Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 7 89 10 11 155>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
LEO1987 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Απριλίου/2013
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση LEO1987 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2013 ώρα 17:55
Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι Γ’ ΕΣΣΟ 23 Μαΐου. Έχω τον πατέρα μου άρρωστο με βαριά κατάθλιψη και την μητέρα άνεργη και πολύ στριμωγμένοι οικονομικά. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να μου πει αν μπορώ να ζητήσω αναβολή που και πως και αν θα δεχτούν τους συγκριμένους λογούς
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Πόντοι: 14988
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2013 ώρα 22:55
Στο φόρουμ έχουμε αρκετά θέματα και άρθρα, αν τα διαβάσεις θα καταλάνεις, έχουνε αναφερθεί παρόμοια περιστατικά στο παρελθόν, δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα, ψάξεις και μαθαίνεις, δεν ψάχνεις δεν μαθαίνεις είναι απλό.
Επιστροφή στην κορυφή
LEO1987 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Απριλίου/2013
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση LEO1987 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2013 ώρα 20:04
Καταρχας ευχαρισω πολυ και ζητω σηγνωμη δεν ειχα ψαξει οσο επρεπε τελικα εβγαλα ακρη. Μια ερωτηση τελευταια τι ειναι προτιμοτερο να Ζητησω αναβολη μεσω φρουραχειου η Οταν παρουσιαστω
Επιστροφή στην κορυφή
Talaipwros Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Αυγούστου/2013
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Talaipwros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2013 ώρα 15:13
Καλησπέρα σας. Συγχαρητήρια για το forum ! Εχω χάσει τους γονείς μου σε τροχαίο εδώ και 3,5 χρόνια και έχω πάρει από τότε 2 αναβολές λόγο ψυχολογικών προβλημάτων (ανχώδεις διαταραχές). Σε 2 βδομάδες είναι να παρουσιαστώ θήβα αλλά μένω μόνιμα Μεσολογγι όπου και παρακολουθούμαι από δημόσιο γιατρό. Τις προηγούμενες 2 αναβολές μου τις πήρα μέσο του φρουραρχείου Αθηνών. Αυτή τη φορά σκέφτομαι να μην ταλαιπωρη8ώ με ταξίδια και έξοδα... Ήθελα να ρωτήσω εφόσον το φρουραρχείο Μεσολογγίου με δεχτεί, ποιό είναι το πιο κοντινό στρατιωτικό νοσοκομείο; Έχω ακύσει για Γιάννενα; Ισχύει; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2013 ώρα 20:36
Το πιο κοντινό νοσοκομείο είναι στα Ιωάννινα.
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αλεξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2013 ώρα 14:19
Καλημέρα! Σήμερα πήγα να κάνω την διαδικασία για απαλλαγή στο φρουραρχείο. Με είπαν να πάω στο στρατιωτικό νοσοκομείο αλλά την γνωμάτευση να την πάω την Δευτέρα στο φρουραρχείο και όχι την ίδια μέρα όπως γράψατε πιο πάνω. Γιατί αυτό; Στο νοσοκομείο πήγα κανονικά, βγήκα ι5 και έχω την γνωμάτευση του γιατρού τώρα σπίτι μου. Οπότε να πάω Δευτέρα φρουραρχείο;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2013 ώρα 19:15
Τι γιατί αυτό; Σ/Κ είναι κλειστά, από Δευτέρα πάλι.
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αλεξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2013 ώρα 19:37
Ααα δεν το ήξερα. Απλά επειδή είχατε γράψει ότι την γνωμάτευση την πάμε την ίδια μέρα πίσω στο φρουραρχείο. Ίσως υπέθεσαν ότι δεν θα προλάβαινα. Εν πάσει περιπτώσει θα την πάω την Δευτέρα. Σας ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Τακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2014 ώρα 02:07
Γεια σας!

Πως μπορώ να πάρω παραπεμπτικό για τοξικολογικες εξετάσεις στο στρατιωτικό Νοσοκομείο μέσω φρουραρχείου ώστε να πάρω αναβολή ( Σύμφωνα με το 178 στον πινάκα Του ΦΕΚ) ; Πρέπει να έχω Κάποιο Χαρτί Όπως Στην Περίπτωση Που αιτήσε Αναβολή Για ψυχολογικούς Λόγους ή Απλά Πάω Και δηλώνω Χρήστης Στο Φρουραρχείο Και μου Γράφουν Παραπεμπτικό Για το Νοσοκομείο για τοξικολογικες Εξετάσεις Και Ακολουθεί Η Υπόλοιπη Κλασική Διαδικασία ( Φρουραρχείο -> Νοσοκομείο -> Φρουραρχείο Και Μετά Από Κάποιες Μέρες Επιτροπή Απαλλαγών) ;

Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2014 ώρα 06:50
Καλημέρα, πρέπει να έχεις μαζί σου χαρτί που να αναφέρει "θετικές τοξικολογικές εξετάσεις", η υπόλοιπη διαδικασία έχει αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες.
Επιστροφή στην κορυφή
Πάνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Πάνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 21:13
Γεια σας. Έχω χαμηλή οπτική οξύτητα (2,5/10 σε κάθε μάτι) και το ΦΕΚ γράφει ότι κάτω από 3/10 σε κάθε μάτια (με γυαλιά), είναι Ι5. Μένω Λευκάδα. Πώς μπορώ να περάσω από επιτροπή; Δεν υπάρχει Φρουραρχείο. Και το Τοπικό Συμβούλιο δεν ξέρω πού βρίσκεται. Στο ίντερνετ δε βρίσκω κάτι. Στο Δημαρχείο πρέπει να πάω; Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι τυφλός, η όρασή μου όμως με δυσκολεύει αρκετά. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 23:11
Αν δεν υπάρχει Φρουραρχείο πηγαίνεις στο στρατόπεδο, τοπίκα συμβούλια και δημαρχεία δεν κολλάνε στην υπόθεση.
Επιστροφή στην κορυφή
Πάνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Πάνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 15:32
Γεια χαρά. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το σχετικό πληροφοριακό έντυπο της στρατολογίας αναφέρει το εξής:Όσοι διαμένουν σε Δήμο ή Κοινότητα που δεν εδρεύει Φρουραρχείο στο Τοπικό Συμβούλιο που συγκαλείται από το Δήμαρχο ή Πρόεδρο της Κοινότητας. Και στη στρατολογία που πήρα, μπορεί να μην ήξεραν αν έχουμε Φρουραρχείο εδώ ή πού πρέπει να πάω, αλλά δε μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο στρατόπεδο. Απλώς ρωτάω εδώ μήπως και κάποιος άλλος εξυπηρετήθηκε μέσω της επιλογής του Τοπικού Συμβουλίου. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 17:26
Ναι γνωρίζω πως υπάρχει αναφορά σε δήμο ή κοινότητα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα εξυπηρετηθείς άμεσα ή οι διαδικασίες θα κύλησουν γρήγορα, επικοίνωνησε με το Δημαρχείο και ρώτησε τους αν σου δίνουν παραπεμπτικό για εξέταση σε στρατιωτικό νοσοκομείο.
Επιστροφή στην κορυφή
jgatos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Φεβρουαρίου/2014
Πόντοι: 6
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση jgatos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 17:19
Γεια σας παιδια, εγω εχω μια μεγαλη κηληστο οσχεο, που με κλειδωνει δε μπορω να κανω ασκησεις ουτε να κατσω ορθιος, αλλα δε την χειρουργω ακομα. Σημερα πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο με ειδε χειρουργος και μου εκδοσε ενα πιστοποιητικο, για τη βουβωνοκηλη που εχω, αυτο θα το λαβω σε καμια 5 αρια μερες, εγω παρουσιαζομαι 7-10 μαρτιου, μπορω να παω στο φρουραρχειο με το που λαβω το πιστοποιητικο η πεντε μερες πριν στης 3 μαρτιου δηλαδη. Θα μου δωσουν αναβολη φανταζομαι ετσι; Το ΦΕΚ λεει ενα χρονο και Ι3;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 7 89 10 11 155>