Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από greko_27 »

Greek_Army έγραψε:Ναι φυσικά απλά μπορεί να βγήκε Ι2 λόγω μυωπίας οπότε κόβεται και στο λιμενικό.

Εξαρταται ποση μυωπια εχει.Αυτο θα το κρινει η ΑΝΥΕ. Παντως εχει δικαιωμα να κανει τα χαρτια του. Για το λιμενικο σωμα ισχυει οτι ισχυει και για τους υποψηφιους υπαξ του Πολεμικου Ναυτικου.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στο στρατό βγαίνεις Ι2 με πάνω από 4,5 βαθμούς μυωπίας. Οπότε. Κόβεται.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από greko_27 »

Greek_Army έγραψε:Στο στρατό βγαίνεις Ι2 με πάνω από 4,5 βαθμούς μυωπίας. Οπότε. Κόβεται.

Αυτο λυνεται με λειζερ. Πχ κανει τα χαρτια του και λιγο πριν τις υγειονομικες εξετασεις κανει λειζερ και ειναι ενταξει. Απλα πχ στην πυροσβεστικη δεν μπορει καν να κανει τα χαρτια του γιατι πρεπει στο πιστοποιητικο Α' Καταστασης να γραφει οτι ειναι Ι1.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από greko_27 »

Εδω εχουν μπει στο λιμενικο σωμα ατομα που στον στρατο ηταν Ι4 ψυχολογικοΕικόνα
στη μυωπια θα κολλησουμε τωρα; Εικόνα
Γιαννης!!!!!

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Γιαννης!!!!! »

Γειας σας καταρχην! Ηθελα να ρωτησω αν γινετε να κανω αιτηση σε σωματα ασφαλειας με ι2 (πασχων απο αγχωδεις εκδηλωσεις); Επειδη ειχα παρει αναβολη για σπουδες στους 4 μηνες ενω ημουν μεσα Μου αλλαξαν την ικανοτητα για αγχος κ καλα λενε χαρη μου εκαναν! Οταν μπηκα παλι η επιτροπη μου ειπε ολα καλως στην εξεταση αλλα μετα Δεν μπορουν να αλλαξουν το Ι αλλα οτι γινεται μετα το τελος της θητειας (μου φανηκε πολυ μουφα αυτο που το ακουσα απο φιλους! Κ ρωταω μπορω
1) να συμμετασχω σε διαγωνισμους με ι2;(επειδη εκτος απο πυροβεστικη πουθενα αλλου δεν λεει αυστηρα ι1 κ εχει κ τα ψυχοτεχνικα παλι)
κ
2) η να συμμετασχω μετα την αλλαγη ως ι1 πλεον;(κ ποσο ευκολο ειναι να γινει η αλλαγη)

Θα εχω αγχωδες εκδηλωσεις κανονικα στο τελος μου φαινεται επειδη κανεις δεν ξερει να απαντησει τοσο καιρο που ρωταω!
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Γιαννης! έγραψε:Γειας σας καταρχην! Ηθελα να ρωτησω αν γινετε να κανω αιτηση σε σωματα ασφαλειας με ι2 (πασχων απο αγχωδεις εκδηλωσεις) ; Επειδη ειχα παρει αναβολη για σπουδες στους 4 μηνες ενω ημουν μεσα Μου αλλαξαν την ικανοτητα για αγχος κ καλα λενε χαρη μου εκαναν! Οταν μπηκα παλι η επιτροπη μου ειπε ολα καλως στην εξεταση αλλα μετα Δεν μπορουν να αλλαξουν το Ι αλλα οτι γινεται μετα το τελος της θητειας (μου φανηκε πολυ μουφα αυτο που το ακουσα απο φιλους! Κ ρωταω μπορω
1) να συμμετασχω σε διαγωνισμους με ι2;(επειδη εκτος απο πυροβεστικη πουθενα αλλου δεν λεει αυστηρα ι1 κ εχει κ τα ψυχοτεχνικα παλι)
κ
2) η να συμμετασχω μετα την αλλαγη ως ι1 πλεον;(κ ποσο ευκολο ειναι να γινει η αλλαγη)

Θα εχω αγχωδες εκδηλωσεις κανονικα στο τελος μου φαινεται επειδη κανεις δεν ξερει να απαντησει τοσο καιρο που ρωταω!
1 ναι μπορεις ως εποπ (διαβασε προκυρ.2009)

2 δεν ξερω

Γιαννης!!!!!

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Γιαννης!!!!! »

Ευχαριστω!
Για εφ η λφ δεν μπορω να κανω δηλαδη καθολου αιτηση; Δεν λεει συγκεκριμενα για ικανοτητα εκτος αοπλων φυσικα!
Το λεω επειδη περνας τα ψυχοτεχνικα κ τετοια...
Καποιος αλλος που να ξερει κατι παραπανω μηπως;

Γιαννης!!!!

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Γιαννης!!!! »

Το θεμα ειναι αν μπορω να κανω την αιτηση ρε ***** το! Καλα να κοπω οπουδηποτετα μετα στα αθληματα κλπ...
FREEZATOS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Αύγ 19, 2011 7:35 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από FREEZATOS »

Καλησπέρα. Παρατήρησα το εξής: Σε προκήρυξη ειδικών φρουρών, στα πιστοποιητικά τα οποία θα αναζητήσει αυτεπάγγελτα η αρμόδια αστυνομική αρχή, περιλαμβάνεται το Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης τύπου Α' για το οποίο ο υποψήφιος θα πρέπει υποχρεωτικά να έχει υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι επιτρέπει να αναγράφεται η σωματική του ικανότητα (Ι) που είχε κατά την διάρκεια της θητείας του. Και μάλιστα το διάβασα σε 5 διαφορετικά σημεία στην ίδια προκήρυξη!

Στην προκήρυξη όμως για τις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της ΕΛΑΣ (μέσω πανελλαδικών) για τον μόνο λόγο που αναφέρεται το συγκεκριμένο πιστοποιητικό είναι "προκειμένου να ενημερωθούν τα οικεία Στρατολογικά Γραφεία για την κατάταξη" ΧΩΡΙΣ να γράφει ΠΟΥΘΕΝΑ για την κρίση σωματικής ικανότητας του υποψηφίου που είχε όσο υπηρετούσε στο στρατό, ενώ γράφει επίσης ότι το δελτίο υγειονομικής εξέτασης δεν είναι υποχρεωτικό να το παραλάβουν όλοι οι υποψήφιοι παρά μόνο όσοι το επιθυμούν! Δηλαδή όσοι έχουν ήδη κριθεί για την σωματική τους ικανότητα από κάποια Στρατιωτική Σχολή μπορούν με μία υπεύθυνη δήλωση να αποφύγουν νέες εξετάσεις.

Εγώ εκπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις με Ι3 ένοπλο. Επειδή ενδιαφέρομαι για Αστυνομία μέσω πανελλαδικών, λαμβάνοντας όλα αυτά υπόψη, υπάρχει περίπτωση, αν περάσω τις ιατρικές εξετάσεις Που θα κάνω, να κοπώ γιατί ήμουν στο στρατό Ι3; Παρακαλώ πολύ να απαντήσει μόνο κάποιος που γνωρίζει 100% το τι ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση (ΕΛΑΣ μέσω πανελλαδικών για αυτούς που έχουν εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις με Ι2, Ι3 και Ι4). Ευχαριστώ.

θανος

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από θανος »

Καλησπέρα σας! Έχω κάνει τα χαρτιά μου για τους Ε. Φ ωστόσο εχω μια απορία. Η σωματική μου ικανότητα ειναι Ι2. Ζήτησα επανεξέταση και μου είπαν οτι θα παρει γυρω στους 2 μήνες. Αποτελει εμπόδιο για την προσληψη μου το Ι2; Αν ναι, υπαρχει εναλλακτικος τροπος για γρηγορη επανεξεταση; Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

θανος έγραψε:Καλησπέρα σας! Έχω κάνει τα χαρτιά μου για τους Ε. Φ ωστόσο εχω μια απορία. Η σωματική μου ικανότητα ειναι Ι2. Ζήτησα επανεξέταση και μου είπαν οτι θα παρει γυρω στους 2 μήνες. Αποτελει εμπόδιο για την προσληψη μου το Ι2; Αν ναι, υπαρχει εναλλακτικος τροπος για γρηγορη επανεξεταση; Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.


Τα χάρτια σου τα έκανες την προκήρυξη την διάβασες;
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Καλα δεν εχουν ληξει για Ε. Φ. Οι αιτησεις; Και ειπαμε θελει Ι1
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

nikopaok4 έγραψε:Καλα δεν εχουν ληξει για Ε. Φ. Οι αιτησεις; Και ειπαμε θελει Ι1


Δεν θέλει μόνο Ι1, μην λέμε Ανακρίβειες

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες