H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από dn24 »

Ναι, ναι, ναι οτι πεις. Το φαρμακονησι στις ενεδρες αλλα μου λενε τα ματια μου... Και απο το παρατηρητηριο του ε. Φ. Φαρμακονησιου οτιδηποτε αλλο σκαφος βλεπει το ρανταρ, εκτος απο αυτα του λιμενικου. Μηπως γνωριζεις τι απαντανε οι του λιμενικου που υποστηριζεις οταν τους ζηταμε να ερθουν να παρουν εγκυες λαθρομεταναστριες κ ποιος τελικα τους μεταφερει απο το φαρμακονησι μεχρι την λερο; Ασε, πεστα αλλου. Ειλικρινης ειμαι, καρφι δεν μου κεγεται για το πεζικο που παρεπιμπτωντως δεν γουσταρω να ειμαι οποτε δεν εχω προθεση να υποστηριξω κανεναν.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από greko_27 »

dn24 έγραψε:Ναι, ναι, ναι οτι πεις. Το φαρμακονησι στις ενεδρες αλλα μου λενε τα ματια μου... Και απο το παρατηρητηριο του ε. Φ. Φαρμακονησιου οτιδηποτε αλλο σκαφος βλεπει το ρανταρ, εκτος απο αυτα του λιμενικου. Μηπως γνωριζεις τι απαντανε οι του λιμενικου που υποστηριζεις οταν τους ζηταμε να ερθουν να παρουν εγκυες λαθρομεταναστριες κ ποιος τελικα τους μεταφερει απο το φαρμακονησι μεχρι την λερο; Ασε, πεστα αλλου.Ειλικρινης ειμαι, καρφι δεν μου κεγεται για το πεζικο που παρεπιμπτωντως δεν γουσταρω να ειμαι οποτε δεν εχω προθεση να υποστηριξω κανεναν.


φαντασου ουτε εσυ γουσταρεις που εισαι στον στρατο... Εσυ μιλας για φαρμακονησι και εγω σου λεω για σαμο, λημνο, λεσβο, χιο... και δεν φταινε τα στελεχη εαν δεν υπαρχουν φραγκα για τα σκαφη... Και επειδη ξερω πολυ καλυτερα απο σενα και σε τι κατασταση ειναι το λιμενικο αυτη τη στιγμη να ερευνας καλυτερα και να μην λες πραγματα-καταστασεις που δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από dn24 »

Εχεις δικιο οτι χρημα δεν υπαρχει, για να σου φυγει η οποια υποψια περι εμπαθειας μου. Δεν μου κεγεται καρφι κυριολεκτικα ουτε να ειμαι εμπαθης με κανεναν, ουτε μπηκα εδω για να υποστηριξω κανεναν. Κ το μηνυμα σου (εκ παραδρομης) το συνταξες λαθος. Εγραψες "φαντασου ουτε εσυ γουσταρεις που εισαι στον στρατο".δεν ειπα οτι γουσταρω, ειπα οτι δεν γουσταρω. Οποτε στο λεω αυτο για να κατανοησεις οτι δεν γουσταρω ετσι να υποστηριξω κ κανεναν. Εχεις δικιο σου επαναλαμβανω περι "οτι δεν υπαρχει σαλιο απο χρημα" κ οτι μου λες περι "οτι μερικοι βαζουν απο τη τσεπη τους" ειμαι καλοπροαιρετος κ για αυτο σου λεω οτι θα το ψαξω. Οχι οτι δεν σε πιστευω. Δεν ξερω τι γινεται στα νησια που λες, στην λερο ξερω εδω κ 4 χρονια. Αφου τα ξερεις τοσο καλα τα του λιμενικου, εσυ δεν θεωρεις ντροπη την σταση του λιμενικου στο θεμα φαρμακονησι; Αφου τα ξερεις τοσο καλα, δεν θεωρεις ντροπη να μην διακομηζουν εγκυες λαθρομεταναστριες στην λερο απο το φαρμ/νησι; Κ την απαντηση που δινει το λιμενικο στο αιτημα αυτο του στρατου; Θεωρεις σωστο μονο η frontex να ασχολειται με το φαρμακονησι; Γιατι; Κ να ασχολουνται μονο στα νησια που λες; Γιατι; Αφου τα ξερεις τοσο καλα. Το ποιοι βαφτιζουν "χαλασμενα τα πλωτα" τα ξερουμε. Κ του στρατου τα ofside τα ξερουμε για να μην νομιζεις οτι ειμαι μονοπλευρος.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από greko_27 »

1oΝ) ΓΙΑ το θεμα του φαρμακονησιου υπευθυνος ειναι ο εκαστοτε λιμεναρχης ο οποιος για τους δικους του λογους υπηρεσιακους ή μη δεν στελνει σκαφος... Τωρα ποιοι ειναι αυτοι οι λογοι αυτοι οι ιδιοι το ξερουν... Μπορει ομως να εχουν φυγει και με αποσπαση ο κυβερνητης/ες και ο μηχανικος/οι το οποιο ειναι και συνηθες φαινομενο ή να ειναι τοσο μεγαλη η βλαβη και να ειναι εντελως ακινητοποιημενο το σκαφος... Τους λογους που δεν στελνει σκαφος τους γνωριζει ο ιδιος ο λιμεναρχης
2ον) κανεις δεν βαφτιζει κανενα σκαφος χαλασμενο... Τα σκαφη ολα αναιξερετος πρεπει να περνανε απο δεξαμενισμο και να γινονται οι απαραιτητες συντηρησεις ή επισκευες καθε χρονο που δεν γινονται ομως
3ον) ο μεσος ορος ηλικιας των σκαφων του ΛΣ ειναι πολυ μεγαλος συμφωνα με τις συγχρονες απαιτησεις
4ον) δεν υπαρχει επαρκες εξιδικευμενο προσωπικο συμφωνα με το νομο... Ανθρωποι ειναι δεν ειναι ρομποτ ποσες ωρες θα δουλευουν... Ασε που τους εχουν απληρωτα τα πλευσιμα απο το 2008... εσενα σου χρωσταει τιποτε το κρατος;
5ον) το λιμενικο ολες οι κυβερνησεις το αντιμετωπιζαν λες και ειναι μια απλη δημοσια υπηρεσια, ειδικα στις προσληψεις, μεταθεσεις και τοποθετησεις του πρωσοπικου. Τα αποτελεσματα τωρα φανηκαν...

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από dn24 »

Ενταξει λοιπον, τωρα εχω στο μυαλο μου και εναλλακτικες αποψεις. Ολα κρινονται εκ'του αποτελεσματος ομως. Ολα κ ολοι.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από spirosgiapros »

dn24 έγραψε:Μηπως γνωριζεις τι απαντανε οι του λιμενικου που υποστηριζεις οταν τους ζηταμε να ερθουν να παρουν εγκυες λαθρομεταναστριες κ ποιος τελικα τους μεταφερει απο το φαρμακονησι μεχρι την λερο;


greko_27 έγραψε:1oΝ) ΓΙΑ το θεμα του φαρμακονησιου υπευθυνος ειναι ο εκαστοτε λιμεναρχης ο οποιος για τους δικους του λογους υπηρεσιακους ή μη δεν στελνει σκαφος


οι μεταφορές ασθενών, τραυματιών και γενικά όσων χρήζουν ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης στην Ελλάδα είναι αρμοδιότητα και αποστολή του ΕΚΑΒ

το γεγονός ότι το ΕΚΑΒ ζητά την συνδρομή του ΛΣ δεν σημαίνει ότι είναι το ΛΣ αρμόδιο

αν δεν ξέρετε για κάποιο θέμα μην επιμένετε
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από dn24 »

spirosgiapros έγραψε:

το γεγονός ότι το ΕΚΑΒ ζητά την συνδρομή του ΛΣ δεν σημαίνει ότι είναι το ΛΣ αρμόδιο



το ποιο ζητα την συνδρομη του Λ/Σ; Μαλλον αλλος την εχασε την μπαλα...

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από greko_27 »

spirosgiapros έγραψε:

οι μεταφορές ασθενών, τραυματιών και γενικά όσων χρήζουν ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης στην Ελλάδα είναι αρμοδιότητα και αποστολή του ΕΚΑΒ

το γεγονός ότι το ΕΚΑΒ ζητά την συνδρομή του ΛΣ δεν σημαίνει ότι είναι το ΛΣ αρμόδιο

αν δεν ξέρετε για κάποιο θέμα μην επιμένετε

o στρατος ζητησε την συνδρομη του ΛΣ... (εκτος και εαν καταλαβα λαθος). Διαβασε λιγο ποιο πανω και θα το βρεις... το γιατι δεν παει πλωτο σκαφος! ειναι αλλου παπα ευαγγελιο
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από dn24 »

greko_27 έγραψε:
o στρατος ζητησε την συνδρομη του ΛΣ... (εκτος και εαν καταλαβα λαθος).


οχι δεν καταλαβες λαθος φιλε μου. Σωστα συζητουσαμε.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από yandr »

Ζητάνε και τα ρέστα οι Γερμανοί:

Ενστάσεις για τον τρόπο αντιμετώπισης των παράνομων μεταναστών που επιχειρούν να εισέλθουν στη χώρα από τα ελληνο-τουρκικά χερσαία σύνορα στον Έβρο εξέφρασαν Γερμανοί αστυνομικοί που συμμετέχουν στην δύναμη ταχείας επέμβασης της FRONTEX που περιπολεί στη περιοχή.

Σύμφωνα με δημοσίευμα του γερμανικού περιοδικού «Spiegel» οι Γερμανοί αστυνομικοί καταγγέλλουν πως ασκείται βία στους μετανάστες προκειμένου να αποτραπεί η είσοδός τους στο ελληνικό έδαφος.

Όπως αναφέρει, δε, το δημοσίευμα, περιέγραψαν περιστατικά όπου οι μετανάστες εκδιώχθηκαν με πυροβολισμούς ακόμα και μέσα σε ναρκοθετημένες περιοχές. Επίσης, συμπληρώνουν, ότι όσοι συνελήφθησαν μεταφέρθηκαν με οχήματα χωρίς παράθυρα και καθίσματα σε μέρη όπου ανακρίνονταν υπό απάνθρωπες συνθήκες. Παράλληλα οι συνθήκες υγιεινής, λένε, εκεί ήταν τόσο άσχημες που οι υπάλληλοι είχαν μαζί τους μάσκες προσώπου και γάντια.

Μάλιστα ο επικεφαλής των Γερμανών αστυνομικών ζήτησε οι άντρες του να μην συμμετέχουν πια σε τέτοιες επιχειρήσεις αφού αντίκεινται στο γερμανικό Δίκαιο. Ακόμη, σύμφωνα με το δημοσίευμα, στελέχη του γερμανικού υπουργείου Εσωτερικών ταξίδεψαν στην Ελλάδα και τόνισαν πως «η Γερμανία παρακολουθεί την εξέλιξη με ανησυχία και ζήτησε από την Ελλάδα να βελτιώσει την κατάσταση των προσφύγων».

Πληροφορίες αναφέρουν πως τόσο οι Γερμανοί αστυνομικοί όσο και οι Ολλανδοί συνάδελφοι τους έχουν εκδηλώσει σε Έλληνες αξιωματούχους τις «ευαισθησίες» τους σε ότι αφορά την εφαρμογή της «αποτροπής» της παράνομης εισόδου μεταναστών στην Ελλάδα.

Μάλιστα έχουν πει πως δεν θα πρέπει να εμποδίζεται η πρόσβαση στη χώρα μας αλλά αφού εισέλθουν να περνούν από «συνέντευξη» και εφόσον πληρούν τις κατάλληλες προϋποθέσεις να εντάσσονται σε καθεστώς προστασίας.

Πάντως, όπως λένε οι ίδιες πληροφορίες, ουδέποτε έθεσαν ζήτημα αποχώρησης τους από την δύναμη της FRONTEX.

ΤΟ ΒΗΜΑ
Έχω να προτείνω μία ρηξικέλευθη λύση για το πρόβλημα.

Να συλλαμβάνονται οι λαθρομετανάστες και να μεταφέρονται με Business class της Lufthansa στο Βερολίνο, για διαμονή στο Hilton.

Διαφορετικά, να βάλουν ένα χεράκι στα έξοδα οι Γερμανοί γιατί όλοι αυτοί δεν βλέπουν την εκπομπή "Μένουμε Ελλάδα". Για αλλού το έβαλαν

...
cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από cristina »

Για να δούμε και πως είναι η frontex





cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από cristina »

Τούτες τις μέρες έγινε και μια διαδήλωση εναντίον της frondex . Άμμεσα Τέθηκε σε κατάσταση επιφυλακής η 50 Μηχανοκίνητη Ταξιαρχία.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από yandr »

Χαρακτήρα μόνιμης αποστολής αναμένεται να αποκτήσει η ομάδα των περίπου 200 συνοριοφυλάκων που απέστειλε εκτάκτως στα ελληνοτουρκικά σύνορα τον περασμένο Νοέμβριο η ΕΕ, σύμφωνα με δημοσίευμα του κοινοτικού δελτίου Europolitique.

Όπως αναφέρεται, η νέα μόνιμη υπηρεσία θα αποτελεί βραχίονα της Επιχείρησης «Ποσειδών», η οποία τελεί υπό την αιγίδα της Frontex ήδη από το 2006, έχοντας ως αποστολή τη φρούρηση και των θαλάσσιων ελληνοτουρκικών συνόρων.

Στο άρθρο σημειώνεται ακόμη ότι τα κράτη-μέλη φαίνονται απρόθυμα να παρατείνουν τη λειτουργία της έκτακτης αποστολής, καθώς αυτό καθιστά τη συνεισφορά σε εξοπλισμό και ανθρώπινο δυναμικό υποχρεωτική για την κάθε χώρα.

Ωστόσο, αναγνωρίζεται το γεγονός ότι αν αποχωρήσουν οι δυνάμεις φύλαξης με τη λήξη της σημερινής αποστολής στις 3 Μαρτίου, η λαθρομετανάστευση θα σημειώσει πάλι άνοδο. «Δεν γίνεται να υπάρχουν 180 συνοριοφύλακες τη μία μέρα και κανείς την επόμενη», αναφέρει διπλωματική πηγή που επικαλείται η Europolitique.

Τέλος, επισημαίνεται ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εμφανίζεται αισιόδοξη, καθώς θεωρεί ότι η συμφωνία επανεισδοχής που επιτεύχθηκε με την Τουρκία τον Ιανουάριο θα βοηθήσει σημαντικά στη μείωση των παράνομων μεταναστευτικών ροών προς την Ελλάδα.

Οι υπουργοί Εσωτερικών της ΕΕ πρόκειται να εξετάσουν το ζήτημα στις 24 Φεβρουαρίου.

defencenet.gr
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από Nassos »

Τούρκοι κτύπησαν περίπολο μας στον Έβρο - Έκρυψαν το επεισόδιο

Θερμό επεισόδιο που απεκρύβη Είχαμε τη νύχτα στο Τυχερό του Έβρου όταν περίπολος Ελλήνων συνοριοφυλάκων Που επιχειρούσαν σε περιπολία Με την συνδρομή Γερμανών της Frontex δέχτηκε πυρά από Τούρκους δουλεμπόρους αρχικά και στρατιώτες εν συνεχεία, που έβαλλαν εναντίον τους για να καλύψουν την αποχώρηση των δουλεμπόρων. Πιο συγκεκριμένα ομάδα τεσσάρων Ελλήνων Συνοριοφυλάκων και δύο Γερμανών της Frontex δέχτηκαν πυρά από Τούρκους δουλέμπορους στην νησίδα Αντάς Η οποία βρίσκεται στην ελληνική περιοχή του Τυχερού.

Πληροφορίες από την τουρκική πλευρά των συνόρων έδειξαν Αυξημένη κινητικότητα των τουρκικών δυνάμεων που είχαν στείλει στην περιοχή ένα μηχανοκίνητο λόχο. Και από ελληνικής πλευράς Κατά την διάρκεια του επεισόδιου είχε Σημάνει συναγερμός και οι δυνάμεις της 7ης Μηχανοκίνητης Ταξιαρχίας βρίσκονταν "με το όπλο ανά χείρας".

Το θέμα είναι γατί κρύφτηκε η είδηση και δεν ανακοινώθηκε είτε από το υπουργείο ΠΡΟ. ΠΟ είτε από το ΥΠΕΘΑ. Είναι το δεύτερο επεισόδιο μετά την προσπάθεια "απόβασης" του Τούρκου απόστρατου αξιωματικού στο Αγαθονήσι που δεν ανακοινώνεται.

Συνέχεια:Defencenet.gr

Λαμπρά... Εικόνα

BILL

H FRONTEX στα ελληνικά σύνορα

Δημοσίευση από BILL »

Σε σοβαρες χωρες, θα στελνανε απευθειας μεγαλες στρατιωτικες δυναμεις στη περιοχη να εξουδετερωσουν την εχθρικη περιπολο. Αλλα που...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης