Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
cuervo

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από cuervo »

Aτίλλας1 έγραψε:AΝ δεν κάνω λάθος, υπάρχει ο ορισμός του μονίμου εξ εφεδρείας αξιωματικού
Που το θυμήθηκες αυτό; Σαν νόμος υπάρχει αλλά δεν είναι σε ισχύ εδώ και χρόνια.
Άβαταρ μέλους
Android
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 24, 2017 10:56 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Android »

Απάντηση σε όλο: ΥΕΑ, ΔΕΑ, Έφεδροι Ανθυπολοχαγοί, Αξιωματικοί Μακράς Ανακατάταξης:https://plus.google.com/108210138628397014784/posts/8npxKBVSxZV
Άβαταρ μέλους
Android
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 24, 2017 10:56 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Android »

Απάντηση σε όλο: ΥΕΑ, ΔΕΑ, Έφεδροι Ανθυπολοχαγοί, Αξιωματικοί Μακράς Ανακατάταξης:https://plus.google.com/108210138628397014784/posts/j3LU3Tjhrg1
Άβαταρ μέλους
Foulgrim
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2018 4:37 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Foulgrim »

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσο αφορά τους ΔΕΑ και την περιβόητη "μονιμοποίηση" τους... !

Εγώ μπαίνω 17 Σεπτέμβρη, επέλεξα ΕΛΔΥΚ για οικονομικούς λόγους όπου και με δέχτηκαν, το χαρτί της κατάταξης μου λέει ΥΕΑ.

Αν και εφόσον πληρώ τα απαραίτητα που χρειάζονται και καλώς εχόντων των πραγμάτων γίνω ΔΕΑ θα μπορώ να κάνω δήλωση για την επόμενη ΕΠΟΠ που θα γίνει;

Αν η προκήρυξη που θα βγει είναι μέσα στην περίοδο της θητείας μου τι γίνεται;

Το λέω γιατί μπαίνω τον Σεπτέμβρη του 2018 και απολύομαι τον Νοέμβρη του 2019 (αν δεχτώ να γίνω ΥΕΑ => ΔΕΑ).

Αν υποθετικά η προκήρυξη βγει τον Μάρτιο του 2019 εγώ τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σου απαντάω επιγραμματικά αν και η ερώτησή σου, αφορά άλλο νήμα και όχι το παρόν:

- Πλέον οι ΔΕΑ ΔΕΝ μονιμοποιούνται. Το γιατί και το πως έχει αναλυθεί πολλάκις σε προηγούμενα μηνύματα.

- Στην ΕΛΔΥΚ έχουν πάψει να υπηρετούν ΔΕΑ από την περίοδο 2007-08.

- Σε περίπτωση που βγει προκήρυξη για ΕΠΟΠ, μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου κανονικά, ακόμη και αν υπηρετείς και φυσικά θα λάβεις και τα σχετικά μόρια. Μην σε ανησυχεί κάτι τέτοιο.

Foulgrim

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Foulgrim »

Η ΣΕΑΠ δεν είναι στην Κύπρο?Το λέω γιατί το χαρτί της κατάταξης λέει ΕΛΔΥΚ και δίπλα γράφει ΥΕΑ!

Αν επιλέξω να γίνω ΔΕΑ δεν θα με πάνε στην Κύπρο?

Είμαι γεννημένος το 1991 οπότε όσον αφορά το συγκεκριμένο κομμάτι με τις ΟΒΑ και τις ΕΠΟΠ είναι η τελευταία μου ευκαιρία το 2019.

Άμα δεν πήγαινα ΔΕΑ και πήγαινα ειδικές δυνάμεις στην Κύπρο θα έπαιρνα κάποια μόρια για ΕΠΟΠ ή ΟΒΑ ή μόνο από ΔΕΑ παίρνεις μόρια?

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από D.Y.K »

1) Η ΣΕΑΠ είναι στην Κρήτη.

2) Εάν επιλέξεις να υπηρετήσεις ως ΥΕΑ, τότε θα σε στείλουν σε μονάδα της Ελλάδος. Όπως σου έγραψα και πριν, πλέον δεν υπηρετούν δόκιμοι στην Κύπρο.

3) Είτε επιλέξεις να υπηρετήσεις ως ΔΕΑ, είτε στις καταδρομές, λαμβάνεις μόρια σε προκηρύξεις για ΕΠΟΠ / Σωμάτων Ασφαλείας.

ΥΓ: Παρακαλώ πολύ εάν έχεις περαιτέρω απορίες να τσεκάρεις τα αντίστοιχα θέματα του φόρουμ διότι έχουμε ήδη ξεφύγει από το θέμα μας.

Άβαταρ μέλους
Foulgrim
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2018 4:37 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Foulgrim »

Θέλω να σου κάνω κάποιες τελευταίες ερωτήσεις και δεν θα σε ενοχλήσω άλλο.

Στην ΣΕΑΠ που είναι στο Ηράκλειο της Κρήτης (απ' ότι είδα) μένεις μέσα στην Σχολή ή νοικιάζεις σπίτι;

Αν νοικιάζεις σπίτι δεν συμφέρει με την καμία.

Επίσης τρώς πληρώνοντας στις λέσχες ή είναι δωρεάν όπως στους κανονικούς οπλίτες που κάνουν απλά την κανονική θητεία τους;

Απ' την στιγμή που τα λεφτά που παίρνεις ως ΔΕΑ τα τρως σε νοίκι και φαγητό (αν ισχύει αυτό) καλύτερα να πάω ΕΛΔΥΚ απ' την στιγμή που με έχουν επιλέξει!

Μπορώ να πάω Ειδικές Δυνάμεις στην Κύπρο και αν ναι τι κριτήρια πρέπει να έχω;

Παίρνεις κάποια παραπάνω μόρια στις Ειδικές Δυνάμεις στην Κύπρο απ' ότι αν κάνεις στην ΕΛΔΥΚ κανονικά την 9μηνη θητεία σου;

Το ρωτάω αυτό γιατί αν βγει καμιά ΟΒΑ ή ΕΠΟΠ το 2019 (που είναι και η τελευταία μου χρονια θεωρητικά σύμφωνα με την ΕΠΟΠ το 2009) τότε θα βοηθήσει πολύ το κομμάτι αυτό.

Είμαι πολύ σκεπτικός και αναποφάσιστος όσον αφορά το κομμάτι των Ειδικών Δυνάμεων γιατί δεν ξέρω τι να κάνω, το σκέφτομαι πρώτον γιατί όντως το γουστάρω σαν εμπειρία ζωής (και αυτό θεωρώ πως είναι το πρώτο και κύριο) αλλά και δεύτερον το σκέφτομαι για την επαγγελματική αποκατάσταση μου λόγω του ότι θέλω στα 27 μου χρόνια (γεννήθηκα Νοέμβρη του 1991) να ακολουθήσω επαγγελματικά το στρατό (με κάθε κόστος) ή απ' την άλλη να ανοίξω δικιά μου επιχείρηση (συγκεκριμένα κυλικείο) και να πάρω το πτυχίο Ηλεκτρολόγου σαν απλός πολίτης.

Είναι μεγάλο το δίλλημα γιατί το κομμάτι της μονιμοποίησης στο στρατό για εμένα είναι κάτι οριακό και μου μοιάζει με ανέκδοτο λόγω του ότι ΕΠΟΠ και ΟΒΑ είναι στο ΑΝ και στο ΘΑ... !

Χαιρετίσματα δηλαδή.

Δεν έχω περάσει από κάποια Στρατιωτική Σχολή οπότε είναι ο μόνος τρόπος.

Σε ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σου να διαβάσεις όλο αυτό το κατεβατό.

Γιώργος

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Γιώργος »

Foulgrim έγραψε:Θέλω να σου κάνω κάποιες τελευταίες ερωτήσεις και δεν θα σε ενοχλήσω άλλο.

Στην ΣΕΑΠ που είναι στο Ηράκλειο της Κρήτης (απ' ότι είδα) μένεις μέσα στην Σχολή ή νοικιάζεις σπίτι;

Αν νοικιάζεις σπίτι δεν συμφέρει με την καμία.

Επίσης τρώς πληρώνοντας στις λέσχες ή είναι δωρεάν όπως στους κανονικούς οπλίτες που κάνουν απλά την κανονική θητεία τους;

Απ' την στιγμή που τα λεφτά που παίρνεις ως ΔΕΑ τα τρως σε νοίκι και φαγητό (αν ισχύει αυτό) καλύτερα να πάω ΕΛΔΥΚ απ' την στιγμή που με έχουν επιλέξει!

Μπορώ να πάω Ειδικές Δυνάμεις στην Κύπρο και αν ναι τι κριτήρια πρέπει να έχω;

Παίρνεις κάποια παραπάνω μόρια στις Ειδικές Δυνάμεις στην Κύπρο απ' ότι αν κάνεις στην ΕΛΔΥΚ κανονικά την 9μηνη θητεία σου;

Το ρωτάω αυτό γιατί αν βγει καμιά ΟΒΑ ή ΕΠΟΠ το 2019 (που είναι και η τελευταία μου χρονια θεωρητικά σύμφωνα με την ΕΠΟΠ το 2009) τότε θα βοηθήσει πολύ το κομμάτι αυτό.

Είμαι πολύ σκεπτικός και αναποφάσιστος όσον αφορά το κομμάτι των Ειδικών Δυνάμεων γιατί δεν ξέρω τι να κάνω, το σκέφτομαι πρώτον γιατί όντως το γουστάρω σαν εμπειρία ζωής (και αυτό θεωρώ πως είναι το πρώτο και κύριο) αλλά και δεύτερον το σκέφτομαι για την επαγγελματική αποκατάσταση μου λόγω του ότι θέλω στα 27 μου χρόνια (γεννήθηκα Νοέμβρη του 1991) να ακολουθήσω επαγγελματικά το στρατό (με κάθε κόστος) ή απ' την άλλη να ανοίξω δικιά μου επιχείρηση (συγκεκριμένα κυλικείο) και να πάρω το πτυχίο Ηλεκτρολόγου σαν απλός πολίτης.

Είναι μεγάλο το δίλλημα γιατί το κομμάτι της μονιμοποίησης στο στρατό για εμένα είναι κάτι οριακό και μου μοιάζει με ανέκδοτο λόγω του ότι ΕΠΟΠ και ΟΒΑ είναι στο ΑΝ και στο ΘΑ... !

Χαιρετίσματα δηλαδή.

Δεν έχω περάσει από κάποια Στρατιωτική Σχολή οπότε είναι ο μόνος τρόπος.

Σε ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σου να διαβάσεις όλο αυτό το κατεβατό.



Αρχικά είσαι φαντάρος και μετά αν θες και περάσεις τα τεστ γίνεσαι ΥΕΑ που ουσιαστικά πάλι φαντάρος είσαι αλλά Υποψήφιος για έφεδρος αξιωματικός (εξού και το Υ στο ΥΕΑ)

απο τότε που μπαίνεις μέχρι να τελειώσεις την σχολή ως ΥΕΑ (ΣΕΑΠ αν μιλάμε για πεζικό) θα είσαι φαντάρος ουσιαστικά και θα κοιμάσαι μέσα στην μονάδα και ΔΕΝ θα πληρώνεσαι και θα τρως φαΐ του στρατού δωρεάν.

Η απο πάνω διαδικασία κρατάει περίπου 5 μήνες.

Μετά θα είσαι ΔΕΑ δόκιμος έφεδρος αξιωματικός και θα πληρώνεσαι...30 ευρώ καθαρά (όχι απο τον πρώτο μήνα όμως θα σου δώσουν μια προκαταβολή για τα πρώτα σου έξοδα και τα υπόλοιπα αναδρομικά)

όταν συμβεί αυτό ΔΕΝ θα είσαι πια στην μονάδα όταν τελειώνει η υπηρεσία σου (... :30 με 14:30) Με εξαίρεση κάποιες μέρες που θα κάθεσαι υπηρεσία όλη την ημέρα τις υπόλοιπες μέρες θα πηγαίνεις στο σπίτι σου που θα νοικιάζεις και θα τρως ότι αποφασίσεις εσύ να φας με δικά σου έξοδα -σου επιτρέπεται να τρως και στην λέσχη αξιωματικών που θα πληρώνεις αλλά θα είναι καλά και φθηνά απόσο ξέρω-.

Τον 14ο μήνα θα γίνεις έφεδρος ανθυπολοχαγος και θα πληρωθείς κάπου στα 970 ή κάπου εκει κοντά καθαρά Και μετά τελειώνει η θητεία σου.

ΕΛΔΥΚ είσαι 9 μήνες και τους κάνεις εκεί σχεδόν όλους εκτός απο τον επαναπατρισμό σου.

Πληρώνεσαι και μένεις μέσα στο στρατόπεδο αλλά πληρώνεσαι σημαντικά λιγότερα (...50 ευρώ) [επειδή το έχω χρησιμοποιησει πολλές φορές το σύμβολο και για αποφυγή παρεξηγήσεων "... "= περίπου)

Και απότι ακούω η ζωή στην Κύπρο σε κάποια πράματα είναι πιο ακριβή απο την Ελλάδα.

Μόρια απότι διαβάζω ως ελδυκ δεν παίρνεις πια αλλά δεν έχω ιδέα απλά ότι νομίζω πως θυμάμαι να έχω διαβάσει εδώ μεταφέρω οπότε αυτό ας το ξεκαθαρίσει κάνας άλλος.

Γιώργος

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Γιώργος »

Όσο αφορά το απο πάνω ποστ χρησημοποιησα ένα σύμβολο που απότι φαίνεται μεταφράζεται με αποσιοποιητικά στο site [... ] και σβήνει τον αμέσος επόμενο χαρακτήρα.

Δηλαδή το "συμβολο"730 θα το δείξει...30

Οπότε ξαναγράφω εν συντομία:

Γιώργος έγραψε:όταν συμβεί αυτό ΔΕΝ θα είσαι πια στην μονάδα όταν τελειώνει η υπηρεσία σου (... :30 με 14:30) Με εξαίρεση κάποιες μέρες που θα κάθεσαι υπηρεσία όλη την ημέρα τις υπόλοιπες μέρες θα πηγαίνεις στο σπίτι σου



η υπηρεσία ως ΔΕΑ θα ειναι περίπου απο της 7:30 έως της 14:30

Γιώργος έγραψε:Μετά θα είσαι ΔΕΑ δόκιμος έφεδρος αξιωματικός και θα πληρώνεσαι...30 ευρώ καθαρά (όχι απο τον πρώτο μήνα όμως θα σου δώσουν μια προκαταβολή για τα πρώτα σου έξοδα και τα υπόλοιπα αναδρομικά)



μισθός ΔΕΑ περίπου 730 ευρώ τον μήνα

Γιώργος έγραψε:
ΕΛΔΥΚ είσαι 9 μήνες και τους κάνεις εκεί σχεδόν όλους εκτός απο τον επαναπατρισμό σου.

Πληρώνεσαι και μένεις μέσα στο στρατόπεδο αλλά πληρώνεσαι σημαντικά λιγότερα (...50 ευρώ)


Μισθός ελδυκάριου περίπου 250

Ιωάννης

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Πάρουσιαζομαι 4/1/2019 και εχω ένδειξη ΥΕΑΝομιζω ειναι 14 μηνες σαν δοκιμος... αλλα απο οτι εχω διαβασει δεν μενεις μονιμος μετα σωστα ; .. σου δινονται ομως μοριο ώστε αμα βγει καποια προκήρυξη να σε παρουν ;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Η απάντηση και στα δύο ερωτήματά σου, είναι ναι.
Φάνης

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Φάνης »

απο τι βαθμό ξεκινουσαν τότε η δεα που τους μονιμοποιουσαν και μέχρι που έφταναν; υπάρχει κάποια προκήρυξη?
fsafa

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από fsafa »

Φάνης έγραψε:απο τι βαθμό ξεκινουσαν τότε η δεα που τους μονιμοποιουσαν και μέχρι που έφταναν; Υπάρχει κάποια προκήρυξη;


Ρε τύπε έχεις πάρει όλα τα θέματα αμπάριζα. Έλεος, διάβασε προηγούμενες αναρτήσεις.

Άβαταρ μέλους
Android
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 24, 2017 10:56 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Android »



Πληροφορίες περί Αξιωματικών Ειδικής Μονιμότητας, δηλαδή περιπτώσεις Εφέδρων Αξιωματικών που θα μπορούσαν να γίνονται Μόνιμοι, Νόμος του 2016 ανανέωση του Ν.324/1976:

ΦΕΚ A 134 2016 (Ν.4407/16), Άρθρο 18 παράγραφος 28,29,30 κτλ.

Άρθρο 18

28. Η παρ.6 του άρθρου 1 του Ν.324/1976 αντικαθί-

σταται ως εξής:

«6. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών

και Εθνικής Άμυνας που εκδίδεται κατόπιν εισήγησης του

Αρχηγού Γενικού Επιτελείου Στρατού ορίζεται κατ' έτος

o αριθμός των κατατασσόμενων αξιωματικών Ειδικής

Μονιμότητας. »

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες