχεις ανταλλάξει βαριές κουβέντες και ίσως να έχετε παίξει και ξύλο που λέμε. Αν το σκεφτείς αυτό το πράγμα γίνεται και με τις χώρες...
energoipolites
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2012 5:04 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από energoipolites »


Avatar εγραψε
Πολύ απλά είπες ότι η αμερική κατά κάποιο τρόπο έφτιαξε τον ΟΗΕ και είναι υπέρ του παγκόσμιου αφοπλισμού. Η ΗΠΑ είναι μία από τις πιο αδίστακτες χώρες.

Ασχετα απο το αν ειναι μια αδιστακτη χωρα που οντως ειναι στο συγκεκριμενο θεμα (την δημιουργια του Ο. Η. Ε) καλως επραξε μιας και διακυρηξε το δικαιωμα των λαων να ζουν ειρηνικα και εδωσε ελπιδα στο μελλον της παγκοσμιας ειρηνης και της διεθνους ασφαλειας.


Avatar εγραψε
1) Είπε ότι ήταν υπέρ στο να σταματήσει αυτή η καταστροφή στη φύση και δεν έκανε ουσιαστικά ΤΙΠΟΤΑ.


Η Αμερικη δεν υπεγραψε ποτε το πρωτοκολλο του Κιοτο για την αντιμετωπιση της αλλαγης του κλιματος σε αντιθεση με την περιπτωση του αφοπλισμου των κρατων οπου εχει υπογραψει την ιδρυτικη διακυρηξη του Οργανισμου Ηνωμενων Εθνων και ειναι υπερ του αφοπλισμου των κρατων.
Ποτε δεν δεσμευτηκε σε συμφωνιες για την αντιμετωπιση της αλλαγης του κλιματος ενω αντιθετη σταση εχει τηρησει στο θεμα του αφοπλισμου των κρατων συμμετεχοντας ενεργα στην προσπαθεια αφοπλισμου εκπονωντας σχεδια αφοπλισμου του πλανητη και περιοριζοντας τον αριθμο των πυρηνικων της κεφαλων σε συνεργασια με αλλες χωρες.


Avatar εγραψε
3) Ο πόλεμος στο ιρακ ; Όπου ΧΙΛΙΑΔΕΣ παιδιά 2-3 ετών πέθαναν ή κόλαγαν καρκίνους με όλα αυτά που είχε ρίξει η ΗΠΑ ;


Μην συγχεουμε την Αμερικη με τον Ο. Η. Ε στον οποιο συμμετεχουν ολα τα επισημως αναγνωρισμενα κρατη. Ο Ο. Η. Ε ειναι προιον Αμερικανης πρωτοβουλιας αλλα δεν σημαινει οτι εξυπηρετει μονο τα αμερικανικα συμεφροντα μιας και στο συμβουλιο ασφαλειας του Ο. Η. Ε συμμετεχουν και αλλες μεγαλες χωρες οπως Ρωσια, Κινα, Μ. Βρετανια και Γαλλια καθως επισης ειναι ενεργα μελη του ολες οι γνωστες χωρες οπως ειπα.
Και οσο για τον πολεμο στο Ιρακ και για τα εγκληματα που διαπραχθηκαν ειναι ενας ακομη λογος για να αφοπλισθουν τα κρατη και να επιλυονται οι διαφορες μεσω της διεθνους διπλωματιας των διεθνων δικαστηριων και της διαμεσολαβησης του Ο. Η. Ε.


Avatar εγραψε
Και τέλος ο κόσμος αλλάζει ναι, κάποτε φοράγαμε σανδάλια τώρα σπορτ-εξ. Κάποτε κυνηγάγανε το φαγητό τους τώρα αγοράζουν. Κάποτε ο δούλος ήταν μαύρος (δεν το λέω ρατσιστικά) τώρα ο δούλος είναι ανάλογα σε ποια εταιρεία δουλεύει. Κάποια πράγματα όμως δεν αλλάζουν, όπως ο άνθρωπος πάντα θα έχει μυαλό, θα σκέφτεται πάντα με λογική, θα σκέφτεται το συμφέρον του και πάντα μέσα στην πλειοψηφία θα υπάρχουν οι εγωιστές.


Και για αυτο, επειδη ο ανθρωπος εχει μυαλο, λογικη και ειναι προς το συμεφρον του και προς τον ωφελιμισμο οτι κανει, για αυτο πρεπει να επιδωξει τον παγκοσμιο αφοπλισμο των κρατων ο οποιος θα του εξασφαλισει ανεξοδα ειρηνικα και πολυ καλυτερα την παγκοσμια σταθεροτητα και την διεθνη ασφαλεια οπου θα πηγαινουν τα χρηματα στην αναπτυξη, στην παιδεια, Την υγεια, τον πολιτισμο, και την δημιουργια νεων θεσεων εργασιας και οχι στις εξοντωτικες κουρσες των εξοπλιστικων δαπανων που εκτος των αλλων απειλουν εναν πυρηνικο ολεθρο και την βιωσιμοτητα του ανθρωπινου ειδους.


Avatar εγραψε
Είμαι σίγουρος πως έχεις τσακωθεί με κάποιον σίγουρα, έχεις ανταλλάξει βαριές κουβέντες και ίσως να έχετε παίξει και ξύλο που λέμε. Αν το σκεφτείς αυτό το πράγμα γίνεται και με τις χώρες...


Για αυτο το λογο υπαρχουν η αστυνομια και οι νομοι για να ρυθμιζουν τις σχεσεις μεταξυ των πολιτων και για να μην γινεται ζουγκλα η κοινωνια με την αυτοδικια.
Οπως και για τους ανθρωπους ετσι και για τα κρατη πρεπει να σταματησουν οι ανεξελεγκτες στρατιωτικες δαπανες οι εθνικοι στρατοι και η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια και να ρυθμιζονται οι σχεσεις των κρατων μεσα απο την διεθνη διπλωματια, τα διεθνη δικαστηρια και την διαμεσολαβηση του παγκοσμιου διαιτητη του Ο. Η. Ε. Ο οποιος θα φερνει και στρατιωτικο εξοπλισμο (κατι σαν παγκοσμια αστυνομια.)
Ταξικος Αγωνιστης

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από Ταξικος Αγωνιστης »

Παρακαλώ πολύ για ποιό παγκοσμιο αφοπλισμό μιλατε; Φανταζομαι των Μεγαλων δυναμεων κ υπερδυναμεων. Δεν φαντάζομαι να αναφερεστε για εναν κόσμο χωρίς στρατό γενικα, γιατι αυτο που λέτε στερειται λογικής. Επειτα πως δεν θελετε εθνικους στρατούς, τι να εχουμε δυλαδη, υπερεθνικους; Δηλαδή να μας μπούνε οι ιμπεριαλιστες ως χωροφύλακες στο σπιτι μας κ να μας φυλανε ξενα κρατη; Δηλαδή οδηγειτε τον κοσμο σε μια παγκοσμια κυβερνηση, χωρις εθνικους στρατους, χωρις ελαχιστες αντιστασεις των λαω θα ειμαστε υποχειρια ξενων κεντρων αποφασεων.

Οι Ταλιμπαν γιατι δεν ειναι αφοπλισμενοι; Γιατι αντιστεκονται κ τους θαυμαζω γι αυτ. Εμεις εδω στο Ελλάντα θα εχουμε αυτόκλητους 'Προστατες - Νταβατζηδες; Γιατι όποιος δεν εχει στρατο αυτόματα υποδουλώνεται άλλους χωρις να ερωτηθει. Ε οχι καλυτερα ενοπλος κ να αποφασιζω για το σπιτι μου κ τους κοινωνικους μου αγωνες, παρα να ερχονται οι "λυκοι" να μου φυλάξουν τα πρόβατα. ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕΕΕΕΕ!

Αποκλειεται να επιτρεψω τον εαυτο μου να υποδουλωθει σε ξενους, που θα εχουν διατηρησει, αν οχι στρατο, εναν ανωτερο σχηματισμο παγκόσμιας ασφάλειας. Ειμαι δημοκρατικος πολίτης κ αφού έχω υπηρετησει τη θητεια μου μπορω να εχω το αισθημα του Δικαιώματος, να μετεχω στα κοινα του λαύ μου. Κανείς "πασιφιστής" που επεισθη τα Διεθνη κεντρα Αποφασεων δεν θα με υποδουλώσει, επειδη με πιέζει να μην δεχομαι τον στρατο της κοινωνιας μας, ως θεσμό ασφάλειας της ύπαρξης μας. Δηλαδη να τα παρατησουμε; Να παρατήσω το δικαιωμα να αγωνίζομαι για ενα καλύτερο αυριο στην χωρα μου; Να γινω δουλικο επειδη δεν θα χουμε στρατό; Γιατι; Για να ειμαι ερμαιο των ορέξεων καθε ιμπεριαλιστή; Για τι να απεμπολήσω αυτο το δικαιωμ; Ποιά Δηκρατία, πολιτισμός, λαός, ή κοινωνια συνεχισε να υφισταται χωρις το ενοπλο τμημα του λαού της; Ποια μεσα στους αιώνες; Δεν μπορώ να διαννοηθω, ενναν πλανητη με πολιτες χωρις Εθνη κ στρατούς.

Δυστυχως για όλους μας, το ανθρωπινο γενος θα συνεχίσει να επιβουλευεται η μια κοινωνια την άλλη, ειτε ειναι αλλο κρατος, εθνος, φυλή, απ τη πάνω γειτονιά, απο Βορρά η Νότο, οι ανθρωποι ειναι καταδικασμενοι να επαναλμβανονται. Εδω δεν μπορούμε να θεσουμε κανόνες ανθρωπιστικής συμπεριφορας πάνω σε εμπόλεμους, άμαχους, αιχμάλωτους, παιδια, φτωχούς και ακόμα στη υφήλιο πλακωνόμαστε για ποιός επιτέθηκε πρώτος, ποιος εκανε μεγαλύτερο κακό στον άλλον. Σας παρακαλώ δεν μπορω να Βλέπω αρθρογραφίες για παγκόσμιο αφοπλισμό, κατργηση στρατων. Αυτα ανηκουν στη σφαιρα του ουτοπικούΕαν αυριο καταργηθει καθε μορφής ενοπλης στρατιωτικης υπαρξης και ενοπλης ασφάλεια, μεθαυριοκι όλας μια ομαδα ανθρωπων πιο ρωμαλέων πιο ετσι τελος πάντων θα αρπάξουν τα ροπαλα κ θα επιτεθούν στους δίπλα τους, μεχρι οι δίπλα οπλισουν τα πιο εύρωστα σωματωδη μέλη τους για να τους προστατευσουν. Η Συνεχεια γνωστή... Μετα πο 200 χρόνια θα εχουμε κ πάλι στρατούς...
Άβαταρ μέλους
pao-13
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 30, 2013 2:09 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από pao-13 »

ενεργε πολιτη για να μην το κουραζουμαι και λεμε τα ιδια και τα ιδια συμφωνω σε μεγαλο βαθμο με αυτα που ειπαν τα παιδια παραπανω και εχοντας διαβασει ολα οσα εγραψες πιστευω πως ειτε ζεις σε αλλο κοσμο ειτε απλως εχεις γινει τοσο πιστος σε αυτες τις ιδεες που δεν βλεπεις και την αλλη πλευρα. αν ξερεις απο ιστορια ο Αχιλλεας ειχε πει στον Εκτορα πως οι λυκοι δεν τα βρισκουν με τα προβατα , αυτος του ζητησε να τον σεβαστει και να μην το σκυλευσει. Οσο οι υπαρχουν λαοι και μαλιστα ανεξαρτητα κρατη με διαφορετικες αντιληψεις , θα υπαρχουν οπως και να το κανουμε οι αναλογες διεκδηκησεις. Συμφωνω μαζι σου στον αφοπλισμο των πυρηνικων-βιολογικων οπλων , ομως δεν μπορεις με διπλωματικες κινησεις οπως λες να λυσεις χρονια εθνικα θεματα γιατι θα μπλεξεις την βουρτσα με την πο... α. Αντε και το εφαρμοζουμε αυτο το Κυπριακο και το Σκοπιανο δεν θα πρεπε να 'χαν λυθει απο την πρωτη στιγμη ; Εδω συμπιπτει και το ιστορικο αποφθεγμα που παρεθεσα παραπανω. Οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος και απο οτι φαινεται με τετοιους γειτονες εκει οδηγουμαστε στο τελος. Και τελος οσον αφορα για τη θητεια το καταπιεστικο που το βρισκεις θελω να ξερω , η θητεια ειναι η ολοκληρωση του εφηβου σε ενηλικα απο τα αρχαια χρονια και ειναι καθηκον συμφωνα με το Συνταγμα. Και στο κατω κατω οσοι ειστε αντιρρησιες πληρωστε ενα δεκαχιλιαρο στο Υπουργειο Αμυνας και καντε οπως θελετε την ζωη σας. Προσωπικα πιστευω πως ετσι θα επρεπε να γινεται
Άβαταρ μέλους
pao-13
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 30, 2013 2:09 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από pao-13 »

Και αμα θες κανε τον κοπο να διαβασεις αυτο : http://www.defence-point.gr/news/?p=94227
energoipolites
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2012 5:04 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από energoipolites »


Ταξικος Αγωνιστης εγραψε
Παρακαλώ πολύ για ποιό παγκοσμιο αφοπλισμό μιλατε; Φανταζομαι των Μεγαλων δυναμεων κ υπερδυναμεων. Δεν φαντάζομαι να αναφερεστε για εναν κόσμο χωρίς στρατό γενικα, γιατι αυτο που λέτε στερειται λογικής. Επειτα πως δεν θελετε εθνικους στρατούς, τι να εχουμε δυλαδη, υπερεθνικους; Δηλαδή να μας μπούνε οι ιμπεριαλιστες ως χωροφύλακες στο σπιτι μας κ να μας φυλανε ξενα κρατη; Δηλαδή οδηγειτε τον κοσμο σε μια παγκοσμια κυβερνηση, χωρις εθνικους στρατους, χωρις ελαχιστες αντιστασεις των λαω θα ειμαστε υποχειρια ξενων κεντρων αποφασεων.

Οι Ταλιμπαν γιατι δεν ειναι αφοπλισμενοι; Γιατι αντιστεκονται κ τους θαυμαζω γι αυτ. Εμεις εδω στο Ελλάντα θα εχουμε αυτόκλητους 'Προστατες - Νταβατζηδες; Γιατι όποιος δεν εχει στρατο αυτόματα υποδουλώνεται άλλους χωρις να ερωτηθει. Ε οχι καλυτερα ενοπλος κ να αποφασιζω για το σπιτι μου κ τους κοινωνικους μου αγωνες, παρα να ερχονται οι "λυκοι" να μου φυλάξουν τα πρόβατα. ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕΕΕΕΕ! [/QUOTE

Προς απαντηση σου παραθετω καποια στοιχεια τα οποια αμφισβητουν οτι ο ελληνικος στρατος εγγυαται την εθνικη ανεξαρτησια~ !

1) Σημίτης Ευχαριστώ την κυβέρνηση των ΗΠΑ


2) Η συμφωνια της Μοσχας το 1944 οπου λεγεται και υποστηριζεται οτι η Ελλαδα περασε στην Αμερικανικη και Βρετανικη επιρροη και στην σφαιρα επιρροης της Δυσης~ !

Αυτο σε καμια περιπτωση δεν λεγεται εθνικη ανεξαρτησια~ !

Ταξικος Αγωνιστης εγραψε
Αποκλειεται να επιτρεψω τον εαυτο μου να υποδουλωθει σε ξενους, που θα εχουν διατηρησει, αν οχι στρατο, εναν ανωτερο σχηματισμο παγκόσμιας ασφάλειας. Ειμαι δημοκρατικος πολίτης κ αφού έχω υπηρετησει τη θητεια μου μπορω να εχω το αισθημα του Δικαιώματος, να μετεχω στα κοινα του λαύ μου. Κανείς "πασιφιστής" που επεισθη τα Διεθνη κεντρα Αποφασεων δεν θα με υποδουλώσει, επειδη με πιέζει να μην δεχομαι τον στρατο της κοινωνιας μας, ως θεσμό ασφάλειας της ύπαρξης μας. Δηλαδη να τα παρατησουμε; Να παρατήσω το δικαιωμα να αγωνίζομαι για ενα καλύτερο αυριο στην χωρα μου; Να γινω δουλικο επειδη δεν θα χουμε στρατό; Γιατι; Για να ειμαι ερμαιο των ορέξεων καθε ιμπεριαλιστή; Για τι να απεμπολήσω αυτο το δικαιωμ; Ποιά Δηκρατία, πολιτισμός, λαός, ή κοινωνια συνεχισε να υφισταται χωρις το ενοπλο τμημα του λαού της; Ποια μεσα στους αιώνες; Δεν μπορώ να διαννοηθω, ενναν πλανητη με πολιτες χωρις Εθνη κ στρατούς. [/QUOTE

Οπως εχω πει η ειρηνη και η Διεθνης ασφαλεια και σταθεροτητα μπορουν να επιτευχθουν πολυ καλυτερα με πολυ λιγοτερα χρηματα με την θεσπιση ενος Διεθνους Δικαιου και τον αφοπλισμο των κρατων οπου τα θεματα θα διευθετουνται μεσω του Ο. Η. Ε οπου σημερα συμμετεχουν 193 αναγνωρισμενα επισημως κρατη.

Οι εθνικοι στρατοι χωρις να υπαρχει Διεθνες Δικαιο και δυνατος Ο. Η. Ε που να ρυθμιζει τις σχεσεις μεταξυ των κρατων θυμιζει παρα πολυ της κονωνιες που τα προβληματα των πολιτων λυνονταν μεσω της αυτοδικιας.
Δηλαδη οπως στις κοινωνιες παλια που δεν υπηρχε το Θετικο Δικαιο και ουτε οργανωμενη αστυνομια οι διαφορες των πολιτων λυνονταν μεσω της αυτοδικιας μεσω της χρησης των οπλων που ειχε ο καθε πολιτης ετσι συμβαινει σημερα στις σχεσεις μεταξυ των εθνων σε πολυ μεγαλυτερη κλιμακα φυσικα~ !

Αναλογικα οπως υπαρχει το Θετικο Δικαιο και η αστυνομια ετσι και στις σχεσεις των κρατων πρεπει να υπαρχει το Διεθνες Δικαιο και δυνατος Ο. Η. Ε με αφοπλισμενα τα κρατη~ !
Δεν γινεται τα κρατη σημερα να μην λειτουργουν και να πραττουν βαση ενος Διεθνους Δικαιου αλλα να επιλεγουν την λυση της αυτοδικιας μεσα σε μια κουρσα εξοντωτικων εξοπλιστικων δαπανων και εθνικων στρατων~ !
Πως θα σας φαινοταν αν ειχαμε ο καθενας απο ενα οπλο χωρις να υπακουμε σε νομους και με καθε αντιδικια καταφευγαμε στα οπλα;
Ε κατι αναλογο συμβαινει με τα κρατη σημερα οπου δεν υπαρχει ενα Διεθνες Δικαιο και ο καθενας απειλει τον αλλο με πολεμο οταν εμφανιζονται Αντιδικιες μεταξυ των κρατων~ !

energoipolites
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2012 5:04 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από energoipolites »


pao-13 εγραψε
Οσο οι υπαρχουν λαοι και μαλιστα ανεξαρτητα κρατη με διαφορετικες αντιληψεις, θα υπαρχουν οπως και να το κανουμε οι αναλογες διεκδηκησεις. Συμφωνω μαζι σου στον αφοπλισμο των πυρηνικων-βιολογικων οπλων, ομως δεν μπορεις με διπλωματικες κινησεις οπως λες να λυσεις χρονια εθνικα θεματα γιατι θα μπλεξεις την βουρτσα με την πο... Α. Αντε και το εφαρμοζουμε αυτο το Κυπριακο και το Σκοπιανο δεν θα πρεπε να 'χαν λυθει απο την πρωτη στιγμη ; Εδω συμπιπτει και το ιστορικο αποφθεγμα που παρεθεσα παραπανω. Οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος και απο οτι φαινεται με τετοιους γειτονες εκει οδηγουμαστε στο τελος.


Οπως ειπα και παραπανω με την εγκαθιδρυση του Διεθνους Δικαιου στην συνειδηση των κρατων και τον αφοπλισμο των κρατων μπορει η καθε χωρα να καταφευγει στο Διεθνες Δικαστηριο και να δικαιωνεται η να απορριπτονται οι ισχυρισμοι της χωρις να καταφευγει στην αυτοδικια οπως συμβαινει σημερα... !


pao-13 εγραψε
Και τελος οσον αφορα για τη θητεια το καταπιεστικο που το βρισκεις θελω να ξερω, η θητεια ειναι η ολοκληρωση του εφηβου σε ενηλικα απο τα αρχαια χρονια και ειναι καθηκον συμφωνα με το Συνταγμα. Και στο κατω κατω οσοι ειστε αντιρρησιες πληρωστε ενα δεκαχιλιαρο στο Υπουργειο Αμυνας και καντε οπως θελετε την ζωη σας. Προσωπικα πιστευω πως ετσι θα επρεπε να γινεται


Πως σχολιαζεις την πρακτικη των Ελληνων νομοθετων να παραβιαζουν εν γνωσει τους και κατα εξακουλουθηση τα ανθρωπινα δικαιωματα και να υποχρεωνουν στην τρελα οσους δεν επιθυμουν να καταταγουν στον στρατο;

ο λογος που γινεται περι Συνταγματικης υποχρεωσης οσον αφορα την στρατιωτικη θητεια αποτελει βαναυση παραβιαση των ανθρωπινων δικαιωματων τα οποια οι Ελληνες νομοθετες οφειλουν να σεβονται... !

Θα επαναλαβω οτι το Ευρωπαικο Δικαστηριο των Ανθρωπινων Δικαιωματων εχει βγαλει καταδικαστικες αποφασεις για την Ελλαδα στο θεμα της υποχρεωτικης στρατευσης των νεων στην χωρα μας λεγοντας...

Επισης το Ευρωπαικο Δικαστηριο των Ανθρωπινων Δικαιωματων αποφάσισε ότι η αντίρρηση συνείδησης στη στρατιωτική θητεία, ως εκδήλωση βαθιά ριζωμένων θρησκευτικών ή άλλων πεποιθήσεων, προστατεύεται από την Ευρωπαϊκή Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου. Στη συνέχεια το δικαστήριο υπογραμμίζει ότι η επαναλαμβανόμενη δίωξη και η συστηματική στέρηση των πολιτικών δικαιωμάτων από εκείνους που δεν έχουν εκπληρώσει τη στρατιωτική τους θητεία συνιστά απάνθρωπη και εξευτελιστική μεταχείριση, καθώς και ότι οι αντιρρησίες συνείδησης πρέπει να αντιμετωπίζονται ως πολίτες και δεν θα πρέπει να δικάζονται ενώπιον στρατιωτικών δικαστηρίων, αντιμετωπίζοντας στρατιωτικές πειθαρχικές ποινές.
Άβαταρ μέλους
pao-13
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 30, 2013 2:09 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από pao-13 »

Να ρωτησω κατι και αν θες μου απαντας. Θητεια εχεις κανει ναι η οχι ; Και κατι ακομα που εχω να πω. Η κοινωνια μας οπως διαμορφωνεται τα τελευταια χρονια εχει κανει τους περισσοτερους νεους τεμπεληδες, ξενυχτηδες και μαλθακους που δεν εχουν τιποτα αλλο στο μυαλο τους εκτος απο το πως να εχουν τον πισινο τους βολεμενο. Δεν καταλαβαινω που βρισκεις το καταπιεστικο εσυ, γιατι για να το τονιζεις η θα πρεαπει να μην εκανες μα θητεια καλη η να εχεις ακουσει πραγματα που να σε απωθουν απο το να πραγματοποιησεις τη θητεια σου.

Οπως ειπα και πριν οσοι ειστε αντιρρησιες θα επρεπε να υπαρχει νομος που να σας επιβαλλει την καταθεση συμβολικου ποσου προς το Κρατος και μπορειτε να κανετε την ζωη σας οπως την θελετε εσεις. Βαναυση καταπιεση ειναι η σκλαβια, η φτωχεια σε τριτοκοσμικες χωρες, τα βασανηστηρια αλλα σε καμια περιπτωση κατα την γνωμη μου παντα η θητεια. Αλλαγες μπορουν να γινουν πολλες για να καταστησουν αυτο το θεσμο πιο οικειο για τους πολιτες

Και επειδη δηλωσες πως ο ελληνικος στρατος δεν εγγυαται την ανεξαρτησια, στην συγκεκριμενη περιπτωση η κυβερνηση της Ελλαδας ειναι αυτη που δεν εγγυηθηκε την εξουσια και οχι ο στρατος. Μην μπλεκεις τα πραγματα και μην προβαλλεις την Αμερικη ως σωτηρα που αλλη δουλεια δεν κανει απο το να παρεμβενει στα ζητηματα αλλων χωρων

Και κατι τελευταιο. Δεν ειναι αναγκαιο κατα την γνωμη μου η δικη για τους αντιρρησιες. Μπορειτε να καταβαλλεται το ποσο των 10.000 ? στο κρατος με συνεπεια τον αποκλεισμο απο καθε εμισθη σχεση με το Δημοσιο, γιατι πολλοι απλα δεν το στηριξατε οταν αυτο σας χρειαστηκε. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα δικα σου στη ζωη. Διαλεγεις και περνεις !
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες