Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια καλησπερα σας. Ειμαι 2 μηνες φανταρος. Ειμαι στις ε. Δ κ θελω να παρω αναβολη. Τωρα ειμαι σε αναρρωτικη αδεια κ τελειωνει τν παρασκευη. Εγω θελω να παω αυριο πεμπτη κ να παω να παρω αναβολη για οικογενειακους λογους. Θα μου τν δωσουν ή οχι; Ειμαι στους καταδρομεις στην δραμα.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Rafale »

κωστας έγραψε:Παιδια καλησπερα σας. Ειμαι 2 μηνες φανταρος. Ειμαι στις ε. Δ κ θελω να παρω αναβολη. Τωρα ειμαι σε αναρρωτικη αδεια κ τελειωνει τν παρασκευη. Εγω θελω να παω αυριο πεμπτη κ να παω να παρω αναβολη για οικογενειακους λογους. Θα μου τν δωσουν ή οχι; Ειμαι στους καταδρομεις στην δραμα.
Τι να σου πω κωστα; Απο την επιτροπη εξαρτωνται αυτα. Αυτοι αποφασιζουν. Ευχομαι παντως να την παρεις.
Anonymous

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξερεις ποια ειναι η διαδικασια κριστυ; Εγω να παω εκει κ να την ζητησω; Ποια επιτροπη εννοεις;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα γυρίσεις στην μονάδα σου και θα πας στον γιατρό, στον ψυχολόγο. Και θα του πεις για ποιό λόγο θες αναβολή, αυτός από εκεί θα σου βγάλει παραπεμπτικό για το 424. Αν ο γιατρός στο νοσοκομείο κρίνει ότι πρέπει να πάρεις αναβολή. Θα σου βγάλει γνωμάτευση και θα στην κρίνει η επιτροπή.
Anonymous

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Αυτο το χαρτι που θα μου δωσει ο γιατρος ρε παιδια θα μου το δωσει εκεινη τν ωρα κ πρεπει να παω κατευθειαν στο 424; Αν το εγκρινει η επιτροπη πχ παρασκευη, παρασκευη φευγω; Ευχαριστω παντως για τν βοηθεια παιδια...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα στο δώσει οταν βγει η κίνηση της μονάδας σου για το νοσοκομείο. Δεν γνωρίζω αν φεύγεις την ίδια μέρα
Anonymous

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδια κ συγχαρητήρια για το forum κανετε εξαιρετικη δουλεια.
Θα σας πω συνοπτικα το θεμα που εχω.
Λοιπον εχοντας παρει το πτυχιο μου αποφασισα να κοψω την αναβολη για να παρουσιαστω με αυτη τη σειρα του Νοεμβρη. Εκανα ομως την πατατα κ πηγα αρχες Αυγουστου (2-3 μερες μετα την προθεσμια του Ιουλιου)
Εκανα την συμπληρωματικη αιτηση κ μια "εξυπηρετικη" υπάλληλος στη στρατολογια μου ειπε οτι δεν θα ειχα προβλημα κ θα εμπαινα Νοεμβρη κανονικα. Πραγμα που δεν θα γινει μιας κ υστερα απο καμια 10αρια+ φορες που πηγα στη στρατολογια τον τελευταιο μηνα κ δεν επερνα απαντηση τελικα σημερα μου ειπαν για Φλεβαρη.
Το προβλημα μου ειναι οτι απο τον επομενο Σεπτεμβρη σχεδιαζα να φυγω εξωτερικο για μεταπτυχιακο κ αυτη τη στιγμη ειμαι σε οριακο σημειο.
Με δεδομενο οτι θα κανω 8μηνο τι κινησεις μπορω να κανω για να μη χασω την επομενη χρονια μου;
Απο τη μια σκεφτομαι να ξαναπαρω την αναβολη (αλλα θα καθομαι απραγος μεχρι τον Σεπτεμβρη κ χωρις να εχω ξεμπερδεψει απο το στρατο)
κ απο την αλλη να μπω κανονικα Φλεβαρη κ να παρω απο μεσα αναβολη αφηνοντας ενα υπολοιπο για να υπηρετησω αργοτερα (θα ηταν το ιδανικο απο τη στιγμη που αν υπηρετησω ολοκληρη τη θητεια ειμαι οριακα στο να χασω το μεταπτυχιακο λογω απουσιων)
Αυτα που με προβληματιζουν και θα ηθελα τις γνωσεις σας ειναι
-Ποσο ευκολο δινεται αναβολη για λογους υγειας ή για καποιο αλλο λογο (με σχετικη ευκολια) μεσα απο το στρατο;
-Ποια ειναι η διαδικασια; Θα χρειαστει να περασω απο καποια επιτροπη ή κατι αλλο;
Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις γνωμες σας
Συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος κ' ευχαριστω εκ των προτερων ;)
Golemis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:04 pm
Επάγγελμα: Παιδοψυχιατρος
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Golemis »

Για ψυχιατρικα ανετα αναβολη και Ι5. Δε ρισκαρει κανεις για αυτοτονια η κατι αλλο.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Rafale »

Liam έγραψε:Καλησπερα παιδια κ συγχαρητήρια για το forum κανετε εξαιρετικη δουλεια.
Θα σας πω συνοπτικα το θεμα που εχω.
Λοιπον εχοντας παρει το πτυχιο μου αποφασισα να κοψω την αναβολη για να παρουσιαστω με αυτη τη σειρα του Νοεμβρη. Εκανα ομως την πατατα κ πηγα αρχες Αυγουστου (2-3 μερες μετα την προθεσμια του Ιουλιου)
Εκανα την συμπληρωματικη αιτηση κ μια "εξυπηρετικη" υπάλληλος στη στρατολογια μου ειπε οτι δεν θα ειχα προβλημα κ θα εμπαινα Νοεμβρη κανονικα. Πραγμα που δεν θα γινει μιας κ υστερα απο καμια 10αρια+ φορες που πηγα στη στρατολογια τον τελευταιο μηνα κ δεν επερνα απαντηση τελικα σημερα μου ειπαν για Φλεβαρη.
Το προβλημα μου ειναι οτι απο τον επομενο Σεπτεμβρη σχεδιαζα να φυγω εξωτερικο για μεταπτυχιακο κ αυτη τη στιγμη ειμαι σε οριακο σημειο.
Με δεδομενο οτι θα κανω 8μηνο τι κινησεις μπορω να κανω για να μη χασω την επομενη χρονια μου;
Απο τη μια σκεφτομαι να ξαναπαρω την αναβολη (αλλα θα καθομαι απραγος μεχρι τον Σεπτεμβρη κ χωρις να εχω ξεμπερδεψει απο το στρατο)
κ απο την αλλη να μπω κανονικα Φλεβαρη κ να παρω απο μεσα αναβολη αφηνοντας ενα υπολοιπο για να υπηρετησω αργοτερα (θα ηταν το ιδανικο απο τη στιγμη που αν υπηρετησω ολοκληρη τη θητεια ειμαι οριακα στο να χασω το μεταπτυχιακο λογω απουσιων)
Αυτα που με προβληματιζουν και θα ηθελα τις γνωσεις σας ειναι
-Ποσο ευκολο δινεται αναβολη για λογους υγειας ή για καποιο αλλο λογο (με σχετικη ευκολια) μεσα απο το στρατο;
-Ποια ειναι η διαδικασια; Θα χρειαστει να περασω απο καποια επιτροπη ή κατι αλλο;
Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις γνωμες σας
Συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος κ' ευχαριστω εκ των προτερων ;)
Οτι αφορα περι αναβολων μπορεις να δεις εδω /stratologia/anavoli_1.asp
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Rafale »

Golemis έγραψε:Για ψυχιατρικα ανετα αναβολη και Ι5. Δε ρισκαρει κανεις για αυτοτονια η κατι αλλο.
Γκολεμη δεν αναφερθηκε κατι για αυτοκτονια απο τον λιεμ για να παρει αναβολη. Αλλωστε υπαρχουν και διαταγες που τα καθοριζουν αυταΕικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μπορείς να πάρεις από μέσα 6μηνη αναβολή και την δίνουνε σχετικά εύκολα όταν έχεις πρόβλημα ψυχολογικό, οικογενειακό κτλπ.

Υ. Γ Γκολέμης το ι5 ψυχολογικό απ'όσο γνωρίζω δεν το δίνουνε τόσο εύκολα. Οπότε σε παρακαλώ μην απαντάς με τόση σιγουριά
Anonymous

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Εννωειται ετσι την πειρα και εγω αλλα ομως ειχα παθει καταθλιψη γιαυτο τωρα δεν ξερω τι να σου πω...
Γιαννης

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Γιαννης »

Ρε παιδια παρουσιαζομαι σε κανα 2 μηνο. Οταν μπω μεσα γινεται να παρω αναβολη απο μεσα; Αν ναι ευκολα και ποσο καιρο;
Ευχαριστω
pano22

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από pano22 »

Γεια σας παιδιά,

Πέρυσι τον Μάιο είχα μπει φαντάρος, είχα υπηρετήσει κανονικά για λίγο πάνω από 5 μήνες αλλά τελικά έπρεπε να πάρω αναβολή υγείας εξαιτίας ενός σοβαρού προβλήματος υγείας του πάτερα μου, ο οποίος μένει στην Αμερική. Επιθυμώ να ξαναμπώ πάλι τον Μάιο (2010) αλλά οι οικογενειακές συνθήκες μου δε με επιτρέπουν να υπηρετήσω για πάνω από δυόμιση μήνες (δηλαδή μέχρι τις αρχές Αυγούστου) όπου θα πρέπει να γυρίσω αναγκαστικά στην Αμερική να είμαι με τον πάτερα μου. Απλώς έχω δυο βασικές ερωτήσεις σχετικά με πράγματα μου έχω ακούσει για αναβολές κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας... Και τις συνέπειες που μπορεί να έχει μια τέτοια αναβολή...

1. Είναι αλήθεια ότι τη δεύτερη φορά που παίρνει κανείς αναβολή υγείας τον βγάζουν κατευθείαν Ι5 ψυχολογικό; Ρωτάω επειδή δεν θέλω σε καμία περίπτωση να γίνει αυτό. Θέλω να τελειώσω τη θητεία μου, απλά δεν μπορώ να βγάλω με τη μια τους τέσσερεις περίπου μήνες που μου έχουν μείνει. Επίσης δεν είναι θέμα ότι δεν παλεύω το στρατό, τα προβλήματα που έχω είναι εντελώς οικογενειακά...

2. Κόβεται η αναβολή υγείας; Ρώτησα στο Ρουφ αλλά οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί είναι κάτι πάνω από άσχετοι. Κάθε φορά που ρωτάω παίρνω διαφορετική απάντηση. Η αναβολή μου λήγει στις 11 Απρ. Και θέλω να μπω το Μάιο, αν αφήσω την αναβολή μου να λήξει κανονικά πιστεύω ότι θα μπω τον Αύγουστο, αλλά και πάλι οπότε ρωτάω στο Ρουφ παίρνω διαφορετική απάντηση...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες