Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gr_ar

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από gr_ar »

Δεν ξαναπερνάει εκπαίδευση, θα παρουσιαστεί κανονικά σε κέντρο Εκπαίδευσης και μετά από 2-3 ημέρες θα πάρει φύλλο πορείας για την μετάθεση του.
Pateras

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Pateras »

Χαίρετε,

Ο γιος μου αποφοίτησε από Τη σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών Του πολυτεχνείου Θεσσαλονίκης. Ενώ σχεδίαζε να συνεχίσει τις σπουδές στο εξωτερικό αποφάσισε να υπηρετήσει την στρατιωτική του θητεία και στη συνέχεια Να μεταβεί στο εξωτερικό. Κατετάγη στο στρατό ξηράς το Σεπτέμβριο του 2017. Τον κατέταξαν ως Ι4 με διάγνωση αγχώδεις κρίσεις πανικού. Τώρα δυσανασχετεί με τις συνθήκες της μονάδας του αυξάνεται το άγχος του και επιθυμεί να διακόψει τη θητεία φεύγοντας για μεταπτυχιακές σπουδές και στη συνέχεια για εργασία στο εξωτερικό. Στο σκεπτικό του είναι να εξαγοράσει το υπόλοιπο της θητείας. Μπορεί να γίνει αυτό; Τι προϋποθέσεις χρειάζονται; Ποιες συνέπειες μπορεί να έχει;

spectator

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από spectator »

Δεν υπάρχει λόγος να εξαγοράσει τη θητεία του. Εξάλλου αυτό δεν μπορεί να το κάνει αφού δεν είναι άνω των 35 ετών (τόσο θέλει να είσαι για να εξαγοράσεις τη θητεία).Μια λύση είναι ότι εφόσον το παιδί έχει θέμα κρίσεων πανικού και άγχους, να πάρει μια διετής αναβολή για τους λόγους αυτούς και μετά το πέρας αυτής της αναβολής να πάρει το οριστικό Ι5 (καλά θα ήταν τότε να υπάρχει γνωμάτευση από ψυχίατρο για τα συμπτώματα του παιδιού). Εφόσον πάρει την δίχρονη αναβολή μπορεί να φύγει στο εξωτερικό να κάνει αυτό που ο ίδιος νιώθει και θέλει να κάνει ώστε να είναι ψυχικά υγιής. Απλά πρέπει μετά το πέρας της δίχρονης αναβολής να έρθει να ξεκινήσει τις διαδικασίες του Ι5 (1-2 ημέρες τρέξιμο) και τέλος.

Εφόσον όμως ο γιος σου θέλει να υπηρετήσει, μπορεί να πάρει απλά μια αναβολή και στη συνέχεια ξεκινήσει την αναβολή σπουδών στο εξωτερικό, και μόλις αυτή τελειώσει έρχεται και ολοκληρώνει την θητεία του.

Απλά εγώ πρώτα αναφέρθηκα στο θέμα Ι5, καθώς ο γιος σου είχε και έχει συμπτώματα δυσπροσαρμοστικότητας και κρίσεων. Συνήθως αυτές οι περιπτώσεις (εφόσον δεν μπορούν να αντέξουν μέσα) παίρνουν Ι5.

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Mparmpas »

Αγαπητε πατερα, η θητεια δυναται να εξαγοραστει στα 33 καταβαλωντας 810 ευρω για καθε μηνα που "χρωσταει" ο στρατευσιμος
αφου υπηρετησει κατ`ελαχιστον 20 ημερες θητειας. Ο γιος σας ομως ειναι κατα πολυ μικροτερος αρα θα αναγκαστει να βγει
ανυποτακτος πληρωνοντας 6000 ευρω σαν προστιμο για να φτασει μεχρι τα 33 και να πληρωσει ενα επιπλεον ποσο και αν εξαγορασει
την επιπλεον θητεια που πρεπει. Επιπλεον θα εχει μπλεξιματα πιθανον με στρατοδικια συν προβληματα να γυρναει απο το εξωτερικο
Ελλαδα.

Σε γενικες γραμμες αμα κοινως δεν την παλευει με την καμια ας παρει μια αναβολη και ας μπει στη συνεχεια να υπηρετησει. Αμα
μπορει ας κανει υπομονη,6 μηνες μεινανε, θα εχει διαφορες αδειες να ξεκουραστει και να ηρεμισει. Στην περιπτωση του δυστυχως
δεν ειναι ευκολη υποθεση η εξαγορα.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Μετα παρουσιαζεσαι στο ιδιο κεντρο;
μετα απο αναβολη οχι υγειας σου αλλαζουν την σωματικη ικανοτητα;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Mparmpas »

δημητρης98 έγραψε:Μετα παρουσιαζεσαι στο ιδιο κεντρο;
μετα απο αναβολη οχι υγειας σου αλλαζουν την σωματικη ικανοτητα;


Μετα απο αναβολη υγειας αλλαζεις κεντρο που παρουσιαζεσαι ενω ειναι πιθανον να μην σε βγαλει Ι-1 η Ι-2 ο
στρατιωτικος ιατρος. Για αναβολη για κοινωνικους λογους δεν επηρεαζεται η σωματικη ικανοτητα, δεν ξερω
αν αλλαζει το κεντρο που θα παρουσιαστεις.

Γενικα μην το ψαχνεις τοσο, τζαμπα αγχωνεσαι. Αμα υπαρχει σοβαρο προβλημα και δεν μπορεις να μπεις παιρνεις
μια αναβολη και μπαινεις οταν θα εισαι πιο ηρεμος και χωρις σκοτουρες. Στρατος και προγραμματισμος δεν πανε
μαζι, θα γινουν παρα πολλα που δεν περιμενεις και θετικα και αρνητικα. Χαλαρωσε και απολαυσε το.
spectator

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από spectator »

Εγώ παρουσιάστηκα το Σεπτέμβρη στη Τρίπολη πολύ χαρούμενος που θα υπηρετήσω, και νομιζα οτι θα τα βγαλω περα.. αλλά μετά από 4 εφιαλτικές ημέρες στο κέντρο δεν άντεξα και ζήτησα αναβολή. Πάλευα επί 4 ημέρες με έντονες κρίσεις πανικού, άγχος, ταχυκαρδίες, ανορεξία, λιποθυμικά επεισόδια κλπ πήρα δύο χρόνια αναβολή κατευθείαν διότι φαινόταν ότι η κατάσταση μου είναι άσχημη και έγω ζήτησα μάλιστα αυτή την αναβολή διότι ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανά κάνω αυτό το πράγμα. Θα παω κατευθείαν για Ι5. Με σκότωσε την ψυχολογική υγεία άθελα του ο στρατός... Τελικά συμπέρανα ότι όλο αυτό είναι για όσους μπορούν και αντέχουν να το κάνουν. Η ιδεά του ''υποχρεωτικού'' σε στοιχιώνει άσχημα. Βγήκα και παρακολουθούμε από 2 ψυχίατρους (στρατιωτικό και δημοσίου) και μια ψυχολόγο που με παρακολουθεί χρόνια τη κατάσταση μου.Πλέον όμως δεν μπορώ να ησυχάσω γιατί φοβάμαι ότι σε 2 χρόνια δεν θα μου δώσουν τελικά την απαλλαγη και ότι θα με αναγκάσουν να υπηρετήσω, πράγμα που αν γίνει θα αποτρελαθώ τελείως και δεν ξερω αν τα καταφέρω να αντέξω. συνεχώς σκέφτομαι αυτό το πράγμα... Και μάλιστα με έχει πάει πολυ πίσω όλο αυτό, καθώς έχω χάσει την όρεξη και το ενδιαφέρον για πράγματα που έκανα πριν η θα εκανα οταν εβγαινα.

Δυστυχώς έχει και αυτά τα αρνητικά ο όρος ''υποχρεωση'' του στρατου... τι να πω...

Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Mparmpas έγραψε:
δημητρης98 έγραψε:Μετα παρουσιαζεσαι στο ιδιο κεντρο;
μετα απο αναβολη οχι υγειας σου αλλαζουν την σωματικη ικανοτητα;


Μετα απο αναβολη υγειας αλλαζεις κεντρο που παρουσιαζεσαι ενω ειναι πιθανον να μην σε βγαλει Ι-1 η Ι-2 ο
στρατιωτικος ιατρος. Για αναβολη για κοινωνικους λογους δεν επηρεαζεται η σωματικη ικανοτητα, δεν ξερω
αν αλλαζει το κεντρο που θα παρουσιαστεις.

Γενικα μην το ψαχνεις τοσο, τζαμπα αγχωνεσαι. Αμα υπαρχει σοβαρο προβλημα και δεν μπορεις να μπεις παιρνεις
μια αναβολη και μπαινεις οταν θα εισαι πιο ηρεμος και χωρις σκοτουρες. Στρατος και προγραμματισμος δεν πανε
μαζι, θα γινουν παρα πολλα που δεν περιμενεις και θετικα και αρνητικα. Χαλαρωσε και απολαυσε το.


σε μοναδα ειμαι και δεν μου αρεσει καθολου ειναι και τα οικονομικα για αυτο σε ρωταω σκεφτομαι για αναβολη χωρις να εχω καποιες επιπτωσεις στην σωματικη μου ικανοτητα
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Mparmpas »

Spectator εφοσον πραγματικα δεν μπορεις να υπηρετησεις πιστεψε με με το ζορι κανενας δεν προκειται να σε αναγκασει. Πολυς
κοσμος χωρις προβληματα το παιρνει, εσυ που εχεις σοβαρο θεμα κανενας δεν θα παρει την ευθυνη να σε στειλει.

Δημητρη μονο αναβολη υγειας μπορεις να παρεις και υπαρχει η πιθανοτητα να σου αλλαξει η ΣΙ. Ολα θα εξαρτηθουν
απο τον γιατρο που θα περασεις οταν ξαναπαρουσιαστεις.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Mparmpas έγραψε:Spectator εφοσον πραγματικα δεν μπορεις να υπηρετησεις πιστεψε με με το ζορι κανενας δεν προκειται να σε αναγκασει. Πολυς
κοσμος χωρις προβληματα το παιρνει, εσυ που εχεις σοβαρο θεμα κανενας δεν θα παρει την ευθυνη να σε στειλει.

Δημητρη μονο αναβολη υγειας μπορεις να παρεις και υπαρχει η πιθανοτητα να σου αλλαξει η ΣΙ. Ολα θα εξαρτηθουν
απο τον γιατρο που θα περασεις οταν ξαναπαρουσιαστεις.


γινεται να γραφτω σε καποιο ιεκ για να παρω αναβολη;
μονο αναβολη υγειας μπορω να παρω εισαι σιγουρος;
μπορω να παω στο πρωτο γραφειο και να ζητησω μεταθεση η αποσπαση;
JohnG

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από JohnG »

spectator έγραψε:Εγώ παρουσιάστηκα το Σεπτέμβρη στη Τρίπολη πολύ χαρούμενος που θα υπηρετήσω, και νομιζα οτι θα τα βγαλω περα. Αλλά μετά από 4 εφιαλτικές ημέρες στο κέντρο δεν άντεξα και ζήτησα αναβολή. Πάλευα επί 4 ημέρες με έντονες κρίσεις πανικού, άγχος, ταχυκαρδίες, ανορεξία, λιποθυμικά επεισόδια κλπ πήρα δύο χρόνια αναβολή κατευθείαν διότι φαινόταν ότι η κατάσταση μου είναι άσχημη και έγω ζήτησα μάλιστα αυτή την αναβολή διότι ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανά κάνω αυτό το πράγμα. Θα παω κατευθείαν για Ι5. Με σκότωσε την ψυχολογική υγεία άθελα του ο στρατός... Τελικά συμπέρανα ότι όλο αυτό είναι για όσους μπορούν και αντέχουν να το κάνουν. Η ιδεά του ''υποχρεωτικού'' σε στοιχιώνει άσχημα. Βγήκα και παρακολουθούμε από 2 ψυχίατρους (στρατιωτικό και δημοσίου) και μια ψυχολόγο που με παρακολουθεί χρόνια τη κατάσταση μου.Πλέον όμως δεν μπορώ να ησυχάσω γιατί φοβάμαι ότι σε 2 χρόνια δεν θα μου δώσουν τελικά την απαλλαγη και ότι θα με αναγκάσουν να υπηρετήσω, πράγμα που αν γίνει θα αποτρελαθώ τελείως και δεν ξερω αν τα καταφέρω να αντέξω. Συνεχώς σκέφτομαι αυτό το πράγμα... Και μάλιστα με έχει πάει πολυ πίσω όλο αυτό, καθώς έχω χάσει την όρεξη και το ενδιαφέρον για πράγματα που έκανα πριν η θα εκανα οταν εβγαινα.

Δυστυχώς έχει και αυτά τα αρνητικά ο όρος ''υποχρεωση'' του στρατου... Τι να πω...



Spectator, εάν επιτρέπεται, όταν λες εφιαλτικές; Κάτι φοβερό ή εσύ δεν το άντεχες;

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Mparmpas »

Ο μονος τροπος να παρει αναβολη καποιος που ηδη υπηρετει ειναι με αναβολη υγειας. Στο υπογραφω. Οταν ξαναπαρουσιαστεις
κανενας μα κανενας δεν μπορει να σου εγγυηθει αν θα εισαι Ι1 η Ι3 αοπλο. Ειναι που θα πεσεις. Εφοσον υπηρετεις θα ξερεις
ποσο ρευστα ειναι τα πραγματα οποτε μην λεμε τα ιδια και τα ιδια.

Μεταθεση η αποσπαση μπορεις να ζητησεις, μιλα με τους υπευθυνους.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Mparmpas έγραψε:Ο μονος τροπος να παρει αναβολη καποιος που ηδη υπηρετει ειναι με αναβολη υγειας. Στο υπογραφω. Οταν ξαναπαρουσιαστεις
κανενας μα κανενας δεν μπορει να σου εγγυηθει αν θα εισαι Ι1 η Ι3 αοπλο. Ειναι που θα πεσεις. Εφοσον υπηρετεις θα ξερεις
ποσο ρευστα ειναι τα πραγματα οποτε μην λεμε τα ιδια και τα ιδια.

Μεταθεση η αποσπαση μπορεις να ζητησεις, μιλα με τους υπευθυνους.


για μεταθεση δεν πρεπει να εχει περασει καποιο χρονικο διαστημα;
πες παρω αναβολη θα μου δωσουν ετσι γενικα και αοριστα για λογους υγειας χωρις καποιο προβλημα υγειας;
οταν παρουσιαζεσαι δεν θα σε ξανακοιταξει ο γιατρος για να αποφανθει το γιωτα;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Mparmpas »

Για μεταθεση δεν πρεπει να εχει περασει καποιο χρονικο διαστημα;
πες παρω αναβολη θα μου δωσουν ετσι γενικα και αοριστα για λογους υγειας χωρις καποιο προβλημα υγειας;
οταν παρουσιαζεσαι δεν θα σε ξανακοιταξει ο γιατρος για να αποφανθει το γιωτα;


Οι 9μηνοι δικαιουνται μεταθεση μετα απο 5 μηνες στην παραμεθωριο και οι 8μηνοι μετα απο 4 μηνες παραμεθωριο.
Για αναβολη ζητας να πας να σε δει ψυχιατρος στο στρατιωτικο νοσοκομειο του λες το προβλημα σου και ζητας
αναβολη. Επειδη για οικονομικους λογους δεν προβλεπεται αναβολη θα γραψει για αγχος, δυσπροσαρμοστικοτητα
κλπ. Οταν ξαναπαρουσιαστεις θα ξαναπερασεις απο γιατρο και αυτος θα κρινει τη Σ. Ι. Σου. Αν του πεις πηρα
την αναβολη για οικονομικους λογους κλπ μπορει να σε βγαλει Ι-1, μπορει και οχι. Ειναι πως θα το κρινει αυτος.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Mparmpas έγραψε:
Για μεταθεση δεν πρεπει να εχει περασει καποιο χρονικο διαστημα;
πες παρω αναβολη θα μου δωσουν ετσι γενικα και αοριστα για λογους υγειας χωρις καποιο προβλημα υγειας;
οταν παρουσιαζεσαι δεν θα σε ξανακοιταξει ο γιατρος για να αποφανθει το γιωτα;


Οι 9μηνοι δικαιουνται μεταθεση μετα απο 5 μηνες στην παραμεθωριο και οι 8μηνοι μετα απο 4 μηνες παραμεθωριο.
Για αναβολη ζητας να πας να σε δει ψυχιατρος στο στρατιωτικο νοσοκομειο του λες το προβλημα σου και ζητας
αναβολη. Επειδη για οικονομικους λογους δεν προβλεπεται αναβολη θα γραψει για αγχος, δυσπροσαρμοστικοτητα
κλπ. Οταν ξαναπαρουσιαστεις θα ξαναπερασεις απο γιατρο και αυτος θα κρινει τη Σ. Ι. Σου. Αν του πεις πηρα
την αναβολη για οικονομικους λογους κλπ μπορει να σε βγαλει Ι-1, μπορει και οχι. Ειναι πως θα το κρινει αυτος.


αν βαλεις ομως βυσμα ισχυουν τα ιδια;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες