Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 8 910 11 12 154>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 14838
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 17:25
Είχες ξαναγράψει για την πάθηση σου σε άλλο θέμα, δεν γίνεται να θυμάμαι απ'έξω τι λέει το ΦΕΚ, διάβασε το πάλι και δες, για το Φρουραρχείο τα έχουμε αναλύσει τα πράγματα, θα πας 5 ημέρες πριν, νωρίτερα δεν θα γίνεις δεκτός.
Επιστροφή στην κορυφή
jgatos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Φεβρουαρίου/2014
Πόντοι: 6
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση jgatos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 17:58
Αλλο ηθελα να πω, εννοω μπορει να μου πει παρε 6 μηνες απλα, η οντως θα παρω 1 ετος; Πανε by the book
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 18:01
Θα γίνει αυτό που ορίζει το ΦΕΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
Θεοφιλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Θεοφιλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 14:22
Μερικές ερωτήσεις και απο εμένα και ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη αν έχουν ήδη απαντηθεί απο πιο πριν.
Παρακολουθουμε τον τελευταίο χρόνο απο ψυχίατρο που τυγχάνει να είναι στρατιωτικός και θέλω να κάνω αίτηση για Ι5. Γνωρίζω οτι δε σου δίνουν με την πρώτη Ι5 αλλά μετά απο αναβολές ή αναβολή 2 ετών.
1ον Μπορώ να πάω και νωρίτερα απο τις 5 μέρες στο Φρουραρχείο; Επειδή μεσολαβεί σ/κ σκέφτομαι μήπως πάω 8 μέρες πριν.
2ον Επιτροπή θα περάσω απο την πρώτη αίτηση μου για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ή μόνο όταν είναι για την τελική απαλλαγή Ι5 μετά απο 2 χρόνια αναβολών.
3ον Μπορώ να πάρω απευθείας αναβολή για 2 χρόνια;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 19:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Θεοφιλος Θεοφιλος Έγραψε:

1ον Μπορώ να πάω και νωρίτερα απο τις 5 μέρες στο Φρουραρχείο; Επειδή μεσολαβεί σ/κ σκέφτομαι μήπως πάω 8 μέρες πριν.
Όχι δεν γίνεται, το έχουμε αναφέρει.

2ον Επιτροπή θα περάσω απο την πρώτη αίτηση μου για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ή μόνο όταν είναι για την τελική απαλλαγή Ι5 μετά απο 2 χρόνια αναβολών.
Επιτροπή θα περάσεις όσες φορές αιτηθείς αναβολή.

3ον Μπορώ να πάρω απευθείας αναβολή για 2 χρόνια;
Υπάρχουν παθήσεις που παίρνουν αναβολή για 2 χρόνια, αλλά συνηθώς είναι "βαριές", διάβασε το ΦΕΚ για να καταλάβεις.
Επιστροφή στην κορυφή
nickbar Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 18/Φεβρουαρίου/2014
Πόντοι: 32
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση nickbar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 22:05
Καλησπέρα.
Ονομάζομαι Νίκος και είμαι από την Αθήνα.

Η αναβολή μου λόγω σπουδών έληξε το 12/2013, πήγα στη στρατολογία και κατέθεσα το πτυχίο όπως ορίζει ο νόμος. Το θέμα είναι ότι έχω ξεκινήσει μεταπτυχιακό το οποίο ουσιαστικά θα ολοκληρώσω μέσα στο καλοκαίρι (Ιούλιο χοντρικά) και έτσι θα χρειαστώ αναβολή μιας και δεν προλαβαίνω να τελειώσω τώρα το Μάρτιο που παρουσιάζομαι και ήδη αγχώνομαι πάρα πολύ...
Με ενημέρωσαν από τη στρατολογία ότι θα μπορέσω να ακολουθήσω τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου και να ζητήσω 6μηνη αναβολή...

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Θα χρειαστώ χαρτί από ψυχολόγο για να τη ζητήσω ή θα μου δώσουν αυτοί παραπεμπτικό και ουσιαστικά δλδ θα πάω μόνο με το χαρτί κατάταξης;

Διάβασα πολύ καλά πολλές αναρτημένες απαντήσεις στο θέμα αυτό και στο φόρουμ και είδα ότι οι γνώμες διίστανται...

2) Μένω μόνιμα στην Αθήνα αν και δηλώνω δημότης Ευβοίας... Θα πρέπει να επισκεφθώ το φρουραρχείο Αθηνών; Εαν ναι, γνωρίζει κανείς να μου πει που βρίσκεται;

3) Τηλεφωνικά απαντάνε σε ερωτήσεις ή θα πρέπει να περάσω από εκεί αναγκαστικά για ερωτήσεις;

4) Απ ότι είδα στο internet πριν λίγες μέρες βγήκε η απόφαση ότι παρουσιάζομαι στη λαμία... Το χαρτί όμως πότε θα μου έρθει; Κάπου διάβασα ότι μπορεί να μου έρθει μέχρι και 3 μέρες πριν παρουσιαστώ... Θα τρέχω και δεν θα φτάνω δλδ τελευταία στιγμή;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 22:30
1) Χωρίς χαρτί πολύ δύσκολα θα καταφέρεις να πάρεις αναβολή μέσω φρουραρχείου, αν πέσεις σε τέτοια περίπτωση θα σε στείλουν να πάρεις αναβολή μέσω στρατοπέδου, οι γνώμες διίστανται γιατί δεν υπάρχει κοινή γραμμή μεταξύ των Φρουραρχείων, δεν λειτουργούν όλα με την ίδια νοοτροπία.

2.Φρουραρχείο Αθήνας από την στιγμή που σου δίνω την τοποθεσία είναι περιττό να σου απαντήσω και στο πρώτο σκέλος.

3. Πάρε τηλέφωνο αλλά λογικά θα φας άκυρο, να περάσεις από εκεί χωρίς λόγο δεν γίνεται, δεν θα σε αφήσουν να περάσεις από την πόρτα, τώρα τι παραπάνω ερωτήσεις θέλεις να κάνεις που δεν υπάρχουν στο φόρουμ δεν μπορώ να το καταλάβω.

4. Ναι παίζει να τρέχεις και τελευταία στιγμή, περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στο αντίστοιχο θέμα Σημείωμα κατάταξης.
Επιστροφή στην κορυφή
nickbar Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση nickbar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 22:40
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου.

Να υποθέσω ότι θέλουν χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο γιατρό ή μπορώ και από ιδιωτικό;

Για αναβολή μέσω στρατοπέδου γνωρίζεις να μου πεις την διαδικασία; Θα πρέπει να μείνω μέσα;
Να έχω πραγματα μαζί μου σαν να είναι να μείνω;

Σόρρυ που σε πρήζω ή γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι αρκετά αγχωμένος ήδη με το θέμα...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 22:52
Και από ιδιώτη γιατρό να πάρεις το ίδιο είναι.

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
, κάτσε και διάβασε 4-5 σελίδες και θα καταλάβεις τι παίζει.
Επιστροφή στην κορυφή
panagiotis28 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση panagiotis28 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 16:36
Μου ήρθε το σημείωμα κατάταξης και γράφει ότι παρουσιάζομαι Κόρινθο στις 11/3.
Άρα στο φρουραρχείο θα πάω 5 μέρες πριν, δλδ την Παρασκευή 7/3 ή μπορώ και από την Πέμπτη 6/3;

Το ωράριο εκεί είναι 08:00-13:00;
Επιστροφή στην κορυφή
ramparter Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Φεβρουαρίου/2014
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ramparter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 17:43
Καλησπερα, αν ανηκω στη ΣΥ πελοποννησου μπορω να παρω αναβολη μεσω φρουραρχειου Αθηνας; Αντιμετωπιζω πολυ αγχος κυριως λογω της οικογενειακης - οικονομικης καταστασης αυτη τη στιγμη και θα ηθελα να καθυστερησω τη θητεία μου για 1 ή και 2 χρονια αν γινεται. Πιστευετε θα με βοηθησουν; Υπαρχουν σοβαροι λογοι και ηδη ειμαι σε πολυ δυσκολη ψυχολογικη κατασταση...

Σας ευχαριστω!

ΥΓ: Οταν λενε 1-5 μερες πριν τη καταταξη εννοουν εργασιμες; Δηλαδη εγω που κατατασσομαι Δευτερα μπορω να παω μεχρι τη προηγουμενη παρασκευη ή παιζει και Σαβ/κο;
Επιστροφή στην κορυφή
nickbar Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση nickbar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 20:00
Για 2 χρόνια δεν γίνεται να την καθυστερήσεις. Στα 2 χρόνια αναβολή παίρνεις απαλλαγή μετά και δεν είναι και τόσο εύκολο.
Παρόλα αυτά αν όντως υπάρχει πρόβλημα και υπάρχουν χαρτιά που το αποδεικνύουν μπορεί να σου δώσουν ένα χρόνο αρχικά και εφόσον υπάρχουν σοβαροί λόγοι μετά ξαναπαίρνεις άλλον ένα (αν είναι σοβαροί όντως οι λόγοι δεν μπορούν να σου επιβάλλουν να πας για στρατό).

Εννοούν ημερολογιακές μέρες μέσα και τα Σ/Κ στο μέτρημα αλλά δεν είναι ανοιχτά τα Σ/Κ.

Πρέπει να επικοινωνήσεις με φρουαραρχείο.
Επιστροφή στην κορυφή
ramparter Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Φεβρουαρίου/2014
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ramparter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 18:49
Ξερω οτι εχουν δωσει και 2 χρονια και το ειδα και στο σχετικο ΦΕΚ.Anyway το προβλημα μου ειναι οτι στο Φρουραρχειο Αθηνων μου παν οτι δε μπορω να κανω τη διαδικασια μεσω αυτων γιατι το χαρτι μου δε με αναφερει ως κατοικο Αθηνας και με παρεπεμωαν να μιλησω με τη Στρατολ. Υπηρεσια που ανηκω. Ομως στη ΣΥ πελοποννησου δεν απαντανε σε κανενα τηλεφωνο, δοκιμαζε και μια φιλη μου σημερα απο το πρωι ως το μεσημερι και τιποτα.:S Και online δε βρηκα καμια σελιδα που να αναφερει φρουραρχειο σε Τριπολη, ή Πελοποννησο γενικοτερα.

Παιδια sos αν ξερει κανεις κατι γιατι αν δε μπορεσω να βρω λυση μεσω επιτροπης θα πρεπει να παρουσιαστω εστω για καποιες μερες απ'οτι εχω καταλαβει και ισως εχουν θεμα στη δουλεια μου... Δε θελω ουτε να το σκεφτομαι τα πραγματα ηδη ειναι πολυ δυσκολα για μενα και την οικογενεια μου. Οτι ξερετε και μου πειτε σας ειμαι υποχρεος.
Επιστροφή στην κορυφή
Zachos4 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 25/Φεβρουαρίου/2014
Πόντοι: 10
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Zachos4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 19:14

Καλησπέρα , μου ήρθε το χαρτί για την θητεία μου. παρουσιαζομαι 11/3 αυλωνα. εχω κρίσεις πανικού και παρακολουθούμαι απο ψυχολόγο τα τελευταία 4 χρόνια. οι κρίσεις πανικού έχουν επιπτώσεις στην καθημερινότητα μου. πιο συγκεκριμένα, μετά απο μια κρίση που είχα σε ταξίδι όπου διανυκτερευσα εκτός σπιτιού , αναγκάστηκα να γυρίσω χαράματα με ΚΤΕΛ στο σπίτι μου σε χάλια κατάσταση και εχω αποκτήσει φοβία. δεν μπορω να κοιμάμαι μακριά απο το σπίτι και γενικά στην καθημερινότητα μου αποφεύγω πολλές καταστάσεις και περιορίζομαι αρκετά . εκτος απο την γνωμάτευση της ψυχολόγου μου (ιδιωτικός τομέας) σκοπεύω να κλείσω ραντεβού με ψυχίατρο (δημοσίου τομέα) όπου θα με εξετάσει και θα μου γράψει την διάγνωση του αποσο ξέρω. δεν μπορω να φανταστώ τον εαυτό μου να υπηρετεί. στην συνέχεια θα πάω στο φρουραρχειο όπου θα ξεκινήσει η διαδικασία.

1)χρειάζεται κατι άλλο εκτός απο αυτά που ανέφερα; πιστεύετε οτι θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα?
2)σε περίπτωση που μου δώσουν αναβολή , προτιμότερο ειναι να πάρω 2 χρόνια; σκοπευω να πάρω το ι5 γιατι όπως είπα πριν δυσκολεύομαι ακόμη και να πάω διακοπές και το αποφεύγω. εχω χάσει και ευκαιρία δουλειάς όπου μου ζητήθηκε να λήψω για 5 μέρες σε ταξίδι εκπαίδευσης και εξαιτίας του προβλήματος μου το απέρριψα. οπως κατάλαβαινετε το σενάριο να υπηρετήσω μου φαίνεται ακατόρθωτο.
ευχαριστώ παιδιά.

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 01:29
Με αυτά που αναφέρεις σίγουρα θα πάρεις αναβολή, τώρα για Ι5 απευθείας δύσκολο εκτός και αν στο ΦΕΚ αναφέρει κάτι αντίστοιχο για την περίπτωση σου.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 8 910 11 12 154>