ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια γεια σας. Θελω να παω ΛΟΚ γιατι χρειαζομαι το χαρτι του απολητηριου για να μπω ειδικος φρουρος. Πως ειναι τα πραματα;

ειναι καλυτερα ΛΟΚ η εφεδρος αξιοματικος;

ευχαριστω παρα πολυ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μόνο και μόνο που θες να πας ειδικές δυνάμεις για τα μόρια είσαι άξιος της μοίρας σου. Πήγαινε έφεδρος
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από fideas emk »

Όπα ΓΜΑΚ δε του τα λες σωστά. Ντάξει αυτή η κατάσταση με τα μόρια είναι η σημερινή πραγματικότητα. Τι να κάνουμε. Που να δείς με τους ΕΠΟΠ στις ΕΔ τι γίνεται. Να τους διώξουμε; Τυχεροί οι παλιοί που δεν είχαν πάντως ΕΠΟΠ/ΕΠΥ/ΕΜΘ κτλ Φίλε,

τα μόρια σαν ΔΕΑ είναι απείρως περισσότερα από αυτά ενός καταδρομέα.

Δε θυμάμαι τα νούμερα αλλά πάει κάπως έτσι:

ΚΔ:10 μόρια

ΛΥΒ ΚΔ:20

ΔΕΑ:100

ΚΔ-ΑΛ:120

ΔΕΑ ΚΔ-ΑΛ: Θεός ξέρει πόσα παραπάνω (λογικα 100+120) !

δηλαδή ο ΔΕΑ έχει πολύ περισσότερα από τον απλό ΚΔ (καταδρομέα) ο δεκανεας (ΛΥΒ) έχει ελάχιστα παραπανω από τον ΚΔ και το ΣΒΕΑ αμα το βγάλεις για να γίνει αλεξιπτωτιστής αν θυμάμαι καλά έχει ακομα παραπάνω κι απο ΔΕΑ. Δηλαδή ο απλός ΚΔ-ΑΛ (ΚΔ-αλεξιπτωτιστης)

έχει παραπάνω από τον ΔΕΑ μη αλεξιπτωτιστή. Τωρα αν καταφέρει και γινεις ΔΕΑ στους αλεξιπτωτιστές τότε Παίρνεις τα περισσότερα απο όλους μακράν. Άκρως βυσματικο βεβαια. Εδω ΚΔ-ΑΛ είναι βυσματική θέση... Γιατί; Η ΜΑΛ δίνει λεφτά (1200ευρώ περιπου επι 2 ή επι 3 αναλογα ΕΣΣΟ) ΚΑΙ επιπλεον ειναι διπλα Αθηνα. Αν σκεφτεις οτι ο ενας στους δυο ειναι απο Αθηνα και οτι ολοι οι αλλοι αθηναιοι καταληγουν στο μπουλο (στις ΜΑΚ δηλαδηΕικόνα) τοτε καταλαβαινεις γιατι η ΜΑΛ ειναι φισκα με πολλα βυσματα. Το αντιστοιχο για σαλονικη ειναι η ΒΜΚ. Εγώ έχω κάνει και γραφέας (οχι οχι χωρις κανένα βυσμα) για μονο μερικές μέρες στην 1ΤΑΞΚΔ-ΑΛ και ήξερα όλα τα δυναμολογια. Αποτέλεσμα οι ΜΑΚ Στα νησια που ειναι 3-4 να κανουν οι φαν 1 και 1.5 μηνα να βγουνε εξω και στη ΜΑΛ διπλα στην Αθηνα να βγαινουν 1-1 (μερα παρα μερα). Ακριβως το αντιστοιχο και με Ε ΜΚ και Β ΜΚ. Ευτυχως που υπήρχε ο μουστακαλης στην ΤΑΞΚΔ και τους εγραφε τους βυσματουχους στα κάκαλά του και γέμισε την Ε ΜΚ (πρός όφελος μικρό της σειράς μου και κυριώς πρός όφελος των επόμενων σειρών - των φερράρι: Από 300 έως σήμερα νομίζω).

ΑΛΛΑ ρώτα και καμιά στρατολογία ή που ρωτάνε για ειδ. Φρουρους να σου πουνε τα ακριβή νούμερα για μορια...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για την προκήρυξη των ειδικών φρουρών τα μόρια είναι τα ίδια 400 μόρια παίρνει κάποιος όταν έχει τελειώσει την θητεία σου στις ειδικές δυνάμεις σαν κληρωτός. Και 400 μόρια όποιος έχει τελειώσει την θητέια του σαν έφεδρος αξιωματικός στον στρατό ξηράς. Απλά έχω βαρεθεί να βλέπω παιδάκια 18 και 20 χρονών που παρουσιάζονται στο πεύκο μόνο για τα μόρια. Έλεος καταργήστε τις ειδικές δυνάμεις η αφαιρέστε τα μόρια. Γάμω τα μόρια *****
Anonymous

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ο ΓΜΑΚ εχει δικιο. Στις ΕΔ πατε μονο για την ΠΑΤΡΙΔΑ αλιως δεν προκειτε να τα καταφερετε αμα πατε για τα μορια. ΕΔ παμε μπνο για την ΠΑΤΡΙΔΑ
dimitri
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από dimitri »

Μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει καλα. Γιατι Κωστα λες ΛΟΚ η ΔΕΑ;
Μπορεις να πας στις ειδικες δυναμεις κ να γινεις κ εφεδρος αξιωματικος... Δηλαδη ΛΟΚ κ ΔΕΑ...

ενας εφεδρος απο ειδικες δυναμεις στην τελευταια προκυρηξη των ειδικων φρουρων επαιρνε 4 μορια κ ενας εφεδρος αξιωματικος επαιρνε 8 μορια... Οποτε σε συμφαιρει να πας εφεδρος αξιωματικος στις ειδικες δυναμεις...

κ ***** τυπου ""Στις ΕΔ πατε μονο για την ΠΑΤΡΙΔΑ αλιως δεν προκειτε να τα καταφερετε αμα πατε για τα μορια. "" μην ακους φιλε Κωστα...

Ειδικες δυναμεις πανε μονο για την πατριδα οι υπερβολικα στρατοκαυλοι, κανενας αλλος, το 80% των μονιμων των ειδικων δυναμεων ειτε υπαξιωματικων ειτε αξιωματικων πανε μονο για την μονιμη δουλεια κ τα πλεονεκτηματα που τους παρεχει, την συνταξιοδοτηση κ το εφαπαξ, για ενα σιγουρο μελλον στην αβεβαιη Ελλαδα μας...

ελπιζω εσεις που λετε οτι Ε. Δ πας μονο για την πατριδα, εσεις αν δεν ειστε τοτε να πατε να γινετε μονιμοι στις ειδικες δυναμεις να προστατευσετε την Ελλαδα που τοσο αγαπατε...

Πηγαινε Κωστα παρε τα μορια κ μπες ειδικος φρουρος, κανε αυτο που εχεις στο μυαλο σου κ μην ακους κανεναν που θελει να σε αποθαρυνει.
dimitri
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από dimitri »

Εγω Γιαννη πολιτη, μπηκα ειδικες δυναμεις γιατι ηθελα απο παντα να μπω. Στα 17 δηλωσα στο περιοδευων οτι θελω να υπηρετησω στα αλεξιπτωτα, στα 20 μπηκα αλεξιπτωτα, στα 21 απολυθηκα απο τα αλεξιπτωτα, εκανα την καυλα μου, κ αυτο ηταν ολο... Εκανα κατι που δεν κανουν ολοι, τωρα θα προσπαθησω να μπω πολεμικο ναυτικο να περασω σχολειο Ο. Υ. Κ αν περασω καλως θα κανω παλι την καυλα μου, θα φτασω στα ορια μου... Απλα το γουσταρω, θελω να δοκιμαζω τον εαυτο μου...

εσυ κατηγορεις αυτον που θελει να μπει ειδικες δυναμεις να παρει τα μορια... Ενα βατραχο ομως να φανταστω τον σεβεσαι, γιατι; Εξηγησε μου.
Anonymous

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Σωστα καταλαβες εναν βατρχαχο τον σεβομαι. Με ρωτας γιατι τον σεβομαι. Δεν υπαρχει γιατι. Παντως τον βατραχο τον σεβομαι πιο πολυ απο ολους οπως σεβομαι και τους γονεις μου ετσι του βατραχους τοσο πολυ. Θα σου πω και το γιατι, για τις δοκιμασιες που περναει στα ΟΥΚ για την ΠΑΤΡΙΔΑ, γιατι αμα γινει πολεμος αυτος θα τρεξει προτος γιατι αυτος εχει της γνωσεις γ'αυτο. Αλα αυτο που εκανες δεν εινι ερωτηση. Π. Χ. Ειναι σαν να μου λες ποιον σεβομαι ποιο πολυ τον συμαθητη μου η τον καθηγητη και βαιβαια τον καθηγητη.
dimitri
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από dimitri »

Φιλε Γιαννη σεβασου τον βατραχο, δικαιωμα σου, κ εγω σεβομαι τον βατραχο που το αξιζει, γιατι δεν ειναι ολοι αξιοσεβαστοι...

Οσο για τον πολεμο Γιαννη μην μου λες τιποτα, πιστεψε με ξερω περισσοτερα για τον πολεμο απο σενα... Κ αυτος που θα παει πρωτος να πολεμισει, αυτος που θα παει στην πρωτη γραμμη να χυσει το αιμα του δεν θα ειναι κανενας βατραχος κ κανενα κομαντο, ξερεις ποιος θα παει πρωτη γραμη; Ο 19χρονος που υπηρετει, αυτο το παιδακι που δεν ξερει τι του γινεται, αυτος θα παει πρωτος να χυσει αιμα... Με 19χρονα παιδια θα γεμισουν τα πουλμαν κ οχι με βατραχια...

κ καλο θα ηταν να μαθεις να σεβεσαι αυτον που σε σεβεται.
Άβαταρ μέλους
nick13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 01, 2009 2:18 pm
Τοποθεσία: A' Κενταβρου
Ενδιαφέροντα: anything
Επάγγελμα: If I tell you I have to kill you after
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από nick13 »

Ο σεβασμος δεν παει με τον τιτλο η μονο τις δοκιμασιες παει και με το σεβασμο και την πιθαρχια
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
Anonymous

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Αδελφε nick13 λες ο σεβασμος παει με τη πιθρχια συμφωνω, αλα ενας βατραχος σιγουρα εχει πιθαρχια, γιατι τα ΟΥΚ Υπαρχει και η Πιθαρχια. Αδερφε dimitri σωστο αυτο που λες να μαθω να σεβομαι αυτος που με σεβαιται ναι αλα αμα τον σεβομαι εγω δεν ειναι λογικο να με σεβεται και αυτος; Παντως δικη μου γνωμη οποιος ςιναι να παει Ε. Δ. Για τα μορια τοτες θα ειναι ποιο δυσκολα τα πραγματα.*Αδερφε dimitri λες οτι θα προσπαθεισεις να μπεις στα ΟΥΚ εγω θα σου πω καλυ επιτυχια και ευχομαι να περασεις το σχολειο. Και κατι αλο ενα μπραβο σε ολα τα ΒΑΤΡΑΧΙΑ.
dimitri
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από dimitri »

Ο καθενας μπαινει ειδικες δυναμεις για καποιον λογο... Εγω οταν περναγα περιοδευων δεν ηξερα τι εστι ειδικες δυναμεις... Απλα ηθελα να ακηκω στους καλυτερους. Στην πορεια ειδα οτι οι ειδικες δυναμεις κ τα αλεξιπτωτα εχουν κ αλλα ωφελη. Π. Χ τα μορια, π. Χ το οτι ειναι αμεταθετα στην Αθηνα, π. Χ οτι παιρνεις καποια λεφτα απο τα αλματα, ο καθενας παει για καποιον λογο, κ πιστεψε με δεν ηταν λιγοι αυτοι που κηνυγουσαν τα λεφτα απο τις συντηρησεις, κ δεν κατηγορω ουτε αυτα τα ατομα, γιατι υπηρχαν παιδια που δουλευαν εξω απο τα 14 κ τα 15 κ οπως ξερουμε ολοι ο στρατος εχει αρκετα εξοδα, αυτο το παιδι που δεν ειχε γονεις πλουσιους να του στελνουν καθε μηνα 500 ευρω συντηρηθηκε κ εμεινε εναν χρονο με τα λεφτα που πηρε απο τα αλματα...
θα προσπαθησω να μπω πρωτα πολεμικο ναυτικο κ μετα βλεπουμε για το σχολειο, ακομα 22 ειμαι, εχω χρονο... Ευχαριστω παντως.
Anonymous

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε να μπεις στο σχολειο! Και οσο ποιο μικρος μπεις τοσο καλυτερα. Να εισαι σιγουρος μονο καλο θα δεις. Εγω δεν βλεπω την ωρα παω. Να σε ρωτησω και κατι μπορει να ξερεις για να πας ΟΥΚ ως μονιμος μπορεις να πας κατευθειαν; Η πρεπει να κανεις πρωτα την θειτεια σου την κανικη;

dimitri
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από dimitri »

Τωρα πλεον μονο με προκυρηξη μπαινεις, σε μια προκυρηξη πολεμικου ναυτικου δηλωνεις κ αν περασεις μπαινεις πολεμικο ναυτικο κ μετα απο καποιο καιρο (1-2 χρονια) μπορεις να δηλωσεις κ για το σχολειο κ αν επιθυμεις μπορεις να μεινεις κ μονιμος στην Δ. Υ. Κ... Αν λεω κατι λαθος ας με διορθωσει καποιος, αυτα γνωριζω εγω...

Τωρα, δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικο να εχεις εκπληρωσει την θητεια σου, λογικα σαν επ. Οπ μπορεις να μπεις κ χωρις να εχεις κανει θητεια απλα δεν ξερω τι γινεται με τους βαθμους κ με το σχολειο... Π. Χ μπορει καποιος που εχει εκπληρωσει την θητεια του να χρειαστει να περιμενει 2 χρονια για να δηλωσει για το σχολειο, ενω καποιος που δεν εχει εκπληρωσει την θητεια του μπορει να περιμενει 3 χρονια για να δηλωσει για το σχολειο. Μπορει να παιζει κατι τετοιο, αυτο καλυτερα να το μαθεις απο το υπουργειο...
tolios
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από tolios »

Καλησπερα σας... Γιαννη ακουστηκε οτι θα κοψουν αρκετα μορια απο δεα ε. Δ; ! Λογο της μειωσης και καλα... Ξερεις κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο; Εγω ειμαι ο9 β εσσο δεα ε. Δ...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες