ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιωργος

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπερα, μεσω ειδικων δυναμεων, οποιος γνωριζει μπορει να γραψει αν μπορεις να μπεις στο συκ και μεσω λοκ εκτος απο αμφιβιους; Επισης στο μεγαλο πευκο, στον ελευθερο χρονο επιτρεπεται καποιος να τρεχει να κανει γυμναστικη κλπ; Για να κανω διατηρηση της προετοιμασιας μου για το συκ. Ευχαριστω.
Φρογκμαν

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Φρογκμαν »

Όπως έγραψα χτες μόλις, γίνεται να πας ουκ από το ΚΕΕΔ. Πριν καν δηλαδή σε πάρουν για ορεινό κλπ. Απ' τις πρώτες κιόλας μέρες εκπαίδευσης. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς και για την άσκηση μιας και με το που μπεις, σχεδόν αμέσως θα σου δωθεί η δυνατότητα να πας στο συκ. Άλλη φορά να διαβάζετε το φόρουμ πριν γραψετε

Άβαταρ μέλους
nikos521
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1279
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από nikos521 »

Ετσι ακριβως φρογκμαν, και στην δικια μου ΕΣΣΟ πηγανε καποιοι στο ΣΥΚ.
Γιωργος

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Γιωργος »

Ευχαριστω για την απαντηση. Ειχα διαβασει το μηνυμα σου, απλα ξερω οτι το σχολειο ξεκιναει μια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και στο κεεδ εισαι 30-40 μερες απο οσο ξερω. Οποτε αν πχ 30 μερες δεν τρεχεις ειναι σημαντικη απωλεια, γι αυτο ρωτησα.
Πάνος Μ.

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Πάνος Μ. »

Καλημέρα παιδιά.

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και μήνες τώρα.

Είμαι 23χρονός 4ετής φοιτητής και σύντομα παίρνω πτυχίο ΑΕΙ και μετά επιθυμώ να γίνω μόνιμο μέλος των ΜΥΚ.

Υπογραμμίζω πως δεν είμαι σε Στρατιωτική Σχολή.

Επειδή τα διαδικαστικά εδώ στην Ελλάδα είναι περίπλοκα και ηλίθια πολλές φορές, μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά τα εξής, έχοντας μιλήσει με Ταξίαρχο στο Ρουφ και έχοντας πάρει τηλ. Στη γραμματεία του ΣΥΚ '210 5531820'.

1. Μπορείς ως περάσεις ΣΥΚ ως ναύτης θητείας. Το ΣΥΚ διαρκεί 7 μήνες (28 εβδομάδες). Αυτό φυσικά το έχουν ξαναπεί άλλα παιδιά πριν.

2. ΤΟ ΣΥΚ λαμβάνει χώρα μόνο Σεπτέμβριο και Φλεβάρη.(Όποιος θέλει δηλαδή να το περάσει ως θητεία πρέπει να συγχρονίσει πότε θα κόψει την αναβολή του,3 μήνες πριν τον Σεπτ ή Φλεβ αλλά δεν είμαι ακριβώς 100% σίγουρος για ακριβώς πόσο καιρό πριν)

3. Είναι καλύτερο να παρουσιάζεσαι στο Πολεμικό Ναυτικό, παρά να είσαι στο στρατό ξηράς ή αεροπορία. Επίσης το να κάνεις μετάταξη είναι πολύ δύσκολο.

4. Πρέπει να είσαι απαραίτητα Ι1! Αν έχεις πάνω από 1,5, νομίζω, μυωπία (όπως εγώ) τότε είσαι αυτόματα Ι2 κι ας είσαι αθληταράς. Ρώτησα τη γραμματεία ΣΥΚ και μου είπαν πως το laser για όσους έχουν μυωπία δεν έχει πρόβλημα.

5. Τέλος στο δια ταύτα, έχοντας μιλήσει με έφεδρους ΟΥΚάδες κλπ για το ΣΥΚ και πώς το περνάς, το παλικάρι 'ThomasD' 4 σελίδες περίπου πίσω μου, έχει δώσει την πιο ακριβή απάντηση για πώς περνάς. Μια ακόμα συμβουλή είναι να παίρνεις την Εκπαίδευση μέρα με την μέρα, να μην προτρέχεις και να σκέφτεσαι μέσα σου 'βήμα-βήμα' και φυσικά ό, τι και να γίνει, δεν θα τα παρατήσεις. Απλά.

Και τώρα τα αβέβαια.

1. Δεν είναι σίγουρο πως αν περάσεις ΣΥΚ και είσαι ΟΒΑ θα παραμείνεις στις Ομάδες! Δεν σε κρατάνε απαραίτητα. Αυτό δυστυχώς φαίνεται πως αλλάζει από χρόνο σε χρόνο ανεξάρτητα με τις ανάγκες των ΜΥΚ για ανθρώπινο δυναμικό.

Αν είσαι από Στρατιωτική Σχολή ή αξιωματικός κλπ τότε θα μείνεις σίγουρα αν περάσεις το ΣΥΚ.

2. Δεν είναι σίγουρο αν ξαναέχεις ευκαιρία αν τραυματιστείς σοβαρά. Αν πχ σπάσεις κανά γόνατο ή κάτι και είσαι ΟΒΑ ή ΕΠΟΠ πχ, υπάρχει περίπτωση να σε αφήσουν να ξαναπάς στο επόμενο Σχολείο 6 μήνες μετά αλλά όχι σίγουρο.

Αν κανένας μπορεί να προσθέσει κάτι, θα ήταν ωραίο.

Καλή δύναμη μάγκες

magda02

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από magda02 »

Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς με σιγουριά αν επιτρέπονται γυναίκες στην ΟΥΚ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αργυρης

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αργυρης »

Ξέρω ότι γενικά δεν είναι εύκολο να βρουμε βασικές απαντήσεις για την ΔΥΚ, ποσό μάλλον να απαντηθεί η παρακάτω απορία μου, αλλά είναι απαραίτητη:Εγώ όπως και ένας τεράστιος αριθμός του πλανήτη, έχω έλλειψη ενζύμου.

Κάτι το οποίο δεν επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο την καθημερινότητα μου (. Εκτός από ότι δεν τρώω κουκιά), αλλά παρόλα αυτά με πολύ ψάξιμο και στα άλλα νήματα, ένας έγραφε ότι δεν γίνεσαι δεκτός από την ΜΥΚ.

Άμα κάποιος είναι σίγουρος ας απαντήσει γιατί είναι τουλάχιστον κρίμα τόσα χρόνια σωματικής βελτίωσης, σχεδίων και όχι μόνο, για να με κόψουν στην τελική για κάτι ΤΟΣΟ ασήμαντο.

fsafsa

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Με έλλειψη ενζύμου δεν μπορείς ούτε καν να υπηρετήσει ως φαντάρος στις Ειδικές Δυνάμεις πόσο μάλλον στην ΔΥΚ.

Εντάξει εσύ ξέρεις καλύτερα από τις υγειονομικές επιτροπές για να το θεωρείς ασήμαντο.

Αργυρης

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αργυρης »

Το θεωρώ ασήμαντο καθώς ο πατέρας μου είχε ολική έλλειψη ενζύμου και υπηρέτησε κανονικά στα ΟΥΚ το '85.Επίσης αυτή την στιγμή που μιλάμε κάνω και εγώ την θητεία μου ως καταδρομέας ΜΕ έλλειψη ενζύμου χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Θερμή παράκληση σταματήστε μερικοί με την παραπληροφόρηση και την ειρωνία.

One breath

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από One breath »

Καλησπέρα παίδες. Μια ερώτηση έχω να κάνω. Από στρατό ξηράς μπαίνουν για ΟΥΚ μόνο Α εσσο ή παίρνουν και από άλλες; Όσοι έχουν γνώση και εμπειρία πάνω ς' αυτό ας απαντήσουν
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Tanto »

One breath έγραψε:Καλησπέρα παίδες. Μια ερώτηση έχω να κάνω. Από στρατό ξηράς μπαίνουν για ΟΥΚ μόνο Α εσσο ή παίρνουν και από άλλες; Όσοι έχουν γνώση και εμπειρία πάνω ς' αυτό ας απαντήσουν
Αδερφέ αυτό που ρωτάς έχει απαντηθεί ειλικρινά πάνω από 10 φορές σε αυτό υο φόρουμ. Τα σχολεία ειναι 2. Ένα του Σεπτέμρβη και ένα του Φλεβάρη. Οπότε μπορείς να μπεις από τις 2 ΕΣΣΟ που είναι πιο κοντά σε αυτούς τους μήνες.
Ffd

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Ffd »

Καλησπέρα ξέρεις κάποιος αν έχει κάποιος ελειψη ενζύμου (g6pd) γίνεται να πάει στο σχολείο των Ο. Υ. Κ?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nassos »

Ffd έγραψε:Καλησπέρα ξέρεις κάποιος αν έχει κάποιος ελειψη ενζύμου (g6pd) γίνεται να πάει στο σχολείο των Ο. Υ. Κ;


Όχι δεν μπορείς, το ανέφερε ένας που πέρασε το σχολείο πριν 3 χρόνια στο παρακάτω μήνυμα.

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CE%BF%CF%85%CE%BA-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82_topic2743_post521934.html#521934

Trouxtsidis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2022 3:49 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Trouxtsidis »

magda02 έγραψε:Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς με σιγουριά αν επιτρέπονται γυναίκες στην ΟΥΚ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Αν αντεχεις το ξυλο και τον εξευτελισμό και τη Τρελα στο άκρων αωτον. δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο που δεν το εχει προσπαθησει καν ποτε καμια γυναικα .

Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από hazardous »

Με κάθε επιφύλαξη πάντα δεν πιστεύω πως δίνεται η δυνατότητα σε γυναίκα να περάσει το σχολείο.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης