Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
jay
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από jay »

Καλημέρα! Παράλληλα με το στρατό είμαι γραμμένος σε μεταπτυχιακό και λόγω αυτού δε μπορώ να ασχοληθώ με διαβασμα/εργασίες με αποτέλεσμα να κινδυνεύω να διαγραφώ από το πρόγραμμα. Μπορώ να ζητήσω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους με σκοπό να ολοκληρώσω τα μαθήματα; Και σε περίπτωση που στη συνέχεια φύγω από την Ελλάδα για δουλειά, στα 35 μπορώ να αναγνωρίσω τις μέρες που έχω υπηρετήσει εφόσον έχω ορκιστεί, ώστε να μη χρειαστεί να υπηρετήσω τις 45 υποχρεωτικές, σε περίπτωση που αποφασίσω να εξαγοράσω τη θητεία;
Νικος

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Νικος »

Ρε παιδιά έχω μια ερώτηση που με απασχολεί πολύ, πιρα αναβολή από τ στρατό θα μου ξανά στείλουν χαρτί. Βασικά έχω λαμες στο πόδι και έτσι τιν ζήτησα!
Μπερναρντο

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Μπερναρντο »

Καλησπερα. Θα ηθελα να εχω μια εγκυρη πληροφορια. Εχω καταταχθει τον Μαιο (Γ' Εσσο) υπηρετω στη Κυπρο, ειμαι 30 χρονων, ζω στο εξωτερικο κ εχω κ ενα παιδι. Η γυναικα μου εχασε τη δουλεια κ θα πρεπει να επιστρεψω ξανα εξω. Εως τελος Σεπτ θα εχω εκπληρωσει σχεδον 5 μηνες θητειας. Μπορω τωρα να παρω αναβολη ενος ετους κ μπορω να εξαγορασω τους υπολοιπους μηνες αν το τραβικσω μεχρι τα 32 οπως εχω ακουσει; Επισης αν δεν μπορω να πληρωσω στα 32 μετα την αναβολη υπηρετω μονο τους εναπομειναντες κ οχι ολους; . Σας ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
DimiKy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2016 3:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από DimiKy »

Καλησπέρα σας.. είχα δηλώσει εθελοντής για Σεπτέμβριο τον Ιούλιο και δε με πήραν.. με μετέφεραν Νοεμβρίο.. Αν έμπαινα Σεπτεμβρίο απολυομουν μέσα Μαΐου και τώρα Μέσα Ιουλίου με τη μεταφορά Σειράς.. Εγώ Το καλοκαιρια εργάζομαι από μέσα Ιουνίου.. Το πα στον εργοδότη μου αν θα μπορέσει να με πάρει την εποχή που θα απολυθω και μου είπε πως δεν μου υποσχέχεται τίποτα και λογικό το ακούω.. Εγώ θέλω να καταλήξω στο εξης.. Θα μπορέσω να θητευσω 7 μήνες και να πάρω αναβολή λόγω εργασίας?; Και να τους εξαγορασω τους υπολοιπους 2?;
zikas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2016 3:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από zikas »

Καλησπέρα σας,μόλις τελείωσα την εκπαίδευση στην Τρίπολη (αεροπορία) και έχω 10 μέρες άδεια και στη συνέχεια θα πάω ξανά τρίπολη για την ειδικότητα στο πυροβολικό.

Μπορώ να αλλάξω τώρα ειδικότητα;

Μπορώ να πάρω τώρα αναβολή;

Κι αν ναι για πόσο διάστημα (μέχρι 2 χρόνια;) και για ποιό λόγο (για ψυχολογικό ποιά είναι η διαδικασία, επίσης μπορώ για μεταπτυχιακό που ξεκινάει το φλεβάρη ή το σεπτέμβρη) ;

Εάν γίνει αυτό, αργότερα θα συνεχίσω την θητεία μου, ή θα πρέπει να ξανακάνω την βασική εκπαίδευση; Θα συνεχίσω στην ίδια ειδικότητα ή θα μου ανατεθεί άλλη εκ νέου;
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις πολλές μου ερωτήσεις

newton

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από newton »

Γεια σας είμαι στο πολεμικό ναυτικό 1 μήνα τώρα και έχω δηλώσει να μπω στα ΟΥΚ (για επαγγελματική αποκατάσταση) με το σχολείο του φλεβάρη έχω όμως μειωπία οπότε θέλω να πάρω αναβολή να φτιαξω τα μάτια μου με laser και να μπω με το σχολείο του σεπτέμβρη. Πήρα τηλέφωνο και στη ΔΥΚ και μου είπαν ότι θα μπορώ να μπω κανονικά το σεπτέμβρη αν πάρω αναβολή για τον οποιοδήποτε λογο

το μόνο που μου μένει να κάνω ειναι να πάρω αναβολή. Ξερετε που μπορώ να απευθυνθω και γενικα πώς μπορώ να πάρω αναβολή και ας γράφει το χαρτί οτι θέλει πάνω (ψυχολογικά, λόγοι υγείας κτλπ)

αγνωστος στρ.

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από αγνωστος στρ. »

Και εμενα δεν με ενημερωσαν στο κεντρο κετθ (σωμα τεθωρακισμενα) Β' Εσσο 2016 οτι ανοιξε το σχολειο (δυκ) και δηλωσα για δοκιμος και οταν εμαθα απο αλλα κεντρα οτι τους ενημερωσαν κ οτι ειχε ανοιξει το σχολειο πηρα αναβολη.
MuFeR
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2017 6:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από MuFeR »

Καλησπέρα, είχα υπηρετήσει 4 μήνες και αιτήθηκα αναβολή η οποία εγκρίθηκε 2 μέρες μετά, στο στρατόπεδό μου χάσαν κάποια χαρτιά (Εικόνα) και δεν μπορούσε να βγει το προσωρινό απολυτήριο μέχρι να τα βρούνε και να πάρω την ταυτότητα μου αλλά έπερνα συνέχεια αδειες και ήμουν μόνιμα σπίτι μου, μόλις έμπενα δηλαδή απλά πήγενα στο διοικητή μου έλεγε οτι δεν έχουν έρθει τα χαρτιά και έλεγε σε κάποιον εκεί στα γραφεία να μου δώσει και άλλη άδεια και ξανάφευγα (είχα παραδώσει εξοπλισμό πριν από όλα αυτά). Όλο αυτό κράτησε 2 ολόκληρους μήνες και τότε πήρα τελικά το απολυτήριο+ταυτότητα. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι άμα μετράνε αυτοί οι 2 μήνες κανονικά στην θητεία τώρα που θα ξαναμπώ.

Επιπλέον κατά την διάρκεια της αναβολής οι γονείς μου χώρισαν και η μικρή μου αδερφή έχει φύγει για τα επόμενα 5 χρόνια τουλάχιστον για σπουδές στο εξωτερικό οπότε είμαι ο μοναδικός γιος μαζί με την διαζευγμένη μητέρα μου, υπάρχει περίπτωση να δικαιούμε 1 μήνα λιγότερο η μιας και είχε ήδη παντρευτεί παλιά δεν ισχύει.(ξέρω για άγαμη οτι δικαιούντε σίγουρα αλλά δεν είμαι σίγουρος άμα θεωρείται πως διαζευγμένη≠άγαμη)

Τελευταίο ερώτημα, πρωτού λήξει αυτή η αναβολή είχα πάρει και άλλη επειδή είχα μπει σε σχολή την οποία έχω τελειώσει εδώ και σχεδόν ένα χρόνο και απ'ότι είδα τώρα που κοίταγα στο forum υποτίθεται ότι πρέπει να πάω να κάνω διακοπή της αναβολής μόλις πάρω το πτυχείο μου;(ποτέ δεν ενημερώθηκα για κάτι τέτοιο και ελπίζω να μην έχω πρόβλημα)

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Terminator »

Η νομοθεσία αναγνωρίζει Ως άγαμη εκτός απο την γυναίκα που ουδέποτε παντρεύτηκε επίσης την γυναίκα που ο γάμος της λύεται με δικαστική απόφαση και γυναίκα που ο σύζυγος της έχει πεθάνει. Απο εκεί και πέρα η ερμηνεία της νομοθεσίας βασίζεται στο πως θα το κρίνει η στρατολογική υπηρεσία και το φρουραρχείο.
3421/2005 (ΦΕΚ 302/13-12-2005 τ. Α'

Χρόνος στρατιωτικής υπηρεσίας

1. Υπολογίζεται ως χρόνος πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας όσων υπηρετούν στις Ένοπλες Δυνάμεις για εκπλήρωση της στρατεύσιμης στρατιωτικής τους υποχρέωσης, το χρονικό διάστημα της υπηρεσίας τους, εκτός από το χρόνο των παρακάτω ειδικών καταστάσεων:

α. Αγνοιας ή λιποταξίας.

β. Πειθαρχικής φυλάκισης πέραν των είκοσι ημερών, άσχετα αν αυτή εκτίθηκε ή όχι, με την επιφύλαξη της παραγράφου 1 του άρθρου 4 του νόμου αυτού.

γ. Προσωρινής κράτησης, εκτός αν επακολούθησε αθώωση, απαλλαγή ή οριστική παύση της δίωξης ή η δίωξη κηρύχθηκε απαράδεκτη.

δ. Φυλάκισης ή κράτησης που επιβλήθηκε από ποινικό δικαστήριο, κατά το μέρος που έχει εκτιθεί.

ε. Αδειας απουσίας μεγαλύτερης των ορίων του άρθρου 41 του νόμου αυτού.

Αρθρο 41

Αδειες απουσίας

1. Σε όσους υπηρετούν στις Ένοπλες Δυνάμεις, για εκπλήρωση της στρατεύσιμης στρατιωτικής τους υποχρέωσης, χορηγούνται οι παρακάτω άδειες απουσίας:

α. Κανονική, διάρκειας μέχρι τριάντα ημερών.

β. Τιμητική, διάρκειας μέχρι δέκα ημερών, κατά περίπτωση, που χορηγείται για διακεκριμένες πράξεις κατά τη διάρκεια εκπλήρωσης της στρατιωτικής υπηρεσίας.

γ. Αναρρωτική.

δ. Αγροτική ή φοιτητική ή για αντιμετώπιση θεομηνίας, συνολικής διάρκειας μέχρι είκοσι ημερών.

ε. Προσωπική, που χορηγείται για την αντιμετώπιση σημαντικών προσωπικών προβλημάτων ή για την εκπλήρωση σοβαρών οικογενειακών υποχρεώσεων.

στ. Επικίνδυνης εργασίας, διάρκειας ενός μήνα κατ' έτος, εφόσον είναι χειριστές ακτινολογικών μηχανημάτων, εμφανιστές ακτινολογικών εργαστηρίων και ραδιοφυσικοί (χειριζόμενοι ραδιοϊσότοπα), εργαζόμενοι σε ακτινολογικά ή και κάθε άλλης φύσης εργαστήρια των Ενόπλων Δυνάμεων.

ζ. Γονική, διάρκειας πέντε ημερών, για κάθε τέκνο τους που ζει.

η. Ειδική, διάρκειας μέχρι είκοσι ημερών συνολικά, εφόσον είναι γραμμένοι ως μέλη Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων (Μ. Κ. Ο.) και η συμμετοχή τους σε προγράμματα αυτών των οργανώσεων για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κρίνεται αναγκαία. Η άδεια αυτή χορηγείται από τον Υπουργό Εθνικής Αμυνας, μετά από αιτιολογημένο και προσδιορισμένο αίτημα της Υπηρεσίας Διεθνούς Αναπτυξιακής Συνεργασίας (Υ. Δ. Α. Σ.) και μόνον εφόσον οι ενδιαφερόμενοι το επιθυμούν.
Αφού ή άδεια σου ξεπέρασε το όριο της νόμιμης άδειας που μπορεί να σου χορηγήσει ο στρατός προφανώς και δεν αναγνωρίζεται σαν στρατιωτική θητεία
Gevkarinian

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Gevkarinian »

Καλησπέρα παιδιά. Υπηρετώ 2 μήνες τώρα στην παραμεθόριο. Λόγο οικονομικών προβλημάτων σκέφτομαι να πάρω αναβολή. Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω κάποιες μέρες τιμητικές που θα τα κολλήσω με την άδεια του Πάσχα. Μου μένουν και κάποιες ταπ και κανονικές άδειες.
Η ερώτησή μου είναι αν θα μπορώ να πάρω την αναβολή από το στρατολογικό γραφείο τις πόλης μου όταν κατέβω με άδεια στη πόλη μου. Ή πρέπει οπωσδήποτε να το πάρω από την μονάδα που βρίσκομαι τώρα;
Δεν θέλω να χάσω τις μέρες τις άδειάς μου και από την άλλη δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να ξαναανέβω στη μονάδα μου μιας και είναι πολύ μακριά από την πόλη μου και τα έξοδα πολλά.
gr_ar

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από gr_ar »

Gevkarinian έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Υπηρετώ 2 μήνες τώρα στην παραμεθόριο. Λόγο οικονομικών προβλημάτων σκέφτομαι να πάρω αναβολή. Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω κάποιες μέρες τιμητικές που θα τα κολλήσω με την άδεια του Πάσχα. Μου μένουν και κάποιες ταπ και κανονικές άδειες.
Η ερώτησή μου είναι αν θα μπορώ να πάρω την αναβολή από το στρατολογικό γραφείο τις πόλης μου όταν κατέβω με άδεια στη πόλη μου. Ή πρέπει οπωσδήποτε να το πάρω από την μονάδα που βρίσκομαι τώρα;
Δεν θέλω να χάσω τις μέρες τις άδειάς μου και από την άλλη δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να ξαναανέβω στη μονάδα μου μιας και είναι πολύ μακριά από την πόλη μου και τα έξοδα πολλά.


Δεν μπορείς να πάρεις αναβολή από στρατολογικό γραφείο, πρέπει να πας στο Φρουραρχείο να πάρεις παραπεμπτικό για εξέταση να μεταβείς σε στρατιωτικό νοσοκομείο αν ο γιατρός σου γράψει ένδειξη για αναβολή να περάσεις από επιτροπή απαλλαγών και άμα εγκριθεί να επιστρέψεις στην Μονάδα σου για να σου δώσουν και την πολιτική ταυτότητα.

Όπως καταλαβαίνεις να μην ξανά πας στην μονάδα σου δεν γίνεται.

Εσύ απ'ότι καταλαβαίνω θέλεις να πάρεις και την άδεια σου άνετος και να μη επιστρέψεις και καθόλου... Πολλά νομίζω ζητάς Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sherkirk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 6:32 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από sherkirk »

Παιδια να ρωτησω. Ειχα παρει αναβολη πιο παλια και τωρα σκεφτομαι να παω να την σπασω.σε περιπτωση που την διακοψω πρεπει να ξανακανω τα χαρτια μου Η ισχυουν εκεινα που ειχα κανει πρωτου παρω αναβολη;

Antonis

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Antonis »

Καλησπέρα, είχα υπηρετήσει 2 σχεδόν 3 μήνες και πήρα αναβολή, τώρα που μπαίνω ξανά τι ισχύει για μένα; Οι μήνες που είχα κάνει ισχύουν; Θα ξαναπεράσω εκπαίδευση ή θα με στείλουν κατευθείαν σε μονάδα;(Ημουν μηχανικό στο λουτράκι και τώρα παρουσιάζομαι στην αυλώνα)
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από gimitrop »

Antonis έγραψε:Καλησπέρα, είχα υπηρετήσει 2 σχεδόν 3 μήνες και πήρα αναβολή, τώρα που μπαίνω ξανά τι ισχύει για μένα; Οι μήνες που είχα κάνει ισχύουν; Θα ξαναπεράσω εκπαίδευση ή θα με στείλουν κατευθείαν σε μονάδα;(Ημουν μηχανικό στο λουτράκι και τώρα παρουσιάζομαι στην αυλώνα)


Συνεχίζεις το υπόλοιπο της θητείας. Ξαναπερνάς εκπαίδευση.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες