Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από greko_27 »

Ναι θα το βαλω φιλε. Περιμενε να το βρω στα αρχεια μου γιατι ειναι και πολυ παλιο. Το εχω επισημανει και πολυ παλαιοτερα
takis

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από takis »

Ευχαριστω πολυ παιδια περιμενω νεοτερα γκρεκο

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από greko_27 »

Εας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη. ΦΕΚ Γ 135/2008
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ (1)
Με την υπ' αριθμ.49145 Φ.300.2/6.9.2007 απόφαση του
Υπουργού Εσωτερικών που εκδόθηκε σύμφωνα με τις
κείμενες διατάξεις:
Ακυρώνεται η υπ' αριθμ.57378 Φ.300.2/13.11.2006 από−
φαση Υ. Δ. Τ. «Κατάταξη (διορισμός) διακοσίων πενήντα
(250) Δοκίμων Πυροσβεστών» (Γ΄ 413/13.11.2006) μόνο
σε ό, τι αφορά τον διορισμό των παρακάτω υποψήφιων
Δοκίμων Πυροσβεστών:
Για τις Πυροσβεστικές Υπηρεσίες Αττικής
(εκτός Λαυρίου, Αίγινας και Μεγάρων)
Κατηγορία «Α»
Καραΐνδρος Βασίλειος του Κωνσταντίνου και της
Μαργαρίτας διότι κατά την ημερομηνία υποβολής της
αίτησης συμμετοχής για κατάταξη και κατά την ημε−
ρομηνία κατάταξης στο Πυροσβεστικό Σώμα δεν βρέ−
θηκε ικανός Ι1, όπως προέκυψε μετά την αυτεπάγγελτη
αναζήτηση που διενεργήθηκε σύμφωνα με το άρθρο 13
του π. Δ.19/2006, από το υπ' αριθμ.188960 Πιστοποιητι−
κό Τύπου Α΄ του Στρατολογικού Γραφείου Λαμίας, σε
συνδυασμό με το Κεφ. Β Ι «Γενικά Προσόντα» της υπ'
αριθμ.21686 Φ.300.2/9.5.2006 απόφασης Α. Π. Σ.β. Βροντής Παρασκευάς του Σπυρίδωνα και της Στε−
φανίας διότι κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτη−
σης συμμετοχής για κατάταξη και κατά την ημερομηνία
κατάταξης στο Πυροσβεστικό Σώμα,δεν βρέθηκε ικανός
Ι1
, σύμφωνα με το άρθρο 1 του π. Δ.19/2006, όπως προ−
έκυψε μετά την αυτεπάγγελτη αναζήτηση που διενερ−
γήθηκε σύμφωνα με το άρθρο 13 του π. Δ.19/2006, από
το υπ' αριθμ.37501 Πιστοποιητικό Τύπου Α΄ του Στρατο−
λογικού Γραφείου Πειραιά σε συνδυασμό με το Κεφ. Β Ι
«Γενικά Προσόντα» της υπ' αριθμ.21686 Φ.300.2/9.5.2006
απόφασης Α. Π. Σ.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από greko_27 »

Οι 2 αυτοι αποκλεισθέντες που έχασαν τη θέση τους επειδη δεν ειχαν χαρτί Ι1 του στρατού αλλά μπήκαν πάλι στην επομενη προκηρυξη γιατί κέρδισαν τίς προσφυγές πού έκαναν. Δηλαδη αποκλειστηκαν απο την προκ του 2006 και μπηκαν δτην προκ του 2007 ως υπεραριθμοι.(προσθετοι).




Θα ηθελα να επισημανω οτι ο νομος πλεον για τα προσοντα και τα κριτηρια των υποψηφιων εχει αλλαξει, εκτος αυτο με το Ι1. Επισης στην προκηρυξη των 4000 πενταετους υποχρεωσης προβλεποταν η εισαγωγη υποψηφιων που ειχαν αλλαξει το Ι2, Ι3, Ι4 σε Ι1... Συμφωνα παντα με την προκηρυξη.





Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Που το γράφει αυτό; Εγώ το μόνο που θυμάμαι για το Ι1 είναι για τους εποχικούς " Ειδικότερα για όσους έχουν ηλικία άνω των σαράντα πέντε (45) ετών, και έχουν αντικειμενική αδυναμία δήλωσης Ικανότητας Ι1, το αναφέρουν στην ανωτέρω υπεύθυνη δήλωση και τους παρέχεται,
κατ' εξαίρεση, το δικαίωμα διακρίβωσης της κατηγορίας από αρμόδια, ειδική για το σκοπό αυτό,
Υγειονομική Επιτροπή του Σώματος. "
been there...
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 1:18 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από been there... »

takis,απ' ότι κατάλαβα, είσαι ακόμα Ι2. Οι δικαστικές αποφάσεις που αναφέρει ο greko αναφέρονται σε άτομα που κόπηκαν-αποβλήθηκαν επειδή απολύθηκαν σαν Ι>1 και το άλλαξαν μετά την απόλυση και πριν την λήξη της προθεσμίας κατάθεσης των δικαιολογητικών.
Τώρα για το τι μπορείς να κάνεις αν στο αλλάξει ο στρατός.Προσωπική μου άποψη, τίποτα. Κολάς στο ότι έπρεπε όλα τα προσόντα, απαιτούμενα ή προαιρετικά, να τα έχεις κατά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της αίτησης.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από greko_27 »

Greek_Army έγραψε:Που το γράφει αυτό; Εγώ το μόνο που θυμάμαι για το Ι1 είναι για τους εποχικούς " Ειδικότερα για όσους έχουν ηλικία άνω των σαράντα πέντε (45) ετών, και έχουν αντικειμενική αδυναμία δήλωσης Ικανότητας Ι1, το αναφέρουν στην ανωτέρω υπεύθυνη δήλωση και τους παρέχεται,
κατ' εξαίρεση, το δικαίωμα διακρίβωσης της κατηγορίας από αρμόδια, ειδική για το σκοπό αυτό,
Υγειονομική Επιτροπή του Σώματος. "


Ναι για αυτους λεω. Απλα δεν το διευκρινησα. Ηπηρξε διευκρινηση για οσους εποχικους ειχαν μετατρεψει το Ι2,3,4 τους σε Ι1 πριν τη καταθεση δικαιολογητικων θα γινοταν δεκτοι στην σχολη. Για οσους ηταν ανω των 45 ετων και δεν ειχαν αλλαξει τι Ι1 θα περνουσαν απο επιτροπη. Στην προκηρυξη των 750 δοκιμων δεν επιτρεπεται αυτο για καποιον που ηταν εποχικος.

Δεν γνωριζω εαν τα 2 παιδια που προαναφερα ειχαν ηδη ή οχι αλλαξει το Ι σε Ι1. Ετσι και αλλιως δεν παιζει ρολο. Στου τυπου Α που θα ζητησει αυταπαγγελατα η πυροσβεστικη θα αναγραφετε το Ι με το οποιο απολυθηκες (στην υπευθυνη δηλωση που υπογραφεις οταν καταθερεις τα χαρτια γραφεις την ημερομηνια που απολυθηκες). Αρα και να το εχει αλλαξει καποιος και 1 χρονο πριν βγει η προκ παλι θα απολβληθει απο τη σχολη. Το θεμα ειναι ο τακης εαν πραγματικα εχει την ορεξη και το χρημα για να κινηθει δικαστικως. Εας παει σε ενα δικηγορο για να δει πως θα πρεπει να κινηθει. Παντως το νομοσχεδιο της πυροσβεστικης περι Ι1 ερχεται σε αντιφατικοτητα με το Προεδρικο Διαταγμα που αφορα την υγειονομικη καταλληλοτητα των υποψηφιων για τις στρατιωτικες σχολες και των σωματων ασφαλειας. Εαν το σκεφτεις μονο στην ελλαδα γινονται αυτα. Καποιος που απολυθηκε Ι3 αοπλος λογω μυωπιας και εχει κανει λειζερ μετεπειτα σαν πολιτης εαν δωσει περναει τα υγειονομικα αλλα μετα τον διωχνουν απο τη σχολη. Αντιθετως καποιος που απολυθηκε με Ι1 (ειχε μυωπια 3 βαθμους) αλλα με τη παροδο του χρονου αυξηθηκε και εχει τωρα 5 βαθμους, κοβετε στα υγειονομικα.ΕικόναΣτα υπολοιπα σωματα ασφαλειας (λιμενικο ειδικους φρουρους) σε δεχονται ακομα και εαν δεν απολυθηκες με Ι1, μονο στην πυροσβεστικη ισχυει ακομη αυτο.

5ετους πυρ

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από 5ετους πυρ »

Φιλε τακι επικοινωνησε εδω. Υπαρχει λυση για το προβλημα σου 210 9536664 στρατιωτικο δικηγορικο γραφειο. Λ. Συγγρου 244. Κανε τον κοπο και θα βγαλεις ακρη
Free Member

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Free Member »

Γεια σας παιδιά. Λόγο μυωπίας και ενός δερματικού προβλήματος (ακμή) υπηρέτησα και απολύθηκα ως Ι2. Πριν κάνω τα χαρτιά μου για την πυροσβεστική έκανα αίτηση για να επανεξέταση του Ι και αφού πέρασα από γιατρούς κρίθηκα ως Ι1. Φυσικά βλέπω μια χαρά αφού έχω κάνει επέμβαση Lazer. Τονίζω ότι το Ι είχε αλλάξει πριν κάνω τα χαρτιά μου.
Aυτή τη στιγμή έχω περάσει από γιατρούς και έχω συμπληρώσει την καρτέλα με τις υγειονομικές εξετάσεις χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και έχω περάσει και τα αθλήματα. Υπάρχει περίπτωση να μην γίνω δεκτός λόγω του Ι;

παρακαλώ να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.
δεν μπορώ να φανταστώ να μπαίνω στην σχολή και μια μέρα απλά να μου ανακοινώσουν ότι με διώχνουν.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από greko_27 »

Η προκηρυξη το λεει ξεκαθαρα. Θα πρεπει να εχεις απολυθεις απο τον στρατο με Ι1. Οταν πηγες να κανεις τα χαρτια σου στην ΠΥ υπεγραψες μια υπευθυνη δηλωση στην οποιαν εγραφες την ημερομηνια απολυσης σου απο τον στρατο και οτι απολυθηκες ως Ι1. Οταν ολοκληρωθει η προκ και εισαι στους επιτυχοντες τοτε θα ζητησουν το αυτεπαγγελτα το προτοτυπο τυπου Α οπου θα αναγρφετε λεπτομερως με τι Ι απολυθηκες.Δυστυχως απο την στιγμη που δεν απολυθηκες με Ι1 θα σε διωξουν απο την σχολη και θα εχεις νομικες συνεπειες. Θα πρεπει λοιπον μετα να κινηθεις απο μονος σου νομικα. Γι αυτο καλο θα ηταν να εχεις ηδη βρει δικηγορο και να εχεις συζητησει ολα αυτα τα θεματα. Και μην ξενας το οικονομικο. Θα παει μακρια η βαλιτσα μεσων δικαστηριων. Αν θα δικαιωθεις; Στα προυγουμενα μνμ εχω ηδη αναφερει 2 περιπτωσεις παρομιες με τη δικη σου. Οποτε εαν το αντεχει οικονομικα η τσεπη σου συζητησε το με τον δικηγορο σου. Καλ τυχη.

ΥΓ. Σε περιπτωση που δικαιωθεις στα δικαστηρια θα μπεις στην επομενη προκ της πυροσβεστικης, οποτε και εαν ειναι αυτη.

35M.K 310 lele
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2011 6:49 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από 35M.K 310 lele »

Αδερφε μην φοβασε καθολου... Αφου το εχεις αλλαξει το Ι σου εαν το κυνηγησεις λιγο το θεμα θα ειναι ολα καλα... Καλη τυχη...
Θα σε ελευθερωσουμε πενταδαχτηλε η θα μας παρει ο ΧΑΡΟΣ... ΕΛΛΑΔΑ εισαι ΜΙΑ στον κοσμο αλλη καμια η ΚΥΠΡΟΣ ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ και η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ..
Μιχάλης

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Καλησπέρα παιδια...
Έχω και εγω ένα θέμα με το Ι μου και θελω να μου πειτε τι παιζει αν γνωρίζετε σας παρακαλω.
Έχω σκοπό να δώσω πανελλαδικές του χρόνου ξανά με σκοπό να περάσω στην αστυφυλάκων...
Εγώ παρουσιάστηκα στο Μεγάλο Πεύκο και πέρασα από όλες τις εξετάσεις κανονικά και κρίθηκα ως Ι1 λίγες μέρες πριν ορκιστώ και ενω είχα δηλώσει να παω αμφίβιος μου λενε πως έχεις ένδειξη για κάπρο και ποιο συγκεκριμένα για την 35 ΜΚ. Οταν ηταν να φύγω για Κυπρο μας ξανα περνανε για δεύτερη φορα απο ψυχολογικές εξετάσεις κτλ και κρίνομαι και παλι Ι1 ... Με τα πολλα για να μην σας κουράζω στο 4-5 μηνα της θητείας μου στις ειδικες δυνάμεις Κύπρου ζηταω να με κόψουν και να επαναπατριστο, μου λενε οκ, με κοβουν και με στέλνουν Εβρο. Ολα καλα μεχρι εδώ, καποια στιγμη ηρθαν τα χαρτια μου και μου λενε πως πρεπει να σε βγάλουμε άοπλο γιατι στην Κύπρο σε εκοψαν ως ι3 ψυχολογικο (ενω εγω δεν εχω τπτ και ολα αυτα 25 μερες πριν την απολυση μου) και εμενα ποτε δεν με πηγαν σε κανεναν ψυχολογο να μου παρει συνεντευξη κτλ οταν ζητησα να κοπώ, το μονο που θυμαμε ειναι οτι με ρωτησαν απλα αν θελω να μεινω κυπρο ΕΛΔΥΚ ή επαναπατρισμο στην Ελλαδα... Με τα πολλα εγω σε λιγες μερες απολύομαι, αφου απολυθω μπορω να κανω αλλαγη Ι; Αν ναι πως; Επισης θα μου προκυψει προβλημα με την αστυφυλακων αν το αφησω ετσι οπως ειναι τωρα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση) Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

ναι θα σου προκύψει γιατί ζητάνε πιστοποιητικό τύπου Α σε όσους έχουνε πάει στρατό, εκεί μέσα θα αναγράφεται ότι είσαι Ι3 άοπλο και για ποιο λόγο βγήκες

θα σου πρότεινα να το αλλάξεις όσο ποιο γρήγορα μπορείς

Όσο για την αλλαγή του Ι σου, όποιος κόβεται από τις Ειδικές Δυνάμεις πάντα επηρεάζεται η σωματική του ικανότητα, δεν γίνεται να είσαι "μια χαρά" και να ζητάς να σε κόψουν

Μιχάλης

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Greek_Army έγραψε: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση) Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

ναι θα σου προκύψει γιατί ζητάνε πιστοποιητικό τύπου Α σε όσους έχουνε πάει στρατό, εκεί μέσα θα αναγράφεται ότι είσαι Ι3 άοπλο και για ποιο λόγο βγήκες

θα σου πρότεινα να το αλλάξεις όσο ποιο γρήγορα μπορείς

Όσο για την αλλαγή του Ι σου, όποιος κόβεται από τις Ειδικές Δυνάμεις πάντα επηρεάζεται η σωματική του ικανότητα, δεν γίνεται να είσαι "μια χαρά" και να ζητάς να σε κόψουν

Ωραιος, σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου... Εγω αυτο το καιρο ειμαι σε αδεια απολυσεως και ουσιαστικα γυρνω για μια μερα και παιρνω το χαρτι, δηλαδη δεν προλαβαινω να κανω κατι μεχρι να απολυθω ουσιαστικα... Αφου απολυθω γνωριζεις ποιες ειναι οι διαδικασιες για την επανεξεταση, που θα απευθυνθω κτλ; Οταν με το καλο γινει η αλλγη του Ι3 σε Ι1 δεν θα υπαρχει προβλημα με την αστυφυλακων ετσι;

Υ. Γ Επειδη στο ταγμα που υπηρετώ τώρα το 90% ειναι απο κομμένους καταδρομείς, οσοι ειναι κομμενοι απο Ελλαδα ΜΑΛ, ΛΟΚ, ΜΑΚ κτλ δεν εγινε αλλαγη του Ι τους, ενω οσοι κόπηκαν απο κυπρο το αλλαξαν σε ολους. Επισης δεν σημαινει πως επειδη κοπηκαμε οτι εχουμε κατι, απλα δεν γουσταραμε να συνεχισουμε για λογους που μπορουν να καταλαβουν οσοι υπηρετησαν στις Ειδικες Δυναμεις... Πραγματικα η γραφειοκρατια αυτης της χωρας ειναι για γελια
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Διάβασε το πρώτο θέμα που σου έδωσα και θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις, όταν γίνεις Ι1 θα είσαι κομπλέ

Υ. Γ υπάρχουν σχετικά θέματα στο φόρουμ για τα κοψίματα και τις παραιτήσεις από τις Ειδικές Δυνάμεις, αν θέλεις μπορείς να τα ψάξεις για να σου λυθούν οι όποιες απορίες έχεις

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες