Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Σορυ αλλα αυτην την εντυπωση ειχα, το τσεκαρω κ επανερχομαι
astra111
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 8:38 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από astra111 »

Ειμαι στουs πινακεs επιλαχωντον (εποχικos), στην προκυρηξη λεει για τους αντρεs να εχουν εκληπωσει τις στρατιωτικεs υποχρεωσεις ωs ικανοι Ι1. Στην παραγραφο 3 λεει οτι τα ατομα που ειναι πανω απο 45χρ και ειναι Ι2 Ι3 Ι4 θα περασουν Απο υγειονομικη επιτροπη και το κανουν ξανα Ι1. Τα ατομα -45χρ-που τελειωσαν το στρατο με Ι2-3-4 και το εκαναν μετα ξανα Ι1 θα τους παρουν; Αυτο δεν ειναι παρανομο απο την στιγμη που λεει οτι πρεπει να Εχουν εκληπωσει τις στρατιωτικεs υποχρεωσεις ως ικανοι Ι1; Παρακαλω αs μου απαντηση καποιοs που ξερει
been there...
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 1:18 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από been there... »

astra111 έγραψε:Ειμαι στουs πινακεs επιλαχωντον (εποχικos), στην προκυρηξη λεει για τους αντρεs να εχουν εκληπωσει τις στρατιωτικεs υποχρεωσεις ωs ικανοι Ι1. Στην παραγραφο 3 λεει οτι τα ατομα που ειναι πανω απο 45χρ και ειναι Ι2 Ι3 Ι4 θα περασουν Απο υγειονομικη επιτροπη και το κανουν ξανα Ι1. Τα ατομα -45χρ-που τελειωσαν το στρατο με Ι2-3-4 και το εκαναν μετα ξανα Ι1 θα τους παρουν; Αυτο δεν ειναι παρανομο απο την στιγμη που λεει οτι πρεπει να Εχουν εκληπωσει τις στρατιωτικεs υποχρεωσεις ως ικανοι Ι1; Παρακαλω αs μου απαντηση καποιοs που ξερει

Για τους άνω των 45 αποφασίστηκε να αποφασίζεται η ικανότητα από επιτροπή του Σώματος, καθώς από αυτή την ηλικία δε θεωρείσαι στρατεύσιμος και επομένως ο Στρατός αδιαφορεί για το Ι σου. Πριν έχεις τη δυνατότητα να το αλλάξεις από στρατιωτική επιτροπή όποτε θες.
Για το αν είναι παράνομο ή όχι, μια ένσταση στη διοίκησή σου αρκούσε για να 'χεις επίσημη γραπτή απάντηση (νομίζω ως την Παρασκευή ήταν η προθεσμία;).
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φίλε μου δεν χρειάζεται να γράφεις σε 20 θέματα το ίδιο πράγμα. Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για οτιδήποτε μπορεί να ψάχνει ο κάθε ενδιαφερόμενος.

Στην απορία σου έχει ήδη απαντήσει ο been there...

Διάβασε παρακάτω :

been there... έγραψε:
Για τους άνω των 45 αποφασίστηκε να αποφασίζεται η ικανότητα από επιτροπή του Σώματος, καθώς από αυτή την ηλικία δε θεωρείσαι στρατεύσιμος και επομένως ο Στρατός αδιαφορεί για το Ι σου. Πριν έχεις τη δυνατότητα να το αλλάξεις από στρατιωτική επιτροπή όποτε θες.
Για το αν είναι παράνομο ή όχι, μια ένσταση στη διοίκησή σου αρκούσε για να 'χεις επίσημη γραπτή απάντηση (νομίζω ως την Παρασκευή ήταν η προθεσμία;).

astra111
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 8:38 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από astra111 »

Συγνωμη που περασα 2 φορεs to θεμα, ναι εως την παρασκευη ηταν απλα δεν το ηξερα το θεμα με τους ι3.
giwrgos1234
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 27, 2011 6:13 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από giwrgos1234 »

Καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι στουs επιτυχοντεs E. Φ αλλα εχω σοβαρο προβλημα. Στο στρατο δυο μηνεs πριν απολυθω με εκαναν ι3με το ετσι θελω λογο και καλα προβληματοs με την μεση μου. Απολυθηκα με Ι3 και μετα απο κανα χρονο το αλλαξα ξανα σε Ι1. Στην επιτροπη που περασα μου ειπαν οτι κακοs με εβγαλαν γιωτα. Με την στρατολογια που μιλησα μου ειπαν οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα με το Ι. Σημερα εμαθα οτι παιζει να μην με παρουν. Τι παιζει με την περιπτωση μου;:(
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από pantzos4 »

Κάτσε ρε φίλε δεν Ορκίστηκες?
Μακαρι ολη η ζωη να ηταν μια εκδρομη Ολη την ζωη μου τρελαμενος παοκαρα ως το τελος
giwrgos1234
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 27, 2011 6:13 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από giwrgos1234 »

Ναι αυτο σας λεω αλλα δεν ξερω αν με πεταξουν εξω απο το Ι
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Από την στιγμή που πέρασες ιατρικές-υγειονομικές κτλπ δεν σε κόβει κανένας λόγω Ι, αυτός που σου είπε κάτι τέτοιο δεν ξέρει την τύφλα του
astra111
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 8:38 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από astra111 »

Υπαρχει αποφαση αρειου παγου που να δινει το δικαιομα στουs πρωην γιωταδεs να κανουν τα χαρτια τουs στα σωματα ασφαλειαs;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

astra111 έγραψε:Υπαρχει αποφαση αρειου παγου που να δινει το δικαιομα στουs πρωην γιωταδεs να κανουν τα χαρτια τουs στα σωματα ασφαλειαs;


Για να μπορούνε να συμμετέχουν προφανώς υπάρχει!

takis

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από takis »

Καλησπερα με αποριψανε στη πυροσβεστικη λογο ι2 (υποψιν ενω ειμουν στο φεκ ως προσληφθεν) αν το αλλαξω τωρα τι γινετε;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

takis έγραψε:Καλησπερα με αποριψανε στη πυροσβεστικη λογο ι2 (υποψιν ενω ειμουν στο φεκ ως προσληφθεν) αν το αλλαξω τωρα τι γινετε;



τίποτα χάνεις την θέση σου, αφού η προκήρυξη είχε σαν προϋπόθεση να έχεις ολοκληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις ως Ι1

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από greko_27 »

takis έγραψε:Καλησπερα με αποριψανε στη πυροσβεστικη λογο ι2 (υποψιν ενω ειμουν στο φεκ ως προσληφθεν) αν το αλλαξω τωρα τι γινετε;



Επισημαινω οτι η αποφαση της πυροσβεστικης να προσλαμβανει μονο οσους εχουν απολυθει απο τον στρατο με Ι1 ειναι αντισυνταγματικη. Υπαρχουν παλαιοτερες δικαστικες αποφασεις (2 στον αριθμο-αυτες γνωριζω) συμφωνα με τις οποιες δικαιωθηκαν επιτυχοντες-κατατασσομενοι στην πυροσβεστικη οι οποιοι ειχαν αποβληθει - δεν μπηκαν στην σχολη επειδη δεν απολυθηκαν απο τον στρατο ως Ι1, μετα τον ελεγχο που ειχε γινει πιστοποιητικα τυπου Α συμφωνα με τα οποια οι 2 επιτυχοντες κατατασσομενοι βρεθηκαν οτι δεν απολυθηκαν απο τις ταξεις του στρατου ως Ι1. Κινηθηκαν δικαστικα και δικαιωθηκαν. Τωρα ειναι πλεον πυροσβεστες.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλό θα ήτανε να δώσεις περισσότερες πληροφορίες και αν γίνεται με στοιχεία (νόμος περί αντισυνταγματικού), γιατί έχουνε διώξει πολλά παιδιά με αυτό τον τρόπο + ότι έχουνε και ποινικές κυρώσεις
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες