Αστικοί μύθοι

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από Su-35 »

Πολλές φορές, μέσα από το ψέμα και διάφορες ιστορίες καταλαβαίνουμε ή θυμόμαστε διάφορα πράγματα που έχουμε ξεχάσει. Αρκετοί μύθοι στηρίζονται σε πραγματικά γεγονότα και συνήθως έχουν ένα ηθικό δίδαγμα. Παλιότερα κυκλοφορούσαν από στόμα σε στόμα όπως πχ η ιστορία με κάποιον που ξύπνησε σε μια μπανιερά ξενοδοχείου, του έλειπε το ένα νεφρό κτλ.

Παραθέτω παρακάτω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα αστικού μύθου που κυκλοφορεί τελευταία στο διαδίκτυο. Το θέμα δεν είναι αν είναι αλήθεια ή όχι, άλλα το μήνυμα που θέλει να περάσει ο κάθε αστικός μύθος.

...
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από Su-35 »

Η μητέρα του είχε μόνο ένα μάτι. Ντρεπόταν γι' αυτήν κι ώρες ώρες την μισούσε.
Η δουλειά της ήταν μαγείρισσα στην φοιτητική λέσχη. Μαγείρευε για τους φοιτητές και τους καθηγητές για να βγάζει τα έξοδά τους.Δεν ήθελε να του μιλάει για να μην μαθαίνουν ότι είναι παιδί μιας μητέρας με. Ένα μάτι. Οι φοιτήτριες έφευγαν γρήγορα, όποτε την έβλεπαν να βγαίνει για λίγο από την κουζίνα κι έλεγαν πως δεν άντεχαν το θέαμα και πως τους προκαλούσε μια ανυπόφορη ανατριχίλα.
Μα από μικρόs είχε πρόβλημα με την εικόνα της μητέρας του.

Μια μέρα όταν ακόμη πήγαινε στο δημοτικό, πέρασε η μητέρα του στο διάλειμμα να του πει ένα γεια. Ένοιωσε πολύ στενοχωρημένos. «Πως μπόρεσε να του το κάνει αυτό»; Αναρωτιόταν. Την αγνόησε, της έριξε μόνο ένα μισητό βλέμμα κι έτρεμε. Την επόμενη μέρα ένας από τους συμμαθητές του φώναξε: «Εεεε, η μητέρα σου έχει μόνο ένα μάτι! Ήθελε να πεθάνει. Ήθελε να εξαφανιστεί. Όταν γύρισε σπίτι, της είπε: «αν είναι όλοι να γελάνε μαζί μου εξαιτίας σου τότε καλύτερα να πεθάνεις! ». Αυτή δεν του απάντησε.
«Δεν μ' ένοιαζε τι είπα ή τι αισθάνθηκε, γιατί ήμουν πολύ νευριασμένος», έλεγε αργότερα σ' ένα φίλο του. «Ήθελα να φύγω από εκείνο το σπίτι και να μην έχω καμία σχέση μαζί της. Έτσι διάβασα πάρα πολύ σκληρά με σκοπό να φύγω μια μέρα μακριά για σπουδές. Και τα κατάφερα, μα ήλθε κι έπιασε αυτή τη δουλειά στη λέσχη για να με βοηθάει. Δεν μπορούσε να πάει κάπου αλλού; ».

Αργότερα παντρεύτηκε. Αγόρασε ένα δικό του σπίτι. Έκανε δικά του παιδιά κι ήταν ευχαριστημένος με τη ζωή του, τα παιδιά του, την γυναίκα του και τη δουλειά του!
Μια μέρα μετά από χρόνια απουσίας, όπως ο ίδιος της ζήτησε η μητέρα του πήγε να τον επισκεφτεί.

Δεν είχε δει ποτέ από κοντά τα εγγόνια της. Μόλις εμφανίστηκε στην πόρτα, τα παιδιά του άρχισαν να γελάνε, θύμωσε επειδή είχε πάει χωρίς να του το ζητήσει και χωρίς να τον προειδοποιήσει. Τότε της φώναξε: «πως τολμάς να έρχεσαι ξαφνικά στο σπίτι μου και να τρομάζεις τα παιδιά μου; Βγες έξω! Φύγε! ». Η μητέρα του απάντησε γαλήνια: «Αα, πόσο λυπάμαι, κύριε! Μάλλον μου έδωσαν λάθος διεύθυνση» κι εξαφανίστηκε, χωρίς να καταλάβουν τα μικρά πως είναι γιαγιά τους.
Πέρασαν χρόνια και μια μέρα βρήκε στο γραμματοκιβώτιο του σπιτιού του μια επιστολή για τη σχολική συγκέντρωση της τάξης του από το δημοτικό σχολείο, που θα γινόταν στην πόλη πού γεννήθηκε. Είπε ψέματα στη γυναίκα του ότι θα έκανε ένα επαγγελματικό ταξίδι και πήγε. Όταν τελείωσε η συγκέντρωση των συμμαθητών, πήγε στο σπίτι που μεγάλωσε, μόνο από περιέργεια.

Οι γείτονες, του είπαν ότι η μητέρα του είχε πεθάνει πρόσφατα. Δεν έβγαλε ούτε ένα δάκρυ. Του έδωσαν ένα γράμμα που είχε αφήσει γι' αυτόν:
«Αγαπημένε μου γιέ, σέ σκέφτομαι συνέχεια. Λυπάμαι που ήρθα στο σπίτι σου και φόβισα τα παιδιά σου. Έμαθα ότι έρχεσαι για την σχολική συγκέντρωση κι ένοιωσα πολύ χαρούμενη. Αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να μην είμαι σε θέση να σηκωθώ από το κρεβάτι για να έρθω να σε δω. Έγραψα αυτό το γράμμα να στο δώσουν αν δεν με προφτάσεις. Στεναχωριέμαι που σε έφερνα σε δύσκολη θέση και ντρεπόσουν για μένα όσο ήσουν μικρός. Βλέπεις. Όταν ήσουν πολύ μικρός, είχες ένα σοβαρό ατύχημα κι έχασες το μάτι σου. Δεν θα μπορούσα να σε βλέπω να μεγαλώνεις με ένα μάτι. Έτσι σου έδωσα το δικό μου. Ήμουν τόσο υπερήφανη που ο γιος μου θα έβλεπε τον κόσμο με τη δική μου βοήθεια, με το δικό μου μάτι. Έχεις πάντα όλη την αγάπη μου».

Η μητέρα σου.

...
μερκελ

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από μερκελ »

Πολυ πολυ τρυφερο και συγκινητικο. Με πολλα μηνυματα ως προς τις συμπεριφορες των παιδιων προς τους γονεις. Μανα ειναι μονο μια. Και τα παιδια απο μανα λενε μενουν ορφανα. Οχι απο πατερα. Αυτη ειναι η αγαπη της μανας. Σε ολο το μεγαλειο της. Στο υπερτατο της. Θα ηθελα ομως να ακουγα και τη συνεχεια μολις διαβασε αυτος το γραμμα μετα τι μονολογησε; Ειμαι πολυ περιεργη να δω τι ειπε; Τι αλλο να πεις. Το μεγαλειο της μανας.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από Signaller »

Δεν κατάλαβα, αφού αυτός της ζήτησε να πάει να τον δει, γιατί μετά την κατηγόρησε ότι τρόμαξε τα εγγόνια της; Πάντως, ξέχωρα από αυτό είναι αρκετά συγκινητική η ιστορία

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Signaller έγραψε: Δεν κατάλαβα, αφού αυτός της ζήτησε να πάει να τον δει, γιατί μετά την κατηγόρησε ότι τρόμαξε τα εγγόνια της;Πάντως, ξέχωρα από αυτό είναι αρκετά συγκινητική η ιστορία

οχι εννοουσε οτι μετα απο δικη του απαιτηση απουσιαζε απο τη ζωη τους... Στην απουσια αναφεροταν... Παντως οντως ειναι φοβερα συγκινητικη ιστορια... Ποσο αχαριστα μπορει να γινονται καμια φορα τα παιδια απεναντι στους γονεις και ποτε δε συνειδητοποιουν το μεγεθος της προσφορας των γονιψν στα παιδια τους...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από Signaller »

aggeliki93 έγραψε:
Signaller έγραψε: Δεν κατάλαβα, αφού αυτός της ζήτησε να πάει να τον δει, γιατί μετά την κατηγόρησε ότι τρόμαξε τα εγγόνια της; Πάντως, ξέχωρα από αυτό είναι αρκετά συγκινητική η ιστορία

οχι εννοουσε οτι μετα απο δικη του απαιτηση απουσιαζε απο τη ζωη τους... Στην απουσια αναφεροταν... Παντως οντως ειναι φοβερα συγκινητικη ιστορια... Ποσο αχαριστα μπορει να γινονται καμια φορα τα παιδια απεναντι στους γονεις και ποτε δε συνειδητοποιουν το μεγεθος της προσφορας των γονιψν στα παιδια τους...
Αν και δεν πολυπαίζει ρόλο δεν πρέπει να είναι αληθινή η ιστορία
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Ε ολα αυτα θρυλοι ειναι... Μυθοι μαλλον... Αλλα οντως κατι διδασκει η ιστορια!
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από Black_Knight »

Συγκηνητικότατο...
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
τρόικα

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από τρόικα »

Η ακόλουθη είναι μια πραγματική ιστορία από την υπηρεσία τεχνικής
εξυπηρέτησης πελατών της εταιρείας WORD PERFECT (Η/Υ).

Είναι αυτονόητο ότι ο υπάλληλος απολύθηκε, παρόλα αυτά ο ίδιος έχει
κάνει αγωγή για αναίτια απόλυση.
Ο διάλογος προέρχεται από τη μαγνητοφώνηση που οδήγησε στην απόλυση :

'' Τεχνικήεξυπηρέτηση Word Perfect, πως μπορώ να σας βοηθήσω; /''

'' Ναι, ξέρετε, έχω πρόβλημα με το Word Perfect''

''Τι είδους πρόβλημα; ''

'' Να καθώς δακτυλογραφούσα, ξαφνικά όλες οι λέξεις χάθηκαν.''

'' Χάθηκαν;''

'' Εξαφανίστηκαν.''

'' Μμμ. Τι σας δείχνει η οθόνη τώρα ;''

''Τίποτα.''

'' Τίποτα;''

''Είναι κενή. Δεν δέχεται οτιδήποτε και να γράψω''

''Είστε ακόμα μέσα στο Word Perfect ή έχετε βγει; ''

''Πως μπορώ να το καταλάβω;/'

'' Βλέπετε το σήμα C: Στην οθόνη;:(ελεύθερη μετάφραση του Can you
see the C:prompt on the screen; '')

''Τι σημασία έχει η οθόνη; '' (ελεύθερη μετάφραση του ''What's a
sea-prompt; '')

''Ξεχάστε το. Μπορείτε να κινήσετε τον δρομέα (cursor) στην οθόνη; ''

''Δεν υπάρχει δρομέας. Σας είπα, δεν δέχετε οτιδήποτε και να γράψω!''

''Εχει ένδειξη λειτουργίας το μόνιτορ σας; ''

'' Τι είναι μόνιτορ; ''

''Είναι το πράγμα με την οθόνη που μοιάζει με τηλεόραση. Μήπως έχει ένα
ένα μικρό λαμπάκι που σας λέει πότε είναι αναμμένο; ''

''Δεν ξέρω''

''Τότε κοιτάξτε πίσω από το μόνιτορ και βρείτε από που βγαίνει το
καλώδιο.
Μπορείτε να το δείτε; ''

''Ναι, νομίζω''

''Ωραία, ακολουθήστε το καλώδιο μέχρι το φις και πέστε μου αν είναι
συνδεδεμένο στην πρίζα''.

'' ... Ναι, είναι '''

'' Οταν κοιτούσατε πίσω από το μόνιτορ, προσέξατε αν έβγαιναν δυο
καλώδια και όχι μόνο ένα; ''

''Οχι''

''Τέλοσπαντων, βγαίνουν. Θα ήθελα να κοιτάξετε και να βρείτε το άλλο
καλώδιο''

''Εντάξει, το βρήκα.''

''Ακολουθήστε το και πέστε μου αν είναι καλά συνδεδεμένο στο πίσω μέρος
του υπολογιστή σας''

''Δεν μπορώ να φτάσω εκεί''

'' Καλά. Τουλάχιστον, μπορείτε απλώς να δείτε αν είναι;''

''Οχι''

''Ακόμα κ αν πατήσετε πάνω σε κάτι και τεντωθείτε λίγο; ''

''Δεν μπορώ να δω, όχι γιατί δεν φτάνω, αλλά γιατί είναι σκοτάδι''

''Σκοτάδι; ''

''Ναι, το φως του γραφείου είναι σβηστό και το μόνο φως που έχω έρχεται
από το παράθυρο. "

''Τότε ανάψτε το φως''

''Δεν μπορώ.''

''Γιατί όχι; ''

'' Γιατί υπάρχει διακοπή ρεύματος.''

''Διακοπή ... Διακοπή ρεύματος. Αχά! Λοιπόν, το βρήκαμε. Έχετε ακόμα
τα κουτιά, τα βιβλία και τα υπόλοιπα υλικά συσκευασίας του υπολογιστή
σας; ''

''Βέβαια, τα κρατάω στην ντουλάπα.''

''Ωραία, φέρτε τα, αποσυνδέστε το σύστημα σας και συσκευάστε το όπως
ήταν όταν το πήρατε. Μετά επιστρέψτε το στο κατάστημα απ όπου το πήρατε.''

''Αλήθεια, είναι τόσο σοβαρό; ''

Δυστυχώς, ναι.''

''Καλά, αφού είναι έτσι. Και τι θα τους πω; ''

''Πέστε τους ότι με την μαλακία που σας δέρνει, δεν θα έπρεπε να έχετε δικό σας
υπολογιστή.''

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από Signaller »

τρόικα έγραψε: ''Πέστε τους ότι με την μαλακία που σας δέρνει, δεν θα έπρεπε να έχετε δικό σας
υπολογιστή.''

Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Αυτο δε το λες ακριβως αστικο μυθο αλλααα... Τα σπαει!Εικόνα
τρόικα

Αστικοί μύθοι

Δημοσίευση από τρόικα »

Ε ποιος ειπε οτι εγω το εβαλα για αστικο μυθο; Αχαχαχα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες