Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MrGeo5
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:34 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από MrGeo5 »

Προφανώς κύριοι θα πρέπει να έχετε μαζί ότι πιστοποιεί την πάθηση από την οποία πάσχετε. Ασφαλώς και όταν παρουσιάζεστε στο γιατρό τα λέτε ΟΛΑ. Θες αναιμία, θες έλλειψη σιδήρου. Δεν είναι ντροπή να πάσχετε από κάτι, άνθρωποι είμαστε.
giorgostats
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 6:24 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από giorgostats »

Παιρνω χαπια για το στομαχι μου (γαστριτιδα και παλινδρομηση) αν παω με το βιβλιαριο μου που γραφει μεσα απο τι πασχω θα εχω προβλημα; Εχω κανει τις απαραιτητες εξετασεις αλλα ειναι σε ιδιωτικο. Και κατι τελευταιο, θα με στειλουν και σε στρατιωτικο νοσοκομειο να με εξετασουν; Γιατι για να εξετασουν το στομαχι μου απαιτειται γαστροσκοπηση (δεν παλευετε) η απλα θα με ρωτησουν για το προβλημα προφορικως! Μηπως ειναι καλυτερα να τα βαλω στην τσεπη τα χαπια και να κανω τον κινεζο για να μιν μπλεξω;
Nick

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nick »

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, παίρνω χάπι, αλλα για να σε ελέγξουν χρειάζεται να κάνεις γαστροσκόπηση.

γαστροσκόπηση σε στρατιωτικό δεν πρόκειται να κάνω, χρειάζετε και καλός γαστρεντερολόγος, ποσες φορες να εχεις κάνει κάποιος στρατιωτικός;

Εγώ λέω να κάνω τον κινέζο γιατι δεν έχω συνταγή γιατρού ουτε προλαβαίνω να πάρω. Να στελναν το χαρτί πιο νωρίς, μα είναι δυνατον να μαθαίνω οτι παρουσιάζομαι 5 μέρες πριν;

giorgostats
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 6:24 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από giorgostats »

Φιλε nick και εγω το ιδιο δεν εχω συνταγη αφου την δινω στο φαρμακειο για να μου δωσει τα χαπια... Κινεζος κ εγω απο τι βλεπω

sakaros

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από sakaros »

Εχω βρογχικο ασθμα (δεν ειναι ιδιαιτερα σοβαρο, εχει καιρο να με πιασει) ...

1) Θα με αφησουν να εχω το symbicort (εισπνεομενο που εχω για παν ενδεχομενο) μαζι μου στον σακο;

2) Εχω ελπιδες για Ι1; Τι γινεται με αυτους που αντιμετωπιζουν αναπνευστικα προβληματα γενικα; Δεν μπορουν να βγουν Ι1;

I.U

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από I.U »

Οι στρατιωτικοι ιατροι γι αυτους που δεν γνωριζουν ειναι Οι καλυτεροι της Ελλαδας. Ασχετο αν κανεις γαστροσκοπηση εχεις και αυτοματως αναρρωτικη αδεια.
νεος

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από νεος »

Στο στρατο οτι φαρμακα χριαζονται σε καποιον οπου εχει καποιο προβλημα υγειας και ακολουθει καποια φαρμακευτικη αγωγη του τα παρεχουν η πρεπει να του τα στελνουν απο εξω η δικοι του ανθρωποι; Ευχαριστω
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

νεος έγραψε:Στο στρατο οτι φαρμακα χριαζονται σε καποιον οπου εχει καποιο προβλημα υγειας και ακολουθει καποια φαρμακευτικη αγωγη του τα παρεχουν η πρεπει να του τα στελνουν απο εξω η δικοι του ανθρωποι; Ευχαριστω


Σε περίπτωση που υπάρχουν τότε του παρέχονται απο τα ιατρεία της μονάδος. Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να τα χορηγηθεί μόνος του.
νεος

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από νεος »

Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να τα φερνουν, εγω πχ πλεον δεν θα εχω ασφαλια για να τα γραφω οπως εκανα ως πολιτης θα πρεπει να τα χρεωνομε επιδει εκεινη δεν θα μου τα παραγγελνουν; Νωμιζω πως ειναι υπευθηνοι και αναγκασμενοι να παρεχουν τα φαρμακα του καθε στρατιωτη οπου κρινουν οτι μπορει να υπυρετησει.

(συγνωμη για τα ορθογραφικα)
νεος

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από νεος »

Κανεις αλλο ρε παιδια να απαντηση στο πιο πανο μου ερωτημα σχετικα με το πως χορυγουντε τα φαρμακα εφοσον ειναι αναγκαια σε καθηερινη βαση;
νεος

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από νεος »

Θα ηθελα μια συγουρη απαντηση απο καποιον που γνωριζει και που ισως ειχε και ο ιδιος εμπηρια. Ευχαριστω
Orator

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Orator »

Κανονικα χορηγουνται φαρμακα στην πραξη ομως εχει πολη σκοτουρα και σπανια τελικα περνεις ολα αυτα που θελεις... Εμενα που ειχε θεμα με τον θυροειδη Και επρεπε να περνω καθε μετα το χαπι μου μου το χορηγησανε για 2 μηνες αλλα μετα δεν εβγαζε ευκολα εντολη για κινηση ο διοικητης ωστε να μπορεσω να παω στο Στρατιωτικο νοσοκομειο στον ενδοκρινολογο και να μου γραψει και αλλα φαρμακα...

Ευτυχως τα φαρμακα μου ηταν σχετικα φτηνα οποτε καταφερα να τα αγοραζω οταν ειχα εξοδους...

Παντως απο οτι καταλαβαινω ειναι θεμα διοικητη και του γιατρου που θα σε πετυχει...

ΝΕΟΣ

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Ευχαριστω orator, και μετα πως τα περνουσες παλι μεσα αφου τα αγοραζες απο εξω; Σου ειχαν δωσει καποια αλλη γνωματευση απο το στρατιωτικο νοσοκομειο. Δλδ μετα την ορκομοσια στην επιστροφη στο κεντρο και στης μεταθεσης με λιγα λογια πως τα δικεολογουσες. Υπαρχει περιπτωση λογο τον φαρμακων για ι5; Στης παθησης οπου αναγραφοντε στην εφιμεριδα της κηβερνησεως οπου υπαρχει και το θεμα μου λεει ι3-ι4 λες λογο της οχι συχνης εντολης του δοιηκιτη που μου λες οτι ισος υπαρξει να με απαλαξουν;
Orator

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Orator »

ΝΕΟΣ έγραψε:Ευχαριστω orator, και μετα πως τα περνουσες παλι μεσα αφου τα αγοραζες απο εξω; Σου ειχαν δωσει καποια αλλη γνωματευση απο το στρατιωτικο νοσοκομειο. Δλδ μετα την ορκομοσια στην επιστροφη στο κεντρο και στης μεταθεσης με λιγα λογια πως τα δικεολογουσες. Υπαρχει περιπτωση λογο τον φαρμακων για ι5; Στης παθησης οπου αναγραφοντε στην εφιμεριδα της κηβερνησεως οπου υπαρχει και το θεμα μου λεει ι3-ι4 λες λογο της οχι συχνης εντολης του δοιηκιτη που μου λες οτι ισος υπαρξει να με απαλαξουν;

Καταρχας σε αυτο που λες για απαλλαγη, δεν εχεις πιθανοτητες μιας και το ΦΕΚ γραφει για την Ασθενεια σου Ι3-Ι4 (εκτος και εαν εχεις πολυ μεγαλο βυσμα... )
Απο εκει και περαο πρωσοπικα δεν χρειαστηκε να τα δικαιολογησω τα φαρμακα αφου αφενος μεν δεν σε ψαχνουν οταν γυρνας απο εξοδου αφετερου δε ξεραν οτι εχω την ασθενεια και συνταγη απο γιατρο και ετσι δεν ελεγαν τιποτα...
Για να ειμαι πιο παραστατικος θα σου πω ακριβως τι συνεβη στους 8 μηνες που εκανα την θητεια μου...
Οταν παρουσιαστικα στο κεντρο πηγα με συντα γη πολιτικου γιατρου και με το κουτακι με τα χαπια μου, μου τα πηραν στην πυλη αλλα μου επιστραφηκαν αυθημερων (αφου ειχα συνταγη) Οταν πηρα μεταθεση στην μοναδα αρχικα ο διοικητης με εστειλε με κινηση στο στρατιωτικο νοσοκομειο και μου εγραψε φαρμακα για 2 μηνες, ομως ο διοικητης μου ειπε οτι δεν μπορει να με στελνει καθε μηνα με κινηση στο Νοσοκομειο λογω εξοδων, οποτε απο εκει και περα τα αγοραζα οταν τα χρειαζομουνα στις εξοδους μου (ευτυχως ηταν αρκετα φτηνα) ...
Παντως τυπικα τα δικαιουμουν τα φαρμακα και αν πιεζα πιθανοτατα θα με εστελνε στο νοσοκομειο αλλα τοτε ισως να ειχα αλλες συνεπειες (φυλακες, ασχημη υπηρεσια, αρνηση αδειων) και αποφασισα πως μιας και τα χαπια μου δεν ηταν ακριβα δεν αξιζε να ερθω σε αντιπαραθεση με το διοικητη μου...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης