Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 26 2728 29 30 155>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 185
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2018 ώρα 20:42
Δυστυχως οχι. Απαιτειται διαγνωση και μαλιστα προσφατη (2μηνου) για αναβολη-απαλλαγη.
Βασικα για να παρει αναβολη απο το στρατοπεδο δεν απαιτειται καν διαγνωση αλλα μεσω
φρουραρχιου χρειαζεται.

Γενικα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να πει οτι εκανε εποπ 2,5 χρονια, θα του πουν αμα αντεξες
τοσο σε παιρνει και λιγα μηνακια ακομα...

Αμα ειναι 30αρης ας παρει 2 χρονια αναβολη να παει για εξαγορα στα 33 που πρακτικα ειναι 33-.
Επιστροφή στην κορυφή
Morelo Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Απριλίου/2009
Θέση: Greece
Πόντοι: 9
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Morelo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2018 ώρα 21:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Mparmpas Mparmpas Έγραψε:

Δυστυχως οχι. Απαιτειται διαγνωση και μαλιστα προσφατη (2μηνου) για αναβολη-απαλλαγη.
Βασικα για να παρει αναβολη απο το στρατοπεδο δεν απαιτειται καν διαγνωση αλλα μεσω
φρουραρχιου χρειαζεται.

Γενικα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να πει οτι εκανε εποπ 2,5 χρονια, θα του πουν αμα αντεξες
τοσο σε παιρνει και λιγα μηνακια ακομα...

Αμα ειναι 30αρης ας παρει 2 χρονια αναβολη να παει για εξαγορα στα 33 που πρακτικα ειναι 33-.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το έχω σκεφτεί αυτό με τα 2 χρόνια αλλά δυστυχώς και 6 χιλιάρικα δε μας περισεύουν... Άρα χωρίς γνωμάτευση δεν κάνουμε τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2018 ώρα 03:55
Καλησπερα ειμαι 24 και εχει τελειωσει η αναβολη μου και πρπει να παρουσιαστω 15 μαρτιου 2018. Εγω ομως παρακολουθω μαθηματα σε ιδιωτικη σχολη την οποια πληρωνω και τα μαθηματα τελειωνουν τον ιουνιο. Μπορω να παρω αναβολη με καποιο χαρτι της σχολης που πηγαινω?
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10493
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2018 ώρα 09:31
Ζήτα από τη γραμματεία της Σχολής βεβαίωση σπουδών και κατέθεσε το στη Στρατολογία.
Επιστροφή στην κορυφή
Σακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Σακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2018 ώρα 10:55
Παιδιά καλησπέρα αν μπορείτε βοηθήστε με Γτ δε ξέρω... Πηγα σήμερα στο γιατρό του φρουραρχείο μου έδωσε ένα χαρτι ότι δε μπορώ να είμαι την ημέρα της κατάταξης μ στο στρατόπεδο αφού το έδωσα χαρτί από ψυχολογο αλλά πάνω δε γράφει ποσο χρόνο αναβολή θα πάρω αυτό μου λέει είναι στη κρίση της επιτροπής ξέρεις κανείς ποσό θα μ βάλουν και αν.   Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
bbbb Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση bbbb Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2018 ώρα 14:23
Εμενα μου εδωσε ενα χαρτι η επιτροπη του φρουραρχειου για να το παω στη στρατολογια, εγραφε οτι η παθηση χρονολογειται απο εξαμηνου και θα διαρκεσει τουλαχιστον 2 χρονια. Υπαρχει περιπτωση στο νοσοκομειο να μη μου δωσουν αναβολη; Εχω γνωματευση και συνταγογραφησεις απο επισκεψεις σε ψυχιατρους εδω και 6 χρονια περιπου. Εχω αρκετα θεματα και παιρνω αγωγη εδω και αρκετα χρονια
Επιστροφή στην κορυφή
Anetos1 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 06/Μαρτίου/2018
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Anetos1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2018 ώρα 14:59
Παιδιά για την διαδικασία της αναβολής / απαλλαγής χρειάζεται οπωσδήποτε να γίνει στο φρουραρχείο της πόλης μόνιμης κατοικίας; Ρωταω επειδή ο αδερφός μου μένει στο πατρικό στο πελοπόννησο ενώ εγω ειμαι Αθήνα και σκεφτόμουν να ερχόταν Αθήνα να πηγαίναμε μαζί στο φρουραρχέιο της Αθήνας που είναι κεντρικά και λύνονται ευκολότερα κάποια ζητήματα. Μπορεί να γίνει αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
giwrgos9 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Μαρτίου/2018
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση giwrgos9 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2018 ώρα 18:46
Καλησπερα και απο μενα! Η περιπτωση μου ειναι η εξης: Πριν 4 χρονια διαγνωσθηκα με λεμφωμα hodgkin. Εκανα χημειοθεραπειες στο γ. Γεννηματας, τωρα πλεον ειμαι οκ. Δικαιουμαι διετη απαλλαγη; Παραλληλα ειμαι παντρεμενος με 1 ανηλικο παιδι και αλλο ενα νεογεννητο. Η γυναικα μου ανεργη και εχουμε χαμηλο εισοδημα.(δεν ξερω αν αυτα μετρνε καπου!) Τι λετε; Ευχαριστ
Επιστροφή στην κορυφή
Μμμμ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Μμμμ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2018 ώρα 22:27
Καλησπερα
Ενας φιλος μου εχει την εξης απορεια
Το λεγομενο χαρτι που πρεπει να παρει απ την αστυνομια(της καταταξης), πρεπει να υπογραψει οτι το παρελαβε;
Βασικα θελει να το αποφυγει το χαρτι να μην το παραλαβει
Τι επιπτωσεις θα εχει; Θα εχει μπλεξιματα αν πει οτι δεν εχει παραλαβει κανενα χαρτι και κανει τον ανηξερο?

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10493
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 08:36
Ναι πρέπει να υπογράψει.

Αν δεν πάει να το παραλάβει θα έρθει η Αστυνομία σπίτι του για να το αποδώσει είτε σε αυτόν είτε στους γονείς-αδέλφια.

Αν δεν παρουσιαστεί, κινούνται οι διαδικάσιες για ανυπότακτος εσωτερικού/εξωτερικού.
Επιστροφή στην κορυφή
pk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση pk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 10:16
Καλημέρα. Η γνωμάτευση του 401 απο τον υπέυθυνο γιατρό του τμήματος (που έλαβα αφού πέρασα απο το Φρουραρχέιο και πήρα παραπεμπτικό) λέει αναβολή 1 έτους (η πρώτη που διακαιούμαι) για λόγους υγείας όχι ψυψολογικούς. Υπάρχει περίπτωση να ανατραπεί η γνωμάτευση απο την Επιτροπή Αναβολών ή σε γενικές γραμμές έχει διαδικαστικό χαρακτήρα; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Τεσλα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τεσλα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 11:14
Πειγα ειδη 2 φορες στο φρουραρχειο αλλα με εδιωξαν γιατι ειχε πολυ κοσμο (ειπαν για 450)
Μια μερα φτανει για να κανω την διαδικασια η θα υπαρχει προβλημα; Μου μενουν 3 μερες ακομα μεχρι να παρουσιαστω.
Επισεις πια ωρα ειναι η καλυτερη για να παω;
Επιστροφή στην κορυφή
ΧρηστοςΚΔΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΧρηστοςΚΔΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 14:14
Τα πραγματα στο 424 Θεσ/νικης αλλα και στο Φρουραρχειο ειναι εκ διαμετρου αντιθετα. Στο φρουραρχειο κινουνται γρηγορα οι διαδικασιες και οσο κοσμο και να εχει ξεμπερδευεις. Στο 424 οπου να ξερετε ο γιατρος ερχεται 11΄00-13΄00 μονο για ψυχικα νοσηματα. Υπαρχει μπαχαλο, αν δεν πας νωρις να κανεις ο ιδιος μια λιστα αναμονης, δεν προλαβαινεις να τα κανεις σε μια μερα. Ο γιατρος που σε βλεπει, δεν κοιταει καν τις γνωματευσεις σου, απλα γραφει τα δικα του και φευγεις. Μετα πας παλι στο φρουραρχειο για σφραγιδες, επικυρωση στην στρατολογια για να αφησεις και το χαρτι καταταξης, και μετα περιμενεις να σε καλεσουν στην επιτροπη. Μου ειπαν οτι μεσα στις επομενες 20 μερες. Αν θελετε να κρατησει μονο 4 ωρες η διαδικασια, πηγαιντε κατα τις 07΄30 στο φρουραρχειο. Καπακι πρωτοι πρωτοι στο 424 και μετα παλι πισω φρουραρχειο. Όλα ειναι ευκολα, δεν σε ζοριζει κανεις, σου περνανε και οι ιδιοι την αισθηση οτι αν δεν θες να πας, δεν σε θελουν ουτε αυτοι. Προσοχη με τα χαρτια σας, αλλαζουν καμια 10 χερια, αν χαθει κανενα μετα εχει μπερδεμα.
Επιστροφή στην κορυφή
mm Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση mm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 15:14
Συγγνωμη Εγω να ρωτησω κατι αλλο και οποιος ξερει ας μου απαντησει. Εαν σε εξετασει γιατρος στο φρουραρχειο και προτεινει αναβολη με γνωματευση θα πρεπει να σε ξαναεξετασει και αλλος γιατρος πριν την επιτροπη;
Επιστροφή στην κορυφή
sajohn Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση sajohn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 23:06
Τα αποτελεσματα αν την παιρνεις την αναβολη πως τα μαθαινεις?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 26 2728 29 30 155>