ΕΠΟΠ και διαδικασίες διαζυγίου

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
2DF44A
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 28, 2011 4:53 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και διαδικασίες διαζυγίου

Δημοσίευση από 2DF44A »

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι ΕΠΟΠ και πριν λίγο καιρό αποφάσισα με την (πρώην) γυναίκα μου να πάρουμε διαφορετικούς δρόμους λόγω του ότι δεν συμφωνούσαμε στο πού θα μείνουμε και αν θα με ακολουθήσει στην μετάθεση μου. Εχουμε ένα κοριτσάκι 2 χρονών. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω όσον αφορά το γραφειοκρατικό κομμάτι της υπόθεσης. Και λέγοντας γραφειοκρατικό εννοώ τα βιβλιάρια υγείας που πρέπει να παραδωθούν πίσω, το οικογενειακό επίδομα που πρέπει να βγεί απο την μισθοδοσία μου κτλ. Τι αναφορές χρειάζονται και που πρέπει να απευθυνθώ;
ex politis

ΕΠΟΠ και διαδικασίες διαζυγίου

Δημοσίευση από ex politis »

Καταρχήν για χάρη του παιδιού και μόνο να σε συμβουλεύσω να μην πάρεις αποφάσεις που αργότερα μπορεί να μετανιώσεις. Το επάγγελμα είναι απλά βιοποριστικό μέσο και η οικογένεια ιερή. Μην αντιδράτε αμφότεροι παρορμητικά, αλλά κατόπιν συζητήσεως και ωρίμου σκέψης. Για το 2ο σκέλος, όλες οι αναφορές υπάρχουν στο 1ο Γρ προς ενημέρωση των ατομικών σου εγγράφων και οικονομικών απολαβών (οικογενειακό επίδομα). Για επιστροφή βιβλιαρίων αν δεν έχουν υπόδειγμα στο 1ο σίγουρα έχει το 4ο. Πρώτα όμως πρέπει να υπάρχει δικαστική απόφαση για λύση του γάμου, καθώς και για την κηδεμονία του τέκνου (σε περίπτωση διατροφής μπορείς να ζητήσεις να σου καταβάλλεται το επίδομα τέκνου και κρατάει το βιβλιάριο υγείας αν δεν έχει ασφάλιση η μητέρα, αν δεν κάνω λάθος). Σκέψου και πράξε.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και διαδικασίες διαζυγίου

Δημοσίευση από yandr »

Από τις πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις που έχω διαβάσει στο φόρουμ (και έχω διαβάσει 187.000+). Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες