Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σιντορέλα

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Σιντορέλα »

Συγγνωμη παιδια που σας το χαλαω αλλα αυτα που λετε ειναι τελειως αβασιμα. Η κατασταση αυτη λεγαιται παραλυση υπνου ή υπνοπαράλυση, οπου ξυπνας ανικανος να κινηθεις ή να μιλησεις ή να κανεις το οτιδηποτε. Η αποκοσμη αυτη εμπειρια συνηθως διαρκει μονο λιγες στιγμες, συμβαινει λιγο πριν αποκοιμηθουμε ή λιγο πριν ξυπνησουμε και μπορει να συνοδευεται και απο μια πιεση στο στηθος. Επισης συνδεεται συχνα και με τα ονειρα ή της σκεψεις του ασυνειδητου γι' αυτο ισως να νιωθετε οτι βλεπετε καποιες σκιες ή οτιδηποτε. Μου εχει συμβει και εμενα πολλες φορες και πραγματικα ειναι κατι πολυ ενοχλητικο ωστοσο οπως βλεπετε υπαρχει και πιο επιστημονικη εξηγηση απο την Μορα(ΕΛΕΟΣ !)Αν θελετε μπορειτε να το γκουγκλαρετε! :)
Άγγελος

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Άγγελος »

Εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ γιατί είναι πολύ τρομαχτικό. Άλλο αυτό που ενδεχομένως να σου συνέβη και άλλο η μόρα. Έχω ιατρικές γνώσεις και σε πληροφορώ ότι δεν συμβαίνει μονάχα στη διαρκεια της ανάπαυσης. Νιώθεις αυτή την κακή ενέργεια πολύ έντονα η οποία έρχεται όταν ευρίσκεσαι σε κατάσταση ψυχικής αδυναμίας. Σε εμένα συνέβη μια φορά όταν ήμουν ξύπνιος, όρθιος, και με πέταξε στο πάτωμα. Εξαφανίστηκε δε αμέσως μόλις επικαλέστηκα το Χριστό. Το πιο τρομαχτικό είναι ότι ουρλιάζεις για βοήθεια και η φωνή είναι πνιχτή. Δεν βγαίνει με τίποτα. Νιώθεις σαν ένα χέρι να σου σφίγγει το λαιμό. Λυπάμαι, που τόσοι πολλοί έχετε χάσει την πίστη σας. Αλλά θα μου πεις, εδώ ολόκληρος Θωμάς και δεν πίστευε.
Maria25
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 11:50 pm
Επάγγελμα: Βοηθός μικροβιολογου
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Maria25 »

Σαφως δεν ειναι καμια γρια... ΈΛΕΟΣ!!! Οι μύες παραλύουν κατά τη διάρκεια συγκεκριμένων σταδίων του ύπνου και η λειτουργία αυτή είναι απολύτως φυσιολογική, καθώς αποτρέπει το άτομο να κινηθεί και κατ' επέκταση να τραυματιστεί ενώ κοιμάται. Η υπνική παράλυση εκδηλώνεται όταν ο μηχανισμός που ελέγχει τους μύες επιφέρει προσωρινά τη χαλάρωση ακόμη κι όταν το άτομο έχει πια ξυπνήσει. Σε ορισμένες περιπτώσεις, η υπνική παράλυση αποτελεί σύμπτωμα ναρκοληψίας . Η έλλειψη ύπνου και το ακανόνιστο πρόγραμμα ύπνου φαίνεται επίσης να αυξάνουν τις πιθανότητες να εκδηλωθεί επεισόδιο υπνικής παράλυσης!!! :)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες