Μετάλλιο ανδραγαθίας

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
fabio13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 3:36 am
Επικοινωνία:

Μετάλλιο ανδραγαθίας

Δημοσίευση από fabio13 »

Γεια σας!

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κανενας σχετικα με τα μεταλλια ανδρειας που περνει ενας στρατιωτικος.

Πιο συγκεκριμενα, ο παππους μου ειχε τιμηθει -με διαταγή- το '40 με το Αριστειο Ανδραγαθιας και προηχθη στον επομενο βαθμο. Παρ'ολα αυτα το μεταλλιο αυτο δεν καταφερε ποτε να το παρει. Μεχρι που απηυδησε με την ολη κατασταση, τους διαολοστειλε Εικόνα και δεν ασχοληθηκε ποτε ξανα με αυτο το θεμα.

Καταλαβαινω πως εχουν περασει κάμποσα χρονια από τότε Εικόνα αλλα αυτο που θα ηθελα να μάθω ειναι αν υπαρχει ακομα το μεταλλιο, αν ναι που μπορω να απευθηνθω, και το πιο σημαντικο αν ειναι εφικτο να κινησω τις διαδικασιες για να του το προσφερω μετα απο τόσα χρονια σαν δωρο.
Παρακαλώ οποιος μπορει να βοηθησει ας μου στειλει pm.
Ευχαριστώ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μετάλλιο ανδραγαθίας

Δημοσίευση από dn24 »

Τελικά θα 'επρεπε να σκέφτομαι πιο διπλωματικά. Δεν γλυστρούσα κι εγώ όσο ήμουν στον στρατό κάτω απο τις ρόδες του GD-240 που μετέφερε κανένα στρατηγό μπας και έπαιρνα κανά μετάλλιο ανδραγαθίας τι άλλο θα δούμε με το ΠΑΣΟΚ Εικόνα
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Μετάλλιο ανδραγαθίας

Δημοσίευση από thanos123 »

dn24 έγραψε:Τελικά θα 'επρεπε να σκέφτομαι πιο διπλωματικά. Δεν γλυστρούσα κι εγώ όσο ήμουν στον στρατό κάτω απο τις ρόδες του GD-240 που μετέφερε κανένα στρατηγό μπας και έπαιρνα κανά μετάλλιο ανδραγαθίας τι άλλο θα δούμε με το ΠΑΣΟΚ Εικόνα


αυτή η σκέψη σου δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί διπλωματική. Κάπως αλλιώς ίσως αλλα δεν είναι εκεί το θέμα. Το πασοκ τι σχέση έχει με το αρχικό ποστ του fabio; Και γενικότερα; Ξέρεις λοιπόν τι έχω παρατηρήσει ότι εσείς οι στρατιωτικοί που έχετε φύγει απο το στρατό εννίοτε όταν γίνεστε πολίτες τον κατακρίνετε. Και βγαζετε τα αποθυμένα σας και αυτο δεν είναι σωστο. Αλλά ούτε εδ'ω είναι το θέμα.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μετάλλιο ανδραγαθίας

Δημοσίευση από dn24 »

thanos123 έγραψε:

αυτή η σκέψη σου δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί διπλωματική. Κάπως αλλιώς ίσως αλλα δεν είναι εκεί το θέμα. Το πασοκ τι σχέση έχει με το αρχικό ποστ του fabio; Και γενικότερα; Ξέρεις λοιπόν τι έχω παρατηρήσει ότι εσείς οι στρατιωτικοί που έχετε φύγει απο το στρατό εννίοτε όταν γίνεστε πολίτες τον κατακρίνετε. Και βγαζετε τα αποθυμένα σας και αυτο δεν είναι σωστο. Αλλά ούτε εδ'ω είναι το θέμα.



Δες το άρθρο του moderator "μετάλιο ανδραγαθίας" και θα δείς που κολλάει το ΠΑΣΟΚ, και πώς σχολιάζεται το άρθρο απο το blog που παραθέτει ο διαχειριστής, και εγώ στο ίδιο κλίμα του αρθρογράφου σχολιάζω. Δεν σε πείραξα προσωπικά, δες και θα καταλάβεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Μετάλλιο ανδραγαθίας

Δημοσίευση από thanos123 »

dn24 έγραψε:
thanos123 έγραψε:

αυτή η σκέψη σου δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί διπλωματική. Κάπως αλλιώς ίσως αλλα δεν είναι εκεί το θέμα. Το πασοκ τι σχέση έχει με το αρχικό ποστ του fabio; Και γενικότερα; Ξέρεις λοιπόν τι έχω παρατηρήσει ότι εσείς οι στρατιωτικοί που έχετε φύγει απο το στρατό εννίοτε όταν γίνεστε πολίτες τον κατακρίνετε. Και βγαζετε τα αποθυμένα σας και αυτο δεν είναι σωστο. Αλλά ούτε εδ'ω είναι το θέμα.



Δες το άρθρο του moderator "μετάλιο ανδραγαθίας" και θα δείς που κολλάει το ΠΑΣΟΚ, και πώς σχολιάζεται το άρθρο απο το blog που παραθέτει ο διαχειριστής, και εγώ στο ίδιο κλίμα του αρθρογράφου σχολιάζω. Δεν σε πείραξα προσωπικά, δες και θα καταλάβεις.



και σχολίασες αυτην την "είδηση"; Αυτό είναι αστείο και η πηγή ακόμα πιο αστεία επέτρεψε μου. Καθώς δεν διασταυρωθηκε. Διασταυρώθηκε; Βρηκαμε "ειδηση" αναρτήσαμε και οτι ναναι. Πως εισαι σίγουρος οτι έγιναν αυτά δηλ; Δεν κρατάς καμία επιφύλαξη; Ασε που είναι και ανυπόγραφη. Και σιγά το μπλοκ δηλ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μετάλλιο ανδραγαθίας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αυτό βρήκα αυτό έβαλα (το αν που έβαλα προφανώς δεν το είδατε), αν διαβάσετε την πρώτη πηγή που έδωσα θα δείτε ότι μέσα αναφέρει Νομοθετικό διάταγμα και λίγο ποιο κάτω αυτό " Τα σχετικά με τα πολεμικά στρατιωτικά μετάλλια (κατηγορίες, προυποθέσεις, διαδικασία απονομής και ο τρόπος που φέρονται) θα καταχωρηθούν με νεώτερη διαταγή, δεδομένου ότι εκκρεμεί η τροποποίηση των αντίστοιχων άρθρων του ΝΔ 376/1974. "

Αν θέλει ο φίλος ο fabio θα το ψάξει και λογικά θα την βρει την άκρη, μην κάνετε σαν 10χρονα. Φιλικά Εικόνα
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Μετάλλιο ανδραγαθίας

Δημοσίευση από thanos123 »

Εγώ αναφέρθηκα Στο σαιτ της zougla.gr και όχι στα μετάλλια που είναι απο αξιοπιστη πηγή.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες