Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Android
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 24, 2017 10:56 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Android »

Πάντως παρόλο που Έφεδροι Αξιωματικοί μπορούν να γίνονται ΕΠΟΠ, μέχρι τώρα δεν μπορούν να γίνουν ΟΒΑ επειδή είναι ανακατάταξη και όχι πρόσληψη από την αρχή. Σύμφωνα με τον υπεύθυνο της Προκήρυξης ΟΒΑ δεν μπορούν Αξιωματικοί να γίνουν Οπλίτες ΟΒΑ επειδή άλλο Οπλίτης (Οπλίτης Βραχείας Ανακατάταξης - ΟΒΑ) και άλλο Αξιωματικός (μπορούν να γίνουν μόνο οι Στρατιώτες και οι Βαθμοφόροι Οπλίτες/Υπαξιωματικοί). Εκτός αν αλλάξει αυτό γιατί ο Νόμος "Περί στελέχους Εφέδρων Αξιωματικών" (ΑΝ 833 1937) στο Άρθρο 23 προβλέπει αν το επιτρέπει η Προκήρυξη Την προσωρινή κατάταξη με κατώτερο βαθμό και την επαναφορά στον βαθμό Αξιωματικού μετά την εκπλήρωση της υπηρέτησης.
Εύθυμος αρκούδος

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Εύθυμος αρκούδος »

Πέρασαν τόσα χρόνια και ΔΕΝ μονιμοποιούνται οι Δ. Ε. Α.
SymeonGk
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2024 6:35 am
Επικοινωνία:

Re: Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από SymeonGk »

Καλησπερα αδερφια της ομαδας του φορουμ,
Ειναι ηδη 2024 και ακομα αναρωτιεμαι αν μονιμοποιουντε οι ΔΕΑ.
Ειμαι στο εξωτερικο και εχω αναβολη μεχρι τελη του 2025.
Θα ηθελα να παω για ΔΕΑ μιας και που τελειωσα με τις σπουδες μου και ενδιαφερομουν για μονιμοποιηση αλλα απ οτι βλεπω στην ομαδα δεν μονιμοποιουμτε οι ΔΕΑ.
Υπαρχει καποια λυση εκτος απο ΕΠΟΠ και αν μπορει ο εφεδρος ανθυπολοχαγος να γινει σκετο ανθυπολοχαγος,
μπορει ο εφ. Αν/γος να ανεβει βαθμο;
Και τελος υπαρχει αλλη σχολη εκτος απο ΣΕΑΠ που μπορω να δηλωσω
(Τι επιλογες εχω για να μπω σε σχολη στρατου;[οχι για πανεπηστιμιο]) ;

Σας ευχαριστω ολους εκ των πρωτερων
roda

Re: Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από roda »

SymeonGk έγραψε: Τετ Απρ 17, 2024 3:46 pm Καλησπερα αδερφια της ομαδας του φορουμ,
Ειναι ηδη 2024 και ακομα αναρωτιεμαι αν μονιμοποιουντε οι ΔΕΑ.
Ειμαι στο εξωτερικο και εχω αναβολη μεχρι τελη του 2025.
Θα ηθελα να παω για ΔΕΑ μιας και που τελειωσα με τις σπουδες μου και ενδιαφερομουν για μονιμοποιηση αλλα απ οτι βλεπω στην ομαδα δεν μονιμοποιουμτε οι ΔΕΑ.
Υπαρχει καποια λυση εκτος απο ΕΠΟΠ και αν μπορει ο εφεδρος ανθυπολοχαγος να γινει σκετο ανθυπολοχαγος,
μπορει ο εφ. Αν/γος να ανεβει βαθμο;
Και τελος υπαρχει αλλη σχολη εκτος απο ΣΕΑΠ που μπορω να δηλωσω
(Τι επιλογες εχω για να μπω σε σχολη στρατου;[οχι για πανεπηστιμιο]) ;

Σας ευχαριστω ολους εκ των πρωτερων
Όχι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα μονιμοποίησης, μόνο μέσω προκηρύξεων ΕΠΟΠ αφού για πανελλήνιες πλέον έχεις περάσει το όριο ηλικίας.

Γίνεσαι Ανθυπολοχαγός τον τελευταίο μήνα της υπηρεσίας σου εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια.

Υπάρχει η σχολή Πυροβολικού στη Θήβα, η σχολή Μηχανικού στο Λουτράκι, γενικά στο φόρουμ θα βρεις αρκετές πληροφορίες, υπάρχουν για όλα τα σώματα/όπλα τα αντίστοιχα νήματα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες