Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4 26>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2009 ώρα 04:24
Πάντως θα υπάρχουν έστω και ελάχιστες θέσεις για φαντάρους στις πόλεις; Αν ναι, τότε θα γίνει του βίσματος το κάγκελο για το ποιοι θα προλάβουν να τις πιάσουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 11016
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2009 ώρα 04:24
Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Στη Γερμανία οι φαντάροι παρουσιάζονται κατευθείαν στη Μονάδα τους και δεν περνάνε από ΚΕΝ μεγάλης πόλης.

Θα ισχύσει κάτι τέτοιο και εδώ;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2009 ώρα 04:29
Και να ερημώσουν τα ΚΕΝ; Έτσι απλά; Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο για να γίνει τόσο απότομα κάτι τέτοιο. Κάτι θα είχε ακουστεί ή θα είχαν δηλώσει τουλάχιστον. Αυτό θα σήμαινε ότι θα άλλαζε ολόκληρη η δομή της θητείας όπως την ξέρουμε ως σήμερα. Θα έπρεπε να εκπαιδεύουν στις μονάδες τους νέους, κλπ. Πολύ δύσκολο το βλέπω.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 11016
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2009 ώρα 14:07
Τα ΚΕΝ δεν "ερημώνουν".

Μην ξεχνάμε ότι οι ΕΠΟΠ περνάνε κάμποσους μήνες βασικής εκπαίδευσης εκεί, σε σύγκριση με τον 1 μήνα (ή 6-8 εβδομάδες αναλόγως της ειδικότητας) που κάθονται οι φαντάροι.

Άλλωστε στα ΚΕΝ τι μαθαίνεις; Οπλοασκήσεις και άντε πρωϊνή-νυχτερινή βολή.
Επιστροφή στην κορυφή
beholder69 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 26/Απριλίου/2009
Θέση: Greece
Πόντοι: 18
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση beholder69 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2009 ώρα 20:09
Εγώ είμαι πολύ περίεργος σχετικά με το τι θα αλλάξει για τους ΥΕΑ. Η Β' ΕΣΣΟ 09, σύμφωνα με την ανακοίνωση, θα κάνει 10μηνο, άρα λογικά για τους ΥΕΑ θα είναι 15μηνο... Να δω πως θα χωριστεί το κομμάτι Παραμεθώριος/Τόπος διαμονής ή αν και σε μας θα μείνει μόνο η παραμεθώριος...
Επιστροφή στην κορυφή
ioannis91 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 08/Μαΐου/2009
Πόντοι: 156
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ioannis91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2009 ώρα 18:32
Δεν κσερω μπορει σε αυτο να μιν αλαξουν τιποτα
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2009 ώρα 21:35
Καλησπέρα σας.
ο αδερφός μου είναι φαντάρος στη Λήμνο (Β' ΕΣΣΟ 2009). Κάτι ακούστηκε οτι ήρθε εντολή απο Αθήνα οτι όσοι κερδίζουν μείωση θητείας δεν θα μπορέσουν να πάρουν άλλη μετάθεση και συνεπώς θα μείνουν στο κέντρο που είναι τώρα...
Γνωρίζει κανείς τίποτα γι'αυτό ή μπορεί να μάθει; Φαντάζομαι οτι αν βγει παραέξω αυτό, όσοι χάρηκαν που θα κερδίσουν 2 μήνες θητείας μάλλον θα φρικάρουν με αυτά τα νέα...
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
TOPOL-M Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 26/Ιουνίου/2009
Πόντοι: 2044
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση TOPOL-M Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Αυγούστου/2009 ώρα 14:30
Ισχύει η 5μηνη παραμεθόριος; Εχω ένα στραβάδι στον έβρο που περιμένει μετάθεση
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 01:07
Παιδια εχω απορια. Λεει στον νομο οτι μενουν αθηνα δλδ στα αστικα κεντρα ατομα που εχουν οικογεν προβληματα τα γνωστα οπως επισης οσοι ειναι Ι4 και μια μεριδα Ι3 ισχυει;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 16:51
Οσο δεν γινεται νόμος η αμεταθετη παραμονή στην παραμεθώριο, το βύσμα ζει και βασιλεύει. Άλλωστε, οι ΕΠ. ΟΠ είναι πάρα πολλοί τωρα πιά στα στρατόπεδα, γι'αυτό και μειώθηκε η θητεία. Υπάρχουν παιδιά που-υποτίθεται-οτι πρέπει να μένουν στα αστικά κέντρα (ως υπόχρεοι μειωμένης θητείας) και αντ'αυτου πάνε Έβρο. Και αντίθετα γνωρίζω παιδιά που μετά απο Υ. Π αντί για παραμεθώριο έφυγαν στη Νέα Σάντα Κιλκίς (!) Οπότε τι συζητάμε; Με βύσμα πας όπου θές.
Επιστροφή στην κορυφή
poto84 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 18/Σεπτεμβρίου/2009
Πόντοι: 15
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση poto84 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2009 ώρα 22:32
Παιδια εγω παρουσιαζομαι το νοεμβρη και δικαιουμαι 8μηνου. Χτες ακουσα σε καποια εκπομπη οτι εμεις που κανουμε 8μηνο δικαιουμαστε τους 4 τελευταιους μηνες να τους κανουμε κοντα στο σπιτι μας. Ισχυει?
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
Πόντοι: 5771
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2009 ώρα 22:34
Αρχικά αποστάλθηκε από poto84 poto84 Έγραψε:

Παιδια εγω παρουσιαζομαι το νοεμβρη και δικαιουμαι 8μηνου. Χτες ακουσα σε καποια εκπομπη οτι εμεις που κανουμε 8μηνο δικαιουμαστε τους 4 τελευταιους μηνες να τους κανουμε κοντα στο σπιτι μας. Ισχυει;
προτεινω να μην επαναπαυεσαι απο λογια που ακους σε τηλεορασεις κλπ αλλα να δινεις προσοχη στις επισημες ανακοινωσεις του στρατου 
Επιστροφή στην κορυφή
fantaros84 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 15/Οκτωβρίου/2009
Πόντοι: 68
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση fantaros84 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2009 ώρα 00:35

Παιδια εγω παρουσιαζομαι το νοεμβρη και δικαιουμαι 8μηνου. Χτες ακουσα σε καποια εκπομπη οτι εμεις που κανουμε 8μηνο δικαιουμαστε τους 4 τελευταιους μηνες να τους κανουμε κοντα στο σπιτι μας. Ισχυει;

Η επίσημη ανακοίνωση λέει ότι όσοι δικαιούνται μειωμένη θητεία μπορούν να πάρουν μετάθεση σε στρατόπεδο πιο κοντά στον τόπο καταγωγής τους. Όχι όμως στα κέντρα, δηλαδή αν είσαι από Κρήτη, αφού οι Κρητικοί πάνε μόνο δωδεκάνησα και αν. Αιγαίο πόσο πιο κοντά να σε φέρουν; Αφού τα στρατόπεδα της κρήτης δεν θα είναι για οπλίτες πλέον αλλά για υεα, μόνιμους και μόνο ΚΕΝ. Αν είσαι από αθήνα και σε πάνε Έβρο π. Χ. Τότε το πιο κοντινό να σε πάνε είνι Μυτικλίνη. Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον...

το λινκ για να δεις τις κατατάξεις είναι λίγο παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
fantaros84 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 15/Οκτωβρίου/2009
Πόντοι: 68
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση fantaros84 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2009 ώρα 00:42
Αρχικά αποστάλθηκε από fantaros84 fantaros84 Έγραψε:

Η επίσημη ανακοίνωση λέει ότι όσοι δικαιούνται μειωμένη θητεία μπορούν να πάρουν μετάθεση σε στρατόπεδο πιο κοντά στον τόπο καταγωγής τους. Όχι όμως στα κέντρα, δηλαδή αν είσαι από Κρήτη, αφού οι Κρητικοί πάνε μόνο δωδεκάνησα και αν. Αιγαίο πόσο πιο κοντά να σε φέρουν; Αφού τα στρατόπεδα της κρήτης δεν θα είναι για οπλίτες πλέον αλλά για υεα, μόνιμους και μόνο ΚΕΝ. Αν είσαι από αθήνα και σε πάνε Έβρο π. Χ. Τότε το πιο κοντινό να σε πάνε είνι Μυτικλίνη. Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον...

το λινκ για να δεις τις κατατάξεις είναι λίγο παραπάνω.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΚΥΡΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ, ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 8ΜΗΝΊΤΕΣ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΕΛΕΙΚΑ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΕΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΤΙΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΚΛΠ ΟΠΟΤΕ ΚΥΡΙΛΕ. ΝΑ ΔΕΣ ΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΠΑΤΑ ΣΤΟ 8ΜΗΝΟ

Επιστροφή στην κορυφή
Roberto Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Οκτωβρίου/2009
Θέση: peiraias
Πόντοι: 11
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Roberto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 13:13
Παρουσιαζομαι αυλωνα, κετθ, στις 10 νοεμβριου.
ειμαι ο μεγαλητερος γιος τριτεκνης οικογενιας, λογικα θα κανω 8μηνο...
εχω καποια διευκολινση στην μεταθεση; Κατι διαβασα οτι δικαιουμαστε να ειμαστε πιο κοντα στον τοπο διαμονης μας. Τι γινετε ακριβως; Ισχυει; Θα πρεπει να ετοιμασω τπτ χαρτια;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4 26>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com