Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 91 9293 94 95 154>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
anastasis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση anastasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2020 ώρα 15:42
Νομίζω και τις άλλες 2 φορές που είχα πάρει αναβολή, το είχα δει και δεν το έχω συμπληρώσει ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Ασαρκος Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2019
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 20
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ασαρκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 04:21
Καλησπέρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κατι αν μπορείτε. ΤΟ 2018 μου ήρθε πρώτη φορά το χαρτί για τον Στρατό, παρουσιαστικά Αυλώνα Και ζήτησα αναβολή λογω κιλών. Ήμουν 1.70 στα 150 κιλα και πηρα 1 χρονο αναβολη απο τον γιατρο. Μετα απο 1 χρονο μου ξανάρθε και παρουσιαστηκα θηβα. Μπηκα μεσα με τον Πατερα μου σαν συνοδό, και με εστειλάν στο 401 για να περάσω απο παθολόγο (ακομα στα ιδια κιλα ήμουν) Ετσι ώστε να παρω ξανα αναβολή 1 χρονο που δικαιούμαι. Τωρα που ειδα στη σελιδα του στρατου θα πρέπει να παρουσιαστώ τον ιουνιο. Ειμαι ακομα 1.70 και πλεον στα 160 κιλα, δεν μπορω να υπηρετήσω οπως καταλαβενετε λογω κιλων δεν εχω αντοχή δεν μπορω να περπατήσω γρηγορα κτλπ. Αποτι ξερω στη 3η φορα παιρνω ι5, ισχυει κατι τετοιο η λετε να παω τωρα αυτες τις μέρες σε καποιον ψυχολογο ετσι ωστε να του ζητήσω κατι Σχετικα ψυχολογικο λογω κιλων οπως οτι ντρεπομαι εχω αγοραφοβια κτλπ για να εχω σιγουρο το ι5; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Ακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 17:12
Καλησπερα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας είναι να μπω με την εσσο του Ιουνίου και θέλω να πάρω απαλλαγή λόγο υγείας έχω Υπηρέτηση 5 μήνες και είχα πάρει από μέσα 2 Χρόνια Θέλω να κάνω Διαδικασία μέσω φρουραρχείου Τι θα πρέπει να κάνω γτ δεν γνωρίζω τορα και με τον ιό αμα Μπορείτε Βοηθήστε με ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Louk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Louk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 17:42
@Ασαρκος
και εγώ στην ίδια ακριβώς όμως ίδια περιπτωση με εσένα είμαι με τη μόνη διαφορά ότι εγώ πήρα αμέσως 2 χρόνια αναβολή με 1,71 ύψος και 140 κιλά. Τώρα είμαι 150 κιλά. Θα κάνω τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου 5 μέρες πριν την κατατάξη μη τρέχω άδικα μέχρι τη Θήβα. Και θα περάσω από επιτροπή απαλλαγών κανονικά σύμφωνα με τη νομοθεσία είναι απαλλαγή σαν ι5. Οποτε γεια σας.
Απλά πήγαινε πάρε μια γνωμάτευση άμα πας φρουραρχείο για την πάθηση σου από παθολόγο ιδιώτη ή νωσοκομείου για την παχυσαρκία σου και να αναγράφει σίγουρα το ΑΜΚΑ σου ονομα επώνυμο πατρώνυμο και κιλά ύψος και το ΔΜΣ (δείκτης μάζας σώματος)
Σύμφωνα με τη νομοθέσια πρέπει να έχεις ΔΜΣ>40 εσύ με 1,70 160 κιλά έχει ΔΜΣ=55
Επιστροφή στην κορυφή
Ακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 19:00
Καλησπερα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας είναι να μπω με την εσσο του Ιουνίου και θέλω να πάρω απαλλαγή λόγο υγείας έχω Υπηρέτηση 5 μήνες και είχα πάρει από μέσα 2 Χρόνια Θέλω να κάνω Διαδικασία μέσω φρουραρχείου Τι θα πρέπει να κάνω γτ δεν γνωρίζω τορα και με τον ιό αμα Μπορείτε Βοηθήστε με ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
anastasis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση anastasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 20:52
Αρχικά αποστάλθηκε από Ακης Ακης Έγραψε:

Καλησπέρα. Όταν σου έρθει με το καλό το χαρτί και γράφει πάνω την ημερομηνία που παρουσιάζεσαι. Θα πας 5 μέρες πριν την ημερομηνία στο φρουραρχείο στο οποίο ανήκεις πάντα.
Επιστροφή στην κορυφή
Proo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Proo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 23:07
Στο 401 η εξέταση γίνεται μετά χαρτιά σου ή σου κανουν κανονικά εξετάσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
Πόντοι: 34
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 19:21
Καλησπέρα!
Έχω 2 χ 1 έτος αναβολές και μόλις μου ήρθε email για παρουσίαση τον Ιούνιο (έχω αναβολή μέχρι Μάιο).

Οπότε πρέπει να αρχίσουν οι ετοιμασίες για την απαλλαγή. Δυστυχώς ο γιατρός που έχω για την γνωμάτευση, είναι σε άλλη πόλη και με τα μέτρα σε ισχύ, ίσως να μην μπορώ να πάω για επίσκεψη φέτος.

Μπορεί κάποιος να μου στείλει σε pm κάποιον ιδιώτη γιατρό ψυχίατρο από Θεσσαλονίκη;

Επίσης, έχει αλλάξει καθόλου η κατάσταση φέτος σε σχέση με τις απαλλαγές; Έχει κάποιος εμπειρία από Θεσσαλονίκη το τελευταίο χρόνο;(απαλλαγές, όχι αναβολές)

Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2020 ώρα 14:03
Πως θα γινει η διαδικασια του φρουραρχειου φετος;

Παρουσιαζομαι Ιουνιο και αν κρινω απο περισυ τετοια εποχη, που ηταν χιλιαδες κοσμος συγκεντρωμενος στο φρουραρχειο Αθηνων, θα χουμε σοβαρο υγειονομικο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
Πόντοι: 34
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2020 ώρα 16:39
Έλα ντε. Πας για απαλλαγή ή αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
Andreas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Andreas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2020 ώρα 17:23
Καλησπερα παιδες. Κι εγω παρουσιαζομαι Ιουνιο. Ηθελα να ρωτησω κι εγω τι θα παιχτει με το φρουραρειο
Επιστροφή στην κορυφή
Αντώνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αντώνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2020 ώρα 17:49
Αρχικά αποστάλθηκε από giorikas giorikas Έγραψε:

Έλα ντε. Πας για απαλλαγή ή αναβολή;

Αναβολη
Επιστροφή στην κορυφή
Nικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2020 ώρα 01:17
Λογικά θα βάζουν ημερήσιο όριο και έτσι
Επιστροφή στην κορυφή
Ακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2020 ώρα 19:34
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερωτησει είμαι κάτοικος Πειραιά Αλά Ανήκω στην στρατολογική υπηρεσία Θεσσαλίας Χαρτί κατάταξης έρχεται στο τμήμα Πειραιά δηλαδή Κατοικία μου μία ζωή είναι στην Αθήνα θα ήθελα να κάνω διαδικασία αναβολής μέσο φρουραρχείου στην Αθήνα δεν Χρειάζεται κάτι; γιατη της Προηγούμενες αναβολές πήρα μέσω στρατόπεδου και Μου είναι αδύνατο να πάω στη Θεσσαλονίκη Γίνεται να πάρω μέσω Φρουραρχείου να κάνω τη διαδικασία στην Αθήνα όλοι (Λογικά έχω δώσει παλιά από το σχόλιο ότι είμαι κατικος Αθήνας γοαυτο μπυ έρχεται έσω το χαρτί δεν θα χριαζεται κάτι ;
Επιστροφή στην κορυφή
Anastasis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Anastasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 01:59
Δε νομίζω πως θα βάλει κάποιος όρια. Πάνε και μαζεύονται όλοι απέξω τόσα άτομα και μετά μέσα έχει νέα σειρά την ωρα που ανοίγουν οι υπηρεσιες... ο τελευταίος πάει πρώτος. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να κρατηθεί απόσταση ατόμων 2 μέτρα...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 91 9293 94 95 154>