Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 116 117118 119 120 155>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Loki Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Loki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 13:33
@Άσαρκος
Εσένα μέχρι σήμερα στο site www.stratologia.gr στην κατηγορία πληροφορίες για την απαλλαγή μου σου βγάζει κάτι ή οτι απλά δεν υπάρχουν στοιχεια απαλλαγής για αυτά τα στοιχεία;

Επιστροφή στην κορυφή
Ασαρκος Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2019
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 20
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ασαρκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 15:59
Αρχικά αποστάλθηκε από Loki Loki Έγραψε:

@Άσαρκος
Εσένα μέχρι σήμερα στο site www.stratologia.gr στην κατηγορία πληροφορίες για την απαλλαγή μου σου βγάζει κάτι ή οτι απλά δεν υπάρχουν στοιχεια απαλλαγής για αυτά τα στοιχεία;

Εδω και τοσες μερες γραφει οτι δεν υπαρχουν στοιχεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Loki Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Loki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 17:07
@Ασαρκος
Τι να πω ρε φίλε υπομονή.
Αν αλλαξει κάτι ή μάθεις κάτι ενημέρωσε και αν μάθω κάτι και εγώ θα ενημερώσω
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 10:13
Αρχικά αποστάλθηκε από erhall erhall Έγραψε:

Αυτό με το δίπλωμα οδήγησης σχετικά με απαλλαγή ισχύει αναδρομικά αλλα θα περάσει σε λίγες εβδομάδες. Επίσης ο έλεγχος μεχρι τα 45 δεν έχει οριστεί, οτι θα υπάρχει 3της ελεγχος είναι το σίγουρο. Ο στόχος είναι να πηγαίνουν όλοι στα 18, που κατα την γνώμη μου είναι καλή ιδέα να ξεμπερδεύεις.

Αυτο που το έμαθες γιατί πρώτη φορά το ακούω. Μήπως είναι ράδιο αρβύλα;
Επιστροφή στην κορυφή
Bellos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2020
Πόντοι: 28
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Bellos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 17:30
Το χαρτί του ιδιωτικού ψυχιάτρου το παρέδωσα στο Φρουραρχειο.

Θα πάω αύριο επιτροπή 401, υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν πάλι χαρτί ψυχιάτρου?

Ακούω πολλές μπαρούφες
Επιστροφή στην κορυφή
Jim_D Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 24/Μαρτίου/2020
Πόντοι: 12
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Jim_D Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 18:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Bellos Bellos Έγραψε:

Το χαρτί του ιδιωτικού ψυχιάτρου το παρέδωσα στο Φρουραρχειο.

Θα πάω αύριο επιτροπή 401, υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν πάλι χαρτί ψυχιάτρου;

Ακούω πολλές μπαρούφες

Ούτε καν. Και εγώ το παρέδωσα και δεν είχα κανένα θέμα με την επιτροπή. Μην αγχώνεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Bellos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Bellos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 18:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Jim_D Jim_D Έγραψε:

Ούτε καν. Και εγώ το παρέδωσα και δεν είχα κανένα θέμα με την επιτροπή. Μην αγχώνεσαι.

Α τέλεια, κάτι άλλο :

Ο ιδιωτικός μου είχε γράψει την αλήθεια, ότι έχω κόψει αντικαταθληπτικα και έχω υποτροπιασει.
Το χαρτί το είδε ο γιατρός του φρουραρχειου. Με ρωτάει παίρνεις φάρμακα τώρα; Του λέω όχι.
Και μου λέει αν σε ρωτήσουν στην επιτροπή πες ότι παίρνεις.

Τι φάση; Επειδή πάω για απαλλαγή πρέπει να πω ότι παίρνω φάρμακα οπωσδήποτε τώρα;
Επιστροφή στην κορυφή
Jim_D Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 24/Μαρτίου/2020
Πόντοι: 12
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Jim_D Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 19:12
Αρχικά αποστάλθηκε από Bellos Bellos Έγραψε:

Α τέλεια, κάτι άλλο :

Ο ιδιωτικός μου είχε γράψει την αλήθεια, ότι έχω κόψει αντικαταθληπτικα και έχω υποτροπιασει.
Το χαρτί το είδε ο γιατρός του φρουραρχειου. Με ρωτάει παίρνεις φάρμακα τώρα; Του λέω όχι.
Και μου λέει αν σε ρωτήσουν στην επιτροπή πες ότι παίρνεις.

Τι φάση; Επειδή πάω για απαλλαγή πρέπει να πω ότι παίρνω φάρμακα οπωσδήποτε τώρα;

Σου έστειλα PM, τσέκαρε το.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
Πόντοι: 115
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 19:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Jim_D Jim_D Έγραψε:

Πως ήταν τα πράγματα στην επιτροπή; Ήταν αυστηρή; Κάναν ερωτήσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Bellos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Bellos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 20:36
Αρχικά αποστάλθηκε από dimVsk dimVsk Έγραψε:

εγω έπαιρνα τηλ δεν απάνταγαν, οπότε πήγα πρωι πρωί τη τρίτη κι επειδή ήθελε ένα καλυτερο χαρτι απο το γιατρο, το έβγαλα και πήγα σήμερα το πρωι χωρις ραμτεβου και περασα επιτροπη.
Μασκα φοραγα χτες, σημερα οχι, δεν μου είπαν κατι.

Φαντάζομαι για απαλλαγή πηγές οριστική.

Όταν λες σου ζήτησαν καλύτερο χαρτί γιατρού τι εννοείς;

Δηλαδή τι θέμα είχε αυτό που έδωσες φρουραρχειο;
Επιστροφή στην κορυφή
Tzakis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Tzakis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 22:19
Καλησπέρα. Πήρα τηλέφωνο για επιτροπη 424 και μου ειπαν να παω μεσα στην εβδομαδα 22/06 - 26/06. Είναι κανένας άλλος που επίσης του είπαν να πάει τέλος του μήνα;
Επιστροφή στην κορυφή
vagkelas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση vagkelas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2020 ώρα 11:38
Καλημέρα, να σας ενημερώσω και εγώ για την εμπειρία μου απο επιτροπή απαλλαγών.

Φρουραρείο είχα πάει 25/5, και πήγα στην επιτροπή χωρίς ραντεβού καθώς δεν σήκωνε κανείς τηλέφωνα.

Πήγα τρίτη φορά για απαλλαγή σήμερα στις 9 και κάτι, είχε λίγο κόσμο. Τη γνωμάτευση του γιατρού μου την είχαν επισυνάψει κανονικά απο το φρουραρχείο οπότε εγώ πήγα μόνο με εκτυπωμένο το pdf που έλαβα στο mail. Κανένα πρόβλημα σχετικά με τα πιο διαδικαστικά.

Μέσα με ρώτησαν ποιος είναι ο γιατρός μου και τι αγωγή μου δίνει. Έγραψαν στο χαρτί κάποια πράγματα και μου είπαν να μπώ σε ένα μήνα στο site να δω και οτι θα με ξανακαλέσουν σε δύο χρόνια.

Εγώ απάντησα καταφατικά και ο κύριος που μου το είπε, έκανε μια μικρή παύση και μου το ξαναείπε.
Ο τρόπος που μου το είπε μου φάνηκε προσωπικά σαν να είναι περισσότερο για ψάρωμα ή να έχουμε υπόψιν ότι είναι ενα πιθανό σενάριο, αν και απότι καταλαβαίνω δεν το πολυκάνουν.
Δεν μου είπε κάτι για το δίπλωμα.

Αυτά πάνω κάτω, γρήγορα όλα έγιναν, στον προηγούμενο απο εμένα του κάνανε λίγη κουβέντα παραπάνω γιατι υπήρχε ενας μικρός διάλογος σε φιλικό κλίμα πάντα.

Οπότε μην πάτε αεροπειρατές εκεί, και με σεβασμό προς την φύση των ψυχολογικών ζητημάτων που εξετάζονται.
Επιστροφή στην κορυφή
HK Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση HK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2020 ώρα 13:17
Καλησπέρα, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε κι εμένα γιατί είμαι ακριβώς στην ίδια φάση; Πρέπει να πω ότι παίρνω χάπια στην επιτροπή οπωσδήποτε;
Επιστροφή στην κορυφή
Loki Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Loki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2020 ώρα 15:09
Παιδιά αυτό που ισχίει είναι το εξής.
Μετα τα 2 συνεχόμενα έτη αναβολής εαν η πάθηση σου συνεχίζει ή εχει χειροτερέψει παίρνεις απαλλαγή σαν ι5 ψυχολογικό ή παθολογικο.
Τώρα υπάρχουν 2 κατηγορίες ι5 η κατηγορία ι5 ιάσιμο και ι5 μη ιάσιμο.
Εαν σε βγάλουν ι5 ιάσιμο σύμφωνα με υη νομοθεσία που βγήκε το 2010 μπορούν αυτεπάγγελτα από την στρατολογιά να σε καλέσουν. Εαν σε βγάλουν ι5 μη ιασιμο δεν σε ξανακαλούν ποτέ.
Εμένα το πρόβλημα μου είναι μεγάλη ιδιοπαθής παχυσαρκία λοιπόν θεωρούμε ως ι5 ιάσιμο δεδομένο ότι η πάθηση μου μπορεί να ιαθεί.
Ξέρω ένα φίλο μου ο οποίος πήρε απαλλαγή το 2014 και εχει την ίδια πάθηση με μενα και εδώ και 6 χρόνια δεν τον ξανακάλεσαν ποτέ.
Οπότε σύμφωνα με τη νομοθεσία ούτε 3 χρόνια μετά αε ξανακαλούν ουτε 1 χρονια ούτε τιποτα. Υ. Γ. Παιδιά μη πιστεύτε τίποτα εαν δεν το βρείτε σε νομοθετική πράξη ή σε φεκ.

Επιστροφή στην κορυφή
makis_nomotagis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση makis_nomotagis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2020 ώρα 15:19
Αρχικά αποστάλθηκε από vagkelas vagkelas Έγραψε:

Καλημέρα, να σας ενημερώσω και εγώ για την εμπειρία μου απο επιτροπή απαλλαγών.

Φρουραρείο είχα πάει 25/5, και πήγα στην επιτροπή χωρίς ραντεβού καθώς δεν σήκωνε κανείς τηλέφωνα.

Πήγα τρίτη φορά για απαλλαγή σήμερα στις 9 και κάτι, είχε λίγο κόσμο. Τη γνωμάτευση του γιατρού μου την είχαν επισυνάψει κανονικά απο το φρουραρχείο οπότε εγώ πήγα μόνο με εκτυπωμένο το pdf που έλαβα στο mail. Κανένα πρόβλημα σχετικά με τα πιο διαδικαστικά.

Μέσα με ρώτησαν ποιος είναι ο γιατρός μου και τι αγωγή μου δίνει. Έγραψαν στο χαρτί κάποια πράγματα και μου είπαν να μπώ σε ένα μήνα στο site να δω και οτι θα με ξανακαλέσουν σε δύο χρόνια.

Εγώ απάντησα καταφατικά και ο κύριος που μου το είπε, έκανε μια μικρή παύση και μου το ξαναείπε.
Ο τρόπος που μου το είπε μου φάνηκε προσωπικά σαν να είναι περισσότερο για ψάρωμα ή να έχουμε υπόψιν ότι είναι ενα πιθανό σενάριο, αν και απότι καταλαβαίνω δεν το πολυκάνουν.
Δεν μου είπε κάτι για το δίπλωμα.

Αυτά πάνω κάτω, γρήγορα όλα έγιναν, στον προηγούμενο απο εμένα του κάνανε λίγη κουβέντα παραπάνω γιατι υπήρχε ενας μικρός διάλογος σε φιλικό κλίμα πάντα.

Οπότε μην πάτε αεροπειρατές εκεί, και με σεβασμό προς την φύση των ψυχολογικών ζητημάτων που εξετάζονται.

Φίλε μου σε ποια περιοχή πέρασες επιτροπή; Θυμάσαι τι παράγραφο του ΦΕΚ είχε γράψει ο ψυχίατρος του στρατιωτικού νοσοκομείου στην γνωμάτευση σου; Τελικά λαμβάνουν υπόψη το τελικό έγγραφο του φρουραρχείου που αποφαίνεται ότι κάποιος είναι Ι5, ή την γνωμάτευση του στρατιωτικού ψυχιάτρου; Επίσης, είχες χαρτί ότι παίρνεις αγωγή ή μόνο κάποια ψυχολογική εκτίμηση;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 116 117118 119 120 155>