Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Εξοπλιστικά προγράμματα, προμήθειες και η αμυντική βιομηχανία
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από mixanikara »

Θελω να κατασκευάσω το επόμενο μη επανδρωμένο αερόχημα αναγνώρισης και επιτήρισης σε επίπεδο διμοιρίας ή λόχου για τον ΕΣ.Εικόνα. Πρεπει να είναι φτηνο, ελαφρύ, ευκολο στη χρήση ακομα και για άτομα που δέν έχουν ιδέα πώς δουλεύει και φυσικα υψηλού βαθμου αυτοματοποισης. Ειναι κανενας άλλος που να ασχολείται για να ανταλλάξουμε απόψεις και ιδέες;Εικόνα
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
12θεϊστής

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

mixanikara έγραψε:Θελω να κατασκευάσω το επόμενο μη επανδρωμένο αερόχημα αναγνώρισης και επιτήρισης σε επίπεδο διμοιρίας ή λόχου για τον ΕΣ.Εικόνα. Πρεπει να είναι φτηνο, ελαφρύ, ευκολο στη χρήση ακομα και για άτομα που δέν έχουν ιδέα πώς δουλεύει και φυσικα υψηλού βαθμου αυτοματοποισης. Ειναι κανενας άλλος που να ασχολείται για να ανταλλάξουμε απόψεις και ιδέες;Εικόνα

Σοβαρά το λες;
Άμα, όντως γουστάρεις εγώ φιλαράκι σε φτιάχνω το δικτύωμα σε ότι ευρωκώδικα γουστάρεις Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από mixanikara »

Σοβαρότατα το λέω. Για την κουβέντα ένας μηχανολόγος μηχανικός και ένας αεροναυπηγός μηχανικος στην Κύπρο που πειραματιζονταν με καποιες ειδικές επιφάνειες σε ενα αυτοσχεδιο μοντέλο. Με φαντινγκ ενος επιστημονικου οργανισμου απλώς. Κατάφεραν τελικά να φτιαξουν το τελειοτερο μη επανδρωμένο αεροχημα ερευνας και διασωσης κάτω απο ακραίες καιρικές συνθήκες στον κοσμο! Πλακώσανε όλες οι εταιρίες του κοσμου να συνεργαστουν μαζί τους. Κάνανε επιτέλους κάτι και οι Κύπριοι που να είναι εθνικά υπερήφανοι. Οι Τουρκοι φτιάξανε ήδη κάτι αλλα είναι της πλάκας τελείως. Τουρκικης τεχνολογίας.Εικόνα
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
12θεϊστής

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Ε τότε έλα να κονομήσουμε! Ελπίζω να ξέρεις να βιδώνεις Εικόνα

Στα σοβαρά, μπορώ να σχεδιάσω τον σκελετό, αλλά υποψιάζομαι ότι μπορείς κι εσύ... Γενικά χρειάζεται και ένας καλός ηλεκτρονικός.

Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από mixanikara »

Δεν ειναι τοσο τρομερα τα πράγματα οσο νομίζεις συναγωνιστη. Παιδάκια μπορουν να φτιάξουν ενα καλο μοντελακι. Εχει και στο εμποριο ετοιμα πολυ φτηνα airframes, δυνατα μοτεράκια, σερβομηχανισμούς, μπαταρίες που ίσως να φορτίζονται μέσω φωτοβολταικών και οτι θές χωρις να ξοδευτείς. Του βάζεις και μια καλή μητρική πάνω,GPS, γυροσκοπια και οτι άλλα καλούδια τραβάει η ψυχή σου. Το autopilot ειναι το δυσκολο μέρος!Εικόνα Ορίστε μερικά λινκ για να πάρεις μια ιδέα. http://www.dinfo.gr/?p=2610 αυτο... http://diydrones.com/ και αυτο. http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231122456
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
12θεϊστής

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Πολύ ενδιαφέρον θέμα φίλε μου. Οπότε το μέγεθος πρέπει να είναι περίπου όσο το μέγεθος του αεροπλάνου στο 3ο λινκ. Εξαρτάται όμως από το βάρος και τον όγκο του εξοπλισμού. Όσο πιο βαρύ τόσο πιο μεγάλη επιφάνεια φτερών χρειάζεται. Επίσης ο όγκος σε αναγκάζει σε πιο "χοντρή" άτρακτο οπότε αυξάνεται η οπισθέλκουσα. Ένα άλλο θέμα είναι και το κέντρο βάρους. Πάντως αν και δεν είναι ειδικός πιστεύω μπορώ να κάνω τα φτερά. Από κει και πέρα εξαρτάται τι είδους όχημα θέλεις. Θα πάρεις μια έτοιμη άτρακτο θα κολλήσεις τα φτερά και θα χώσεις μέσα τον κινητήρα και τα σερβό και όλα κομπλέ ή μιλάς για κάτι πιο πολύπλοκο;

Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από mixanikara »

12θεϊστής έγραψε: Πολύ ενδιαφέρον θέμα φίλε μου. Οπότε το μέγεθος πρέπει να είναι περίπου όσο το μέγεθος του αεροπλάνου στο 3ο λινκ. Εξαρτάται όμως από το βάρος και τον όγκο του εξοπλισμού. Όσο πιο βαρύ τόσο πιο μεγάλη επιφάνεια φτερών χρειάζεται. Επίσης ο όγκος σε αναγκάζει σε πιο "χοντρή" άτρακτο οπότε αυξάνεται η οπισθέλκουσα. Ένα άλλο θέμα είναι και το κέντρο βάρους. Πάντως αν και δεν είναι ειδικός πιστεύω μπορώ να κάνω τα φτερά.Από κει και πέρα εξαρτάται τι είδους όχημα θέλεις. Θα πάρεις μια έτοιμη άτρακτο θα κολλήσεις τα φτερά και θα χώσεις μέσα τον κινητήρα και τα σερβό και όλα κομπλέ ή μιλάς για κάτι πιο πολύπλοκο;

Ειναι οντως πολύ ενδιαφέρον θέμα. Τα UAV ειναι κάτι σαν το αεροπλάνο στον 1ο ΠΠ. Ειναι το μέλλον. Γενικα ότι έχει να κάνει με ρομποτική. Στο μέλλον θα πολεμούν τα ρομποτ για μας και θα κρίνουν το αποτέλεσμα μιας συγκρουσης! Για να είμαι ειλικρινής εχω στο μυαλό μου κάτι σαν το Raven αλλα σε πιο απλοποιημένη έκδοση. Σαν ιδέα όμως είναι ακριβώς το ίδιο... "http://ocw.mit.edu/courses/". Η αλήθεια είναι ότι δέν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με αεροναυπηγική για να ξέρω αεροδυναμική. Διαβαζω εδω απο το ΜΙΤ κάποια πραγματα για να μπώ στο νόημα και μετα θα αποφασίσω τι πρεπει να γίνει. Σιγουρα ομως πρεπει να ειναι οσο το δυνατόν ελαφροτερο και με σπαστά φτερα για να κουβαλιέται εύκολα. "
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από mixanikara »

Για το WASP περισσοτερες πληροφορίες. "Θα μπορεί να παρεμβάλει τηλεφωνικές συνομιλίες και να ξεκλειδώσει ασύρματα δίκτυα Ένα χειροποίητο μη επανδρωμένο αεροσκάφος ικανό να εκκινήσει κυβερνοεπιθέσεις και να παρεμβάλει τηλεφωνικές κλήσεις, κατασκευάστηκε από δύο ειδικούς σε θέματα ασφαλείας. Το Wireless Aerial Surveillance Platform (WASP), ή στα ελληνικά Ασύρματη Εναέρια Πλατφόρμα Παρακολούθησης, αναπτύχθηκε πάνω σε ένα ήδη υπάρχον παλιό μη επανδρωμένο αεροσκάφος. Ο Richard Perkins και ο Mike Tassey, επενέβησαν και εγκατέστησαν νέα συστήματα και το κατέστησαν ικανό να εντοπίζει και να παρακολουθεί σημεία πρόσβασης στο διαδικτύου και κινητά τηλέφωνα. Μπορεί να αναγνωρίζει τα ξεκλείδωτα δίκτυα και μέσω αυτών να συνδέεται στο διαδίκτυο και να εξαπολύει επιθέσεις σε συστήματα υπολογιστών. Το WASP είναι ικανό να αναγνωρίζει και να συλλέγει αριθμούς PIN κινητών τηλεφώνων δικτύου GMS, τους οποίους χρησιμοποιεί μετά για να πραγματοποιεί κλήσεις, δίνοντας έτσι την δυνατότητα παρακολούθησης συνομιλιών, ακόμα και να λειτουργεί και ως υποτιθέμενος πύργος κινητής τηλεφωνίας. Το όλο εγχείρημα στοίχισε 6.200 δολάρια και οι δημιουργοί του ισχυρίζονται πως ο κύριος στόχος τους είναι να αναγκάσουν την ηλεκτρονική βιομηχανία να συνειδητοποιήσει πως οποιοσδήποτε έχει την πρόσβαση στα κατάλληλα υλικά για να κατασκευάσει μία υπερσύγχρονη μηχανή. Τόσο οι επιπτώσεις, όσο και τα οφέλη των χρήσεων του WASP είναι πραγματικά εξαιρετικά. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να εντοπίσει κινητά σε περιοχές που έχουν πληγεί από κάποια καταστροφή και θα οδηγούσαν στην ανεύρεση τυχόν επιζώντων, ή θα μπορούσε να πετάξει πάνω από περιοχές και να λειτουργήσει ως τηλεφωνικός πύργος. Ο κίνδυνος όμως εάν πέσει σε λάθος χέρια, είναι υψηλός μιας και θα μπορούσε να χρησιμεύσει ως όπλο και να καταφέρει ηλεκτρονικά πλήγματα σε πυρηνικά εργοστάσια ή να διεισδύσει σε διάφορες εταιρείες με περίσσια ευκολία. " article-2023732-0D5A0E00000578-8323.jpg article-2023732-0D5A031800000578-918_634x666.jpg article-2023732-0D59FFDB00000578-566_634x355.jpg
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από mixanikara »

Επισης καλα λινκ ειναι τα παρακάτω... "http://autopilot.sourceforge.net/" "http://paparazzi.enac.fr/wiki/Index.php/Main_Page" Και ένα κομπλέ προτζεκτ που σου τα έχει όλα έτοιμα και ειναι αρκετα καλο γιατι το έχει φτιάξει ήδη ένας φλιος μου ειναι το παρακάτω. "http://www.mikrokopter.com/ucwiki/en/MikroKopter" [;) ]
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από aeronut »

Τωρα φαινεται οτι ειναι της μοδας τα κατασκοπευτικα uav που μοιαζουν με πουλια και κινουνται Σαν πουλια. Ισως μια μερα να κουτσουλανε κιολας

GET TO THE CHOPPA!!! ;P
ΜηχΜηχ

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από ΜηχΜηχ »

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός, μπορώ να σας βοηθήσω αν θέλετε στην 3D αναπαράσταση του μοντέλου, την δημιουργία 3D πλέγματος γ τον υπολογισμό των τάσεων στα διάφορα τμήματα του μοντέλου. Ενδεχωμένος κ με την βοήθεια μιας συναδέλφου που ασχολείται με ρευστά να μπορέσω να σας βοηθήσω κ στην μέτρηση των αεροδυναμικών χαρακτηριστικών του μοντέλου (δικό μου κώδικα γ επίλυση navier-stokes δεν έχω γράψει ακόμη).

Επειδή δουλεύω ως προγραμματιστής - μηχανικός κοντά 10 χρόνια, θα μπορούσα να σας βοηθήσω κ στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης - autopilot.
Άβαταρ μέλους
0110 0111 1011 1110
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 9:25 pm
Επικοινωνία:

Κατασκευή Μη-Επανδρωμένων Εναέριων Οχημάτων (UAV)

Δημοσίευση από 0110 0111 1011 1110 »

Μοιάζει ευκολο να γινει αλλα χρειάζονται αρκετές τεχνικές γνώσεις και σιγουρα πρεπει να εχεις σπουδάσει κάτι με μηχανική ή ηλεκτρονικα για να το καταφέρεις.

Βασικα ξεκίνα με απλά πραγματακια. Ξέρεις να πετάς τηλεκατευθυνομενο; Υπάρχει έτοιμο autopilot στο λινκ που έδωσες και σε πολλα ακομα σαιτ open-source κωδικας που μπορεις και να τον τροποποιησεις αλλα αμα δεν εχεις ιδέα απο προγραμματισμο ειναι χασιμο χρόνου και μονο που μιλάμε.

Με μια Arduino και ενα ETEK EB-85A GPS μπορεις να κανεις πολλά πραγματα και το κυριοτερο με πολυ φτηνο κόστος.

Ορίστε και ενα καλο σάιτ για να οικοιοποιηθείς με την ορολογία.
http://jkon.aeromodelling.gr/page-3.htm

Η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με απλά πραγματακια πρωτα και σιγα σιγα οσο μαθαινεις προχωράς. Ξεκινα δηλαδη με ενα απλο αυτοκινητακι που να πηγαινει μεσω του GPS σου και μετα πάς και σε πετουμενο με σερβομηχανισμους, γυροσκόπια και ασυρματα λινκς.

Αμα ασχοληθεις θα βρεις πληθος χρησιμων πληροφοριων στο νετ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες