Η Αστυνομία παραβιάζει τον ΚΟΚ

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Η Αστυνομία παραβιάζει τον ΚΟΚ

Δημοσίευση από yandr »

Η επικίνδυνη πολλές φορές οδήγηση αστυνομικών οχημάτων, κυρίως μοτοσικλετών, από άνδρες της ΕΛ. ΑΣ. τα ατυχήματα που έχουν συμβεί και πολλές καταγγελίες που έχουν φτάσει στο Αρχηγείο θορύβησαν και κινητοποίησαν τη Διεύθυνση Τροχαίας. «Οι αστυνομικοί δεν είναι ανεξέλεγκτοι και οφείλουν να συμμορφώνονται προς τις διατάξεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας για την αυτοπροστασία τους, αλλά και για να αποτελούν θετικά πρότυπα οδηγικής συμπεριφοράς για τους πολίτες». Αυτό επισημαίνεται σε έγγραφο που εστάλη στις 19 Αυγούστου προς όλες τις αστυνομικές υπηρεσίες της χώρας από τη Διεύθυνση Τροχαίας του Αρχηγείου της ΕΛ. ΑΣ. Με θέμα «τροχαία ατυχήματα- παραβατικότητα προσωπικού Ελληνικής Αστυνομίας».

Μάλιστα, στο έγγραφο αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι «σκοπός της αστυνόμευσης δεν πρέπει να είναι η επίδειξη εξουσίας και δύναμης των αστυνομικών δυνάμεων αλλά η ουσιαστική πρόληψη και αντιμετώπιση παραβατικών συμπεριφορών. Οι αστυνομικοί πρέπει να προστατεύουν τον πολίτη και όχι να θέτουν σε κίνδυνο τη σωματική τους ακεραιότητα ή ακόμη και την ίδια τους τη ζωή (παραβιάζοντας τον ΚΟΚ) ».

Ακόμη επισημαίνεται ότι παρά τη σχετική διαταγή του αρχηγού της ΕΛ. ΑΣ. Από τις 23 Μαΐου 2008 η Διεύθυνση Τροχαίας έχει γίνει αποδέκτης παραπόνων και καταγγελιών από πολίτες σχετικά με παραβιάσεις του ΚΟΚ από οδηγούς αστυνομικούς με αποτέλεσμα αφ΄ ενός να δείχνουν ένα «άσχημο πρόσωπο» προς τους άλλους οδηγούς και να «δημιουργούν συνθήκες για πρόκληση τροχαίων ατυχημάτων».

Επίσης, τονίζεται ότι οι καταγγελίες αφορούν συνήθως οδηγούς υπηρεσιακών οχημάτων (κυρίως μοτοσικλετών) που οδηγούν επικίνδυνα και δεν σταματούν σε ερυθρό σηματοδότη, οδηγούν σε πεζοδρόμους και παραβιάζουν το SΤΟΡ καθώς και οδηγούς που κινούνται με ιδιωτικά οχήματα (μοτοσικλέτες ή ΙΧ αυτοκίνητα) τα οποία δεν φέρουν και τις δύο πινακίδες με τον αριθμό κυκλοφορίας.

Διαβάστε περισσότερα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Η Αστυνομία παραβιάζει τον ΚΟΚ

Δημοσίευση από yandr »

Να προσθέσω εδώ και την δική μου εμπειρία.

Περιμένα πρώτος σε ένα φανάρι με κόκκινο και έρχονται από πίσω 2 μοτοσυκλέτες δικάβαλες, μάλλον της ομάδας ΔΙΑΣ, και στέκονται μπροστά μου και πιο μπροστά και από το φανάρι.

"Τουλάχιστον φοράνε κράνη" σκέφτηκα εγώ, προσθέτοντας πως "κακονικά θα έπρεπε να περάσει κανένας τροχονόμος να τους γράψει να γελάσουμε". Σε δευτερόλεπτα, έρχεται περιπολικό της αστυνομίας πάλι από πίσω μου, με περνά από δίπλα, περνά και τις μηχανές, περνά και το κόκκινο και στρίβει αριστερά στην Κατεχάκη.

Σούπερ!
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Πέμ Αύγ 26, 2010 3:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Η Αστυνομία παραβιάζει τον ΚΟΚ

Δημοσίευση από Nassos »

Εγώ έχω δεί αναβάτης της ομάδας Ζ να κάνει σούζα στη Πλατεία Μαβίλλης και φυσικά δεν έγινε απολύτως τίποτα.
onoffon
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 27, 2010 10:29 pm
Τοποθεσία: .NET
Επικοινωνία:

Η Αστυνομία παραβιάζει τον ΚΟΚ

Δημοσίευση από onoffon »

Nassos έγραψε:Εγώ έχω δεί αναβάτης της ομάδας Ζ να κάνει σούζα στη Πλατεία Μαβίλλης και φυσικά δεν έγινε απολύτως τίποτα.
Εκανε και ενας μπροστα σε πανω απο 300 παιδια οταν δειναμε εξετασεις στο νοσοκομιο για αστυνομια Εικόνα
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Η Αστυνομία παραβιάζει τον ΚΟΚ

Δημοσίευση από Hyper »

Κ στο ηρακλειο κρητης ειχαμε παρομοια περιστατικα απτην ομαδα Ζ ειδικα τα ορια ταχυτητας χωρις να συντρεχει λογος τα περνουσαν συνεχως, που και που καναν κ επιδειξη στις τεχνικες ικανοτητες τους με την μοτοσυκλετα αλλα σαφως δεν τους λεει ποτε κανενας τιποτα
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

Η Αστυνομία παραβιάζει τον ΚΟΚ

Δημοσίευση από XristosK »

Παντου και παντα υπαρχουν ανεγκεφαλοι φιγουρατζηδες... Ποσο μαλιστα στην αστυνομια που δεν θα υποστουν Ευκολα κυρωσεις.
Ομως αρκετες φορες κανουν παρανομια γιατι χρειαζεται να επεμβουν καπου γρηγορα. Εκει τους δικαιολογω και τους δινω προτεραιοτητα, κατι που δεν κανουν πολλοι συμπατριωτες μας.

Άβαταρ μέλους
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 2:15 am
Επικοινωνία:

Η Αστυνομία παραβιάζει τον ΚΟΚ

Δημοσίευση από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ »

Nassos έγραψε:Εγώ έχω δεί αναβάτης της ομάδας Ζ να κάνει σούζα στη Πλατεία Μαβίλλης και φυσικά δεν έγινε απολύτως τίποτα.
Ασε και εγω εχω δει αμ το αλο που οραν περνανε η Ζ κοιτανε ενα ενα τα αμαξια με μαγκικο στυλ αλα βλεπεις φορανε τσολη γι'αυτο την μαγκια τους να την κανουνε σε αλους και οχι σε απλους πολιτες οταν λεω σε ολους καταλαβατε εκει που κανουν την κοτα και ξερετε που...
ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
onoffon
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 27, 2010 10:29 pm
Τοποθεσία: .NET
Επικοινωνία:

Η Αστυνομία παραβιάζει τον ΚΟΚ

Δημοσίευση από onoffon »

XristosK έγραψε:Παντου και παντα υπαρχουν ανεγκεφαλοι φιγουρατζηδες... Ποσο μαλιστα στην αστυνομια που δεν θα υποστουν Ευκολα κυρωσεις.
Ομως αρκετες φορες κανουν παρανομια γιατι χρειαζεται να επεμβουν καπου γρηγορα. Εκει τους δικαιολογω και τους δινω προτεραιοτητα, κατι που δεν κανουν πολλοι συμπατριωτες μας.

Ποιον κοροιδεβουμε ρε παιδια οτι και να κανει ενας αστυνομικος οσο και να παραβει τον κοκ σιγα μην τον γραψουν οι του παρουν το διπλωμα... Μια φορα ειχε γραψει ενας αστυνομικος ενα περιπολικο θυμαμε και τον βγαλαν στις ειδησεις αχχαχα παλια εγινε αυτο.
Η μαγκια ειναι να κανεις το αντιθετο να διχνεις το καλο παραδειγμα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες