ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
κωστης

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από κωστης »

Μηπως γνωριζει καποιος που θα βρω σχετικα με τους σεα τις διαταξεις και οτι αφορα τις διαφορες απο τους απλους ναυτες σχετικα με ιματισμο σιτιση κλπ;

-----------------
Γεωργιος

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γεωργιος »

Ερωτηση... Εγω εχω τελειωσει ΑΕΝ αλλα Μηχανικος... Υπαρχει κατι αναλογο για 16μηνη θητεια κατοπιν καποιας αμοιβης;

Η ισχυει μονο για τους Πλοιαρχους αυτο;

ΦΑΝΗΣ

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΦΑΝΗΣ »

Δεν χρειαζεται να εχεις προυπηρεσια 18 μηνων. εγω υπηρετησα σαν σημαιοφορος σεα/μ και οπως και πολλοι αλλοι δεν ειχα τοση υπηρεσια. μερικοι δεν ειχαν καθολου μαλιστα. μοναχα το διπλωμα απαιτειται.
Πέτρος

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Πέτρος »

Ξέρει κανείς αν γίνονται δεκτοί ΣΕΑ στο ΠΝ απόφοιτοι οδοντιατρικής (ή το προεδρικό διάταγμα αφορά αυστηρά σε αποφοίτους Ιατρικής; )

Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πέτρος έγραψε:Ξέρει κανείς αν γίνονται δεκτοί ΣΕΑ στο ΠΝ απόφοιτοι οδοντιατρικής (ή το προεδρικό διάταγμα αφορά αυστηρά σε αποφοίτους Ιατρικής;)

Ευχαριστώ



Σχετικά με τα των Εφέδρων Αξιωματικών (ΣΕΑ/Μ- ΣΕΑ/Ι) στο Π. Ν. ισχύουν τα ακόλουθα:
Προ της κατατάξεως κάθε εκπαιδευτικής σειράς στρατεύσιμων οπλιτών
καθορίζεται από την αρμόδια Διεύθυνση του ΓΕΝ ο απαιτούμενος αριθμός
Εφέδρων Αξιωματικών, με αποκλειστικό γνώμονα τις υπηρεσιακές ανάγκες.
Η επιλογή των κατάλληλων προς εισαγωγή στη Σχολή Επίκουρων Αξιωματικών (ΣΕΑ) γίνεται σύμφωνα με τη διαδικασία που καθορίζεται στο Προεδρικό Διάταγμα υπ'αριθμ.136/11-5-83, όπως αυτό τροποποιήθηκε με το Προεδρικό Διάταγμα υπ' αριθμ.127/21-3-85 και 140/22-4-92.
Ειδικότερα, οι υποψήφιοι καταθέτουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά που
περιγράφονται στο άρθρο 9 του Προεδρικού Διατάγματος υπ' αριθμ.136/11-5-83, τα οποια πιστοποιούν την συνδρομή στο πρόσωπό τους των προβλεπόμενων
προσόντων

ΜΙΧΑΛΗΣ

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ »

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Ας με βοηθησει καποιος. Εγω μολις τελειωσα την σχολη πλοιαρχων τον ε. Ν και μου ηρθε το χαρτι να παρουσιαστω. Θελω να μαθω μπορω να γινω σεα αφου δεν εχω καμια πλευσιμη σαν ανθυποπλοιαρχος; Αν ναι τι μαθηματα δινουν; Και αν μπορω μετα να μεινω μονιμος με καποιο τροπο
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΜΙΧΑΛΗΣ έγραψε:Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Ας με βοηθησει καποιος. Εγω μολις τελειωσα την σχολη πλοιαρχων τον ε. Ν και μου ηρθε το χαρτι να παρουσιαστω. Θελω να μαθω μπορω να γινω σεα αφου δεν εχω καμια πλευσιμη σαν ανθυποπλοιαρχος; Αν ναι τι μαθηματα δινουν;


D.Y.K έγραψε:
Δόκιμος έγραψε:Από την εμπειρία σας πόσο πιθανό είναι για κάποιον να υπηρετήσει σαν ΣΕΑ χωρίς να έχει βύσμα ; Γνωρίζετε έστω και έναν που τα κατάφερε ;


Δεν χρειάζεσαι βύσμα για να υπηρετήσεις σαν ΣΕΑ (τουλάχιστον σήμερα).
Ο κολλητός μου είναι απόφοιτος πλοίαρχος ΑΕΝ με 7μηνη προυπηρεσία σαν Ανθύπας αλλά πλέον δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό!
Χαρακτηριστικά μου έλεγε ότι μερικούς τους παίρνανε με το ζόρι ΣΕΑ ενώ δεν θέλανε!
Επίσης απαντάς σε κάποιες (τυπικές) ερωτήσεις (κάτι σαν τεστάκι και καλά) όπως οι Δόκιμοι του Στρατού Ξηράς!


ΜΙΧΑΛΗΣ έγραψε: και αν μπορω μετα να μεινω μονιμος με καποιο τροπο


μόνο αν βγει προκήρυξη για εποπ

ΣΠΥΡΟΣ

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΣ »

Ναι Εικόναεγω, γιατί ζητούσαν 29 καί είχαμε παρουσιαστεί 19!
Τάσος

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Τάσος »

Παιδιά για να γίνεις Έφεδρος Υπαξιωματικός στο ΠΝ δηλαδή Δίοπος/Κελευστής (δεν εννοώ ΣΕΑ) τι προϋποθέσεις πρέπει να πληρείς;Ευχαριστώ. Εικόνα

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Τάσος έγραψε:Παιδιά για να γίνεις Έφεδρος Υπαξιωματικός στο ΠΝ δηλαδή Δίοπος/Κελευστής (δεν εννοώ ΣΕΑ) τι προϋποθέσεις πρέπει να πληρείς;Ευχαριστώ.Εικόνα



Τίποτα. Είναι θέμα τύχης. Το ίδιο ισχύει και για τον Στρατό Ξηράς! Άσε που δεν αλλάζει κάτι!

antonis12
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 1:43 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από antonis12 »

Eνδιαφέρομαι να υπηρετήσω ως Έφεδρος Υπαξιωματικός (όχι ΣΕΑ). Στις προηγούμενες σελίδες αναφέρθηκε ότι οι Έφεδροι Υπαξιωματικοι ΠΝ γίνονται Στρατεύσιμοι Δίοποι ή Έφεδροι Κελευστές, όμως στην σελίδα του ΠΝ αναφέρει ότι ο βαθμός του Έφεδρου Κελευστή έχει καταργηθεί:

http://www.hellenicnavy.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=481&Itemid=482&

Γνωρίζει κανείς πως μπορεί κάποιος κληρωτός να υπηρετήσει ως Στρατεύσιμος Δίοπος και τι προσόντα απαιτούνται;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

antonis12 έγραψε:Eνδιαφέρομαι να υπηρετήσω ως Έφεδρος Υπαξιωματικός (όχι ΣΕΑ). Στις προηγούμενες σελίδες αναφέρθηκε ότι οι Έφεδροι Υπαξιωματικοι ΠΝ γίνονται Στρατεύσιμοι Δίοποι ή Έφεδροι Κελευστές, όμως στην σελίδα του ΠΝ αναφέρει ότι ο βαθμός του Έφεδρου Κελευστή έχει καταργηθεί:

http://www.hellenicnavy.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=481&Itemid=482&

Γνωρίζει κανείς πως μπορεί κάποιος κληρωτός να υπηρετήσει ως Στρατεύσιμος Δίοπος και τι προσόντα απαιτούνται;



Έχει ήδη απαντηθεί το ερώτημα σου στο ακριβώς από πάνω παλικαράκι. Είπαμε είναι καθαρά θέμα τύχης το αν θα σε επιλέξουν.

Πάντως μην το έχεις και τόσο άγχος. Όπως έχει ήδη ειπωθεί και άλλες φορές και έφεδρος υπαξ να γίνεις δεν αλλάζει κάτι αδερφέ.

ΣΕΑ/Ιατρος

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΣΕΑ/Ιατρος »

Λοιπον παιδια... Ειμαι παλιοσειρα 2005/Γ ΕΣΣΟ Ιατρος.

Οταν παρουσιαστικα στο Παλασκας και δηλωσα ΣΕΑ με κοιτουσαν παραξενα... Αναμεσα στους 22 ιατρους της εσσο μου Ημουν ο μονος που δηλωσα και αλλος ενας.
Στην πυλη πριν μπω ο ιδιος ο πατερας μου μου ζητησε να το σκεφτω καλα... Ειναι 17 μηνες! Και ΣΕΑ σημαινει σημειωστε νεαροι "στεγνοι" συναδελφοι σημαινει θαλασσα και μαλιστα για πολλους μηνες.
Δε με ενοιαζε καθολου ο κολλητος μου ηταν ΥΕΑ και με ειχε πορωσει πολυ ηδη αλλα και η θητεια για τον καθενα ειναι κατι προσωπικο... Εγω το εβλεπα σα φορο τιμης στους εκατονταδες συμπατριωτες μου που πολεμησαν για τη χωρα μας... Εμεις δινουμε 17 μηνες, αυτοι εδωσαν τη ζωη τους...
Σε αυτα που σας ενδιαφερουν ομως... Λοιπον ΣΕΑ γινονται μονο γιατροι και εμποροπλοιαρχοι -Τελος.
Αν εισαι γιατρος και εχεις μεγαλο βυσμα μπορει να γραψεις ειδικοτητα.
Αν δεν εχεις βυσμα θα γινεις "Καββαδιας" πολυ θαλασσα και ισως εξωτικα μεροι να σε περιμενουν να τα ανακαλυψεις!(εγω εφτασα μεχρι την Ιερουσαλημ βοηθεια μου!)
Σαν εφεδρος περασα τελεια και τα 2/3 της θητειας μου στα Υ/Β (οχι για λιποψυχους!)
Οι συναδελφοι-ναυτες δε με αφηναν ουτε το πηλυκιο μου να βγαλω στις εφημεριες (γνωριζοντας ποσο ταξιδι ειχα φαει) με ξεκουραζαν και με σεβονταν χωρις παρατραγουδα (υπαρχουν παντα οι λαλακες φυσικα)
Αμα εισαι "μαχιμος" συναδελφος με χρονο να διαθεσεις σε κατι τετοιο, καντο χωρις σκεψη!
Με βοηθησε στη ζωη μου πιο πολυ απο οσο νομιζα και αναμεσα σε αλλα πραγματα, εκτιμησα αλλιως τη ζωη και το να ζεις ελευθερος στην ξηρα.

Ευχομαι νεαροι συναδελφοι με ονειρα και φιλοδοξιες (αν και εφοσον το επιλεξετε) να σας βοηθησει η τιμια θαλασσα να βρειτε το δρομο σας... Οπως τον βρηκα εγω πριν μερικα χρονια... Το να ζεις πηδωντας ολα τα εμποδια ειναι ευκολο και ανετο οταν ομως περνας απο μεσα τους, σμιλευεις το χαρακτηρα σου και αλλαζουν πολλα μεσα σου και αποκτας βαρυ οπλισμο για να μαχεσαι καλυτερα με τον εαυτο σου, τον εγωισμο και την υποτιμηση των αλλων...

Φιλικα, ΣΕΑ/Ι
Θανάσης

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Θανάσης »

Καλησπέρα, Ενδιαφέρομαι να καταταγω στα ΣΕΑ αλλα δεν μπορώ να βρω πουθενά σίγουρες/έγκυρες πληροφορίες για το τι ισχύει Εν έτη 2016. Πχ μισθός, ώρες εργασίας και άδειες, πόση υπηρεσία παίρνω στο φυλλάδιο, αν η υπηρεσία ειναι προαγωγικη κτλ. Μπορώ να τα βρω κάπου γραμμένα; Ειναι πολλοί οι 17 μηνες και η απόφαση δεν μπορεί να ειναι ελαφρά την καρδιά
Τακης

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Τακης »

Καλημερα παιδια. Υπαρχει καποιο αρθρο που πραγματικα να μας ενημερωνει τι ακριβως γινεται αν καποιος θελει να μπει ΣΕΑ ; Ποσο καιρο γινονται τα μαθηματα; Μισθος; Μετα το τελος των μαθηματω που μπορει να παει καποιος; Σε ποια μερη της ελλαδας; Μπορω να βρω καπου ολες τις πληροφοριες;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες