Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Καταδρομέας

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Έχω κάνει ένα μήνα σαν καταδρομέας δν ρχω ορκιστεί πως καταδρομέας έχασα την εκπεδευση λόγο από μαζεμένες άδειες που πήρα γιατί ρχω την μητέρα μου στο νοσοκομείο σε σοβαρή κατάσταση και τώρα πρέπει να πάρω αναβολή για να είμαι στο πλευρό της... όταν επιστρέψω μπορώ να συνεχίσω σαν καταδρομέας σε κακοί άλλη μονάδα καταδρομέων ; Η έχω χάσει την ευκαιρία και την τιμή να είμαι καταδρομέας
fsafa

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από fsafa »

Δυστυχώς δεν θα μπορέσεις.
Alex355

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Alex355 »

Καλησπέρα Παίδες!

Παρουσιάστηκα τον Μάρτιο, υπηρετω παρσμεθωριο, και μόλις έμαθα ότι με δέχτηκαν από ένα μεταπτυχιακό στην Αθήνα με μια καλή υποτροφία το οποίο ξεκινάει 20 Σεπτέμβρη.

Μπορώ να αιτηθω αναβολή λόγω σπουδων; αν ναι, λέτε να το κάνω η να περιμένω μήπως μου βγει μετάθεση μεχρι τα μεσα Σεπτέμβρη και μπορέσω να τα συνδυάσω?

Περιμένω τις συμβουλές σας :)

Σολ

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Σολ »

Καλησπέρα σας παιδιά. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, για την οποία οι απόψεις διίστανται. Αν τυχόν μπω στρατό, νωρίτερα από ότι θα μπορούσα, πείτε ότι δικαιούμουν >3 χρόνια ακόμα αναβολή και 1-2 μήνες πριν τελειώσει η 9μηνη θητεία μου, με δέχονται σε κάποιο πανεπιστήμιο για κάποιο μεταπτυχιακό, εγώ θα μπορούσα να κάνω διακοπή για μεταπτυχιακό και να συνεχίσω τους 1-2 μήνες που θα μου έμεναν, μετά από 2 χρόνια; Ή άπαξ και μπω μέσα, τέλειωσε και πρέπει να την εκτελέσω όλην, ό, τι και να μου παρουσιαστεί μπροστά μου;

Φαντάζομαι, ότι η λογική ίσως λέει το 2ο, αλλά δεν θα μου έκανε και φοβερή έκπληξη, αν υπήρχε δυνατότητα άδειας για σπουδές, ενώ είμαι ήδη στον στρατό, από την στιγμή που κανονικά θα μπορούσα να έχω περιθώριο >3 χρόνων μέχρι να καταταγώ.

Σε στρατολογική υπηρεσία που ρώτησα μου είπαν με λίγα λόγια πως άπαξ και μπω, τέλειωσε το παιχνίδι και πως μόνο λόγω προβλημάτων υγεία, μπορώ να πάρω μεγάλη άδεια.

Αλλά από την άλλη, έχω ακούσει περιστατικά που κάναν κάτι παρόμοιο.

Οπότε παιδιά, ό, τι ξέρετε πείτε μου, αν και δεν είμαι αισιόδοξος για αυτό που ρώτησα.

Άβαταρ μέλους
Alexandros23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 9:56 am
Τοποθεσία: Κόρινθος
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Alexandros23 »

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω για την αναβολή θητείας μου εχω υπηρετήσει 5 μηνες και θελω να παρω αναβολή αμα παρω αναβολή με 5 μηνες υπηρετησημες μενουν 4 μηνες υπηρετο 4 μηνες η παλη 9μηνο;
Greeksoldier16
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 06, 2020 9:40 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greeksoldier16 »

Συγγνώμη μια απορία που έχω! Ζήτησα αναβολή της θητείας μου γιατί δεν αντέχω ψυχολογικά. Τι θα γίνει θα μου αλλάξουν το Ι σε Ι5 και θα μου δώσουν 2 χρόνια αναβολή ή θα μπω σς 6 μήνες ξανά; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Greeksoldier16 έγραψε:Συγγνώμη μια απορία που έχω! Ζήτησα αναβολή της θητείας μου γιατί δεν αντέχω ψυχολογικά. Τι θα γίνει θα μου αλλάξουν το Ι σε Ι5 και θα μου δώσουν 2 χρόνια αναβολή ή θα μπω σς 6 μήνες ξανά; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!


Δεν θα σου αλλάξουν το Ι. Θα μπεις σε 6 μήνες ξανά. Μέχρι τότε όμως, προσπάθησε να λύσεις τα ψυχολογικά σου για να ξεμπερδεύεις. Δεν είναι τίποτα. Κατασκήνωση για λίγο καιρό και μετά γεια σας.

Φιλικά,

Ιωάννης

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Δημήτρη τελικά τι έκανες; Γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και εγώ έχω πάρει αναβολη εδώ και ένα χρόνο περίπου και ακόμη τα ίδια...
Άβαταρ μέλους
Σειρουλα
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 7:22 pm
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Σειρουλα »

Εγώ είμαι 3 μήνες μέσα κ πρέπει να πάρω αναβολή πρωσοπικα προβλήματα πρέπει να φύγω όσο ποιο σύντομα γίνετε ξέρετε τπτ
Φαντάρος 369

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Φαντάρος 369 »

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί είμαι πολύ άσχημα ψυχολογικά από τη στιγμή που μπήκα στρατό. Είμαι ήδη ι3 αοπλο λόγω άγχους. Η κατάσταση μου συνεχώς χειροτερεύει έχω χάσει μέσα σε ένα δίμηνο 10 κιλά, ξεκίνησα να έχω κρίσεις πανικου, πόνους στο στομάχι και γενικά νιώθω ότι πνίγομαι. Δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο. Υπάρχει δυνατότητα να πάρω αναβολή ενώ υπηρετώ ήδη; Εάν ναι θα πρέπει να ξαναπαω; Δεν μπορώ να βγάλω τη θητεία στην κατάσταση που είμαι.
Κωνσταντίνος

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Καλησπέρα φίλε, επειδή λόγω πτυχίου ήμουν στην ομάδα ψυχοκοινωνικής μέριμνας στην μονάδα που υπηρετουσα, καλύτερα να απευθυνθείς πρώτα Εκεί ώστε να μιλήσεις με κάποιον κοινωνικο λειτουργό η ψυχολογο. Διαφορετικα κάλεσε στο 8001145551 που είναι δωρεάν γραμμή τηλεφωνικής ψυχολογικης υποστήριξης του στρατού ξηράς. Αρκετοι ήταν στην ίδια φάση με εσένα, από την εμπειρία που είχα, κ Με συμβουλευτικές συναντήσεις ολοκλήρωσαν κανονικά την θητεία τους...
Φαντάρος 369

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Φαντάρος 369 »

Καλησπέρα φίλε και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Στη συγκεκριμένη γραμμή που αναφέρεις επικοινώνησα πριν τις γιορτές και μου είπαν απλά μην αγχώνεσαι. Χθες ωστόσο επειδή ήμουν πολύ άσχημα πήρα στην αντίστοιχη γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης οπλιτών και μου είπε οτι κατά πάσα πιθανότητα παθαίνω κρίσεις πανικού και να δώσω διορία λίγο καιρό να δω πως θα κλίσει το πράγμα. Έμμεσα άφησε να εννοηθεί ότι η αναβολή στην περίπτωση μου είναι μονόδρομος. Αυτά στα γράφω μέσα από τη μονάδα καθώς ξαναπαθα και κάθε φορά η ένταση είναι ακόμα μεγαλύτερη...
Φαντάρος 369

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Φαντάρος 369 »

Καλησπέρα σε όλους.

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται. Όσο πάει και χειροτερεύει και οι αντοχές μου τόσο σωματικές όσο και ψυχολογικές έχουν αρχίσει να εξαντλούνται. Είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Καθησα και διάβασα όλα τα θέματα στο φόρουμ σχετικά με τις αναβολες και απαλλαγές για ψυχολογικούς λόγους. Εάν δεν υπάρξει βελτίωση μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα ζητήσω να δω ψυχολόγο για αναβολή γιατί πλέον κάνω κακό στην υγεία μου. Διάβασα ότι για απαλλαγή χρειάζονται 2 έτη αναβολών. Όμως με αγχώνει αφάνταστα το ότι και την αναβολή να μου δώσουν θα πρέπει να υπηρετήσω πάλι αν δεν μου δώσουν την απαλλαγή. Εγώ δεν μπορώ να ξαναμπώ στρατό, τι μπορώ να κάνω;

fsafsa

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από fsafsa »

Φαντάρος 369 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται. Όσο πάει και χειροτερεύει και οι αντοχές μου τόσο σωματικές όσο και ψυχολογικές έχουν αρχίσει να εξαντλούνται. Είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Καθησα και διάβασα όλα τα θέματα στο φόρουμ σχετικά με τις αναβολες και απαλλαγές για ψυχολογικούς λόγους. Εάν δεν υπάρξει βελτίωση μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα ζητήσω να δω ψυχολόγο για αναβολή γιατί πλέον κάνω κακό στην υγεία μου. Διάβασα ότι για απαλλαγή χρειάζονται 2 έτη αναβολών. Όμως με αγχώνει αφάνταστα το ότι και την αναβολή να μου δώσουν θα πρέπει να υπηρετήσω πάλι αν δεν μου δώσουν την απαλλαγή. Εγώ δεν μπορώ να ξαναμπώ στρατό, τι μπορώ να κάνω;



Αρχηγέ το να πάρεις απαλλαγή δεν είναι εύκολο, δεν θα σου δώσει κανείς απαλλαγή με την μία, το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις αναβολή τώρα και έπειτα να ακολουθήσεις τις εμπειρίες/οδηγίες των παιδιών που γράφουν στο θέμα αναβολή/απαλλαγή μέσω φρουραρχείο για να καταφέρεις κάποια στιγμή στα επόμενα 2-3 χρόνια να πάρεις απαλλαγή.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης