Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 104 105106 107 108 161>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 13:22
Σημερα,25 Μαιου 2020, στο Φρουραρχειο Αθηνων εγιναν τα εξης:

- Ανοιξε η πυλη περιπου στις 7.30 το πρωι

- Οσοι παρουσιαζοντουσαν 1η Ιουνιου (5 ημερες δλδ) μπαινανε - οι υπολοιποι οχι

- Οι συνοδοι μενανε εξω - εκτος αν ειχες κινητικο προβλημα

- Επρεπε να φορας υποχρεωτικα μασκα

- Ειχαν φερει αντιπροσωπο του ΡΟΥΦ, δλδ εκανες ολα τα χαρτια σου εκει μπαμ-μπαμ δε χρειαζοταν να πας πισω στο ΡΟΥΦ

- Ειχε...00 ατομα μεσα (νομιζω εξυπηρετηθηκαν ολοι, αν δεν κανω λαθος)

- Ο γιατρος ειχε λιγο περισσοτερο χρονο για ερωτησεις, του στυλ τι κανεις, πως τα περνας, θες να υπηρετησεις, κλπ.

Καλη συνεχεια σε ολους.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 114
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:02
Φίλε Αντώνη. Χωρίς χαρτί μπορούσες να κάνεις την διαδικασία; Και να μιλήσεις στο γιατρό πιο άνετα για να σου δώσει την αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:04
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Τι ερωτησεις εκανε ο γιατρός; Σε ενημέρωσαν σχετικά με την Επιτροπή Απαλλαγών/Αναβολών ποτε θα πας, αν θα εχει καθυστερηση κλπ?
Επιστροφή στην κορυφή
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:05
Μπορεις να μιλησεις στον γιατρο να πεις οτι θες με η χωρις γνωματευση γιατρου. Αυτο καταλαβα εγω. Τωρα τι θα δωσει, αν θα δωσει και ποσο θα δωσει δεν το γνωριζω.

Σημειωση, δεν ειστε σε ενα δωματιο μονοι σας, ειστε μαζι με αλλους φανταρους σε ενα αντισκηνο (που φτιαχνουν τα χαρτια σου), περιμενουν αλλοι πισω σου, κλπ.

Εμπειρικα πιστευω οτι χωρις χαρτι δινει ενα 6μηνο αναβολης.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:14
Ευχαριστούμε Αντώνη. Εσύ πήγες σήμερα αρα ηταν 6 μέρες στην ουσία απο την 1/6. Για κάποιον που παρουσιάζεται 4/6 μπορεί να πάει στις 28/5; Γιατί εγώ εχω κατάλαβα 5 μέρες συμπεριλαμβανομενης της ημέρας κατάταξης. Στο φρουραρχείο δεν το σηκώνουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:26
Αρχικά αποστάλθηκε από SifuJ SifuJ Έγραψε:

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Τι ερωτησεις εκανε ο γιατρός; Σε ενημέρωσαν σχετικά με την Επιτροπή Απαλλαγών/Αναβολών ποτε θα πας, αν θα εχει καθυστερηση κλπ;

Δινουν ενα χαρτι που σου λεει οτι δεν τελειωσε εδω η διαδικασια, θα σου στειλουμε μεσω μειλ ποτε θα πας στην επιτροπη. Καθυστερηση δεν ξερω αν θα χει, και για να μαι ειλικρηνης ουτε αυτοι δεν νομιζω να ξερουν.

Αρχικά αποστάλθηκε από Γιωργος Γιωργος Έγραψε:

Ευχαριστούμε Αντώνη. Εσύ πήγες σήμερα αρα ηταν 6 μέρες στην ουσία απο την 1/6. Για κάποιον που παρουσιάζεται 4/6 μπορεί να πάει στις 28/5; Γιατί εγώ εχω κατάλαβα 5 μέρες συμπεριλαμβανομενης της ημέρας κατάταξης. Στο φρουραρχείο δεν το σηκώνουν.

5 εργασιμες χωρις την ημερα που παρουσιαζεσαι το μετρησα εγω, και νομιζω ετσι μετριεται. Δεν ειμαι ειδικος ομως, αν καποιος ξερει επισημα ας το γραψει.
Επιστροφή στην κορυφή
Τhomas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τhomas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:48
Ναι μπορείς από τις 28 να πας.5 εργάσιμες πριν. Η μέρα κατάταξης δεν πιάνεται στις 5 αυτές.
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:54
Πως ηταν οι ερωτησεις του γιατρου; Ποση ωρα μιλησατε;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:58
Αντώνη και Θωμά, σας ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
Πόντοι: 34
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 15:13
Σήμερα στη Θεσσαλονίκη, Φρουραρχείο και 424
------
Φρουραρχείο 8 παρά, γύρω στα 30 άτομα απ'έξω
Μπαίναμε 5-5 και φορούσαμε αντισηπτικό + γάντια + μάσκα
Συμπλήρωνες το παραπεμπτικό και βουρ για 424

(έκανα γύρω στις 2 ώρες αν και δεν είχα πολλά άτομα μπροστά μου)

Στο 424 έπαιρνες νουμεράκι από την είσοδο (για όλα τα εξωτερικά) και περίμενες... Περίμενες...
Είμασταν γύρω στα 70 άτομα για ΨΥΧ και ήταν μια ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΗ ψυχίατρος.

0 ερωτήσεις ακόμα και ς'αυτούς που ήταν για απαλλαγή.

Τα χαρτιά δεν μας άφησαν να τα πάμε την ίδια ημέρα στρατολογία, αλλά από αύριο (εξτρά ταλαίπα). Επίσης δεν τα πας στην ουσία στρατολογία, αλλά στην είσοδο αριστερά στο Φρουραρχείο.

Αναμένουμε την επιτροπή τώρα...
Επιστροφή στην κορυφή
chris-chris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση chris-chris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 15:31
Καλά νέα λοιπόν από το 424. Έχω 2 ετήσιες και πάω για απαλλαγή. Έχω χαρτί μόνο από ιδιώτη ψυχολόγο αυτή τη φορά, καθώς δεν γινόταν να κλείσω στα εξωτερικά ψυχιατρικής λόγω του ιού. Άκουσα ότι φέτος δεν θα έχει επιτροπή απαλλαγών και ότι τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν και θα τα βλέπεις με τους κωδικούς του ΤΑΞΙΣ. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζετε; Πέρυσι και πρόπερσι πχ η επιτροπή απαλλαγών απλά σου ανακοίνωνε το αποτέλεσμα έπειτα από την εισήγηση του γιατρού του 424. Οπότε διόλου απίθανο να παρακαμφθεί φέτος αυτό το κομμάτι λόγω του ιού.
Επιστροφή στην κορυφή
Πέτρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Πέτρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 16:49
Επιβεβαιώνω και εγώ, την περιγραφή.

Περάσανε 90 άτομα, αλλά νομίζω πως στη συνέχεια μπήκανε μερικοί ακόμη. Άκουσα έναν αξιωματικό να λέει ότι από αύριο θα βάζουν μέχρι 140 άτομα κάθε μέρα.

Είναι 5 εργάσιμες ΧΩΡΙΣ να συμπεριλαμβάνεται η μέρα που παρουσιάζεται κανείς

Στην πύλη κάνανε θερμομέτρηση όσους έμπαιναν και χωρίς μάσκα (έπρεπε να έχεις δική σου, δεν έδιναν εκεί) δεν περνούσες.

Ο ψυχίατρος ήταν πολύ ευγενικός και έκανε κουβέντα στο πλαίσιο που μπορούσε. Ερωτήσεις του τύπου, πώς είσαι γενικά, με τι ασχολείσαι στη ζωή σου και πώς είναι η καθημερινότητά σου. Διάβασε το χαρτί μου και μου ζήτησε απλώς να περιγράψω το πρόβλημά μου. Μου έγραψε μια σχεδόν μονολεκτική γνωμάτευση με την πάθησή μου με ένδειξη Ι5. Βγαίνοντας παρέδωσα στο στρατολόγο αντίγραφο του χαρτιού από το δικό μου γιατρό που είχα μαζί μου.

Ο στρατολόγος φεύγοντας μου είπε να αναμένω ειδοποίηση μέσα σε 15-20 μέρες, δε γνωρίζω κατά πόσο θα επηρρεαστεί ο χρόνος αυτός από την κατάσταση με τον COVID.

Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
Πόντοι: 34
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 17:59
Αρχικά αποστάλθηκε από chris-chris chris-chris Έγραψε:

Άκουσα ότι φέτος δεν θα έχει επιτροπή απαλλαγών και ότι τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν και θα τα βλέπεις με τους κωδικούς του ΤΑΞΙΣ. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζετε; Πέρυσι και πρόπερσι πχ η επιτροπή απαλλαγών απλά σου ανακοίνωνε το αποτέλεσμα έπειτα από την εισήγηση του γιατρού του 424. Οπότε διόλου απίθανο να παρακαμφθεί φέτος αυτό το κομμάτι λόγω του ιού.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, ας ενημερώσει!
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 18:03
Αθήνα ή Θεσσαλονικη αυτα;
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
Πόντοι: 114
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 18:42
Αρχικά αποστάλθηκε από Πέτρος Πέτρος Έγραψε:

Επιβεβαιώνω και εγώ, την περιγραφή.

Περάσανε 90 άτομα, αλλά νομίζω πως στη συνέχεια μπήκανε μερικοί ακόμη. Άκουσα έναν αξιωματικό να λέει ότι από αύριο θα βάζουν μέχρι 140 άτομα κάθε μέρα.

Είναι 5 εργάσιμες ΧΩΡΙΣ να συμπεριλαμβάνεται η μέρα που παρουσιάζεται κανείς

Στην πύλη κάνανε θερμομέτρηση όσους έμπαιναν και χωρίς μάσκα (έπρεπε να έχεις δική σου, δεν έδιναν εκεί) δεν περνούσες.

Ο ψυχίατρος ήταν πολύ ευγενικός και έκανε κουβέντα στο πλαίσιο που μπορούσε. Ερωτήσεις του τύπου, πώς είσαι γενικά, με τι ασχολείσαι στη ζωή σου και πώς είναι η καθημερινότητά σου. Διάβασε το χαρτί μου και μου ζήτησε απλώς να περιγράψω το πρόβλημά μου. Μου έγραψε μια σχεδόν μονολεκτική γνωμάτευση με την πάθησή μου με ένδειξη Ι5. Βγαίνοντας παρέδωσα στο στρατολόγο αντίγραφο του χαρτιού από το δικό μου γιατρό που είχα μαζί μου.

Ο στρατολόγος φεύγοντας μου είπε να αναμένω ειδοποίηση μέσα σε 15-20 μέρες, δε γνωρίζω κατά πόσο θα επηρρεαστεί ο χρόνος αυτός από την κατάσταση με τον COVID.

Φίλε Πέτρο στο Φρουραρχείο Αθηνών αυτά;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 104 105106 107 108 161>