ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΠΕΖΙΚΟ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 3:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΠΕΖΙΚΟ »

Είδα τα + και τα - που γράφει στην ιστοσελίδα για τα ΥΕΑ, αλλα νομίζω οτι ένα αποτα - είναι οτι αφού τελειώσουν οι 15 μήνες, και θέλης να συνεχίσης σαν μόνιμος, κάθε τρεία χρώνια αλάζεις τόπο διαμονής. Αυτό ισχίει;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Δεν μπορείς να συνεχίσεις ως μόνιμος.

Μονάχα για ΕΠΟΠ μπορείς να δώσεις και φυσικά οι μεταθέσεις είναι ίδιες για όλους τους στρατιωτικούς.

Δεν ξέρω κάθε πόσα χρόνια υποχρεούσαι σε μετάθεση αλλά είναι συχνές.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

aggelopoulos έγραψε:Κπαίρνουμε και μεισ εξόδουσ και άδειςσ σα τους οπλίτες; ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υποθέτω αναφέρεσαι στην εκπαίδευση των ΥΕΑ.

Ναι, παίρνεις άδειες και εξόδους σαν τους οπλίτες.

Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι πολύ λιγότερες ωστόσο.
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Legion »

καπου διαβασα οτι οι βαθμοι των εφεδρων αξιωματικων υποβαθμιζονται αληθευει ξερι κανεις τιποτα;
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Πως να υποβαθμιστούν δηλαδή;

Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να χάσουν σε αρχαιότητα μεταξύ ομοιοβάθμων, αλλά δεν υπάρχει και κανένας ομοιόβαθμος.

Οι Ανθυπολοχαγοί της Ευελπίδων έτσι και αλλιώς έχουν αρχαιότητα έναντι των Έφεδρων Αξιωματικών.

Βασίλης

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Βασίλης »

Θελω να ρωτήσω ως ΥΕΑ τι μπορω να γινω. Μου είπαν απο δόκιμος εως Λοχίας Μεγαλωνει η θητεία αν πάρεις βαθμό αξιωματικού;

bob.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 04, 2008 1:03 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από bob. »

ως ΥΕΑ υπηρετεις εξι μηνες παραπανω , εαν δεν κανω λαθος, αλλα μενεις εκτος στρατοπεδου , πληρωνεσαι, και βεβαια σαν δοκιμος θα εχεις και καποια καθηκοντα και κατε επεκτασην ευθηνες για τη δουλεια που κανεις.
Sorbal
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 4:39 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Sorbal »

Χαιρετώ,
μόλις γράφτηκα και θέλω να ρωτήσω κάποια πραγματα σχετικα με τους ΥΕΑ.
Φυσικά έχω διαβάσει τα προηγούμενα posts και πήρα αρκετές απαντήσεις αλλά και μπερδευτικα.
Γράφω αυτά που έχω καταλάβει και αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με.

ΥΕΑ είσαι κατά τη διάρκεια της 4μηνης εκπαίδευσης και ύστερα λέγεσαι ΔΕΑ
Ο μισθός είναι 500 ευρώ περίπου και πληρώνεσαι από τον 5ο μήνα και μετά. Έχεις λιγότερες άδειες απο τον φαντάρο (; ). Κάνεις 5 μήνες παραπάνω

Πρέπει να πω πως πριν διαβάσω το forum είχα αποφασίσει να πάω ΥΕΑ, πλεον έχω δίλλημα. Φαίνεται πως είμαι ο μόνος! Δεν ξέρω αν ο κύριος λόγος είναι οι 5 παραπάνω μήνες που κάνει πολλούς να μην επίλεγουν να πάνε ΥΕΑ. Αν είναι αυτός... οκ... δεν με πειράζει καθώς στην οικονομική κατάσταση που βρίσκομαι εγώ και η οικογένεια μου τα 500 ευρώ είναι θυσαυρός. Δεν ξέρω καν αν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά στο απλό φανταριλικι. Αν όμως υπάρχουν άλλοι λόγοι που δεν θεωρείται ως καλή επιλογή να πάει κάποιος ΥΕΑ θα ήθελα να τους γνωρίζω. Δηλαδη κάποιος λόγος άξιος να αντιπαρατεθεί στα πλεονεκτήματα ενός ΥΕΑ

Θλεώ να θέσω και κάποια άλλα ερωτήματα και ας απαντήσει οποιος γνωρίζει-σε οτι μπορει.

1-Γιατί κάποιος μου είπε πως είναι 2 μήνες η εκπαιδευση; Υπάρχει κάποια τέτοια περιπτωσή;
2-Κάπου διάβασα για ΥΕΑ Α και ΥΕΑ Β. Τί είναι; Δεν έχω ιδέα.
3-Κατά την εκπαίδευση είσαι ίδιος με τους φαντάρους σε θέματα υπηρεσιών; Δηδ. βαράς σκοπιες, τρως φυλακή κτλ; Παίρνεις άδειες;
4-Τα αθλήματα που πρέπει να περάσεις είναι αυστηρά; Το άλμα εις μήκος και εις ύψος δεν μου φαίνονται της πλάκας όπως είχα ακούσει. Οχι πως έχω δοκιμάσει... δεν έχω ιδέα... αλλά θα ήθελα να ακούσω τη γνωμη κάποιου που γνωρίζει.
5-Στα μειονεκτήματα που αναφέρονται λέει
οι Υπαξιωματικοί συχνά δε βλέπουν με καλό μάτι τους Δόκιμους γιατί προάγονται πολύ γρηγορότερα από αυτούς
Είχα ακούσει πως ως ΥΕΑ είναι πιο χαλαρά. Το παραπανω σε τι βαθμο ισχύει γιατι άλλη εντύπωση μου δίνει. Ότι σε πρήζουν και σε χώνουν κιόλας ας πουμε;
6-
Η τετράμηνη εκπαίδευση στις Λέσχες αξιωματικών είναι αναμφισβήτητα η χειρότερη εμπειρία που θα έχεις περάσει στη ζωή σου

Το παραπάνω πρέπει να πω πως με προβλημάτισε. Κάποιος με την ανάλογη εμπειρια θα μπορουσε να το κάνει λιιιίγο πιο λιανά; Τι το χειρότερο δηδ. μπορεί να συμβει κατα τη διάρκεια της εκπαιδευσης; Ποιές με άλλα λόγια είναι οι συνθήκες;
7- Τέλος δεν έχω ιδέα για ότι γραφεται για πυροβολικο κτλ. ή για τα κέντρα εκπαίδευσης των ΥΕΑ. Πάνε όλοι Κρήτη; Συγκεκριμένα με την περίπτωση μου θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πεί κατά πρώτον πόσες μεταθέσεις παίρνει ένας ΥΕΑ και που είναι πιο πιθανό να πάω.
Παρουσιάζομαι στο 2/39 ΣΕ/ΕΟΔ Μεσολογγίου.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων σε ότι καταφερετε να με διαφωτίσετε.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Η εκπαίδευση ήταν 4 μήνες. Τα τελευταία χρόνια που μειώθηκε η θητεία έχει μειωθεί (εξόσων γνωρίζω) και η εκπαίδευση.

Για ΥΕΑ Α και ΥΕΑ Β σε παρακαλώ να διαβάσεις το αναλυτικό άρθρο που υπάρχει στο site για τους ΥΕΑ.

Κατά την εκπαίδευση είσαι χειρότερα από φαντάρος, δηλαδή περισσότερες υπηρεσίες.

Οι άδειες είναι ακριβώς ίδιες με τους απλούς στρατιώτες.

Τα αθλήματα είναι τις πλάκας. Χαλαρά τα περνάς αν είσαι 'φυσιολογικός'

Να σε χώσουν οι υπαξιωματικοί δεν παίζει, γιατί είσαι ανώτερος. Απλά δεν σε υπακούνε (αν και οφείλουν), ενώ οι αξιωματικοί προτιμούν να στέλνουν στις αγγαρίες (δηλαδή σε εκκλησίες και άλλες εκδηλώσεις εκτός ωρών εργασίας) τους Δόκιμους.

Δεν είναι Λέσχη Αξιωματικών - προφανώς τυπογραφικό λάθος. Είναι πολύ δύσκολα εκεί, αλλά πρώτος η διάρκεια μειώθηκε και δεύτερον εξαρτάται από τον διοικητή. Πολλοί περνάνε πολύ καλά.

gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από gioalex »

yandr έγραψε:Πως να υποβαθμιστούν δηλαδή;

Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να χάσουν σε αρχαιότητα μεταξύ ομοιοβάθμων, αλλά δεν υπάρχει και κανένας ομοιόβαθμος.

Οι Ανθυπολοχαγοί της Ευελπίδων έτσι και αλλιώς έχουν αρχαιότητα έναντι των Έφεδρων Αξιωματικών.

Σαν ΔΕΑ είσαι ομοιόβαθμος με τον ανθυπασπιστή, αλλά είναι αρχαιότερος. Μετά την ορκωμοσία σαν Εφ. Ανθλγος είσαι ανώτερος από τον ανθυπασπιστή και ομοιόβαθμος, αν και νεότερος, από Ανθλγο Ευελπίδων. Ούτως ή άλλως, αυτό γίνεται λίγες μέρες πριν απολυθείς, οπότε δεν σε απασχολεί και ιδιαίτερα.

Sorbal
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 4:39 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Sorbal »

Το που θα πάρεις μετάθεση δεν παίζει ρόλο και το που παρουσιάζεσαι;
Τελικά είναι 4 μήνες σήμερα η εκπαίδευση ή λιγότερο; Με το βάρος τι γίνεται;
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από gioalex »

Δεν παίζει ρόλο. μόνο το σώμα παίζει ρόλο σε σχέση με το κέντρο παρουσίασης. Τώρα για το βάρος, τι να σου πω, είχαμε ένα παιδί που ήταν αρκετά χοντρός, παρ' όλα αυτά αποφοίτησε κανονικά.
Sorbal
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 4:39 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Sorbal »

Ε τότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Εντάξει ένα σκεμπεδάκι έχουμε :-)
Κάπως ξεκαθάρισε η σκέψη μου... λέω να πάω αφού δεν κολύομαι στους 5 μήνες. Το μόνο που με κρατάει λίγο πίσω είναι η εκπαίδευση. Όχι τόσο για το πόσο παλούκι είναι αλλά περισσότερο για τον ακριβή χρόνο. Εάν είναι 4 μήνες (και χωρίς λεφτά ειδικά) είναι λίγο βαρύ. Εάν είναι 2 έχει καλώς. Θα ρωτήσω και στη στρατολογία εάν δεν είναι κάποιος σίγουρος. Ευχαριστώ πολύ.
Sorbal
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 4:39 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Sorbal »

Φαντάζομαι δεν εννοείς βελονίτσα και κλωστούλα λεπτή ε; Γιατί αν δεν κάνω λάθος τα εθνόσημα είναι χοντρό ύφασμα. (Κοίτα τι συζητάμε!! :) )

Ρε παιδιά να κάνω και άλλη μία χαζη ερώτηση.
Στους φαντάρους αν δεν κάνω λάθος είναι 18 ημέρες μέχρι να ορκιστούν και μετά παίρνουν άδεια. Αυτοί που δηλωνουν ΥΕΑ κάνουν τα ίδια και μετά, αφού πάρουν και την άδεια πάνε για εκπαίδευση; Η μήπως από την αρχή αλλάζει το πράγμα;
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από gioalex »

Ορκίζονται στο κέντρο, παίρνουν την άδεια και μετά την επιστροφή ΣΕΑΠ ή όπου αλλού. Εκεί έχει άδεια όταν ονομαστείς ΔΕΑ πριν πας στην μονάδα. Για την ΣΕΑΠ συγκεκριμένα, αν δεν έχει αλλάξει αυτό, όσοι είχαν ειδικότητα ΤΦ (τυφεκιοφόρος, ή τράχα φουκαρά) έπαιρναν 10 μέρες άδεια περίπου πριν παρουσιαστούν στην μονάδα. Όσοι είχαν αντιαρματιστές, ολμιστές και πολυβολητές, επειδή έμεναν επιπλέον στην ΣΕΑΠ για 5 εβδομάδες, δεν έπαιρναν την άδεια στην ονομασία, αλλά αφού τέλειωνε και αυτή η εκπαίδευση και πάλι πριν παρουσιαστούν στην μονάδα τους.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες