ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
vesst
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από vesst »

Απο οτι ξερω MGEN στο αφγανισταν ειναι μικτη μοναδα πραγμα που σημαινει οτι δεν εχει μονο ΕΤΑτζηδες... Οσο για την εμπειρια των καταδρομων νομιζω οτι δεν ισχυει καθοτι ειναι αρκετα παλια εν αντιθεση με την εμπειρια των μοναδων αυτων οι οποιες συμμεταχουν σε αποστολες και ΝΑΤΟικες ασκησεις συνεχως... ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Κυρ Σεπ 12, 2010 11:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από Antonis21 »

Να με συγχωρειτε για την ισως προκλητικη αναμειξη μου, αλλα βελω οτι εδω καθεται ο καθενας και γραφει την πιπα του, για το τι ΝΟΜΙΖΕΙ αυτος.

Κατ'αρχας, μια προσπαθεια για τετοια συγκριση ειναι ακυρη απο μονη της, ειναι σαν να συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια, οι μοναδες ειναι μη συγκρισιμες. Καθε μια ειναι εκπαιδευμενη για να δωσει οτι καλυτερο μπορει σε συγκεκριμενο τομεα. Αλλιως, δεν θα ειχαμε διαφορες μοναδες, θα ειχαμε μια, εαν το αντικειμενο ηταν το ιδιο...

Απο κει και περα οσον αφορα το Αφγανισταν που αναφερθηκε. Να σας ενημερωσω επειδη εχω υπηρετησει εκει. Η μοναδα παλαιοτερα ονομαζοταν ΕΛΔΑΦ(Ελληνικη Δυναμη Αφγανισταν) και αργοτερα μετονομαστηκε σε ΤΕΣΑΦ(Ταγμα Ειδικης Συνθεσης Αφγανισταν). Ειναι βασικα αποστολη του Μηχανικου, και σαν δυναμη χωριζεται περιπου 50% Μηχανικο και 50% υπολοιπα Οπλα-Σωματα. Απο το υπολοιπο 50% ερχεται κοσμος απο διαφορα Οπλα-Σωματα, που σαν αποστολη εχει την υποστηριξη της καλης λειτουργειας της μοναδας. Αναμεσα βρισκονται Ειδικες Δυναμεις για την ασφαλεια(στην δικη μου παρτιδα ειχαμε ατομα και απο Ζ'ΜΑΚ και απο ΕΤΑ), Διαβιβασεις για τις επικοινωνιες, Τεχνικο για τα οχηματα,1-2 Μαγειρες κλπ, γενικα το πιασατε το νοημα...

Σε καθε περιπτωση θελω να εφιστησω την προσοχη να μιλαμε παντα για οτι ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ γιατι σε αλλη περιπτωση μπερδευουμε τον κοσμο. Η εαν θελουμε να πουμε την γνωμη μας χωρις να ειμαστε γνωστες καλο θα ειναι να ξεκιναμε την προταση σαν "Εγω νομιζω οτι" η "Εγω πιστευω οτι"... Παντα φιλικα και χωρις παρεξηγηση.
Lok Soldier

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από Lok Soldier »

10κωστας50 έγραψε:
LOK Soldier έγραψε:Εγω παντως πιστευω στο ρητο εκαστος στο ειδος του...


Δε νομίζω σε 9 μήνες θητεία να ονομάζεις μαυρα αυτα που περασες. Μιλαμε για 2010.
Οχι '80 ουτε '90 ουτε καν '00


Δεν μίλησα εγώ για κάτι μαύρο...
ένας

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από ένας »

MGEN έγραψε:Οι ΟΥΚ του ναυτικού δοκιμάστηκαν στα Ίμια και δυστυχώς δεν ανταποκρίθηκαν ανάλογα με τη φήμη τους, η οποία έχει υπερτονισθεί, άλλωστε η αδυναμία τους είχε σαν συνέπεια την άμεση δημιουργία της Ζ' ΜΑΚ του στρατού.

Το μόνο που έχουμε δει από τις ΟΥΚ Του ναυτικού, είναι η εμπλοκή τους με τους Σομαλούς πειρατές, που τις βάρκες τους τις καταλαμβάνουν οι ΟΥΚ με την κάλυψη φρεγάτας!

Βλέπω απο διαφόρους ειδικοδυναμήτες διαρκώς μια προσπάθεια να "υποβαθμιστεί" η ικανότητα Των ΟΥΚ. Γνωστός μου που υπηρέτησε ως έφεδρος αξιωματικός στους Πεζοναύτες σε συζήτηση που είχαμε για στρατιωτικά θέματα μου το 'παιζε ιστορία Και όταν είχε έρθει η κουβέντα στους βατραχανθρώπους (ενοοώντας τη ΔΥΚ για να γίνω ευκρινέστερος) μου λέει με ένα ύφος "οι βατραχάνθρωποι δεν κάνουνε τίποτα". Δε νομίζω πως είναι φήμη ότι αποτελούν τους επιλέκτους όλων των ειδικών δυνάμεων. Αντίστοιχα ένας άλλος γνστός μου που είχε υπηρετήσει ΕΤΑ (για όποιον με αμφησβητεί ο συγκεκριμένος γνωστός μου είχε για διοικητή πρόσωπο που Έχει γίνει "διάσημο" ας το πούμε [όποιος γνωρίζει απο ΕΤΑ και είναι λίγο υποψιασμένος Πιστεύω να καταλαβαίνει]) πάλι προσπαθούσε να "υποβαθμίσει" τους ΟΥΚάδες.

Κάθε φορά που βλέπω να "υποβαθμίζονται" οι ΟΥΚάδες, μυρίζομαι Την παροιμία με την Αλεπού και τα κρεμαστάρια...

Απλά είναι τα πράγματα, οι ΟΥΚ (ΔΥΚ) Κάνουνε Πράγματα που δεν κάνει το ΕΤΑ Όπως αντίστοιχα το ΕΤΑ κάνει πράγματα που δεν κάνουνε οι ΟΥΚ (εννοώ Τη ΔΥΚ δε μιλώ Για όσους πέρασαν εκπαίδευση βατραχανθρώπου γενικά) Κλπ. Υποθέτω πως οι ΔΥΚ έχουνε πιο σκληρή εκπαίδευση και κάποιες αποστολές που δύσκολα βγάζουνε τα άλλα σώματα (και οι ΕΤΑ) ενώ Το ΕΤΑ έχει περισσότερες επιχειρησιακές αρμοδιότητες (σε εξειδικευμένο επίπεδο εννοείται) Που κανένα άλλο σώμα αντίστοιχα δεν κάνει. Ας πούμε κάτι αντίστοιχο στην Αμερική με τα Navy Seals και τη Delta Force. "Πιο σκληροί" οι Navy Seals αλλά περισσσότερες επιχειρησιακές αρμοδιότητες η Delta Force (σε εξειδικευμένο επίπεδο πάντα).

Όσο για το θέμα των Ιμίων νομίζω πως είναι ντροπή να μιλάς έτσι για τους ΟΥΚάδες. Οι ΟΥΚάδες ανταποκρίθηκαν άριστα στον τομέα τους, απο εκεί και πέρα η αποτυχία ήτανε προϊόν των σχεδιασμών Της της στρατιωτικής ηγεσίας και των αποφάσεων της πολιτικής ηγεσίας και όχι των ΟΥΚάδων. Οι ΟΥΚάδες το μόνο που περίμεναν ήτανε να εκτελέσουν εντολές. Σημειωτέων ότι κανονικά η ανακατάληψη δεν ήτανε μέσα στις αρμοδιότητες των ΟΥΚ... Και επειδή λες ότι "οι ΟΥΚάδες φάνηκαν μόνο στην υπόθεση με τους Σομαλούς πειρατές", καλό είναι να κρατάς μικρό καλάθι γιατί υπάρχουν και πράγματα που γίνονται και δε λέγονται. Έχω γνωστό που το '74 με την εισβολή στην Κύπρο υπηρετούσε στους βατραχανθρώπους και μάλιστα σε επίλεκτη μονάδα. Δε θέλω να πω που βρισκότανε τότε και τί έκανε η μονάδα στην οποία ανήκε...

Σημειωτέων ότι η ΔΥΚ και το 2004 στους Ολυμπιακούς Αγώνες Είχε επιφορτηστεί με αρκετά ζητήματα εσωτερικής ασφαλείας, πάλι εκτός των αρμοδιοτήτων της. Αυτό για να καταλαβαίνουν ορισμένοι τη σημαντικότητα και την αξία των ΟΥΚάδων και να μη λένε εξυπνάδες που βγάζουν απ' το μυαλό τους...

Άβαταρ μέλους
alexander93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιουν 05, 2012 12:00 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από alexander93 »

Θα ηθελα να μαθω αν οι βατραχανθρωποι του πολεμικου ναυτικου ειναι στο ιδιο επιπεδο με τα στελεχη του Ειδικου Τμηματος Αλεξιπτωτιστων και αν ειναι αληθεια οι καλυτερες στο στοιχειο τους στην Ελλαδα.(Ευχαριστω και θα ηθελα να πω οτι ξερω οτι και οι δυο ομαδες εχουν διαφορετικη αποστολη απλα ρωταω για το εκπαιδευτικο και υλικοτεχνικο επιπεδο τους)
liatsikas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 28, 2013 11:06 pm
Τοποθεσία: δοκιμος
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από liatsikas »

Το ιδιο ειναι φιλε μου ΟΥΚ=ομαδα υποβρυχιων καταστροφων ΜΥΚ=μοναδα υποβρυχιων καταστροφων
liatsikas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 28, 2013 11:06 pm
Τοποθεσία: δοκιμος
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από liatsikas »

Να σου πω την γνωμη μου φιλε στα Ο. Υ. Κ. Ειναι πολυ πιο πιεστικα, πιο δυσκολα... Περνας τα ορια σου και σωματικα και ψυχικα... Τα Ο. Υ. Κ. Ειναι απο της πιο δυσκολες εκπαιδευσεις... Γνωμη μου παντα παιδια...
Ελλην καταδρομεας
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2013 5:18 pm
Τοποθεσία: αρχιλοχιας-ΣΜΥ
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από Ελλην καταδρομεας »

Οταν ομως στελεχοι του ΕΤΑ περνανε εκπαιδευση ΟΥΚα δηλαδη την ΣΥΒ του ΠΝ και τους στελνουν ακομα και στην Γερμανια στο Long range patrol (καπως ετσι λεγεται) για να εκπαιδευτουν ελατε και πειτε μου ποιοι ειναι καλυτεροι

ΥΓ: Δεν θελω να υποβιβασω την ΔΥΚ αλλα το οτι το ΕΤΑ δεν παρελαυνει και το ρεπορταζ απαγορευεται σε αντιθεση με την ΔΥΚ λεει πολλα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από Nassos »

Ελλην καταδρομεας έγραψε:Οταν ομως στελεχοι του ΕΤΑ περνανε εκπαιδευση ΟΥΚα δηλαδη την ΣΥΒ του ΠΝ και τους στελνουν ακομα και στην Γερμανια στο Long range patrol (καπως ετσι λεγεται) για να εκπαιδευτουν ελατε και πειτε μου ποιοι ειναι καλυτεροι

ΥΓ: Δεν θελω να υποβιβασω την ΔΥΚ αλλα το οτι το ΕΤΑ δεν παρελαυνει και το ρεπορταζ απαγορευεται σε αντιθεση με την ΔΥΚ λεει πολλα


Ποίος σου είπε ότι δεν παρελαύνει ή ότι δεν έχει υπάρξει ρεπορτάζ;

Από επίσκεψη του ΕΤΑ πέρυσι στην Αλεξανδρούπολη


anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από anaktas »

Νάσσο το βίντεο που προφανώς επισύναψες δεν φαίνεται πουθενά...

Amat victoria curam
Ελλην καταδρομεας
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2013 5:18 pm
Τοποθεσία: αρχιλοχιας-ΣΜΥ
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από Ελλην καταδρομεας »

Nassos έγραψε:
Ελλην καταδρομεας έγραψε:Οταν ομως στελεχοι του ΕΤΑ περνανε εκπαιδευση ΟΥΚα δηλαδη την ΣΥΒ του ΠΝ και τους στελνουν ακομα και στην Γερμανια στο Long range patrol (καπως ετσι λεγεται) για να εκπαιδευτουν ελατε και πειτε μου ποιοι ειναι καλυτεροι

ΥΓ: Δεν θελω να υποβιβασω την ΔΥΚ αλλα το οτι το ΕΤΑ δεν παρελαυνει και το ρεπορταζ απαγορευεται σε αντιθεση με την ΔΥΚ λεει πολλα


Ποίος σου είπε ότι δεν παρελαύνει ή ότι δεν έχει υπάρξει ρεπορτάζ;

Από επίσκεψη του ΕΤΑ πέρυσι στην Αλεξανδρούπολη




αυτο δεν ειναι ρεπορταζ στις εγκαταστασεις τους αλλα μια επιδειξη που αυτο το καναλι του 0.05 ουτε καν κρυβει τα προσωπα των στελεχων. Και ναι δεν παρελαυνουν
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από Nassos »

Και στο "Με Αρετή και Τόλμη" έχουν εμφανιστεί, και έχουν δείξει και μέρος της εκπαίδευσης στη ΣΧΑΛ.

Το ΕΤΑ δεν παρελαύνει ως ξεχωριστός ουλαμός ναι, στελέχη όμως παρελαύνουν ώς μέρος του Λόχου Ειδικής Σύνθεσης.

Και όσο για το κρύψιμο προσώπων, εδώ το ΓΕΣ και το ΓΕΕΘΑ τόσο καιρό τους εμφάνιζε φάτσα κάρτα, στη πρόσφατη φωτογράφιση θυμήθηκε να κάνει επεξεργασία εικόνας και να κρύψει τα πρόσωπα τους. Τσίρκο.
Ελλην καταδρομεας
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2013 5:18 pm
Τοποθεσία: αρχιλοχιας-ΣΜΥ
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από Ελλην καταδρομεας »

Nassos έγραψε:Και στο "Με Αρετή και Τόλμη" έχουν εμφανιστεί, και έχουν δείξει και μέρος της εκπαίδευσης στη ΣΧΑΛ.

Το ΕΤΑ δεν παρελαύνει ως ξεχωριστός ουλαμός ναι, στελέχη όμως παρελαύνουν ώς μέρος του Λόχου Ειδικής Σύνθεσης.

Και όσο για το κρύψιμο προσώπων, εδώ το ΓΕΣ και το ΓΕΕΘΑ τόσο καιρό τους εμφάνιζε φάτσα κάρτα, στη πρόσφατη φωτογράφιση θυμήθηκε να κάνει επεξεργασία εικόνας και να κρύψει τα πρόσωπα τους. Τσίρκο.


το τσιρκο που πηγαινει; Γιατι εγω εχω την αποψη οτι σου μιλησα με σεβασμο;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν πηγαινε σε εσένα, στους "υπευθύνους" του ΓΕΣ και του ΓΕΕΘΑ που δεν έκρυβαν τα πρόσωπα των στελεχών του ΕΤΑ (και της Ζ' ΜΑΚ πολλές φορές".
Ελλην καταδρομεας
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2013 5:18 pm
Τοποθεσία: αρχιλοχιας-ΣΜΥ
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ETA vs Z' MAΚ

Δημοσίευση από Ελλην καταδρομεας »

Nassos έγραψε:Δεν πηγαινε σε εσένα, στους "υπευθύνους" του ΓΕΣ και του ΓΕΕΘΑ που δεν έκρυβαν τα πρόσωπα των στελεχών του ΕΤΑ (και της Ζ' ΜΑΚ πολλές φορές".


αα οκ. Ξερω γω τι να πω. Μερικες φορες ουτε αυτοι που τις ανεβαζουν δεν ξερουν τι σημαινει ΔΥΚ, ΕΤΑ, Ζ και τις ανεβαζουν σαν μια ακομα στρατιωτικη φωτογραφιαΕικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες