Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Το Θέμα έκλεισεΠροκήρυξη για ΟΒΑ (2020)

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 3 45 6 7 87>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
coca_cola Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2020 ώρα 21:35
Καλησπέρα φίλε.
1) Φυσικά και έχεις κάποια καθήκοντα. Όπως όλα τα στελέχη θα έχεις και συ κάτι για το οποίο θα είσαι υπεύθυνος.
2) Οι ΟΒΑ είναι στελέχη. Κάνουν τις ίδιες υπηρεσίες με τους ΕΠΟΠ σε θέμα καθηκόντων. Η διαφορά είναι ο αριθμός των υπηρεσιών.
3) Ο μισθός είναι διαφορετικός σε ΣΞ ΠΝ ΠΑ. Για ΣΞ είναι 800 κ κάτι λίγο παραπάνω.

Γενικότερα έχω ξαναπεί μην περιμένετε ζωή σαν στρατιώτες. Θα ζητηθούν πράγματα από εσάς καθώς όσοι καταφέρετε να μπείτε θα είστε επαγγελματίες και όχι κληρωτοι που υπηρετούν.

Επιστροφή στην κορυφή
Geo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2020 ώρα 23:06
Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται οι οβα τις υπηρεσίες της πληρώνονται;
Επιστροφή στην κορυφή
IMK. Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Ιανουαρίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 4
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2020 ώρα 23:35
Αρχικά αποστάλθηκε από coca_cola coca_cola Έγραψε:

Καλησπέρα φίλε.
1) Φυσικά και έχεις κάποια καθήκοντα. Όπως όλα τα στελέχη θα έχεις και συ κάτι για το οποίο θα είσαι υπεύθυνος.
2) Οι ΟΒΑ είναι στελέχη. Κάνουν τις ίδιες υπηρεσίες με τους ΕΠΟΠ σε θέμα καθηκόντων. Η διαφορά είναι ο αριθμός των υπηρεσιών.
3) Ο μισθός είναι διαφορετικός σε ΣΞ ΠΝ ΠΑ. Για ΣΞ είναι 800 κ κάτι λίγο παραπάνω.

Γενικότερα έχω ξαναπεί μην περιμένετε ζωή σαν στρατιώτες. Θα ζητηθούν πράγματα από εσάς καθώς όσοι καταφέρετε να μπείτε θα είστε επαγγελματίες και όχι κληρωτοι που υπηρετούν.

Με συγχωρείς αν σε πρηζω αλλά μήπως ξέρεις τι παίζει με τις φυλακές όσοι ειχαν φαει; Είχα γύρω στις 15 υπηρετησημες θα μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου η θα φάω ακύρο;
Επιστροφή στην κορυφή
1997 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2020 ώρα 11:35
Αρχικά αποστάλθηκε από Έβρος 1999 Έβρος 1999 Έγραψε:

Εγώ βασικά θέλω να μείνω ως μάγειρας στον στρατό και να μην έχω όπλο απλά ένας γνωστός μου μου είπε ότι μπορώ να κάνω για ΟΒΑ και να με κρατήσουν ως μάγειρα

αοπλος και ι3 δεν πας σε καμια προκυρηξη
γιατι αν εχεις οπλο τι θα παθεις;
Επιστροφή στην κορυφή
dimi Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2020 ώρα 13:48
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για ΟΒΑ και εγώ . Μπορεί να μου πει κάποιος , τι μπορώ να δηλώσω από στρατόπεδα στην Αθήνα ; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
NAVY Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2020 ώρα 15:59
Δεν νομιζω φιλε Διασωστη το ΠΝ και η ΠΑ να παρουν ΕΠΟΠ και ο ΣΞ ΟΒΑ. Για τον εξης λογο. Σε αυτην την περιπτωση ολοι τοτε οι υποψηφιοι λογικα θα δηλωσουν ΠΝ και ΠΑ για ΕΠΟΠ. Επειδη οι ΕΠΟΠ εχουν το προνομιο της μονιμοτητας. Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να φυγουν οι περισσοτεροι ΟΒΑ απ τον ΣΞ για να πανε ΕΠΟΠ. Ασε που αν το κανουν αυτο θα ειναι αδικια για τον ΣΞ. Εγω πιστευω προσωπικη μου αποψη... Η θα παρουν και στα 3 σωματα ΟΒΑ η ΕΠΟΠ. Δεν νομιζω να τα διαχωρισουν! Τωρα βεβαια θα μου πεις οτι ολα γινονται! Δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος!
Επιστροφή στην κορυφή
Διασωστης31 Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 08/Ιανουαρίου/2015
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 2132
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2020 ώρα 16:42
Αρχικά αποστάλθηκε από NAVY NAVY Έγραψε:

Δεν νομιζω φιλε Διασωστη το ΠΝ και η ΠΑ να παρουν ΕΠΟΠ και ο ΣΞ ΟΒΑ. Για τον εξης λογο. Σε αυτην την περιπτωση ολοι τοτε οι υποψηφιοι λογικα θα δηλωσουν ΠΝ και ΠΑ για ΕΠΟΠ. Επειδη οι ΕΠΟΠ εχουν το προνομιο της μονιμοτητας. Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να φυγουν οι περισσοτεροι ΟΒΑ απ τον ΣΞ για να πανε ΕΠΟΠ. Ασε που αν το κανουν αυτο θα ειναι αδικια για τον ΣΞ. Εγω πιστευω προσωπικη μου αποψη... Η θα παρουν και στα 3 σωματα ΟΒΑ η ΕΠΟΠ. Δεν νομιζω να τα διαχωρισουν! Τωρα βεβαια θα μου πεις οτι ολα γινονται! Δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος!

Οι νοσηλευτες που θα παρουν θα είναι ΕΠΟΠ σίγουρα. Εκτός απ αυτούς προσπαθούν να πάρουν και στους άλλους κλάδους.
Στο Ναυτικό απ τους τελευταίους οβα, δεν έχουν μείνει ούτε οι μισοί. Το ίδιο θα γίνει και τώρα αν πάρει πάλι οβα, ενώ εποπ υπάρχει κίνητρο και ας τρως @@@ όλη μέρα.
Έχει γίνει και στο παρελθόν αυτό.
2008 πήρε εποπ ο στρατός και οβα η αεροπορια. Και 1,5 χρόνο μετά βγήκε εποπ για αεροπορια.
Επιστροφή στην κορυφή
άλλος ενας υποψήφιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2020 ώρα 19:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Διασωστης31 Διασωστης31 Έγραψε:

Αρχικά αποστάλθηκε από NAVY NAVY Έγραψε:

Οι νοσηλευτες που θα παρουν θα είναι ΕΠΟΠ σίγουρα. Εκτός απ αυτούς προσπαθούν να πάρουν και στους άλλους κλάδους.
Στο Ναυτικό απ τους τελευταίους οβα, δεν έχουν μείνει ούτε οι μισοί. Το ίδιο θα γίνει και τώρα αν πάρει πάλι οβα, ενώ εποπ υπάρχει κίνητρο και ας τρως @@@ όλη μέρα.
Έχει γίνει και στο παρελθόν αυτό.
2008 πήρε εποπ ο στρατός και οβα η αεροπορια. Και 1,5 χρόνο μετά βγήκε εποπ για αεροπορια.

φαίνεται με τους οβα ποιος γουστάρει ενώ εποπ για το μόνιμο όλοι!
έχεις πληροφορίες πότε θα βγει οβα?
έχουμε σελίδα στο fb έλα!
Επιστροφή στην κορυφή
Έβρος 1999 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2020 ώρα 22:51
Δεν είναι ότι θα πάθω κάτι απλά μου έχουν πει ότι η θητεία είναι πιο εύκολη σαν άοπλος

Επιστροφή στην κορυφή
dimi Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2020 ώρα 23:27
Ξέρει κανείς να απαντήσει για τις μεταθέσεις των ΟΒΑ; Στην στρατολογία θα υπάρχει ενημέρωση η θα πάμε στα τυφλά ; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Andr Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2019
Πόντοι: 22
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2020 ώρα 23:31
Διασωστη λες όντως να πάρει εποπ νοσηλευτές για φρεγάτες και νοσοκομεία; θα είναι στα πρότυπα με την τελευταία που δεν ήθελε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος όπως η τελευταία;
Επιστροφή στην κορυφή
Διασωστης31 Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 08/Ιανουαρίου/2015
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 2132
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2020 ώρα 00:00
Οι νοσηλευτες θα είναι 100% ΕΠΟΠ.
Τι θα ζητάει δε ξέρω, γνώμη μου θα θέλει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, η οποία βγαίνει μετά την πιστοποίηση σωστά?
Για τον φίλο που λέει για αοπλος ΟΒΑ, ΔΕ ΓΊΝΕΤΑΙ.
Και μάγειρας να μπεις ΟΒΑ, θα κάνεις σκοπιές κανονικά αν χρειαστεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Andr Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2019
Πόντοι: 22
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2020 ώρα 13:31
Διασωστη σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! Διάβασα στο armyvoice ότι η θα είναι ανοικτή η προκυρηξη ΟΒΑ έως τον Απρίλη! Άρα αν μπω Μάρτη θα μπορώ να δηλώσω σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2020 ώρα 16:43
Δηλαδη παιδια η προκυρηξη ξεκιναει αρχες φεβρουαριου εως και απριλιο θα γινονται αιτισεις
Επιστροφή στην κορυφή
αερονομος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2020 ώρα 21:33
Λογικα οταν λεει μέχρι Απρίλιο θα βγει η δεύτερη φαση με προκήρυξη για αεροπορία λογικα
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 3 45 6 7 87>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com