Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Χρήση Ελληνικών λέξεων έναντι ξένων

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 2 34
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
blood Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Μέλος από: 22/Δεκεμβρίου/2015
Θέση: Νοσοκομειο
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 164
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση blood Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 02:07
Γιαβρι μου-παιδί μου, αγάντα-κουραγιο
Επιστροφή στην κορυφή
Status Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 16/Δεκεμβρίου/2010
Θέση: GR
Πόντοι: 44
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Status Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2016 ώρα 22:34
Α, υπάρχει ένας "Φορέας" που έχει βαλθεί να τα μεταφράσει όλες, ΜΑ ΟΛΕΣ τις ξένες λέξεις.

Το θέμα αγαπητοί είναι ότι δεν είναι ανάγκη να μεταφραστούν όλα, καλό είναι να έχεις και λίγα δάνεια στην γλώσσα σου.
Η αλήθεια θα σε απελευθερώσει αλλά πρώτα θα σε τσατίσει.
Επιστροφή στην κορυφή
HackyPixelz Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 28/Ιανουαρίου/2018
Πόντοι: 15
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση HackyPixelz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 20:33
Καρπουζι (Τουρκικα) = Υδροπεπων (Ελληνικα)

Ελα μαναβι ειναι φρεσκο το υδροπεπων;
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΓΩ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΕΓΩ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2018 ώρα 13:20
Σνιτσελ: Περιφρυγανισμένο κρεας
Επιστροφή στην κορυφή
ανώνυμος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ανώνυμος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαΐου/2018 ώρα 23:00
Αμφίψωμο :)
Επιστροφή στην κορυφή
mk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση mk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 21:32
Μπορεί κάποιος να μου πει πως λέμε στα ελληνικά το comfort;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10477
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 10:47
Άνεση.

Με όλα τα κονφόρ οι πολύ παλαιότεροι εννοούσαν "με όλες τις ανέσεις".
Επιστροφή στην κορυφή
Λίνα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Λίνα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 16:10
Χαίρεται. Δεν έχω λεξικό μπροστά μου αυτήν την στιγμή. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε πως είναι η γαλλική λέξη "portbagaj" στα ελληνικά;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10477
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (1) Thanks(1)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 18:30
Χώρος αποσκευών. Και είναι "porte-bagages".
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 2 34