Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 90 9192 93 94 154>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Samios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Μαρτίου/2020
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 4
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Samios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 18:30
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Για τον 1 χρόνο χρειάζεται κάποια διαδικασία ή καταθέτω το χαρτί στη στρατολογία; Μετά το έτος τι γίνεται; Φαντάζομαι θα με ξανακαλέσουν, θα πρέπει να κάνω κάτι τότε; Και πάλι Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
Πόντοι: 115
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 19:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Samios Samios Έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Για τον 1 χρόνο χρειάζεται κάποια διαδικασία ή καταθέτω το χαρτί στη στρατολογία; Μετά το έτος τι γίνεται; Φαντάζομαι θα με ξανακαλέσουν, θα πρέπει να κάνω κάτι τότε; Και πάλι Ευχαριστώ!

Πρέπει να πας στο φρουραρχείο της περιοχής σου. Ή αν μπορείς να παρουσιαστείς στο στρατόπεδο με το χαρτί μαζί σου ίσως να πάρεις και μεγαλύτερη αναβολή. Όταν σε ξανακαλέσουν θα κάνεις την ίδια διαδικασία. Αν πας στο φρουραρχείο της περιοχής σου θα καταθέσεις το χαρτί στον γιατρό που θα βρίσκεται εκεί, μετά θα πας στρατολογία και στην συνέχεια θα περάσεις από την επιτροπή απαλλαγών.
Επιστροφή στην κορυφή
Samios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Μαρτίου/2020
Πόντοι: 4
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Samios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 19:55
Επιτροπή απαλλαγών περνάς τη δεύτερη φορά; Η επιτροπή αυτή αποφασίζει για την αναβολή δηλαδή; Στο στρατόπεδο είπες είναι πιο εύκολη η διαδικασία;
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
Πόντοι: 115
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 21:00
Αρχικά αποστάλθηκε από Samios Samios Έγραψε:

Επιτροπή απαλλαγών περνάς τη δεύτερη φορά; Η επιτροπή αυτή αποφασίζει για την αναβολή δηλαδή; Στο στρατόπεδο είπες είναι πιο εύκολη η διαδικασία;

Για να πάρεις αναβολή πάντα περνάς από την επιτροπή απαλλαγών. Αποφασίζει αλλά έχει στα χέρια της μια προτεινόμενη αναβολή από τον πρώτο γιατρό που θα σε εξετάσει και συνήθως την επικυρώνει. Εγώ μέσω φρουραρχείου την έχω κάνει, αλλά έχω ακούσει ότι τελειώνεις γρηγορότερα ναι. Αν σε στείλουν μακριά να παρουσιαστείς όμως δεν θα σε βολέψει να πας στο στρατόπεδο. Και μένα την πρώτη φορά με έστειλαν στον Έβρο και την έκανα μέσω φρουραρχείου.
Επιστροφή στην κορυφή
georgew Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Απριλίου/2020
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση georgew Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2020 ώρα 20:57
Πως πάει παιδιά;

έχω ραντεβου την βδομαδα πυο ερχεται να περασω απο την επιτροπη απαλλαγων του 401. Για πρωτη φορα για αναβολη παω, έχω ενα χαρτι για γενικευμενη αγχωδη διαταραχη από ιδιώτη (ενός μήνα πριν) Και ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα.

έχει περασει κανείς σας πρόσφατα; Πως είναι τωρα τελευταία δηλαδή η επιτροπή, ρώτανε πράγματα ή εντελώς τυπικά γίνεται όλη η διαδικασία;

Επιστροφή στην κορυφή
Προ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Προ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2020 ώρα 23:48
Τι χαρτιά άφησες φρουραρχειο-στρατολογια όταν έκανες τη διαδικασία;
Επιστροφή στην κορυφή
Sotiris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Sotiris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2020 ώρα 02:24
Καλησπέρα Χριστός Ανέστη, πήρα ετήσια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους πέρσι, έκανα διακοπή θητείας, η οποία λήγει 9 Ιουλίου, καλώς εχόντων των πραγμάτων εγώ θα καταταχθω με την Εσσο του Σεπτέμβρη, ή του Νοέμβρη; επειδή πρόκειται για αναβολή υγείας και όχι σπουδών μην με βάλουν νωρίτερα, εύχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
georgew Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Απριλίου/2020
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση georgew Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2020 ώρα 14:22
Τους είπα να εις αφήσω τα χαρτιά αλλά μου είπαν θα τα καταθέσω ο ίδιος στο 401 και δεν κράτησαν κάτι.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Πόντοι: 140
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2020 ώρα 19:36
Αρχικά αποστάλθηκε από Sotiris Sotiris Έγραψε:

Καλησπέρα Χριστός Ανέστη, πήρα ετήσια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους πέρσι, έκανα διακοπή θητείας, η οποία λήγει 9 Ιουλίου, καλώς εχόντων των πραγμάτων εγώ θα καταταχθω με την Εσσο του Σεπτέμβρη, ή του Νοέμβρη; Επειδή πρόκειται για αναβολή υγείας και όχι σπουδών μην με βάλουν νωρίτερα, εύχαριστω

Ανάλογα πότε τελειώνει η αναβολή σου, θα μπείς με την αμέσως επόμενη ΕΣΣΟ...
Επιστροφή στην κορυφή
Προ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Προ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2020 ώρα 19:48
Εγώ έχω διαβήτη από τα 10 και έχω το χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο από τότε που είναι όπως ξέρετε ανίατη ασθένεια λογικά δν θα χρειάζεται να είναι πρόσφατη έτσι δεν είναι;
Επιστροφή στην κορυφή
Sotiris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Sotiris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2020 ώρα 19:59
Με τα δεδομένα του army.gr όταν λήγει η αναβολή ή διακόπτεται Ιούλιο πας με την τελευταία Εσσο δηλαδή Νοέμβριο, απλά πιο πολύ ήθελα να ξερά αν διαφέρει που είναι υγείας και όχι σπουδών, εύχαριστω πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Πόντοι: 140
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2020 ώρα 21:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Sotiris Sotiris Έγραψε:

Με τα δεδομένα του army.gr όταν λήγει η αναβολή ή διακόπτεται Ιούλιο πας με την τελευταία Εσσο δηλαδή Νοέμβριο, απλά πιο πολύ ήθελα να ξερά αν διαφέρει που είναι υγείας και όχι σπουδών, εύχαριστω πολύ.

Οχι δεν διαφέρει αν ειναι αναβολη υγειας ή σπουδων. Απο την ημερομηνια που τελειωνει η αναβολη σε καλουν με την επομενη ΕΣΣΟ...
Επιστροφή στην κορυφή
Νκ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Νκ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2020 ώρα 10:26
Καλημέρα, γνωρίζεις αν αυτό ισχύει για όλους όσοι υποχρεούνται σε εμφάνιση ενώπιον της επιτροπής; Βρίσκομαι στο εξωτερικό και όλες οι προσπάθειες να έρθω Ελλάδα έχουν αποδειχθεί ματαιες. Η κλήση για την επιτροπή ανέφερε τις 12 Απριλίου. Έχω μείνει στο ότι όλα αυτά αναβάλλονται για το μήνα Μάιο. Οι ταξιδιωτικό περιορισμοί θα ισχύουν ως φαίνεται μέχρι μέσα Μαΐου τουλάχιστον
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΙ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΚΙ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2020 ώρα 17:27
Καλησπέρα,
Επίκειται η εμφάνισή μου ενώπιον της επιτροπής αναβολών στο στρατιωτικό νοσοκομείο στην Αθήνα. Πρόκειται για την πρώτη αναβολη. Η πρόταση του ψυχιάτρου από το φρουραρχειο ήταν για την περίπτωσή μου πρώτη αναβολή ενός χρόνου. Ηταν να εμφανιστώ τον Απρίλιο ωστόσο βρίσκομαι στο εξωτερικό και αδυνατώ να επιστρεψω. Δύο απόπειρες Να ταξιδεψω και οι δύο είχαν σαν αποτέλεσμα οι πτήσεις να ακυρωθούν. Όλες οι πτήσεις έχουν ακυρωθεί μέχρι τέλη Μαΐου. Στην τελευταία Τηλεφωνική μου επικοινωνια με την επιτροπή προ δεκα ημερών μου έλεγαν πως πρέπει οπωσδήποτε να εμφανιστώ εντός Μαΐου. Έχετε κάποια σχετική Νεωτερη πληροφορηση;
Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Kleomenis1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 21/Απριλίου/2020
Πόντοι: 10
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Kleomenis1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2020 ώρα 13:39
Καλησπέρα κι από μένα!
Είμαι υπόχρεος κατάταξη με την Γ' ΕΣΣΟ (Ιούνιο). Στο site της στρατολογίας υπάρχει μια ανάρτηση που λέει ότι υποχρεούμαστε να συμπληρώσουμε κάποια πληροφοριακά στοιχεία στο https://parousiasi.army.gr/. Σκοπεύω να ζητήσω απαλλαγή για λόγους υγείας μέσω φρουραρχείου, πρέπει και πάλι να συμπληρώσω τα στοιχεία αυτά; Έχω πάρει αναβολές στο παρελθόν για λόγους υγείας και δεν θυμάμαι να υπήρχε κάτι τέτοιο στο παρελθόν...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 90 9192 93 94 154>