Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από illy »

Φυσικά κ πιστεύω στο μάτι, άλλωστε το αποδέχεται κ η Εκκλησία αφού υπάρχει ευχή περί της βασκανίας... Κ πιστεύω πως αν θέλει κάποιος να σου κάνει κακό θα σου το κάνει, θα βρει τον τρόπο κ θα σου το κάνει
Dum spiro spero
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από illy »

ILARXOS έγραψε:Και πιάνει;
φυσικα κ πιανει! Δεν ειναι τυχαιο καθε φορα που θα πεις την ευχη σε αυτον που δεν νιωθει καλα ξαφνικα να συνερχεται!
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

illy έγραψε:Φυσικά κ πιστεύω στο μάτι, άλλωστε το αποδέχεται κ η Εκκλησία αφού υπάρχει ευχή περί της βασκανίας... Κ πιστεύω πως αν θέλει κάποιος να σου κάνει κακό θα σου το κάνει, θα βρει τον τρόπο κ θα σου το κάνει
σωστηΕικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από illy »

Κ ουδεποτε θεωρησα οτι ειναι αυθυποβολη το ματι, ουδεποτε! Δλδ αυτοματιαζεσαι; ΕικόναΕικόνα ξαφνικα εκει που εισαι καλα, νιωθεις καπως χωρις να μπορεις να το εξηγησεις κ οταν σου λενε την ευχη για τη βασκανια παλι ξαφνικα επανερχεσαι στην προτερα κατασταση... Το θεμα ειναι πως ο αλλος μπορει να σε ματιασει ειτε απο γλωσσοφαγια ειτε απο επειδη που εχει πει καποιο καλο λογο, να σε παινεψει... Κ φυσικα πιστευω πολυ στις καταρες... Γι'αυτο ειπα πως αν ο αλλος θελει το κακο σου σιγουρα θα το κανει, θα βρει τον τροπο
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από dn24 »

illy έγραψε:Κ ουδεποτε θεωρησα οτι ειναι αυθυποβολη το ματι, ουδεποτε! Δλδ αυτοματιαζεσαι;ΕικόναΕικόνα ξαφνικα εκει που εισαι καλα, νιωθεις καπως χωρις να μπορεις να το εξηγησεις κ οταν σου λενε την ευχη για τη βασκανια παλι ξαφνικα επανερχεσαι στην προτερα κατασταση... Το θεμα ειναι πως ο αλλος μπορει να σε ματιασει ειτε απο γλωσσοφαγια ειτε απο επειδη που εχει πει καποιο καλο λογο, να σε παινεψει... Κ φυσικα πιστευω πολυ στις καταρες... Γι'αυτο ειπα πως αν ο αλλος θελει το κακο σου σιγουρα θα το κανει, θα βρει τον τροπο


κ εγω illy μου ξερω να ξεματιαζω, αλλα αμφιταλαντευομαι η αληθεια ειναι κ μεσα μου δεν το εχω ξεκαθαρισει εαν υπαρχει η βασκανεια, η ειναι απορροια της φαντασιας μας. Εχεις αναρρωτηθει ποτε εαν αυτος που γνωριζει οτι ξεματιαζεται, εαν απο ψυχολογικους λογους αυτοθεραπευεται; Κ μην ακουγεται παραξενη η λεξη, ο εγκεφαλος μας εχει ιδιοτητες/ικανοτητες, που δεν γνωριζουμε ακομη.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από illy »

Χμμμμμμ, λες; Κ τοτε πως εξηγουνται τα χασμουρητα κ τα δακρυα; Που ιδιως οταν δακρυζεις τοτε λενε πως σου εχει φυγει το ματι... Δεν παει τοσο μακρυα το μυαλο μου, για αυθυποβολη κ "αυτοθεραπεια" συναμα!
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από dn24 »

illy έγραψε:Χμμμμμμ, λες; Κ τοτε πως εξηγουνται τα χασμουρητα κ τα δακρυα; Που ιδιως οταν δακρυζεις τοτε λενε πως σου εχει φυγει το ματι... Δεν παει τοσο μακρυα το μυαλο μου, για αυθυποβολη κ "αυτοθεραπεια" συναμα!


καταρχην εντελως διαφορετικες εννοιες οι 2 τους. Οσον αφορα την αυτοθεραπεια, κρατα το σαν αστερισκο στο πισω μερος του μυαλου σου. Εχω παρακολουθησει συνεντευξη καρκινοπαθους, ο οποιος με την δυναμη της σκεψης του-θετικης σκεψης, παρατεινε την διαρκεια ζωης του και ταυτοχρονα οσο εζησε, παρολες τις επιπτωσεις, εζησε σχεδον ακμαιος μεχρι το τελος της ζωης του. Η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο σε θεματα υγειας, και μην υποτιμαμε τις αποκρυφες μεχρι τωρα ιδιοτητες του εγκεφαλου μας. Την λεξη αυθυποβολη την θεωρω χρησιμη κ αυτη, οταν ομως την εφαρμοζουμε για δημηουργηκα πραγματα κ οχι για βλακειες οπως πχ ο αυτο-υπνωτισμος.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από illy »

Ζωντανο παραδειγμα αυτο που λες ειναι ο Κουρκουλης... Ειχε αυτο ιαση, καθαρα ψυχολογικος παραγοντας... Τι να πω, ειλικρινα δεν ξερω... Ισως ναι, ο εγκεφαλος μας να εχει τρομερες δυνατοτητες κ να μην τις ξερουμε καν
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από dn24 »

illy έγραψε:Ζωντανο παραδειγμα αυτο που λες ειναι ο Κουρκουλης... Ειχε αυτο ιαση, καθαρα ψυχολογικος παραγοντας... Τι να πω, ειλικρινα δεν ξερω... Ισως ναι, ο εγκεφαλος μας να εχει τρομερες δυνατοτητες κ να μην τις ξερουμε καν


επιστημονες λενε οτι μονο ενα 10% της δυναμης του εγκεφαλου μας γνωριζουμε κ χρησιμοποιουμε. Προσωπικα δεν απορριπτω την θεση της εκκλησιας, αλλωστε ξερω να ξεματιαζω κ οποιος μου το ζηταει το κανω, αλλα εγω εχω ανοικτες κεραιουλες κ βλεπω κ την αλλη αποψη.(δεν λεω για εσενα γενικα μιλαω).

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Kerveros

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από Kerveros »

Πρώτη φορά ακούω άντρα να ξέρει να ξεματιάζει! Μπράβο... Ξεμάτιασμα με τη σταγόνα λάδι ή με το τριαντάφυλλο που σκάει ξέρεις;
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από Signaller »

Και εγώ προσωπικά θεωρώ ότι κάτι συμβαίνει με αυτές τις περιπτώσεις. Βέβαια, η συντριπτική πλειοψηφία όσων αναφέρουν τέτοια πράγματα είναι φαντασιόπληκτοι, αλλά υπάρχουν και αληθινά

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από illy »

Kerveros έγραψε:Πρώτη φορά ακούω άντρα να ξέρει να ξεματιάζει! Μπράβο... Ξεμάτιασμα με τη σταγόνα λάδι ή με το τριαντάφυλλο που σκάει ξέρεις;
δεν το ηξερες οτι απαγορευεται να πεις σε γυναικα την ευχη περι της βασκανιας; Πρεπει να την πεις σε εναν αντρα κ μετα εκεινος να την μεταφερει Την ευχη στη γυναικα κ ετσι μαθαινει να ξεματιαζει κ η γυναικα... Χαχαχαχα, θυμαμαι ελεγα την γιαγια απαγορευεται να μου την πεις αλλα οχι να μου τη γραψειςΕικόνα, αλλα ηταν ανενδοτη κ τελικα μου την εμαθε ο ξαδερφος μου αφου του την ειχε πει προηγουμενως εκεινη

Dum spiro spero
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από illy »

Signaller έγραψε:Και εγώ προσωπικά θεωρώ ότι κάτι συμβαίνει με αυτές τις περιπτώσεις. Βέβαια, η συντριπτική πλειοψηφία όσων αναφέρουν τέτοια πράγματα είναι φαντασιόπληκτοι, αλλά υπάρχουν και αληθινά

σαν τι να συμβαινει δηλαδη; ΕικόναΕικόνα Τι εννοεις?
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από dn24 »

Kerveros έγραψε:Πρώτη φορά ακούω άντρα να ξέρει να ξεματιάζει! Μπράβο... Ξεμάτιασμα με τη σταγόνα λάδι ή με το τριαντάφυλλο που σκάει ξέρεις;


κολακευτικα λογια. Σε μικρη ηληκια μου εμαθε η γιαγγια μου να ξεματιαζω με ειδικη ευχη. Το ξεματιασμα που λες το εχω δει, δεν το γνωριζω, αλλα ειναι εξισου αποδοτικο.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Δημοσίευση από ILARXOS »

"Είναι σκοτάδι μάτια μου πάντα σ' αυτή την πλάση... "
Σ. Μάλαμας
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες