Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις (2011)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
C-SPY
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Οκτ 21, 2011 8:25 pm
Ενδιαφέροντα: Ιστορία - Στρατός - Πολιτική - Αθλητισμός - Μουσική - Κινηματογράφος
Επάγγελμα: Στρατιωτικός Αναλυτής
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από C-SPY »

Καλησπέρα σε όλους!
Εγώ παρουσιάζομαι 22 Νοεμβρίου στο ΚΕΤΘ (Αυλώνα) . Κατά την περίοδο που σπούδαζα όμως και ενώ είχε γίνει μπέρδεμα στην Στρατολογία (φαινόμουν γραμμένος σε 2 ΣΓ) Με είχανε καλέσει να παρουσιαστώ (παρ'όλο που είχα πάρει αναβολή για τις σπουδές από το ΣΓ που εις γνώση μου ήμουν εγγεγραμμένος) την μια φορά στο 6ο ΣΠ (Κόρινθο) και την άλλη στο 547 Α/Μ ΤΠ (Ρέθυμνο) . Τώρα λοιπόν που έκοψα την αναβολή μου τοποθετήθηκα στα Τεθωρακισμένα όπως προείπα.
Θέλω να ρωτήσω 3 πράγματα.
1. Μπορώ κατά την πρώτη ημέρα κατατάξεως να ζητήσω να πάω στις Ειδικές Δυνάμεις και πιο συγκεκριμένα Πεζοναύτες όπου έχει μέσα στον Αυλώνα;
2. Ως ΥΕΑ μπορώ να αλλάξω εντός με κάποιο αίτημα μου και ίσως με κάποια κριτήρια αξιολόγησης να είμαι έφεδρος σε άλλο ΟΠΛΟ;(εννοώντας πχ το Πεζικό που μου άρεσε περισσότερο) ή χρειάζεται να γίνει αίτημα για μετάταξη από τώρα;
3. Εάν ακολουθήσω την κατεύθυνση των ΥΕΑ μπορώ να περάσω εντός της θητείας από κάποιο σχολείο των Ειδικών Δυνάμεων;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Εικόνα
"ΑΝΔΡΩΝ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ"
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις 2. ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

3. Όχι

4. Σε αυτό θέμα αν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες θα δεις τι γίνεται με την διαδικασία αλλάγης κέντρου

Στην ενότητα των ειδικών δυνάμεων θα βρεις και θέματα για τους πεζοναύτες

Καλό διάβασμα

kk

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από kk »

Παιδια μιας και εχω μπερδευτει γιατι πολλοι λενε περναει κλιμακιων με αλεξιπτωτιστες η με ειδικες δυναμεις η πεζοναυτες ηθελα να κανω την εξης χαζη ισως ερωτησουλα: Το κλιμακιο που θα περασει θα ειναι η ειδικων δυναμεων (Πευκο) η πεζοναυτων (Αυλωνας) και οχι συγκεκριμενα πχ λοκ η αλεξιπτωτιστες ετσι δεν ειναι; Το τι θα καταληξεις μεσα στο Πευκο ειναι διαδικασια ιδια με ολους δηλαδη σε καποια φαση εκει μεσα δηλωνεις; Σωστα η πρεπει να περιμενεις αναλογο κλιμακιο αν θες να πας λοκ, μακ κτλ... ; Ευχαριστω.
KOTSOS90
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2011 6:56 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από KOTSOS90 »

Καλησπερα πατριωτες! εχω το εξης ερωτημα... μου εχει ερθει το χαρτι να παρουσιαστω στον αβλωνα στις 23 νοεμβριου σαν πεζοναφτης

το ερωτημα ειναι οτι εγω εγω δεν θελω να παω πεζοναφτης και να καταταγω σαν αμφιβιος ή

στα λοκ, εχω την δυνατοτητα να κανω αυτην την αλλαγη;

σας παρακαλω απαντηστε μου συντομα γιατι σε εναν μηνα μπαινω!

ευχαριστω!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

kk έγραψε:Παιδια μιας και εχω μπερδευτει γιατι πολλοι λενε περναει κλιμακιων με αλεξιπτωτιστες η με ειδικες δυναμεις η πεζοναυτες ηθελα να κανω την εξης χαζη ισως ερωτησουλα: Το κλιμακιο που θα περασει θα ειναι η ειδικων δυναμεων (Πευκο) η πεζοναυτων (Αυλωνας) και οχι συγκεκριμενα πχ λοκ η αλεξιπτωτιστες ετσι δεν ειναι; Το τι θα καταληξεις μεσα στο Πευκο ειναι διαδικασια ιδια με ολους δηλαδη σε καποια φαση εκει μεσα δηλωνεις; Σωστα η πρεπει να περιμενεις αναλογο κλιμακιο αν θες να πας λοκ, μακ κτλ... ; Ευχαριστω.


Oι αλεξιπτωτιστές περνάνε άλλα αθλήματα!

Φίλε έχουμε ξεχωριστά θέματα για όλους (αμφίβιους-λοκ-πεζοναύτες και αλεξίπτωτα) αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά να μπεις, πρέπει να ψάξεις και να μάθεις, κανείς δεν θα στα δώσει όλα στο χέρι

KOTSOS90 έγραψε:Καλησπερα πατριωτες! Εχω το εξης ερωτημα... μου εχει ερθει το χαρτι να παρουσιαστω στον αβλωνα στις 23 νοεμβριου σαν πεζοναφτης

το ερωτημα ειναι οτι εγω εγω δεν θελω να παω πεζοναφτης και να καταταγω σαν αμφιβιος ή

στα λοκ, εχω την δυνατοτητα να κανω αυτην την αλλαγη;

σας παρακαλω απαντηστε μου συντομα γιατι σε εναν μηνα μπαινω!

ευχαριστω!



Ονομάζονται πεζοναύτες και όχι πεζοναφτες Εικόνα

Όταν παρουσιαστείς στο 575 θα δηλώσεις την επιθυμία σου να γίνεις καταδρομέας από εκεί και πέρα θα σου πούνε τι θα κάνεις

teolok
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Μάιος 30, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από teolok »

Οι καταδρομεις που παρουσιαζονται ΚΕΕΔ απευθειας με αυτους που πανε εκει με αθληματα σε καποιες εβδομαδες περνανε ΠΕΝ ταυτοχρονα; Μπερε παιρνουν ολοι μαζι συνεπως; Τελος, τον μπερε στο Πευκο η στη μοιρα τον παιρνουν, αποτι εχω καταλαβει στη μοιρα, ρωταω για σιγουρια περισσοτερο.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

teolok έγραψε:Οι καταδρομεις που παρουσιαζονται ΚΕΕΔ απευθειας με αυτους που πανε εκει με αθληματα σε καποιες εβδομαδες περνανε ΠΕΝ ταυτοχρονα; Μπερε παιρνουν ολοι μαζι συνεπως; Τελος, τον μπερε στο Πευκο η στη μοιρα τον παιρνουν, αποτι εχω καταλαβει στη μοιρα, ρωταω για σιγουρια περισσοτερο.


Όπως έχουμε ξαναγράψει, δεν τον παίρνουνε όλοι μαζί τον μπερέ, είναι θέμα ειδικότητας! Άλλος το παίρνει στο πεύκο, άλλος στην μονάδα κτλπ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες