Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 9 1011 12>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ελληνας εθνικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ελληνας εθνικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2012 ώρα 04:33
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι είμαι φοιτητής και έλληνας εθνικός στο θρήσκευμα
Είμαστε ομόθρησκοι. Και σε 1 με 2 χρόνια θα πάω στρατιώτης εκεί όλοι
θα δώσουν όρκο στον γιαχβέ ή στον Αλλάχ εγώ που θα ορκιστώ; Οι γονείς και οι φίλοι μου με προτρέπουν
να ορκιστώ κανονικά και να κάνω την «πάπια» αν μου επιτρέπετε η έκφραση αλλά εγώ δεν μπορώ δεν μου
Βαστάει να κάνω κάτι τέτοιο είναι σαν να κοροϊδεύω τους θεούς μου και την πατρίδα μου σύγχρονος.
εσύ τη προτείνης ;
γνωρίζετης κάποια λύση σε αυτό το θέμα;
ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 11011
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2012 ώρα 12:25
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Θέση: Schweiz
Πόντοι: 2273
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2012 ώρα 14:35
Απο που και ως που παιδες οι ΟΛΥΜΠΙΟΙ ησαν θεοι; Απο που το συμπερανετε αυτο; Αποδεδειγμενα και με με επειχηρηματα παρακαλω! Θεωρητε το 12θεο θρησκεια, οπως και τον χριστιανισμο και τις αλλες θρησκειες?
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Πόντοι: 11040
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2012 ώρα 14:43
Προφανώς αυτό θεωρούν. Τι εννοείς με επιχειρήματα; Για ποια θρησκεία υπάρχουν επιχειρήματα;
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
Πόντοι: 3191
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2012 ώρα 13:30
O Koραής έλεγε ότι Στη θρησκεία εξ'ορισμού κάποια πράγματα τα δέχεσαι χωρίς τις "αποδείξεις" που αποζητούν κάποιοι. Αλλιώς δεν θα ήταν θρησκεία
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή
Pavlos K. Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 05/Δεκεμβρίου/2011
Πόντοι: 169
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Pavlos K. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2012 ώρα 18:07
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27 greko_27 Έγραψε:

Απο που και ως που παιδες οι ΟΛΥΜΠΙΟΙ ησαν θεοι; Απο που το συμπερανετε αυτο; Αποδεδειγμενα και με με επειχηρηματα παρακαλω! Θεωρητε το 12θεο θρησκεια, οπως και τον χριστιανισμο και τις αλλες θρησκειες;

Το ερώτημα αυτό μπορεί να το κάνει κάποιος σε οποιονδήποτε πιστεύει οτιδήποτε. Η θρησκεία έχει το κομμάτι της πίστης μέσα το οποίο δεν δέχεται αποδείξεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Saint Cupra Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 20/Μαρτίου/2012
Θέση: ΕφΑνθυπολοχαγός
Πόντοι: 104
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Saint Cupra Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2012 ώρα 00:41
Τις αποριες σου 12θειστη περι χριστιανισμου η μαλλον στο θεμα περι χριστιανισμου-12θεισμου θασου τις λυσουν σε περιπτωση που επιθυμησεις να αντρεξεις σε βιβλια που αναφερονται για οικουμενικες συνοδους που εχουν πραγματοποιηθηει στο παρελθον μας στις οποιες εχουν λαβει μερος επιστημονες ανθρωποι πασης φυσεως κ εχουν καταληξει για το τι ειναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ κ το τι ειναι 12θεισμος. Μελετησε καλα πολλα βιβλια απο ολες τις θρησκειες να εχεις μια σφαιρικη γνωμη η καλυτερα να εισαι αντικειμενικος. Ο καθενας πιστευει στον θεο που αυτος επιθυμει. Εγω παντως ειμαι χριστιανος ορθοδοξος κ δεν χρειαζεται κανενας να μου υποδηξει αν η θρησκεια μου η ο θεος που πιστευω ειναι αληθινοι γιατι πολυ απλα το εχω δει κ αισθανθει απο προσωπικα μου βιωματα. Εκφραζω απλα την γνωμη μου ελευθερα αυτα απο μενα γεια σας.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Πόντοι: 11040
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2012 ώρα 11:34
Αρχικά αποστάλθηκε από Saint Cupra Saint Cupra Έγραψε:

Εγω παντως ειμαι χριστιανος ορθοδοξος κ δεν χρειαζεται κανενας να μου υποδηξει αν η θρησκεια μου η ο θεος που πιστευω ειναι αληθινοι γιατι πολυ απλα το εχω δει κ αισθανθει απο προσωπικα μου βιωματα.

Το ίδιο επιχείρημα χρησιμοποιούν οι πιστοί όλων των θρησκειών. Προφανώς δεν μπορεί να αξιολογηθεί.
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2010
Πόντοι: 176
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαΐου/2012 ώρα 14:05
Παιδια μην κατηγορατε το 12θεο γιατι θα μας πεταει κεραυνους ο Διας και δεν θα ξερουμε που να κρυφτουμε
Επιστροφή στην κορυφή
Αγαθή Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αγαθή Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαΐου/2013 ώρα 20:41
Καλησπέρα ονομάζομαι Αγαθή και είμαι 23 χρονών... Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο σαϊτ γι αυτούς που ασπάζονται την αρχαία ελληνική θρησκεία... Νοιώθω την ανάγκη να μάθω κάποια πράγματα και να μυηθώ ... Ευχαριστώ για το χρόνο σας...
Επιστροφή στην κορυφή
thanos123 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 21/Οκτωβρίου/2012
Πόντοι: 416
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση thanos123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2013 ώρα 19:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Αγαθή Αγαθή Έγραψε:

Καλησπέρα ονομάζομαι Αγαθή και είμαι 23 χρονών... Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο σαϊτ γι αυτούς που ασπάζονται την αρχαία ελληνική θρησκεία... Νοιώθω την ανάγκη να μάθω κάποια πράγματα και να μυηθώ ... Ευχαριστώ για το χρόνο σας...
Καλή μύηση... Και εις ανώτερα...
Επιστροφή στην κορυφή
ArtillerySoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 08/Μαρτίου/2013
Πόντοι: 113
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ArtillerySoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2013 ώρα 19:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Αγαθή Αγαθή Έγραψε:

Καλές αναζητήσεις! Εύχομαι να βρείς αυτό που ζητάς. Ένας Πυθαγόρειος... Προμήθεια, Προμηθεύς Πυρφόρος, 12θεο.gr.
Επιστροφή στην κορυφή
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ArtillerySoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2013 ώρα 19:34

Οι Αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν 12θεϊστές.

12θεϊσμός δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ.

Ούτε ειδωλολάτρες ήταν. Ήταν Ιδεολάτρες.

Οι διάφορες Θρησκείες (όλες, πλήν Εβραϊσμού-Χριστιανισμού-Μουσουλμανισμού) έχουν διάφορους Θεούς, που δεν είναι όμως σαν το Θεό του Εβραϊσμού-Χριστιανισμού-Μουσουλμανισμού. Είναι Εικόνες και Ιδέες ανώτερες, που διδάσκουν το σεβασμό στη Φύση, τη Αρετή και, γενικά, λειτουργούν ώς «βοηθήματα» για να πλησιάσει κανείς τον Θεό, τον Έναν, τον Δημιουργό. Ποιός είναι; Δεν έχει όνομα! Δεν τόν γνωρίζουμε... Εξ ού και το «Αγνώστω Θεώ»... Δεν είναι κάποια αμφισβήτηση, είναι το «όνομα του Θεού.

Εξάλλου, ο Θεός, έχει να κάνει περισσότερο με τη Ζωή και τη πορεία των Ψυχών μετά το θάνατο, κι όχι εδώ... Ο Σωκράτης, ο Πλάτων, ο Αριστοτέλης, ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Θεόφραστος και άλλοι ήταν Πυθαγόρειοι. Που σημαίνει ότι πιστεύαν στον Έναν Θεό. Αυτό είναι έκδηλο και στα κείμενα και τις πράξεις τους. Βέβαια, υπήρχαν κι άλλα Φιλοσοφικά-Θεολογικά ρεύματα, όπως οι Επικούρειοι, κ. Ά. Με διαφορετικές θεωρήσεις, όμως, όλοι είχαν στόχο την επιδίωξη της Αρετής και την επαφή με το Θεό... Είναι δυνατόν να αποκαλύπτεται κάθε μέρα με νέες ανακαλύψεις και μελέτες, πόσο άξιοι, φωτισμένοι και πρωτοπόροι ήταν οι Έλληνες σε κάθε τομέα και να πιστεύουμε ότι ήταν τόσο άξεστοι στο Ύψιστο Πνευματικό Θέμα, τη Θρησκεία; ...

Πόσο κοντόφθαλμοι είμαστε...

Ο Χριστιανισμός ειδικά δεν έχεi ούτε ένα στοιχείο δικό του. Όλα τά έκλεψε από τον Ελληνισμό!

Πνευματικά:

- Ο Απολλώνιος Ο Τυανεύς έκανε θαύματα. Ο Χριστός έκανε θαύματα.
- Ο Διόνυσος αναστήθηκε. Ο Χριστός αναστήθηκε.
- Ο Απόλλων είναι το Φώς της Γνώσεως και της Νοήσεως. Αυτό είπε και ο Χριστός.
- Ένα επίθετο του Διός είναι «Σωτήρ» (Σωτήρ Ζεύς). Ο Χριστός είναι σωτήρας.
- Ένα επίθετο της Ήρας είναι «Ποτνία». Υπάρχει εκκλησία με το όνομα «Παναγιάς Ποτνίας».
- Όλα τα Μυστήρια των Ελλήνων τά συναντάμε αυτούσια στον Χριστιανισμό.
- Ο Κυκεώνας είναι πλέον η «Θεία Κοινωνία».
Κλπ.

Τυπικά:
- Η αρχιτεκτονική του Ελληνικού Ναού (με την δεξιά πλευρά, την αριστερή και τον κεντρικό διάδρομο) συναντάται επακριβώς στον Χριστιανισμό.
- Η «Μεγάλη Είσοδος» στον Χριστιανισμό γίνεται ακριβώς όπως στα Ελληνικά Μυστήρια. Οι λαμπάδες, τα εξαπτέρυγα, ο Σταυρός και ο Ιερεύς βγαίνουν με την ίδια σειρά. Ο δε Ιερεύς κρατά τα Τίμια Δώρα στο ύψος του μετώπου όπως ακριβώς ο Έλλην Ιερεύς.
- Όλες σχεδόν (εκτός από τις καθαρά επινοήσεις των Ιουδαίων) οι προσευχές και οι Ύμνοι είναι κατά λέξη αντεγραμμένες από τα Ελληνικά Μυστήρια.(Όπως το: «Τα Άγια Τοις Αγίοις»).
Κλπ.

Πρακτικά:
- Η Νηστεία και η Εξομολόγηση συναντώνται πρώτα στην Ελληνική Λατρεία. Έπειτα, τά βλέπουμε και στον Χριστιανισμό.
Κλπ.

Θα μπορούσα να συνεχίσω. Μα, νομίζω πως καταλάβατε τι εννοώ. Μετά απ ‘όλα αυτά όμως, δεν αναρωτιέται εύλογα κανείς πώς ο Χριστιανισμός είναι «διαβολικά» συμπτωματικά όμοιος με τον Ελληνισμό; Δεν δημιουργούνται προβληματισμοί; Γιατί λοιπόν κάποιος να επιλέξει τον Χριστιανισμό από τον Ελληνισμό;

Επιστροφή στην κορυφή
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ArtillerySoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2013 ώρα 19:34

Έναν Ελληνισμό αυθεντικό, πλούσιο σε νοήματα και Φιλοσοφία; Έναν Ελληνισμό που πρώτος μίλησε με την ίδια και ανώτερη ενάρετη διάθεση για τα ίδια και περισσότερα θέματα που μίλησε και ο Χριστός; Έναν Ελληνισμό που δεν είναι δογματικός ή φανατίζει, παρά αφήνει το Πνεύμα ελεύθερο να αναζητά και να επιλέγει; Έναν Ελληνισμό που τιμά τη Γυναίκα, τον Άνθρωπο, τη Φύση;

Ο Χριστιανισμός επέβαλε τον Σκοταδισμό και τον Μεσαίωνα στην Ευρώπη, με τη μισαλλοδοξία του και την άρνηση της Γνώσης και της μελέτης... Η Γνώση και η Επιστήμη έσβησαν, η Ελληνική Σκέψη δολοφονήθηκε... Η Ευρώπη εισήλθε σε μιά εποχή Σκότους. Η παράκρουση της «μόνης αληθινής Θρησκείας» (που μοιράζεται με τ’ αδέλφια της, Εβραϊσμό και Μουσουλμανισμό), αυτομάτως υποσκελίζει όλες τις υπόλοιπες «ψεύτικες», «σατανικές» Θρησκείες των Λαών και τίς καθιστά «πρωτόγονες».

Ο Εβραϊσμός, ο Χριστιανισμός κι ο Μουσουλμανισμός, είναι οι μόνες Θρησκείες του Πλανήτη που αναφέρουν πως οι οδηγίες για τη «σωτηρία» της Ψυχής του Ανθρώπου προέρχονται απ’ ευθείας από το Θεό. Είτε ήλθε, είτε τόν περιμένουν, πάντως, αυτός ο ίδιος μίλησε και όρισε την Πνευματική ζωή των Ανθρώπων. Κάθε τί που αποκλίνει από τα «Θεϊκά ρήματα» δεν είναι αποδεκτό. Κι άν κάποιος άνθρωπος –για να εξυπηρετήσει την προσωπική του Πνευματικότητα, τη δική του θέαση του Κόσμου- παρεκκλίνει, τότε καθίσταται αυτόματα αιρετικός, ή χειρότερα, άθεος κι έχει προβλήματα με το Ιερατείο. Αυτό από μόνο του είναι εγκληματικό. Προδομένος, θα καταλήξει εχθρός της Θρησκείας του και άθεος. Μόνος του στον Πνευματικό του κόσμο... Θα καταλήξει μηδενιστής και οπαδός του «τίποτε»... Εχθρός πιά, της οποιασδήποτε Πνευματικότας.

Γιατί να μήν αφεθεί ο Άνθρωπος μόνος του, αυθόρμητα, να ακολουθήσει την δική του Πνευματικότητα; Γιατί οι Λαοί που δημιούργησαν τους Θεούς και τις Θεές τους (απεικονίσεις Ιδεών και παράλληλα βοηθήματα Πνευματικής εξύψωσης και οδηγοί πρός τον Θεό) να μήν ακολουθούν τον δικό τους δρόμο πρός τη Θέωση; Όπως τόν εμπνεύστηκαν τόσο όμορφα, Πνευματικά κι αυθόρμητα σύμφωνα με την ιδιοσυγκρασία τους οι ίδιοι; Γιατί να πρέπει να οδηγηθούν στον απάνθρωπο και ωμό εκβιασμό «Ή Θεός ή Κόλαση» που υπάρχει μόνο σ’ αυτές της Θρησκείες;

Γιατί να θεωρούνται «Ειδωλολάτρες», όταν στην πραγματικότητα είναι Ιδεολάτρες και τιμούν πολύ καλύτερα τις Ιδέες του Πνεύματος από τις φαύλες αυτές τρείς Θρησκείες; Ειδικά από τη στιγμή που Ειδωλολάτρες είναι πρωτίστως οι ίδιοι οι Χριστιανοί; Φερ’ ειπείν, οι Χριστιανοί είναι που συρρέουν σαν τα πρόβατα κάθε χρόνο στη Παναγιά της Τήνου (λές κι οι άλλες Παναγιές είναι λιγότερο ικανές!), που φιλούν εικόνες –κι άς λένε πως τιμούν το πρόσωπο, όχι το ξύλο, και κάτι τέτοια-, που έχουν Άγιο για κάθε λογής θέμα της καθημερινότητας, που περιφέρουν μέλη Νεκρών και τά προσκυνάνε μή σεβόμενοι τους Νεκρούς, που δημιουργούν ψεύτικα «θαύματα» για να κερδοσκοπήσουν σε βάρος των πιστών, κλπ.

Άς αφήσουν τον Άνθρωπο να ακολουθήσει τη δική του Πνευματική Οδό, να επιδιώκει την Αρετή (κύριο μέλημα του Έλληνα), να αναζητά τη Γνώση των Πάντων και να φτάσει στη Θέωση. Άς μήν είναι η Επιστημονική Γνώση εχθρός (όπως είναι για τα τρία αυτά Ιερατεία), αλλά βοηθός για την κατανόηση, τον σεβασμό και την Τιμή και Δόξα της Φύσεως, της τόσο Ιερής και Μητέρας των Πάντων... Άς τόν αφήσουν να πλησιάσει το Θεό χωρίς τα απάνθρωπα, εκβιαστικά και μισαλλόδοξα δεσμά τους...

Γένοιτο! ...

Επιστροφή στην κορυφή
pao-13 Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Ιουλίου/2013
Πόντοι: 285
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση pao-13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2014 ώρα 14:06
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 9 1011 12>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com