Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

akpe έγραψε:

Στο χαρτί που συμπλήρωσα ο αξιωματικός με παρέπεμψε στην επιτροπή απαλλαγών (!), κάτι που έγραφε και το χαρτί από το φρουραρχείο (δύναται να παραστεί στην επιτροπή απαλλαγών κ. Λπ.). Σε ερώτησή μου, αφού του τόνισα πως δεν θέλω απαλλαγή μου είπε πως η ίδια επιτροπή αναλαμβάνει και τις απαλλαγές και αφού το γράφει το χαρτί πρέπει να με στείλει.1.Προφανώς λόγω της διάρκειας της αναβολής (διετής) θα πρέπει να παραστώ. Μου είπε θα επικοινωνήσουν σε περίπου 15 ημέρες. Άααααντε πάλι άλλες δυο εβδομάδες με ηρεμιστικά.

Απορίες:

1) Φαντάζομαι πως είναι απίθανο η επιτροπή να μου αρνηθεί την αναβολή;
2) Υπάρχει ενδεχόμενο να μου την μειώσουν (στον 1χρ ή στο εξάμηνο π. Χ.) ;
(το ΦΕΚ στην πάθησή μου δίνει ΔΑ, όχι εξάμηνη η ετήσια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... )

Σε γενικές γραμμές: Τι να περιμένω στην επιτροπή, τυπικό το θέμα ή να είμαι προετοιμασμένος για εξέταση; Θα πρέπει να έχω μαζί μου τίποτε άλλο εκτός από ταυτότητα (π. Χ. Γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού μου) ή όχι;

Παρεπιπτόντως η επιτροπή βρίσκεται στο 401;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το πλήθως των ερωτήσεων


1. Από την επιτροπή παιρνάνε όλοι ακόμα και για αλλά σωματικής ικανότητας (από Ι1 σε Ι3 πχ)

Απορίες
Απάντηση 1. Είναι πολύ δύσκολο ναι, απλά θα σου κάνουνε μερικές ερωτήσεις τίποτα παραπάνω.
Απάντηση 2. Πολύ σπάνια η επιτροπή αλλάζει την ένδειξη του γιατρού.

Η επιτροπή βρίσκεται στο 401 και να υπολογίζεις ότι θα τελειώσεις μετά τις 12-1.

Ελπίζω να σε κάλυψα
Άβαταρ μέλους
akpe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 8:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από akpe »

Απόλυτα! Ευχαριστώ!:)
tasos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από tasos »

Καλησπερα σας Εχασα τον πατερα μου πριν απο 5 μηνες σχεδον και ειναι να παρουσιαστω την προσεχη πεμπτη 1/9. Εκλεισα ρανςτεβου στο φρουραρχειο αθηνων για την πεμπτη προκειμενου να παρω αναβολη 6μηνη. Οταν με ρωτησαν αν ειναι για ψυχολογικους η παθολογικους λογους, τους ειπα για ψυχολογικους και μου απαντησαν οτι πρεπει να φερω και χαρτι-ια απο γιατρους. Τοτε τους εξηγησα οτι δεν εχω κατι τετοιο και οτι την αναβολη την θελω προκειμενου να μπορεσω να ξεπμερδεψω με την επιχειριση του πατερα μου και να εξοφλησω τους πιστωτες λογω μεγαλου οικονομικου προβληματος, μου απαντησε ο ανθρωπος πολυ ευγενικα '' ελα και θα δουμε τι θα γινει '' ¨). Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Θα χρειαστει να παρω για καλο η για κακο χαρτι απο ψυχιατρο πριν παρουσιαστω στο φρουραχειο; Απευθυνομαι σε εσας γιατι οπως ολοι ξερουμε, οσο ευγενικος και καλοπροερετος και αν ηταν ο ανθρωπος αυτος... Δεν βγαινει κ ευκολα ακρη

ευχαριστω εκ των προτερων

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

tasos έγραψε:Καλησπερα σας Εχασα τον πατερα μου πριν απο 5 μηνες σχεδον και ειναι να παρουσιαστω την προσεχη πεμπτη 1/9. Εκλεισα ρανστεβου στο φρουραρχειο αθηνων για την πεμπτη προκειμενου να παρω αναβολη 6μηνη. Οταν με ρωτησαν αν ειναι για ψυχολογικους η παθολογικους λογους, τους ειπα για ψυχολογικους και μου απαντησαν οτι πρεπει να φερω και χαρτι-ια απο γιατρους. Τοτε τους εξηγησα οτι δεν εχω κατι τετοιο και οτι την αναβολη την θελω προκειμενου να μπορεσω να ξεπμερδεψω με την επιχειριση του πατερα μου και να εξοφλησω τους πιστωτες λογω μεγαλου οικονομικου προβληματος, μου απαντησε ο ανθρωπος πολυ ευγενικα '' ελα και θα δουμε τι θα γινει '' ¨). Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Θα χρειαστει να παρω για καλο η για κακο χαρτι απο ψυχιατρο πριν παρουσιαστω στο φρουραχειο; Απευθυνομαι σε εσας γιατι οπως ολοι ξερουμε, οσο ευγενικος και καλοπροερετος και αν ηταν ο ανθρωπος αυτοσ... Δεν βγαινει κ ευκολα ακρη

ευχαριστω εκ των προτερων



Δεν θα χρειαστείς χαρτί

asxetos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από asxetos »

Γεια σας. Την Τεταρτη εχω ραντεβου με την επιτροπη για την απαλλαγη μου. Ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε ποια ειναι η διαδικασια ακριβως και ποσο θα μου παρει.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

asxetos έγραψε:Γεια σας. Την Τεταρτη εχω ραντεβου με την επιτροπη για την απαλλαγη μου. Ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε ποια ειναι η διαδικασια ακριβως και ποσο θα μου παρει.


Στο Φρουραρχείο με βάση την πάθησή σου θα σου δώσουν ένα παραπεμπτικό για εξέταση στο πλησιέστερο στρατιωτικό νοσοκομείο από γιατρό ειδικότητας αντίστοιχης με την πάθησή σου. Αφού πάρεις το παραπεμπτικό πηγαίνεις αμέσως μετά στο νοσοκομείο και εκεί ο στρατιωτικός γιατρός που θα σε δει θα κρίνει αν δικαιούσαι αναβολή/απαλλαγή. Γράφει την γνωμάτευσή του σε ένα χαρτί και με το χαρτί αυτό επιστρέφεις πάλι στο Φρουραρχείο την ίδια μέρα. Σε περίπτωση αναβολής/απαλλαγής το Φρουραρχείο θα σου δώσει ένα νέο έγγραφο το οποίο πρέπει να προσκομίσεις στο Στρατολογικό σου Γραφείο (αυτό μπορείς να το κάνεις και την επόμενη μέρα διότι το tour Φρουραρχείο-νοσοκομείο-Φρουραρχείο θα σου φάει όλο το πρωί οπότε δύσκολο να προλάβεις την Στρατολογία την ίδια μέρα). Σε περίπτωση που έχεις κριθεί Ι5-απαλλαγή θα σε καλέσουν μετά από 15-20 ημέρες να παρουσιαστείς στην επιτροπή απαλλαγών για να επικυρωθεί η απαλλαγή σου. Αυτό είναι περισσότερο μια τυπική διαδικασία (δηλαδή άπαξ και σε έκριναν Ι5 στο νοσοκομείο είναι 99,9% βέβαιο ότι και η επιτροπή απαλλαγών θα το επικυρώσει).

asxetos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από asxetos »

Μαλλον δεν ημουν και τόσο σαφης. Εχω παρει το χαρτι απο Στρατολογια, εχω περασει απο δημόσιο γιατρο και το χω ξαναπερασει απο στρατολογια. Τωρα μου μένει να παω στην επιτροπη απαλλαγων για να επικυρωσει το Ι5. Για εκεινη τη διαδυκασια ρωταω. Συγγνωμη. Λαθος μου πριν.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

asxetos έγραψε:Μαλλον δεν ημουν και τόσο σαφης. Εχω παρει το χαρτι απο Στρατολογια, εχω περασει απο δημόσιο γιατρο και το χω ξαναπερασει απο στρατολογια. Τωρα μου μένει να παω στην επιτροπη απαλλαγων για να επικυρωσει το Ι5. Για εκεινη τη διαδυκασια ρωταω. Συγγνωμη. Λαθος μου πριν.


Δεν πειράζει, όπως διάβασες έχω γράψει τι γίνεται και σε αυτή την περίπτωση

sunset

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από sunset »

Γεια σας. Ηθελα να σας ρωτησω εν εχει καποιος το χαρτι της επιτροπης του δημου στο οποιο εχουν υπογραψει ολοι μαζι και ο γιατρος δημοσιου που επιβεβαιωνει την αθένεια αρα και την απαλλαγη. Υπαρχει περιπτωση η επιτροπη απαλλαγων να εχει αλλη γνωμη και να μη σε απαλλαξει;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

sunset έγραψε:Γεια σας. Ηθελα να σας ρωτησω εν εχει καποιος το χαρτι της επιτροπης του δημου στο οποιο εχουν υπογραψει ολοι μαζι και ο γιατρος δημοσιου που επιβεβαιωνει την αθένεια αρα και την απαλλαγη. Υπαρχει περιπτωση η επιτροπη απαλλαγων να εχει αλλη γνωμη και να μη σε απαλλαξει;



Όπως έχω γράψει και ποιο πάνω, θα σε εξετάσει και ο στρατιωτικός γιατρός και αν κρίνει ότι η πάθηση που έχεις είναι για Ι5 θα το γράψει στην γνωμάτευση και θα σε στείλει στην επιτροπή

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες