ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Melkor
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 8:11 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Melkor »

Ναι μιλαω για τους δοκιμους στις ειδικες δυναμεις. Δεν με νοιαζουν τα μορια. Εχω μολις τελειωσει το πολυτεχνειο και το περιμενω πως και πως να μπω. Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι αν τελικα παω δοκιμος και με στειλουν πχ μηχανικο θα ξενερωσω τη ζωη μου. Δεν ηερω δηλαδη απο τι εξαρταται η επιλογη των ειδικοτητων στους δοκιμους. Μονο απο βυσμα; 8 φεβρουαριου στο κεεδ παρουσιαζομαι.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Άν δεν σε ενδιαφέρει η μοριοδότηση τότε μπορείς να επιλεγείς ως ΔΕΑ ωπουδήποτε χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις βύσμα. Υπάρχουν διάφορες ειδικότητες για τους ΔΕΑ τις οποίες μπορείς να 'χαζέψεις στην επίσημη ιστοσελίδα του Στρατού Ξηράς. Πάντως η επιλογή εξαρτάται ΚΑΙ απο το βύσμα άν σε καίει τόσο πολύ η ειδικότητα.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σχετικά με τους ΔΕΑ φίλε μου ρίξε μια ματιά και εδώ :

http://www.army.gr/default.php?pname=DEA&la=1

Το κείμενο ανοίγει σε μορφή.pdf
Melkor
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 8:11 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Melkor »

Παρα πολυ χρησιμο σε ευχαριστω πολυ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Να σαι καλά και καλή θητεία να έχεις. Εικόνα
Anonymous

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Anonymous »

dyk εισαι παιχτης. Ευχαριστω γ τις πλιροφοριες σου. Διλαδι δυκ ε. Δ. Μονο με μεσο. Σωστα; Δεα... Σιφι... ; εαν εισαι σοστοτατος θα σου τν παρει τν θεση ενας βισματιας σωστα; Αυτο φοβαμαι... Γτ εγς θα ειμαι... Αλλα εαν με παρει την θεση ενας. Ανιδεος... Εκει ειναι π θα ξενερωσω την ζωη μου. Θα τ σκεφτω για δεα. Ε. Δ. Οβα κιολας... Τι μου προτινις να πας; Για δρασι φιλε  δυκ; Και πσιηολογικο πολεμο. Δεν μ νοιαζει... Εχω οσα. Χρειαζετε ενας πολεμιστις. Μια ζωη πολεμω. Σε ολα τα επιπεδα... Θελω δραση ψυχολογικο πολεμο σε  ιψιλο βατημο χορις αλλα δεν εχω μεσο. Ισως εχω ενα αλλα δεν ειμαι σιγουροσ. Ευχαριστω.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φίλε Σάββα για ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις ναι θέλεις μέσον. Να ξέρεις ότι την θέση γενικότερα στην ζωή σου μπορεί να στην φάει ένας βυσματίας πάντοτε (γι'αύτο ο μέσος Έλληνας σου λέει οφθαλμός αντί οφθαλμού) , δηλαδή έβαλες εσύ βύσμα, έ θα βάλω και εγώ. Και γίνεται μια αλυσίδα το πράγμα. Εγώ άν είσαι ψιλοκαβλωμένος όπως και βλέπω ότι είσαι (θα φανεί βέβαια και στην πράξη) σου προτείνω να υπηρετήσεις στους Καταδρομείς (Ορεινοί ή Αμφίβιοι ή Αλεξιπτωτιστές αυτό θα το αποφασίσεις εσύ.) Τώρα πάλι όπως προείπα άν ψάχνεις για μια χαλαρή θητεία με μοριάκια τότε καλύτερα υπηρέτησε σαν ΔΕΑ (όχι απαραίτητα στις Ειδικές Δυνάμεις.)
Anonymous

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν ειμαι στρατοκαβλος... Αλλα αναζητω περιπετεια... Απο μικρος ξεκινησα γυμναστικι για αυτο τ πραγμα... Ειμαι πολυ σοβαρος σε ολα τ πραγματα. Εχω ακοθσει απο αντιπολοχαγο πως στις προκιριξης εποπ ο δεα δεν εχι μορια. Ενω ο ειδικοδυναμιτης εχει. Σαν δεα δεν σε τρεχουν αλλα ς κανουνε ψυχολογικο πολεμο ακουσα απο ενα φιλαρακι. Σεαπ ειναι... Θελει να παει δοκιμος ε. Δ αλλα εχει μεσο γερο. Στο στρατοπεδο ολοι τν ξερουνε γτ με τν νουνο τ. Τν στρατιγο πηγε στο στρατοπεδο αυτο π υπιρετει ως αλφας. Δηθεν μου λεει ειναι δυσκολα... Απο τν στιγμι π δεν τρεχουνε ουτε σκοπιες ουτε τπτ... Μα πως γινετε να ειναι δυσκολα τον λεω; Οταν καποιος παει καπου... Προσπαθει να δειξει πως περναει δυσκολα... Να δειξει πως κατι κανει. Εαν παω ειδικοδιναμιτις θα παω ορεινος. Ελδυκ αξιζει γνωριζεις; Εχω ακουσει στν κιπρο δεν κανουν αγγαριες. Κανουν σωστη εκπαιδευση και τ καλο ειναι πως πληρωνεσαι κιολας εχω ακουσει ψιλοπραγματα αλλα κατι ειναι για καπιο φτωχουδακι. Π αναζητει περιπετεια. Εκπεδευση κομαντο χωρις αγγαριες. Και ξυσιμο. Οταν παω στ στρατο 9 παρουσιαζομαι μεγαλο πευκο... Δεν θελω να παω καπου να τα ξυνω γτ θα βαρεθω. Θελω να χει δραση...9-12 μηνες να γαμηθω. Αλλα να ακσιζει αργοτερα να εχω... Χαρτι πως εχω τελειωσει κατι σοβαρο στο στρατο. Οχι οπως τωρα... Τρεχω για τ τπτ... Θελω να τρεχω γιατι πρεπει να τρεχω. Η δεα οντωσ. Ειναι πιο χαλαρα σωστα; Γτ ο φιλος μ μου λεει... Ειναι δυσκολα... Μαλιστα δεν εχει παει ειδικοδιναμιτις να δει πως ειναι για ατο. Μ ειπε και κατι αλλο. Πως για να πας ειδικοδιναμιτις. Πλεον πρεπι να εχεις μεσον; Ππερνουν λιγα ατομα. Εγω ς λιγο κλεινω τα 19 κ βενω στα 20. Αυτο πειραζει; Δεν ξερω εαν δηλωσα εθελοντις.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φιλαράκι δεν χρειάζονται πολλά λόγια. Θα τα δείς όλα μέσα. Ραδιοαρβύλα θα ακούσεις με το σακί απο πολλούς. Επειδή εγώ σιχαίνομαι όμως την Ραδιοαρβύλα σου λέω 5 πράγματα απλά για να είσαι λίγο υποψιασμένος (δεν χρειάζεται πολύ). Καταρχήν είναι Ανθυπολοχαγός και όχι Αντιπολοχαγός. Τέτοιος βαθμός δεν υπάρχει στον Στρατό Ξηράς. Ο επόμενος βαθμός είναι Υπολοχαγός άν αυτό εννοείς. Λοιπόν για να μπούμε όμως στο ψητό επειδή με ρωτάς για την ΕΛΔΥΚ θα σου πώ ότι στην 35 ΜΚ (μοίρα καταδρομών) υπηρετούν μόνο Ορεινοί καταδρομείς και ναι συμφωνώ ότι είναι λίγο πιο σφιχτά τα πράγματα και ότι δεν σου σκοτίζουν τ'αρχίδια με αγγαρείες και παπαριές. Είναι πιο ουσιαστική η εκπαίδευση και οι οπλίτες πληρώνονται για την παραμονή τους εκεί με 270 ευρώ ενώ οι βαθμοφόροι Οπλίτες (Δεκανείς) με 360. Οι ΔΕΑ παίρνουν κανονικά μόρια για τις προκυρήξεις των ΕΠΟΠ. Όποιος σου είπε ότι δεν παίρνουν να πάει να κοιταχτεί σε κανάν γιατρό. Οι ΟΒΑ είναι ένα εντελώς διαφορετικό κεφάλαιο που στην παρούσα φάση δεν σε απασχολεί. Θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε αφού καταταχθέις, περάσουν οι μήνες και αποφασίσεις να παραμείνεις ώς εθελοντής για 1 έως 3 χρόνια.
Anonymous

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε ΔΥΚ Δεν το επιλεγουμε κατα φαντασιαν αυτο ειναι σιγουρο. Αλιως ειναι μεγαλος μ... ς. Και οση πανε Ε. Δ. Για μαγκια γιατι μερικοι γι'αυτο πανε τοτες ειναι η μεγαλητερη μαλακια. Αντε να δουμε γιατι ολοι κομμαντο το εχουνε δει!Εικόνα
Anonymous

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε ΔΥΚ τι εχεις υπηρετηση αν επιτρεπεται;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Υπάρχουν πολλά φρούτα φίλε ΓΙΑΝΝΗ δυστυχώς ή ευτυχώς.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αμφίβιος Καταδρομέας ήμουνα Φιλαράκι.
Anonymous

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Αμφιβιοι καταδρομεις βορεις να πεις λιγα λογια για τν εκπαιδευση τς; Φιλε δυκ. Δεν ξερω ειλικρινα που να παω... Καταδρομεις... Ελδυκ; Δεα; ... ευτιχως εχω 35 μερες να τ αποφασισω... Δεν ξερω. Ακομα... Χμμ... Ολοι μερα αυτο σκεφτομαι... Ρωταω παντου...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή ΛΟΚ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φίλε μου στην εκπαίδευση δεν θα αναφερθώ καθόλου για ευνόητους λόγους. Ποτέ δεν έχω αναφερθεί στο τι παίζει μέσα ούτε κάν στους γονείς όσο και άν με έχουν πιέσει να το κάνω. Θα τα δείς όλα μέσα. Δεν χρειάζονται πολλά λόγια. Απλά κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου χωρίς όμως να το μετανοιώσεις στην πορεία. Βάλτα κάτω, κρίνε, σύγκρινε και αποφάσισε. Άν έχεις οποιαδήποτε απορία γενικότερα τότε μην διστάσεις. Αλλά ειδικότερα δεν θα τοποθετηθώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες