Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Νόμος 3421/2005 Άρθρο 35.

Στις περιπτώσεις εκούσιας επανεξέτασης της σωματικής ικανότητας των στρατευσίμων και εφέδρων, η παραπομπή στις υγειονομικές επιτροπές γίνεται από το αρμόδιο στρατολογικό γραφείο, ύστερα από αίτηση των ενδιαφερομένων, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις: α. Κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης τους να έχει παρέλθει χρονικό διάστημα τουλάχιστον έξι μηνών, από την τελευταία κρίση της σωματικής τους ικανότητας.

β. Εφόσον τελούν ή προέρχονται από αναβολή υγείας να τους έχει χορηγηθεί ετήσια ή διετής αναβολή και όχι εξάμηνης χρονικής διάρκειας.

ΝΙκος

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ΝΙκος »

Συγκεκριμενα το χαρτι που εχω γραφει προσωρινο απολυτηριο αναβολης υγειας. Ελαβε Α ετησια αναβολη 178 του ΠΔ 133/2002 συμφωνα με την θπ' αριθμο 179/22-03-2013 γνωματευση ΕΑ/ ΧVI M/K ΜΠ. Οταν ειναι λογος υγειας δν ειναι στο τριμηνο να κοψεις την αναβολη;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σου έχω απαντήσει ήδη μια φορά σου έβαλα και την νομοθεσία, δεν θα το κάνουμε επιστήμη.
mindtrapper
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2013 7:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από mindtrapper »

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση που ένας στρατιώτης πάρει αναβολή αλλά μετά δεν παρουσιαστεί όταν αυτή λήξει; Ανυπότακτος ή λιποτάκτης;
Αγγελος

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Αγγελος »

Παδια καλησπερα παλι... Φφφ με εχουν τρελανει στην φρεγατα, με στειλαν στο ρουφ για αναβολη σημερα, πηγα τους το λεω μου λενε, ακυρο δεν επρεπε να ερθεις εδω, τους λεω εδω με εστειλαν, μου λενε δεν μας νοιαζει πηγαινε πισω απο εδω δεν παιρνεις. Που πρεπει να παω ρε παιδια, στο πλοιο δεν μου λεει κανεις ακριβως δεν ξερουν λεει καν την διαδικασια. Τι θα γινει 7 μερς με παιδευουν τι πρεπει να κανω;

Ando

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Ando »

Έλα φιλαράκι αν και αργά θα απαντήσω γιατί πέρασα και γω τα ίδια σε φρεγάτα αν και τελικά δεν πήρα αναβόλα για χάρη των δικών μου... Πρώτον πρέπει το οπλονομείο να σε στείλει με παραπεμπτικό σε ψυχίατρο του ΝΝΣ να κάνει διάγνωση (αυτό γιατί κατά τη διάρκεια της θητείας μόνο αναβολή για λόγους υγείας μπορεί να πάρεις). Αυτός αφου του περιγράψεις το πρόβλημα (εσύ θα πεις οτι δεν την παλεύεις ανεξάρτητα αν έχεις στην πραγματικότητα θέμα οικογενειακό/οικονομικό) θα σε στείλει με άλλο ένα παραπεμπτικό στο ΝΝΑ πάλι σε ψυχίατρο ο οποίος θα σου πει ότι για να περάσεις στην επιτροπή χρειάζεσαι 3 πράγματα (Θα στα γράψει σε χαρτί γιατί οι καραβανάδες του οπλονομείου του πλοίου δεν έχουν ιδέα για τη διαδικασία μιας και είναι νέα υπηρεσία και είναι ανενημέρωτοι)

1. Αντίγραφο φύλλο πορείας (Είναι ενας φακελος που στην προπαίδευση βάλαμε όλα τα χαρτιά και την πολιτική ταυτότητα μέσα). Το οπλονομείο πρέπει να μιλήσει στη Διοίκηση Φρεγατών (ΔΦΓ) να στείλει σήμα στη ΔΝΕ για να κάνει αίτηση από το ΓΕΝ να στείλουν το χαρτί. Η όλη διαδικασία παίρνει λίγο καιρό 3-4 βδομάδες και όταν είναι καιρός θα σου πουν να πας στη ΔΝΕ (είναι στο Παλάσκα δίπλα απ'το Κανελλόπουλο) να πας να το πάρεις.
2. Ένα χαρτί που υπογράφει ο κυβερνήτης του πλοίου σου (έχει κωδική ονομασία και έχει να κάνει με τους ανεπιθύμητους κατι τετοιο)
3. Φύλλο πορείας.

Μόνο το 1ο χαρτί θα πάρει χρόνο να ρθει στα χέρια σου. Κάνε υπομονή μέχρι τότε. Για μένα αν δεν την παλεύεις καθόλου πήγαινε για Ι5 μιας και με το νόμο προστασίας δεδομένων μπορείς πλέον να δουλέψεις και στο δημόσιο τομέα πλην Σωμάτων ασφαλείας. Δηλαδή μόνο καραβανάς δε θα μπορείς να γίνεις. Μην κάνεις τη βλακεία που έκανα και τελικά μετάνιωσα και δεν πήρα την αναβολή.
Μπαμπης

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Μπαμπης »

Καλημέρα παίδες χρειάζομαι τα φώτα σας, λοιπόν πως έχουν τα πράγματα έχω τελειώσει εμποροπλοιαρχον κ είμαι 3ος μηχανικός παρουσιαστηκα στο ναυτικο με την Γ'2015 δλδ το Μάιο κ θέλω να πάρω αναβολή γτ από οικονομικά είμαι χάλια κ θέλω να μπαρκαρω τι μπορώ να κάνω για να πάρω αναβολή γτ ξερω οτι για οικονομικούς λόγους με την φορολογική που έχω δν γίνεται να πάρω αναβολή ούτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας των γονιών μ ή δικό μ τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;
cuervo

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από cuervo »

Μπαμπης έγραψε:Καλημέρα παίδες χρειάζομαι τα φώτα σας, λοιπόν πως έχουν τα πράγματα έχω τελειώσει εμποροπλοιαρχον κ είμαι 3ος μηχανικός παρουσιαστηκα στο ναυτικο με την Γ'2015 δλδ το Μάιο κ θέλω να πάρω αναβολή γτ από οικονομικά είμαι χάλια κ θέλω να μπαρκαρω τι μπορώ να κάνω για να πάρω αναβολή γτ ξερω οτι για οικονομικούς λόγους με την φορολογική που έχω δν γίνεται να πάρω αναβολή ούτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας των γονιών μ ή δικό μ τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;


Ψάξε στο φόρουμ και βρες τα θέματα που έχουν να κάνουν με αναβολές για ψυχολογικούς λόγους.

vetmed1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 31, 2015 2:22 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από vetmed1 »

Καλησπέρα! Τελικά παρουσιάζομαι Σπάρτη! Ξέρετε τι παίζει στο συγκεκριμένο στρατόπεδο για το θέμα αναβολών; Ευχαριστώ!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από dn24 »

vetmed1 έγραψε:Καλησπέρα! Τελικά παρουσιάζομαι Σπάρτη! Ξέρετε τι παίζει στο συγκεκριμένο στρατόπεδο για το θέμα αναβολών; Ευχαριστώ!


Καλησπέρα φίλε μου. Ότι ισχύει για όλα τα στρατόπεδα, είναι στάνταρ πράγματα αυτά. Σου μετέφερα το μήνυμα σου εδώ, καθότι εσω θα παρουσιαστείς και θα ζητήσεις αναβολή. Στο νήμα αυτό, διάβασε τις προηγούμενες σελίδες, και θα κατατοπιστείς πλήρως. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Γιώργος

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλημέρα! Από τη μέρα που θα ζητήσεις αναβολή, ποσό καιρό περίπου κάνει να περάσεις από επιτροπή, να τη δεχθούν και να φύγεις όντως από το στρατόπεδο;

Επιπλέον, ο καιρός που περιμένεις να φύγεις, μετράει κανονικά στη θητεία που έχεις κάνει;

Ενδιαφέρομαι να πάρω αναβολή αφού συμπληρώσω 8μηνο (19 Σεπτεμβρίου 2016) για να προλάβω αρχές Οκτωβρίου να σπουδάζω στο εξωτερικό και σε 5 έτη, όταν ο πατέρας μου γίνεται 70, να κάνω τα χαρτιά μου για απόλυση.

ανωνυμος

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ανωνυμος »

Γεια σας παιδια πριν απο 1 μηνα ορκηστικαμε και πηρα την μεταθεση Μου πολυ μακρια και λογο οικονομικους δεν μπορω να ηπηρετησω και με εχουν Ι4 ; Μπορω να παρω αναβολη ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι μπορείς, αλλά και πάλι θα παρουσιαστείς στην ίδια μονάδα.

Είχες καταθέσει τα έγγραφα που εξηγούσαν την οικονομική σου κατάσταση;
vagg
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2016 1:38 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από vagg »

Παιδια ερωτηση γιατι ειμαι λιγο ασχετος... Αναβολη μπορω να παρω πριν ή μετα αφου μου ερθει το χαρτι να παρουσιαστω;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες