Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από Anonymous »

παιδια γεια σςα. έχω δηλώσει πεζικο ειδικοτητα υπηρετης ελαφρού οπλισμού πολυβόλων πυροβόλων και ζητάει να είσαι τουλάχιστον απόφοιτος γυμνασίου. εγώ έστειλα απολυτήριο λυκείου. πειράζει; αν έκανα λάθοσ ας μου απαντήσει κάποιος γρήγορα γιατι δεν δέχονται αλληλογραφία μετα.. μη με αποκλείσουν:-( ευχαριστώ πολύ...

Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

Ρωτησα στο στρατολογικο και μπυ ειπαν οτι σε οποια ειδικοτητα αναφερεται το "τουλαχιστον" στελνεις οτι μεγαλυτερο αποδεικτικο γραμματικων γνωσεων εχεις. Στις ειδικοτητες που δεν λεει "τουλαχιστον" και ζηταει πχ αποφοιτοι λυκειου τοτε στελνεις μονο το απολυτηριο λυκειου ασχετα αν εχεις πτυχιο ΙΕΚ ή ΤΕΙ ή ΑΕΙ. Επισης μου ειπαν οτι το πτυχιο γερμανικων Grundstuffe δεν ειναι επιπεδου Lower, να το στειλω ή θα με κοψουν;
Anonymous

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από Anonymous »

ευχαριστώ πολύ ουφ ηρέμησα. Εγώ πριν 3 μέρες είχα πάρει το ΓΕΣ τηλ και ρώτησα αν μπρώ να στείλω το ecdl ΄και μου είπαν να το στείλω. Αλλά δεν κερδίζω μόρια. Απλά για να δουν ότι έχεις γραμματικές γνώσεις. Μου είπαν ότι έχεισ καλό είναι. στείλ το. Κανείς δεν θα σου πειράξει τον φάκελο. Οπότε και εσύ στείλε ότι έχεισ δεν θα σε κόψουν. Θα μας κόψουν αν δεν στείλουμε τα σωστά δικαιολογητικά και αν δεν συμπληρώσουμε σωστά την αίτηση. Σωστά; !! χεις αλλο πτυχίο ή μόνο των γερμανικών; στείλε ότι έχεις... :-)
Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

Η προκυρηξη λεει οτι πρεπει να στειλεις αποδεικτικο γραμματικων γνωσεων αναλογα με την ειδικοτητα που δηλωνεις. Ειναι ενας τροπος να δουνε ποσο σε κοβει. Υπαρχουν ειδικοτητες που ζητανε "τουλαχιστον αποφοιτοι γυμνασιου" και ειδικοτητες που ζητανε "αποφοιτοι λυκειου". Στην πρωτη στελνεις οτι μεγαλυτερο εχεις αφου σου δινει το ελευθερο η λεξη τουλαχιστον. Στην δευτερη που ζηταει αποφοιτους λυκειου θελουν να στειλεις μονο το απολυτηριο λυκειο ασχετα αν εσυ εχεις και πτυχιο ΤΕΙ πχ. Αυτα μου τα ειπαν στο στρατολογικο. Απλα μου φαινονται

dimvro
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2009 5:10 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από dimvro »

Παιδια σημερα με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι τα χαρτια μοθ ειναι ελλειπης.
δηλαδη επειδη η ειδικοτητα που δηλωσα ελεγε πτυχιο τει, ιεκ, τεε και κατι σχολες ΟΑΕΔ και εγω ειμαι φοιτητης σε σχετικη σχολη με την ειδικοτητα και τους εστειλα την βεβαιωση σπουδων, που υποτυθεται οτι παιρνεις 350 μορια μου ειπαν να στειλω το πτυχειο.

Ξερει κανεις αν ισχυουν αυτα που μου ειπαν;

dimvro
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2009 5:10 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από dimvro »

Για την προκειρηξη αεροπορειας

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ισχύουν φίλε μου κανονικά.

Και μπράβο τους που σε πήραν και τηλέφωνο να σε ενημερώσουν ώστε να μην βρεθείς πρό εκπλήξεως.

Στείλε το αντίγραφο του πτυχίου σου λοιπόν και όχι βεβαίωση.

dimvro
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2009 5:10 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από dimvro »

Δεν εχω παρει πτυχειο ακομη.
αφου ισχειουν γιατι δεν τα γραφει η προκυρηξη για να ξερουμε να δηλωσουμε μια αλλη ειδικοτηατ που δεν θελει πτυχειο;

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από Marina2 »

dimvro έγραψε:Δεν εχω παρει πτυχειο ακομη.
αφου ισχειουν γιατι δεν τα γραφει η προκυρηξη για να ξερουμε να δηλωσουμε μια αλλη ειδικοτηατ που δεν θελει πτυχειο;

αυτο το προβλημα αντιμετωπισα περισυ με τον στρατό ξηρας! Μοριοδοτουνται οι φοιτητες με 350 μορια αλλα οχι για ολες τις ειδικοτητες. Μονο για τις ειδικοτητες που πχ απαιτειται απολυτηριο λυκειου ή γυμνασιου. Στην ειδικοτητα που εβαλες προφανως επαιρναν μονο αποφοιτους. Εχεις δικιο βεβαια γιατι δεν το διευκρινιζουν στην προκηρυξη κ με τον ιδιο τροπο την πατησα κ εγω οπως κ πολλοι αλλοι κ βγηκαμε ακαταλληλοι για την ειδικοτητα που δηλώσαμε λογω γραμματικών γνωσεων!

eleni
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 6:13 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από eleni »

dimvro έγραψε:Δεν εχω παρει πτυχειο ακομη.
αφου ισχειουν γιατι δεν τα γραφει η προκυρηξη για να ξερουμε να δηλωσουμε μια αλλη ειδικοτηατ που δεν θελει πτυχειο;



Από την στιγμή που η ειδικότητα ζητάει πτυχίο, πρέπει να στείλεις πτυχίο οπωσδήποτε! Στην συγκεκριμένη προκύρηξη της αεροπορίας είναι λίγο διάχυτα τα πράγματα σε σημείο που να βλέπεις κάποια στιγμή οτι ουσιαστικά η βεβαίωση οτι είσαι φοιτητής δεν περνάει σε καμία ειδικότητα! Η μόνη περίπτωση που μπορεί να σου χρησιμεύσει η βεβαίωση είναι στις ειδικότητες που θέλει απολυτήριο λυκείου, και την στέλνεις ως επιπλέον χαρτί και που δεν ξέρεις αν θα μοριοδοτηθεί κιόλας!Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από D.Y.K »

Επειδή εγώ όμως ξέρω άν θα μοριοδοτηθεί σας ξαναλέω ότι οι βεβαιώσεις σπουδών ΔΕΝ μοριοδοτούνται.

Άν η ειδικότητα ζητάει απολυτήριο λυκείου ΜΟΝΟ τότε είτε την στείλετε είτε όχι ΔΕΝ θα μοριοδοτηθεί.

Μιλήσαμε με το ΓΕΑ και μας το δήλωσαν ξεκάθαρα.

Ευχαριστώ.
dimvro
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2009 5:10 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από dimvro »

Αφου μιλας με το γεα πες τους να τα γραφουν στις προκειρηξεισ για να ξερουμε τι μας γινεται!
αφου δεν παιρναει σε καμια ειδικοτητα η βεβαιωση τι μας τι ζητανε;

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από Marina2 »

dimvro έγραψε:Αφου μιλας με το γεα πες τους να τα γραφουν στις προκειρηξεισ Για να ξερουμε τι μας γινεται!
αφου δεν παιρναει σε καμια ειδικοτητα η βεβαιωση τι μας τι ζητανε;

δεν θα βγαλεις ακρη... Ουτε κ οι ιδιοι θα ξερουν να σου απαντησουν... Το ιδιο επαθα κ εγω! Παρε τηλ κ Κανε παραπονα... Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι αλλο!

dimvro
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2009 5:10 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από dimvro »

Αν κανω παραπονα υπαρχει περιπτωση να γγινει κατι;

eleni
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 6:13 pm
Επικοινωνία:

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Δημοσίευση από eleni »

D.Y.K έγραψε:Επειδή εγώ όμως ξέρω άν θα μοριοδοτηθεί σας ξαναλέω ότι οι βεβαιώσεις σπουδών ΔΕΝ μοριοδοτούνται.

Άν η ειδικότητα ζητάει απολυτήριο λυκείου ΜΟΝΟ τότε είτε την στείλετε είτε όχι ΔΕΝ θα μοριοδοτηθεί.

Μιλήσαμε με το ΓΕΑ και μας το δήλωσαν ξεκάθαρα.

Ευχαριστώ.


Εγώ όταν έιχα πάρει τηλ. Στα γραφεία ενημέρωσης κοινού, μου είχαν πει να βάλω πρώτα οτι χαρτί ζητάει η ειδικότητα κ μετά να προσθέσω οτι επιπλέον είχα!
Ευχαριστώ!
Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης