Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Εξοπλιστικά προγράμματα, προμήθειες και η αμυντική βιομηχανία
Απάντηση

Συμφωνείτε με την πιθανότητα απόκτησης Κινεζικών όπλων?

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Ιαν 21, 2011 8:29 pm

Ναι
236
89%
Οχι
14
5%
Απ τα ολότελα......
8
3%
Καλύτερα τίποτα
7
3%
 
Σύνολο ψήφων: 265

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
12θεϊστής

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Alex, συμφωνώ. Άρα, δεν φταίνε οι Έλληνες όπως μας κατηγορούσαν οι Γερμανοί και τα εγχώρια παπαγαλάκια τους. Οι Έλληνες έκαναν διεθνή διαγωνισμό και διάλεξαν το καλύτερο. Πολύ όμορφα. Αν οι ανάδοχοι Γερμανοί παρέκαμψαν τα πρωτόκολλα κατασκευής και Πιστοποίησης των υλικών Το αποτέλεσμα δεν ήταν να φτιαχτεί ένα σάπιο άρμα; Τα ΛΕΟ2 των Γερμανών μπορεί να είναι τα καλύτερα. Αυτά όμως που παρέδωσαν σε εμάς είναι από τα χειρότερα. Άρα, μπορεί στον διεθνή να επικράτησε το σούπερ Γερμανικό ΛΕΟ2 το πρόβλημα όμως είναι ότι αυτά που παραλαμβάνουμε δεν είναι ίδια με το αξιολογηθέν. Διότι αν ήταν ίδια δεν θα εμφάνιζαν τέτοιας έκτασης προβλήματα.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

12θεϊστής έγραψε: Alex, συμφωνώ. Άρα, δεν φταίνε οι Έλληνες όπως μας κατηγορούσαν οι Γερμανοί και τα εγχώρια παπαγαλάκια τους. Οι Έλληνες έκαναν διεθνή διαγωνισμό και διάλεξαν το καλύτερο. Πολύ όμορφα. Αν οι ανάδοχοι Γερμανοί παρέκαμψαν τα πρωτόκολλα κατασκευής και Πιστοποίησης των υλικών Το αποτέλεσμα δεν ήταν να φτιαχτεί ένα σάπιο άρμα; Τα ΛΕΟ2 των Γερμανών μπορεί να είναι τα καλύτερα. Αυτά όμως που παρέδωσαν σε εμάς είναι από τα χειρότερα. Άρα, μπορεί στον διεθνή να επικράτησε το σούπερ Γερμανικό ΛΕΟ2 το πρόβλημα όμως είναι ότι αυτά που παραλαμβάνουμε δεν είναι ίδια με το αξιολογηθέν. Διότι αν ήταν ίδια δεν θα εμφάνιζαν τέτοιας έκτασης προβλήματα.

Φυσικά, και φέρουν τεράστιες ευθύνες Οι κατοικούντες εν τη Ιερουσαλήμ Διότι αφου διαπιστώσαμε πως υπάρχουν τέτοια προβλήματα (που υφίσταται σε εξαιρετικά μικρό μέρος των αρμάτων) έπρεπε να προβλεθούν νομικές διαδικασίες και να μας πληρώσουν τις προβλεπόμενες ρήτρες. Εκτός αφτου όμως πολλά Α6 που παραλάβαμε ήταν μεταχειρισμένα και συνεπώς είχαν υποστεί σημαντικές δομικές καταπονήσεις. Πάλι εμεις φταίμε που δεν τα επιλέξαμε ολοκαίνουργια και βολευτήκαμε. Επίσης, το σύνολο του αρματικού δυναμικού μας χρειάζεται και μια αναβάθμιση. Δλδ τα Α4 και τα Α6 να πάνε σε ένα επίπεδο Α7. Με μια τέτοια αναβάθμιση θα λύθούν ολα τα ενδεχόμενα προβλήματα ενω θα ανακατασκευαστούν και στην Ελλάδα.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

12θεϊστής έγραψε: Ο κόσμος το` χει τούμπανο και συ κρυφό καμάρι.

Εσύ Giannis Ni μας έχεις ζαλίσει με τα "φέρετρα" BMP3 επειδή ΘΑ τρυπάνε λόγω ασθενούς θωράκισης. Άρα, πάντα με βάση την λογική σου, φέρετρα είναι και τα Leo2 που αποδεδειγμένα έχουν γίνει σουρωτήρι στις βαλλιστικές δοκιμές.

Τα BMP-3M είναι φέρετρα. Τέλος. Το αποδεδειγμένα από που προκύπτει έχεις να μου παρουσιάσεις κάποιο επίσημο έγγραφο της διεύθυνσης Ιππικου- Τεθωρακισμένων ή τα συμπεραίνεις από την Πράβδα; Είπαμε σε μερικά υπάρχουν και γίνονται οι προβλεπόμενες διαδικασίες για να αποκατασταθούν τα όποια προβλήματα. Αλλά είστε τέτοιοι προβοκάτορες που συνεχώς δυσφιμίζεται οτιδήποτε οπλικό σύστημα διαθέτουμε για να μειώσετε την αμυντική ισχύ του Ε. Σ και να δημιουργείτε ένα κλίμα ψυχολογικού πολέμου εις βάρος της πατρίδας και του έθνους. Να σας χαίρονται οσοι σας πιστεύουν...

12θεϊστής

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Για τις ερπύστριες εννοείται ότι φταίνε πάλι οι Έλληνες. Είναι ατσούμπαλοι οι αρματιστές και πέφτουν συνέχεια σε λακούβες!

Alex***
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 7:46 pm
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από Alex*** »

Η ευθύνη του πελάτη για το τι παραλαμβάνει είναι δεδομένη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο πωλητής απαλλάσσετε των ευθυνών του που είναι να διορθώσει με δικά του έξοδα τις τυχόν αστοχίες.

Γιάννη αυτό που λες ότι παραλάβαμε μεταχειρισμένα Leo Hel από που προκύπτει; Το έχει παραδεχθεί κανείς επισήμως ή απλώς είναι από ανεπίσημες πηγές; Αν όντως έχει συμβεί είναι απλώς απαράδεκτο. Αγοράσαμε ένα κορυφαίο σύστημα, σε μια πανάκριβη τιμή, αν αποδειχτεί ότι κάποια απ' αυτά δεν είναι ούτε καν καινούργια, τι να λέμε.

Επίσης ρε Γιάννη, ακόμα δεν έχουμε καλά - καλά παραλάβει τα Leo Hel και εσύ μιλάς για αναβάθμιση σε επίπεδο Α7; Για κατασκευαστικές αστοχίες των Γερμανών, η πρότασή σου είναι να αναβαθμιστούν; Και ποιος θα πληρώσει την αναβάθμιση; Οι Γερμανοί (χα, χα, χα) ή πάλι τα κορόιδα δηλ. Εσύ και εγώ.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Alex*** έγραψε:Η ευθύνη του πελάτη για το τι παραλαμβάνει είναι δεδομένη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο πωλητής απαλλάσσετε των ευθυνών του που είναι να διορθώσει με δικά του έξοδα τις τυχόν αστοχίες.

Γιάννη αυτό που λες ότι παραλάβαμε μεταχειρισμένα Leo Hel από που προκύπτει; Το έχει παραδεχθεί κανείς επισήμως ή απλώς είναι από ανεπίσημες πηγές; Αν όντως έχει συμβεί είναι απλώς απαράδεκτο. Αγοράσαμε ένα κορυφαίο σύστημα, σε μια πανάκριβη τιμή, αν αποδειχτεί ότι κάποια απ' αυτά δεν είναι ούτε καν καινούργια, τι να λέμε.

Επίσης ρε Γιάννη, ακόμα δεν έχουμε καλά - καλά παραλάβει τα Leo Hel και εσύ μιλάς για αναβάθμιση σε επίπεδο Α7; Για κατασκευαστικές αστοχίες των Γερμανών, η πρότασή σου είναι να αναβαθμιστούν; Και ποιος θα πληρώσει την αναβάθμιση; Οι Γερμανοί (χα, χα, χα) ή πάλι τα κορόιδα δηλ. Εσύ και εγώ.
Δεκτόν, οντως ο πωλητής οφείλει να διορθώσει τυχόν αστοχίες. Κάποια από τα Α6 που παραλάβαμε ήταν μεταχείρισμένα. Έτσι ξέρω από φίλο αρματιστή. Το λεω με κάθε επιφύλαξη. Τώρα οτι τα άρματα θέλουν μια αναβαθμιση είναι γεγονός. Το παραδέχονται και στην Διεύθυνση των ΤΘ του ΓΕΣ. Θα το δείτε. Και εννοείται πως την αναβάθμιση θα την πληρώσουμε εσυ και εγω...

Τέλος, για κατασκευαστικές αστοχίες των Γερμανών δεν γνωρίζω αλλά σας ξανα λεω τα Α6 που τα είχαν αυτα ήταν μεταχειρισμένα. Έτσι ξέρω. Δεν είναι από επίσημες πηγές. Είναι από φίλο στο Δ'ΣΣ επειτά από ρεπορτάζ. Οσο για την αναβάθμιση είναι επιβεβλημένη για λογους μείωσης του κόστους συντήρησης Μεσω της ομοιοτυπίας και επαύξησης της μαχητικής ικανότητας με την προσθήκη νεων συστημάτων πχ τα Α4 να πάρουν το Ηνίοχος, να αποκτήσουν ιχυρότερη θωράκιση και πυροβόλο. Και για τα Α6 να ανέβουν σε καλύτερο επίπεδο θωράκισης, και να διορθωθούν και τυχόν αστοχίες. Αυτά δεν είναι ιδαίτερα τρελού κόστους και αυτά που σας λεω τα θέλουν και οι αξιωματικοί των ΤΘ.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

12θεϊστής έγραψε: Για τις ερπύστριες εννοείται ότι φταίνε πάλι οι Έλληνες. Είναι ατσούμπαλοι οι αρματιστές και πέφτουν συνέχεια σε λακούβες!

Δεν σου είπα εγω αυτό. Μην αλλοιώνεις το υφος του μηνύματος μου.Είπα πως αν δεν έγινε σωστός έλεγχος στο νεοπαραληφθέν υλικό ή αν τώρα δεν τους πιέζουμε για να διορθώσουν τα λάθη τους φταίμε εμείς.

Alex***
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 7:46 pm
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από Alex*** »

Πάντως το να χρειάζεται, το θεωρητικά, καλύτερο άρμα στο κόσμο αναβάθμιση στο επίπεδο θωράκισης αμέσως μετά την παραλαβή του και πριν ακόμα ενταχθεί καλά - καλά στις μονάδες, επιτρέψτε μου να πω, πως είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Αν όντως το έχουν ζητήσει οι Αξιωματικοί μας, σημαίνει απλώς ότι για μια ακόμα φορά μας πιάσανε κότσο. Δεν θα έπρεπε να μιλάμε για αναβάθμιση αλλά για αξιοποίηση. ΕΛΕΟΣ.

Γιάννη, αν αυτά που λες για παραλαβή μεταχειρισμένων αρμάτων δεν είναι διασταυρωμένα από επίσημες πηγές, επίτρεψέ μου να σου πω, ότι η αναφορά τους και μόνο είναι πολύ επικίνδυνη. Ειδικά από άτομα του χώρου όπως εσύ περιμένω πιο υπεύθυνο χειρισμό. Αν όντως έχεις στοιχεία αποκάλυψε τα επίσημα με ρεπορτάζ. Όλα τα άλλα μου ακούγονται πολύ ύποπτα και περίεργα
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από thanasakis »

Δεν το θεωρω κ απιθανο... Εδω μας πουλανε οτι περισσευει στις αποθηκες τους. Στα τανκ θα κολλησουνε;Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από dn24 »

thanasakis έγραψε:Δεν το θεωρω κ απιθανο... Εδω μας πουλανε οτι περισσευει στις αποθηκες τους. Στα τανκ θα κολλησουνε;Εικόνα


φιλε μου, δεν μας πουλανε οτι θελουν καταναγκαστικα, η απο αγνοια μας, δεν ειπες αυτο ευθεως, αλλα οπως το λες... Απλα ισχυει ο νομος της αγορας, πως οτι πληρωνεις-παιρνεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από thanasakis »

Ετσι παει το συστημα... Μακαρι να μπω Ευελπιδων σε 2 χρονια που δινω να δω τι παιζει μεσα στο Στρατο... Εικόνα
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Alex*** έγραψε:Πάντως το να χρειάζεται, το θεωρητικά, καλύτερο άρμα στο κόσμο αναβάθμιση στο επίπεδο θωράκισης αμέσως μετά την παραλαβή του και πριν ακόμα ενταχθεί καλά - καλά στις μονάδες, επιτρέψτε μου να πω, πως είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Αν όντως το έχουν ζητήσει οι Αξιωματικοί μας, σημαίνει απλώς ότι για μια ακόμα φορά μας πιάσανε κότσο. Δεν θα έπρεπε να μιλάμε για αναβάθμιση αλλά για αξιοποίηση. ΕΛΕΟΣ.

Γιάννη, αν αυτά που λες για παραλαβή μεταχειρισμένων αρμάτων δεν είναι διασταυρωμένα από επίσημες πηγές, επίτρεψέ μου να σου πω, ότι η αναφορά τους και μόνο είναι πολύ επικίνδυνη. Ειδικά από άτομα του χώρου όπως εσύ περιμένω πιο υπεύθυνο χειρισμό. Αν όντως έχεις στοιχεία αποκάλυψε τα επίσημα με ρεπορτάζ. Όλα τα άλλα μου ακούγονται πολύ ύποπτα και περίεργα
Κοίταξε να δεις φίλε μου καταρχάς δεν μίλησα μόνον για τα Α6 αλλά και για τα Α7. Εκτός αυτού οι απειλές του μέλλοντος συνεχώς διευρύνονται και θα ήταν προτιμότερο να γίνει μια αναβάθμιση τώρα που η γραμμή παραγωγής τρέχει συνεχώς παρά σε 15 με 20 χρόνια για λόγους κόστους. Θα σου δώσω δυο απτά παραδείγματα: Το ένα σχετίζεται με τα Mirage 2000 που τώρα το κόστος αναβάθμισης καθίσταται ασύμφορο αρα το εαν τα είχαμε αναβαθμίσει μόλις είχε βγει η επόμενη έκδοση λόγου χάρη η 2000-5 θα ήταν πολύ καλύτερα και από οικονομικής πλευράς αλλά και από επιχειρησιακών πλεονεκτημάτων. Παράδειγμα δύο: Α/Φ Π. Α F-16 Block 52 plus. Και βλέπεις όλοι μας λέμε να τα αναβαθμίσουμε για λόγους ομοιοτυπίας και συνεπώς μείσωσης των λειτουργικών δαπανών και επαύξησης των επιχειρησιακών Χαρ/κων. Επομένως, ας μην σας φαίνετε τοσο τρελό η αναβάθμιση των Α6 ή των Α4. Χρειάζετε ειδικά για τα Α4. Φαντάσου τώρα ένα Ομοιογενή πυρήνα 353 αρμάτων εξοπλισμένα με το Ηνιόχος (που είναι το Link 16 των ΤΘ), νεα θωράκιση υψηλότατων επιδόσεων ικανή να Κάνει το άρμα άτρωτο από τα νεα ΑΤ (βλέπε Κορνετ κτλ) και Λοιπά τεχνικά χαρ/κα που θα καταστήσουν τα 353 άρματα το χαλύβδινο τείχος της Θράκης. Θα πετύχουμε χαμηλές τιμές αφου θα τα αναβαθμίσουμε νωρίς και Το κυρίοτερο θα πετύχουμε στόχους όπως η Μακροπρόθεσμη υπεροχή μας απέναντι σε κάθε μελλοντική απειλή (βλέπε Altay). Δεν μας πιάσανε κότσο και Μην παρασύρεσε από Ιδιοτελή δημοσιεύματα ορισμένων...

Οσο για τα μεταχειρισμένα Α6 το είπα καθώς αυτή η πληροφορία Μου είχε αναφερθεί από φίλο σε Ρεπορτάζ που Έκανα στο Δ'ΣΣ. Την λεω με Κάθε επιφύλαξη. Απλά σας την αναφέρω. Νομίζω, πως ο χειρισμός μου επι του θέματος είναι υπεύθυνος καθώς δεν προχώρησα ούτε σε διαπιστώσεις με στοιχεία ούτε σε καταγγελείες βάσει τεκμηρίων ή αποδείξεων. Επαναλαμβάνω, την Αναφέρω με κάθε επιφύλαξη και οπωσδήποτε ενδεχομένως να μην ισχύει. Ήδη ψάχνω για στοιχεία και οποιαδήποτε νεα πληροφορία προκύψει Θα σας την αναφέρω. Πολύ καλά κάνεις και είσαι διστακτικός για από άτομα Του χώρου μας πολλά μα πάρα πολλάψευδή στοιχεία ακούγονται συνεχώς από ημιμάθεια Ή εξυπηρετώντας συγκεκριμένα Σκοτεινά συμφέροντα.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

thanasakis έγραψε:Δεν το θεωρω κ απιθανο... Εδω μας πουλανε οτι περισσευει στις αποθηκες τους. Στα τανκ θα κολλησουνε;Εικόνα
Οσο για τα μεταχειρισμένα Α6 το είπα καθώς αυτή η πληροφορία Μου είχε αναφερθεί από φίλο σε Ρεπορτάζ που Έκανα στο Δ'ΣΣ. Την λεω με Κάθε επιφύλαξη. Απλά σας την αναφέρω

Alex***
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 7:46 pm
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από Alex*** »

Γιάννη, δεν μιλώ για την αναβάθμιση των Α4 που είναι άρματα 20ετίας, μιλάω για τα HEL που δεν έχουν ακόμα αξιοποιηθεί απ' τις μονάδες. Μου φαίνεται εξωφρενικό να συζητάμε αυτή τη στιγμή για αναβάθμισή τους. Η λογική που αναφέρεις, είναι ενδιαφέρουσα, για μία πρώιμη αναβάθμιση όλου του στόλου (και των Α7 δηλ.) προκειμένου να προλάβουμε τις εξελίξεις. Αλλά μου φαίνεται απίθανο να δοθούν κονδύλια στην ενίσχυση των αρμάτων την στιγμή που δεν μπορούν να εξασφαλισθούν πιστώσεις ούτε για πυρομαχικά. Ακούγεται πολύ σωστό σαν λογική, αλλά ισχύει για χώρες που έχουν λύσει όλα τα άλλα τους προβλήματα και όχι για χώρες που πασχίζουν να εξασφαλίσουν την 4η δόση του μνημονίου.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Κινέζικα όπλα για την Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Όπως τα λες. Συμφωνώ 100%.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες