Επίδομα ανεργίας και θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιώργος

Επίδομα ανεργίας και θητεία

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα παιδιά. Παιρνω επιδομα ανεργιας εδω κα μισο χρονο περιπου, και τον αλλον μηνα μπαινω στρατο. Μιας και πλεον λογο covid οι παρουσιάσεις στο ΟΑΕΔ γινονται μεσω ιντερνέτ, υπαρχει περιπτωση να μπορω να συνεχισω το επιδομα οσο θα ειμαι στον στρατο?
fsafsa

Επίδομα ανεργίας και θητεία

Δημοσίευση από fsafsa »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Παιρνω επιδομα ανεργιας εδω κα μισο χρονο περιπου, και τον αλλον μηνα μπαινω στρατο. Μιας και πλεον λογο covid οι παρουσιάσεις στο ΟΑΕΔ γινονται μεσω ιντερνέτ, υπαρχει περιπτωση να μπορω να συνεχισω το επιδομα οσο θα ειμαι στον στρατο;


Όχι, σε καμία περίπτωση.

Γιωργος

Επίδομα ανεργίας και θητεία

Δημοσίευση από Γιωργος »

Ο λογος; Εννοω οτι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι εγω θα ειμαι στρατο εφοσον θα κανω κανονικα την παρουσια μου.
ElSyro
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Απρ 26, 2021 8:20 pm
Επικοινωνία:

Επίδομα ανεργίας και θητεία

Δημοσίευση από ElSyro »

Καλησπέρα, κι εγώ επειδή είμαι άνεργος, παίρνω το επίδομα 3μηνης παραμονής στο ταμείο. Ρώτησα τον ΟΑΕΔ και λέει πως πέρα από παράνομο έστω και αν αποφύγεις την " παρουσία ", ο στρατός σου παρέχει ήδη επίδομα οπότε θεωρητικά του ΟΑΕΔ δεν σου χρειάζεται. Αυτό μου είπαν από τον ΟΑΕΔ.
Andri
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 3:23 pm
Επικοινωνία:

Επίδομα ανεργίας και θητεία

Δημοσίευση από Andri »

Πάρτε κανονικά το επίδομα και αν χρειαστεί παρουσία διαζωσεις δώστε δίπλωμα αυτοκινήτου και όχι την στρατιωτική ταυτότητα.
Nash33265

Επίδομα ανεργίας και θητεία

Δημοσίευση από Nash33265 »

Εγω που το κανονιζα καιρο πριν με τον λογιστη μου, μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα θεμα και οσο θα ειμαι μεσα τα λεφτα θα μπαινουν κανονικα. Το εκανε και φιλος του λογιστη μου αυτο και γιαυτο ειναι τοσο σιγουρος. Ειμαι ταμειο ανεργιας 12μηνο απο τον Αυγουστο και μπαινω τωρα τον Ιανουαριο του 22. Το ψαχνω λιγο παραπανο παντα να ακουσω και αλλες γνωμες γιατι στην Ελλαδα του σημερα τιποτε δεν παει σωστα και ρολοι και καθε μηνα ολο και κατι θα αλλαξει.
Το χερι μου στην φωτια δεν βαζω να σου πω την αληθεια αλλα θελω να πιστευω οτι μπορεις να περνεις ανεργια για οσο θα εισαι μεσα. Δεν μπορουν να αποδειξουν οτι εισαι στρατο οσο θα δηλωνεις παρουσια ηλεκτρονικα-θελω να πιστευω-.-
Νικ

Επίδομα ανεργίας και θητεία

Δημοσίευση από Νικ »

Τελικά ρώτησες αν γίνεται να παίρνουμε το επιδομα μέσα στον στρατο αν είναι σίγουρο; Γιατί και εμενα με ενδιαφέρει να ξερω αν θα πρέπει να το κόψω η αν μπορώ να το συνεχίσω
Stelios94

Επίδομα ανεργίας και θητεία

Δημοσίευση από Stelios94 »

Όποιος θέλει μπορεί να παίρνει το επίδομα ανεργίας ενώ υπηρετεί είτε με παρουσία ηλεκτρονικά ή άμα είναι δια ζώσης με δίπλωμα οδήγησης υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που συμβαίνει αυτό. Ο οαέδ δεν μπορεί να γνωρίζει άμα υπηρετείς την θητεία σου. Κανονικά είναι παράνομο Και απαγορεύεται Εφόσον σαν οπλίτης λαμβάνεις το επίδομα του στρατού και θα πρέπει να κάνεις διακοπή του ταμείου ανεργίας.
Κωνσταντίνος

Επίδομα ανεργίας και θητεία

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Καλησπέρα παιδιά τελικά μπορούμε να παίρνουμε το επίδομα ανεργίας όσο είμαστε μέσα ;
Pg13

Re: Επίδομα ανεργίας και θητεία

Δημοσίευση από Pg13 »

Λογικα μπορούν να σε καταλάβουν διότι τώρα σε ασφαλίζει ο οαεδ αν δεν έχεις ακόμα από την προηγούμενη δουλειά σου ασφάλεια ενώ όταν μπαίνεις στον στρατό σε ασφαλίζει ο στρατός, μόνο έτσι αν μπορούν να το δουν. Το θέμα δεν είναι αν είναι παράνομο, το θέμα είναι αν θα το καταλάβουν και θα σου ζητάν λεφτά πίσω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες