Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 95 9697 98 99 155>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
supermario91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Μαΐου/2020
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 7
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση supermario91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 09:38
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Από ψυχίατρο είναι η γνωμάτευση που έχω, το autocorrect μας τα έκανε μπάχαλο. Όπως είπα την έχω από τον Μάρτιο όμως, παίζει κάποιο ρόλο επειδή πρέπει να παρουσιαστώ τον Ιούνιο; Αν το κάνω μέσω φρουραρχείου μου έχουν πει ότι πρέπει να παρουσιαστώ πάλι μετά από έναν μήνα το οποίο δεν με βολεύει. Ισχύουν όλα αυτά;
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
Πόντοι: 54
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 10:18
Αρχικά αποστάλθηκε από supermario91 supermario91 Έγραψε:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Από ψυχίατρο είναι η γνωμάτευση που έχω, το autocorrect μας τα έκανε μπάχαλο. Όπως είπα την έχω από τον Μάρτιο όμως, παίζει κάποιο ρόλο επειδή πρέπει να παρουσιαστώ τον Ιούνιο; Αν το κάνω μέσω φρουραρχείου μου έχουν πει ότι πρέπει να παρουσιαστώ πάλι μετά από έναν μήνα το οποίο δεν με βολεύει. Ισχύουν όλα αυτά;

1. Δημοσιο ή ιδιωτικο χαρτι απο ψυχιατρο. Και τα δυο κανουν
2. Οι γνωματευσεις πρεπει να ειναι 2 μηνων προσφατες (με βαση τα λεγομενα τους περυσι σε αλλα παιδια που ειχαν παλαιοτερες γνωματευσεις γιατρων).
3. Μετα το φρουραρχειο πας Ρουφ και καταθετεις τα παραπεμπτικα. Το Ρουφ στελνει τα χαρτια σου στην Επιτροπη Απαλλαγων στο 401. Οταν τα χαρτια φτασουν στην Επιστροπη, εχεις ενα μηνα διορια να παρουσιαστεις ενοπιον της Επιτροπης. Προσφατα βεβαια, λογω της καταστασης με τον ιο, το δευτερο βημα με την επιτροπη παρακαμφθηκε ακουσα, αλλα πρεπει να ρωτησεις τη στρατολογια για 100% σιγουρια.
Επιστροφή στην κορυφή
supermario91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Μαΐου/2020
Πόντοι: 7
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση supermario91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 11:22
Σ'ευχαριστώ πολύ μάστορα. Έχω επίσης χαρτί για χειρουργείο και φυσιοθεραπείες που πρεπει να κάνω από έξω, θα χρειαστεί να το μεταφράσω ή δεν τους νοιάζει καθόλου και να μην μπω στη διαδικασία; Ευχαριστώ και πάλι και καλή συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 12:20
Αρχικά αποστάλθηκε από supermario91 supermario91 Έγραψε:

Σ'ευχαριστώ πολύ μάστορα. Έχω επίσης χαρτί για χειρουργείο και φυσιοθεραπείες που πρεπει να κάνω από έξω, θα χρειαστεί να το μεταφράσω ή δεν τους νοιάζει καθόλου και να μην μπω στη διαδικασία; Ευχαριστώ και πάλι και καλή συνέχεια.

απο εμπειρια με τη στρατολογια, οτιδηποτε χαρτι ειχα απο εξωτερικο το ηθελαν παντοτε μεταφρασμενο.
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Απριλίου/2020
Θέση: Stais
Πόντοι: 51
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 15:06
Και όταν δεν ήταν πρόσφατο τι κάνανε?2ον φαντάζομαι αυτό για το πρόσφατο ισχύει σε περιπτώσεις όπως ψυχολογικα. Εγώ έχω σάκχαρο από μικρός κ έχω χαρτιά από τ παίδων. Τι θα Μ πουν φέρε πρόσφατο; αφού αυτό είναι για μια ζωή
Επιστροφή στην κορυφή
anastasis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση anastasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 15:52
Αρχικά αποστάλθηκε από Prodromoss Prodromoss Έγραψε:

Και όταν δεν ήταν πρόσφατο τι κάνανε?2ον φαντάζομαι αυτό για το πρόσφατο ισχύει σε περιπτώσεις όπως ψυχολογικα. Εγώ έχω σάκχαρο από μικρός κ έχω χαρτιά από τ παίδων. Τι θα Μ πουν φέρε πρόσφατο; Αφού αυτό είναι για μια ζωή

Θα σου κάνουν εξετάσεις, σε στρατιωτικό νοσοκομείο πχ 401, να το δουν ότι ισχύει.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
Πόντοι: 67
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 16:35
Σας ευχαριστο για την απαντηση σας.
Απλα εγραψα την απορια μου διαβαζοντας καποιους που τους εκαναν μανουρα
Ολη αυτη η κατασταση του αγχους με εχει κανει να κανω βηματα πισω με συχνα επεισοδια εδω και 4 μηνες μεχρι να ερθει η μερα που θα μου πουν οτι τελειωσα.
Γιατι καλος η κακος και στο στρατο υπαρχουν και απειρη κομπλεξικοι

Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 17:22
Αρχικά αποστάλθηκε από dimitris90 dimitris90 Έγραψε:

Απλα εγραψα την απορια μου διαβαζοντας καποιους που τους εκαναν μανουρα
Ολη αυτη η κατασταση του αγχους με εχει κανει να κανω βηματα πισω με συχνα επεισοδια εδω και 4 μηνες μεχρι να ερθει η μερα που θα μου πουν οτι τελειωσα.
Γιατι καλος η κακος και στο στρατο υπαρχουν και απειρη κομπλεξικοι

Απο εμπειρια μου με Φρουραρχειο και Επιτροπη Απαλλαγων, μανουρα κανανε μονο σε περιπτωσεις τυπων που κανανε τσαμπουκα, ηταν αναγωγοι, φωναζανε, δεν ειχανε χαρτι γιατρου κτλ.
Πηγαινε ψυχραιμα με τα χαρτια γιατρων που εχεις και πες την σοβαρη παθηση που εχεις και θα παρεις 100% απαλλαγη.
Επικεντωρσου στην αγωγη σου να ξεπερασεις το προβλημα σου κ μην αγχωνεσαι καθολου για το θεμα στρατου.
Καλος πολιτης κ σιδερενιος
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
Πόντοι: 67
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 17:59
Α οχι φωνες και τσαμπουκαδες αυτα σιγουρα δεν ειναι λογικα. Αν διαβασεις εδω μερικες δεκαδες σελιδες πισω υπαρχουν παιδια που τους κανανε μανουρα του στυλ οτι λεγανε ψεματα και ενας ειχε και απο δημοσιο κιολλας.

Σε ευχαριστο παντως και σε εσενα καλος πολιτης
Επιστροφή στην κορυφή
Αντώνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αντώνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 23:39
Αρχικά αποστάλθηκε από Liapunov13 Liapunov13 Έγραψε:

[QUOTE=supermario91]
Προσφατα βεβαια, λογω της καταστασης με τον ιο, το δευτερο βημα με την επιτροπη παρακαμφθηκε ακουσα, αλλα πρεπει να ρωτησεις τη στρατολογια για 100% σιγουρια.

Kαλησπέρα. Το διάβασες κάπου αυτό φίλε; Τι ακριβώς θες να πεις αλλάζει η διαδικασία Για την επιτροπή;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2020 ώρα 04:38
Αυτά συνήθως τα κάνανε για στυλ ψαρέματος και καλά, με τις ώρες τους δηλαδή, κλασικό δημοσιουπαλληλικι
Επιστροφή στην κορυφή
Giotas5 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2020
Πόντοι: 9
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Giotas5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2020 ώρα 14:09
Κι εγω το ιδιο προβλημα. Μιλησα με την πρεσβεια, που το μονο που μου ειπε ειναι να κανω μια υπευθυνη δηλωση ηλεκτρονικα και να την καταθεσει τριτο ατομο απο ελλαδα (τι γινεται αν δεν εχουμε;). Μιλησα μετα με ρουφ και μου ειπαν για αναβολη για κοινωνικους λογους, αλλα να αποδειξω οτι εχω λογο, και τους ειπα οτι δεν βρισκω πτηση κτλπ... Δεν μου απαντησαν, αλλα αυτο σκεφτομαι να κανω. Ουτως η αλλως δεν εχουμε και πολλες επιλογες.
Επιστροφή στην κορυφή
Giotas5 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Giotas5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2020 ώρα 14:28
Αρχικά αποστάλθηκε από i5 i5 Έγραψε:

Liapunov13
Ξερεις μηπως εναν παρεις αναβολη για κοινονικους λογους για ποσους μηνες περνεις αναβολη;
Επισης ξερει κανεις εαν παρεις αυτην την αναβολη, επιρεαζει μετα τη διαδικασια για να παρεις ι5;
Σας ευχαριστω
Εκανα ακριβως την ιδια ερωτηση οταν μιλησα με ρουφ. Και η απαντηση ηταν οτι δεν επειρεαζεται η διαδικασια. Οποτε κανουμε αιτηση για αναβολη για κοινωνικους λογους τωρα και μπαινουμε σεπτεμβριο. Οπου μετα συνεχιζουμε την διαδικασια απο εκει που την αφησαμε.
Επιστροφή στην κορυφή
elareto Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση elareto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2020 ώρα 15:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Giotas5 Giotas5 Έγραψε:

Κι εγω το ιδιο προβλημα. Μιλησα με την πρεσβεια, που το μονο που μου ειπε ειναι να κανω μια υπευθυνη δηλωση ηλεκτρονικα και να την καταθεσει τριτο ατομο απο ελλαδα (τι γινεται αν δεν εχουμε;). Μιλησα μετα με ρουφ και μου ειπαν για αναβολη για κοινωνικους λογους, αλλα να αποδειξω οτι εχω λογο, και τους ειπα οτι δεν βρισκω πτηση κτλπ... Δεν μου απαντησαν, αλλα αυτο σκεφτομαι να κανω. Ουτως η αλλως δεν εχουμε και πολλες επιλογες.

Εγώ που μίλησα με την στρατολογία επέμεναν πως η διαδικασία να αναβολή λόγω κοινωνικών λόγων (υπεύθυνη δήλωση κλπ) θα γίνει εξ' ολοκλήρου ηλεκτρονικά. Στέλνεις email στο στρατολογικό γραφείο που υπάγεσαι. Τσέκαρα στην σελίδα και όντως ισχύει. Μην ταλαιπωρηθείς τσάμπα...

Επιστροφή στην κορυφή
Giotas5 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Giotas5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2020 ώρα 15:44
Το τσεκαρα μετα κι εγω αυτο. Ηλεκτρονικα θα την κανω. Ενα αλλο που διαβασα ειναι οτι πρεπει στα δικαιολογητικα να βαλουμε και το σημειωμα καταταξης. Οποτε τα μονο που σκεφτομαι να βαλω ειναι το σημειωμα και την απαντηση της πρεσβειας. Δεν εχω κατι αλλο.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 95 9697 98 99 155>