Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Ο βλαξ ειναι βλαξ... Αλλα θα σας δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγαμα και μεγαλο λαθος που κανουν-κανετε οι περισσοτεροι που εχουν περασει απο το στρατο χωρις να καταλαβαινουν ομως το μεγεθος του σφαλματος: Οι περισσοτεροι (αν οχι ολοι) συζητανε εκτος στρατοπεδου θεματα απλα (για εκεινους) περι μοναδων, αναφερουν τοποθεσιες, ονοματα στελεχων κτλ κτλ... Μιλαμε για λεπτομερη περιγραφη! Ειναι κατι που χαρακτηριζεται επακριβως απο μια κουβεντα που μου εχει πει ο πατερας μου (ισως συνηθες καλαμπουρι στους στρατιωτικους κυκλους!) ποσο, λοιπον, ευκολο ειναι για εναν κατασκοπο και για οποιονδηποτε ανθρωπο να μαθει πληροφοριες για το στρατο χωρις να χρειαστει ιδιαιτερη προσπαθεια; Ευκολο! Μπαινει σε ενα τρενο με δρομολογια απο αθηνα-αλεξανδρουπολη και εχει οποια πληροφορια χρειαζεται!(σημ. Οπου δουν στρατιωτικο σακο καλο θα ηταν να προτιμησουν τις θεσεις τριγυρω!) ... Που σημαινει πως φανταροι αλλα και στελεχη συζητανε για τετοιου ειδους θεματα (υψιστης εθνικης σημασιας!) με μια φυσικοτητα λες και μιλανε για το πρωταθλημα ποδοσφαιρου! Μηπως τελικα ολα ξεκινα απο τη νοοτροπια του ελληνα και μετα απο ολα τ αλλα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

aggeliki93 έγραψε:Ο βλαξ ειναι βλαξ... Αλλα θα σας δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγαμα και μεγαλο λαθος που κανουν-κανετε οι περισσοτεροι που εχουν περασει απο το στρατο χωρις να καταλαβαινουν ομως το μεγεθος του σφαλματος: Οι περισσοτεροι (αν οχι ολοι) συζητανε εκτος στρατοπεδου θεματα απλα (για εκεινους) περι μοναδων, αναφερουν τοποθεσιες, ονοματα στελεχων κτλ κτλ... Μιλαμε για λεπτομερη περιγραφη! Ειναι κατι που χαρακτηριζεται επακριβως απο μια κουβεντα που μου εχει πει ο πατερας μου (ισως συνηθες καλαμπουρι στους στρατιωτικους κυκλους!) ποσο, λοιπον, ευκολο ειναι για εναν κατασκοπο και για οποιονδηποτε ανθρωπο να μαθει πληροφοριες για το στρατο χωρις να χρειαστει ιδιαιτερη προσπαθεια; Ευκολο! Μπαινει σε ενα τρενο με δρομολογια απο αθηνα-αλεξανδρουπολη και εχει οποια πληροφορια χρειαζεται!(σημ. Οπου δουν στρατιωτικο σακο καλο θα ηταν να προτιμησουν τις θεσεις τριγυρω!) ... Που σημαινει πως φανταροι αλλα και στελεχη συζητανε για τετοιου ειδους θεματα (υψιστης εθνικης σημασιας!) με μια φυσικοτητα λες και μιλανε για το πρωταθλημα ποδοσφαιρου! Μηπως τελικα ολα ξεκινα απο τη νοοτροπια του ελληνα και μετα απο ολα τ αλλα;


όλοι μας έχουμε εμπλακεί σε στρατιωτικές κουβέντες. Αν σας χαλάει σκοτώστε μας Εικόνα
μερκελ

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από μερκελ »

aggeliki93 ξεκινωντας να διαβαζω την αποψη σου περιμενα να δω κανεναν φανταρο με δρομολογιο αθηνα-αλεξπολη να εχει κλεψει κατι απο τη μοναδα του οπλο σφαιρες κλπ. Αντι αυτου ειδα να εξιστορεις ενα πολυ συνηθισμενο φαινομενο χρονων των φανταρων και οχι μονο. Δεν πρεπει να σε κανει καθολου εντυπωση το γεγονος. Αυτα τα θεματα που τα χαρακτηριζεις υψιστης σημασιας θεσεις μοναδων, λειτουργια μοναδων εξοπλιστικα κλπ μπορεις να τα βρεις ολα ανοιχτα στο διαδικτυο σε περιοδικα που κυκλοφορουν κλπ. Αρα δεν πρεπει να κανει εντυπωση στο πατερα σου οι συζητησεις 10 φανταρων σε ενα ταξιδι. Και δεν νομιζω να φταινε οι φανταροι που φευγουν απ τις μοναδες τους Πληρως φορτισμενοι απο τις μοναδες τους με ολα αυτα τα γνωστα του στρατου για 5μερουλες αδεια που τη μια την τρωνε στο δρομο. Ας κοιταξουμε λοιπον στο διαδικτυο και στα περιοδικα τι γινεται και μετα ας μας κανει εντυπωση Το τι συζητουν τα φανταρακια. Και βεβαια δεν το κανουν ολοι οι φανταροι αυτο. Αλλοι μολις φευγουν απο τη μοναδα τους ουτε που να ακουσουν για το στρατο.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από Nassos »

aggeliki93 έγραψε:Ο βλαξ ειναι βλαξ... Αλλα θα σας δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγαμα και μεγαλο λαθος που κανουν-κανετε οι περισσοτεροι που εχουν περασει απο το στρατο χωρις να καταλαβαινουν ομως το μεγεθος του σφαλματος: Οι περισσοτεροι (αν οχι ολοι) συζητανε εκτος στρατοπεδου θεματα απλα (για εκεινους) περι μοναδων, αναφερουν τοποθεσιες, ονοματα στελεχων κτλ κτλ... Μιλαμε για λεπτομερη περιγραφη! Ειναι κατι που χαρακτηριζεται επακριβως απο μια κουβεντα που μου εχει πει ο πατερας μου (ισως συνηθες καλαμπουρι στους στρατιωτικους κυκλους!) ποσο, λοιπον, ευκολο ειναι για εναν κατασκοπο και για οποιονδηποτε ανθρωπο να μαθει πληροφοριες για το στρατο χωρις να χρειαστει ιδιαιτερη προσπαθεια; Ευκολο! Μπαινει σε ενα τρενο με δρομολογια απο αθηνα-αλεξανδρουπολη και εχει οποια πληροφορια χρειαζεται!(σημ. Οπου δουν στρατιωτικο σακο καλο θα ηταν να προτιμησουν τις θεσεις τριγυρω!) ... Που σημαινει πως φανταροι αλλα και στελεχη συζητανε για τετοιου ειδους θεματα (υψιστης εθνικης σημασιας!) με μια φυσικοτητα λες και μιλανε για το πρωταθλημα ποδοσφαιρου! Μηπως τελικα ολα ξεκινα απο τη νοοτροπια του ελληνα και μετα απο ολα τ αλλα;


Ναι, όποια πληροφορία χρειάζεται ο κατάσκοπος. Ανοίγει το Google Earth και βρίσκει που βρίσκεται η κάθε μονάδα ή το πιο εύκολο βρίσκει στον τηλεφωνικό κατάλογο το τηλέφωνο και fax κάθε μονάδος.

aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Και δηλαδη για ολα οσα απαντησατε πρεπει να ειμαστε υπερηφανοι ας πουμε... Το οτι βγαζουμε φατσα φορα στο ιντερνετ διαφορες πληροφοριες... Οκ! Ημουν σιγουρη πως κανεις δε θα συμφωνουσε γιατι πολυ απλα το λεω κιολας... Ειναι η νοοτροπια του ελληνα... Αφου μπορουμε να εχουμε οποιαδηποτε πληροφορια για τις μοναδες και για το που βρισκονται γιατι παμε και βαζουμε ταμπελιτσες απ εξω (και στα αγγλικα παρακαλω απευθυνομενοι στους τουριστες) οτι απαγορευεται η φωτογραφια; Ο πατερας μου μερκελ ειναι αξιωματικος του ελληνικου στρατου και του κανει εντυπωση αυτο γιατι στη σχολη διδαχτηκε πως κατι τετοιο απαγορευεται και στα στελεχη και στους φανταρους να το συζητανε δια νομου! Αλλα φυσικα αν κανεις δεν το ΘΥΜΑΤΑΙ και δεν το αναφερει ο απλος φανταρακος που να του περασει απο το μυαλο κατι τετοιο οταν το στελεχος κανει ακριβως τ ιδια! Δεν κατηγορω επουδενι τους φανταρους γιατι ξερω πολυ καλα πως το τελευταιο πραμα που τους νοιαζει κατα τη διαρκεια της θητειας τους ειναι να μην συζητανε για τη μοναδα τους γιατι κινδυνευουν με φυλακιση εως και 5 χρονια! Αλλα που να το ξερουν αν δεν τους το πει κανεις! Αρα ολα ξεκινα απο τους "μεγαλους" και την νοοτροπια...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

aggeliki93 έγραψε:Και δηλαδη για ολα οσα απαντησατε πρεπει να ειμαστε υπερηφανοι ας πουμε... Το οτι βγαζουμε φατσα φορα στο ιντερνετ διαφορες πληροφοριες... Οκ! Ημουν σιγουρη πως κανεις δε θα συμφωνουσε γιατι πολυ απλα το λεω κιολας... Ειναι η νοοτροπια του ελληνα... Αφου μπορουμε να εχουμε οποιαδηποτε πληροφορια για τις μοναδες και για το που βρισκονται γιατι παμε και βαζουμε ταμπελιτσες απ εξω (και στα αγγλικα παρακαλω απευθυνομενοι στους τουριστες) οτι απαγορευεται η φωτογραφια; Ο πατερας μου μερκελ ειναι αξιωματικος του ελληνικου στρατου και του κανει εντυπωση αυτο γιατι στη σχολη διδαχτηκε πως κατι τετοιο απαγορευεται και στα στελεχη και στους φανταρους να το συζητανε δια νομου! Αλλα φυσικα αν κανεις δεν το ΘΥΜΑΤΑΙ και δεν το αναφερει ο απλος φανταρακος που να του περασει απο το μυαλο κατι τετοιο οταν το στελεχος κανει ακριβως τ ιδια! Δεν κατηγορω επουδενι τους φανταρους γιατι ξερω πολυ καλα πως το τελευταιο πραμα που τους νοιαζει κατα τη διαρκεια της θητειας τους ειναι να μην συζητανε για τη μοναδα τους γιατι κινδυνευουν με φυλακιση εως και 5 χρονια! Αλλα που να το ξερουν αν δεν τους το πει κανεις! Αρα ολα ξεκινα απο τους "μεγαλους" και την νοοτροπια...


Ο πατέρας σου μπήκε στον στρατό με την θελησή του. Ο φαντάρος μπαίνει υποχρεωτικά. Οπότε δεν είναι υποχρεωμένος να τηρεί αυτούς τους κανόνες. Όσο για την φυλάκιση που λες. Μεγάλο παπατζιλίκι. Απλά το λένε για να τρομάζουνε τους φαντάρους. Σιγά μην βάζουνε τα στελέχη κοριούς πάνω στο σώμα του φαντάρουΕικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από yandr »

Greek_Army έγραψε:
Ο πατέρας σου μπήκε στον στρατό με την θελησή του. Ο φαντάρος μπαίνει υποχρεωτικά. Οπότε δεν είναι υποχρεωμένος να τηρεί αυτούς τους κανόνες.
Αυτό είναι εντελώς άκυρο.
μερκελ

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από μερκελ »

Ο στρατιωτικος που Ταξιδευει και ακουει τετοιες συζητησεις περι απορρητων μεταξυ φανταρων μπορει να τιμωρησει. Να παρει ονοματεπωνυμο και μοναδα του ενα τηλεφωνακι στο δκτη του και 5φ. Ε και τι εγινε;

μερκελ

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από μερκελ »

yandr έγραψε:
Greek_Army έγραψε:
Ο πατέρας σου μπήκε στον στρατό με την θελησή του. Ο φαντάρος μπαίνει υποχρεωτικά. Οπότε δεν είναι υποχρεωμένος να τηρεί αυτούς τους κανόνες.
Αυτό είναι εντελώς άκυρο.
συμφωνω με yandr

Λάκι Λουτσιάνο

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από Λάκι Λουτσιάνο »

Μάλλον δεν έχετε επίγνωση του ποια είναι απόρρητη πληροφορία και ποια όχι. Ακούς εκεί απόρρητη πληροφορία από φαντάρο.Ναι, άλλη δουλειά δεν είχε η ΜΙΤ παρά να βάζει στρατολογημένους στα τρένα για να ακούει τις μπούρδες των φαντάρων. Πολλές ταινίες βλέπετε.
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Οι κανονες ειναι κανονες και πρεπει να τηρουνται απο το καθενα φιλε greek army... Απο εκει και περα το κατα ποσο ειναι παπατζιλικι η μπουρδες η φαντασια μου λογω πολλων ταινιων αυτα που λεω, καλα θα κανατε να ρωτησετε εναν αξιοπιστο (κι οχι ζαμαν φου) στρατολογο να ενημερωθειτε και μετα να βγαινετε και να λετε απολυτα αυτο που εσεις πιστευετε... Η ξεροκεφαλια μας και το "δε βαριεσαι" του ελληνα τα φταει ολα... Λογικο να σας φαινονται υπερβολες... Και να πιανεστε απο ενα απλο παραδειγαμα-αστειο που ανεφερα... Κι οσο για την ΜΙΤ δε ξερω τι κανει παντως οι κυπατζηδες τα κοιτανε... Οι τουρκοι φιλε μου ειναι ο πιο πονηρος και εξυπνος λαος με πολυ ικανους πολιτικους... Και αγαπανε σε συνδυασμο με τον εαυτο τους και τη χωρα τους... Σε αντιθεση με εμας που αγαπανε οι πολιτικοι μας μονο την παρτη τους! Γι αυτο το τι μπορουν να κανουν οι τουρκοι κατασκοποι δε το ξερεις... Κι οταν εμεις οι ιδιοι δε ασφαλιζουμε τα νωτα μας καλα κανουν οτι κι αν κανουν... Παραδειγματα με πραγματικα γεγονοτα της καθημερινοτητας εχω να δωσω αλλα δε το θελω μονο και μονο για να σας πεισω ποσο λαθος ειναι να εκθετουμε ετσι τετοια πραματα...
Λάκι Λουτσιάνο

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από Λάκι Λουτσιάνο »

Κυπατζήδες ε; Σε λίγο θα τους πεις και κηπουρούς χαχαχα. Έχει μετονομαστεί σε ΕΥΠ ξέρεις. Επίσης η ΕΥΠ δεν ασχολείται με αυτά τα αστεία που γράφεις. Και δεν χρειάζεται να ρωτήσουμε κάποιον αξιόπιστο. Θα μας τα μάθεις εσύ που είσαι και η Anna Chapman χαχαχα.

Άντε, πείτε και τίποτα για κλοπή στρατιωτικού υλικού γιατί είστε και εκτός χαχα

aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Λάκι Λουτσιάνο έγραψε:Κυπατζήδες ε; Σε λίγο θα τους πεις και κηπουρούς χαχαχα. Έχει μετονομαστεί σε ΕΥΠ ξέρεις. Επίσης η ΕΥΠ δεν ασχολείται με αυτά τα αστεία που γράφεις. Και δεν χρειάζεται να ρωτήσουμε κάποιον αξιόπιστο. Θα μας τα μάθεις εσύ που είσαι και η Anna Chapman χαχαχα.

Άντε, πείτε και τίποτα για κλοπή στρατιωτικού υλικού γιατί είστε και εκτός χαχα

Εικόνα χαχαχα... Τελικα εισαι πολυ αστειος... Βλεπεις εμεις δεν εχουμε υπηρετησει στην ΕΥΠ (και μην ανησυχεις ξερω και πως ονομαζεται και τι σημαινει) ... Οχι δε θα σας τα μαθω εγω... Μαθε τα μας εσυ που εισαι και εξυπνος και εχεις υπηρετησει και στην ΕΥΠ... Η μηπως δεν εχεις υπηρετησει... ; Γελα μονος σου και πες οτι θες... Εσυ γελοιοποιησε... Εγω δεν ς εκανα προσωπικη επιθεση... Εαν εσυ εχεις καποιο λογο να το κανεις καντο... ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

aggeliki93 έγραψε:Οι κανονες ειναι κανονες και πρεπει να τηρουνται απο το καθενα φιλε greek army... Απο εκει και περα το κατα ποσο ειναι παπατζιλικι η μπουρδες η φαντασια μου λογω πολλων ταινιων αυτα που λεω, καλα θα κανατε να ρωτησετε εναν αξιοπιστο (κι οχι ζαμαν φου) στρατολογο να ενημερωθειτε και μετα να βγαινετε και να λετε απολυτα αυτο που εσεις πιστευετε...


Ότι έχω μάθει το έχω μάθει με δικές μου γνώσεις και εμπειρίες και οι απόψεις που έχω μερικές φορές μπορεί να μην είναι σωστές αλλά τι να κάνουμε. Αυτά πιστεύω και αυτά λέω

Υ. Γ Εδώ πάνε να πουλήσουνε τα νησιά μας και εσείς λέτε για πληροφορίες και στοιχεία που δεν πρέπει να μαθαίνουνε οι τούρκοι κτλπ.
...
τρόικα

Κλοπή στρατιωτικού υλικού

Δημοσίευση από τρόικα »

Greek_Army έγραψε:
aggeliki93 έγραψε:Οι κανονες ειναι κανονες και πρεπει να τηρουνται απο το καθενα φιλε greek army... Απο εκει και περα το κατα ποσο ειναι παπατζιλικι η μπουρδες η φαντασια μου λογω πολλων ταινιων αυτα που λεω, καλα θα κανατε να ρωτησετε εναν αξιοπιστο (κι οχι ζαμαν φου) στρατολογο να ενημερωθειτε και μετα να βγαινετε και να λετε απολυτα αυτο που εσεις πιστευετε...


Ότι έχω μάθει το έχω μάθει με δικές μου γνώσεις και εμπειρίες και οι απόψεις που έχω μερικές φορές μπορεί να μην είναι σωστές αλλά τι να κάνουμε. Αυτά πιστεύω και αυτά λέω

Υ. Γ Εδώ πάνε να πουλήσουνε τα νησιά μας και εσείς λέτε για πληροφορίες και στοιχεία που δεν πρέπει να μαθαίνουνε οι τούρκοι κτλπ.
...
εχω μια απορια αγγελικη93. Γιατι να ρωτησουμε στρατολογο να ενημερωθουμε;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης