Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γ.Κ.

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Γ.Κ. »

Προφανώς για όσα φάρμακα γράφει απ' έξω το κουτί "χρηγείται και χωρίς ιατρική συνταγή", δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Ενδεικτικά, χωρίς ιατρική συνταγή είναι:

παυσίπονα (ντεπόν, ασπιρίνη, παναντόλ, πονσταν... )
τεχνητά δάκρυα για τα μάτια (βιντιλακ... )
ρινικά αποσυμφοριτικά (χημικά: Ρονάλ, οτριβιν... Και -of course- τα φυσικά (ισότονο νερό) : Αθομερ, φυσιομερ...
Φάρμακα κατά του ροχαλητού (σνοριιζ... )

jim25
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2010 3:38 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από jim25 »

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας και δεν μου λυθηκαν οι αποριες με ολα οσα διαβασα παραπανω, εχω ενα προβλημα υγειας με το στομαχι (διαφραγματοκοιλη και παλινδρομηση) και θα κανω θεραπεια και μεσα στο στρατο, δεν με πειραζει ομως αυτο, η ερωτηση που θελω να κανω ειναι οτι πρεπει να ακολουθω ειδικη διατροφη και δεν ξερω τι γινεται με αυτη τη κατασταση, ξερει καποιος; Μπορω να παρω καπου τηλ ωστε να ενημερωθω;
ευχαριστω εκ των πρωτερων!
Θ.Ι

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Θ.Ι »

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας και δεν μου λυθηκαν οι αποριες με ολα οσα διαβασα παραπανω, εχω ενα προβλημα υγειας με το στομαχι (διαφραγματοκοιλη και παλινδρομηση) και θα κανω θεραπεια και μεσα στο στρατο, δεν με πειραζει ομως αυτο, η ερωτηση που θελω να κανω ειναι οτι πρεπει να ακολουθω ειδικη διατροφη και δεν ξερω τι γινεται με αυτη τη κατασταση, ξερει καποιος; Μπορω να παρω καπου τηλ ωστε να ενημερωθω;
ευχαριστω εκ των πρωτερων!

Το προβλημα σου δεν ειναι τοσο απλο. Εισαι Ι (3) ή Ι4 εξαρταται ποσο θα πεις οτι υποφερεις. Εγω με αυτο το προβλημα καταφερα και πηρα κατ'εξαιρεση μεταθεση μιας και ο στρατιωτικος Ιατρος μου ειχε γραψει πως πρεπει να ειμαι σε περιβαλλον με σωστη διατροφη (κατι που ο στρατος δεν εχει) και με συνεχη παρακολουθηση. Να το παλεψεις. Οταν παρουσιαστεις να εχεις μαζι σου γνωματευσεις ιατρων, νοσοκομειων κτλ και μετα η μοναδα θα σε στειλει σε στρατιωτικο νοσοκομειο για να σε δει και εκει ιατρος. Εκει θα σου πουν και το Ι σου. Παλεψε και για κατ'εξαιρεση δεν εχεις να χασεις τιποτα. Τηλεφωνο τωρα δεν νομιζω να οφελει να παρεις.
jim25
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2010 3:38 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από jim25 »

Ευχαριστω για την απαντηση, το ξερω οτι δεν ειναι απλο και γι αυτο ρωταω τι γινεται γτ οπως ειπες Ο στρατος δεν εχει διατροφη οπως ολοι ξερουμε. Με την κατ'εξαιρεση μεταθεση εισαι κοντα στο σπιτι σου; Δεν γνωριζω γι αυτο ρωταω, γτ και παλι αν πρεπει να τρωω μεσα την κατσαμε, το στομαχι θα βαρεσει διαλυση.
arkalos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2010 4:25 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από arkalos »

Για σας. εχω προβλημα και παιρνω χαπια για το θυροειδη σε καθημερινη βαση το πρωι και μετα απο μιση ωρα πρεπει να τρωω... η ωρα που παιρνω το φαρμακο ειναι καθορισμενη και δεν μπορω να τρωω οποτε τρωνε οι αλλοι φανταροι. επισης εχω προβλημα με τις φλεβες μου και φοραω ειδικες καλτσεσ... χωρις αυτες οι φλεβες μου πρηζονται και λιποθυμαω... επισης λογω του θυροειδη ειχα επιπλοκες με την καρδια και εχω εξιτηριο απο την κλινικη του γνα. φοραω και γυαλια... εχω πτυχιο μουσικης και ειμαι φοιτητης και παιδι πολυτεκνου. τι εγραφα πρεπει να προσκομισω για να αντιμετωπιστω αναλογως... παντως εγγραφο για το θυρεοειδη απο δημοσιο νοσοκομειο δεν μπορω να παρω για ξεκινησα τις εξετασεις αιματος σε ιδιωτικο μικροβιολογικο εργαστηριο και τωρα ο θυρεοειδης ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα με το φαρμακο... υπαρχουνε κρουσματα κλοπων στο στρατο ; τι γινεται αν μου κλεψουν τα φαρμακα η τις κλατσες μου. [xx (]
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από yandr »

Φίλε μου θα πρέπει οπωσδήποτε να εξεταστείς από κρατικό νοσοκομείο, είτε πριν την κατάταξη, είτε θα σε περάσουν στο στρατό από επιτροπή απαλλαγών.

Με όλα αυτά που λες σίγουρα πέφτει η σωματική κατηγορία σου και μάλλον παίρνεις απαλλαγή, αλλά αυτό κανένας δεν θα στο διασφαλίσει. Σϊγουρα πάντως τα πιστοποιητικά από ιδιωτικούς γιατρούς δεν περνάνε.

Τη φαρμακευτική αγωγή φυσικά και μπορείς να την συνεχίσεις μέχρι να εξεταστεί η περίπτωσή σου, απλά θα πρέπει να φέρεις σχετική γνωμάτευση.

Θ.Ι

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Θ.Ι »

Ευχαριστω για την απαντηση, το ξερω οτι δεν ειναι απλο και γι αυτο ρωταω τι γινεται γτ οπως ειπες Ο στρατος δεν εχει διατροφη οπως ολοι ξερουμε. Με την κατ'εξαιρεση μεταθεση εισαι κοντα στο σπιτι σου; Δεν γνωριζω γι αυτο ρωταω, γτ και παλι αν πρεπει να τρωω μεσα την κατσαμε, το στομαχι θα βαρεσει διαλυση.
-------------------------------
Με την Κατ'εξαιρεση μεταθεση πας σε μοναδα που ειναι κοντα στον τοπο κατοικιας σου. Τωρα τι να σου πω. Εξαρταται καθε ποτε θα βγαινεις και Και αυτο εξαρταται απο την μοναδα και απο διαφορους αλλους λογους. Θα τα μαθεις οταν θα πας στρατο. Καλο θα ειναι να συζητησεις με τον διοικητη σου το προβλημα σου μηπως και τις μερες που θα εισαι μεσα σου δωσει κανα υπηρεσιακο για 2-3 ωρες να φας ή να σου δωσει την αδεια να παραγγειλεις απ'εξω κατι καλο να φας. Πολλα μπορεις να κανεις μην αγχωνεσαι. Υπαρχουν λυσεις.
Antonis

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Antonis »

Η ψωριαση δεν εχει καμια ιδιαιτερη αντιμετωπιση στο στρατο, εφοσον τα συμπτωματα της ειναι κατεξοχην αισθητικα και δεν κολλαει. Ειχα ψωριαση στα 2 χρονια της θητειας μου, την οποια εκανα ως Ι1 κανονικα και χωρις κανενα προβλημα. Ισως καποια σημεια απο το προσφατο ποστ μου (βλ πιο κατω) σε καποιο αλλο φορουμ να ειναι χρησιμα και στην περιπτωση σου. Καλη θητεια!

Ζωντας με την ψωριαση

--------------------------------------------------------------------------------

Η κατασταση μου εχει διακυμανσεις απο ηπιας μορφης εως "καραμπινατη" σε διαφορετικες φασεις της ζωης μου.
Εν αναμονη της "μαγικης" θεραπειας που θα λυσει ολα τα προβληματα μου, ιδου τι με βοηθαει να ζησω με την ψωριαση μου:
1. Εχω παρει αποφαση οτι η ψωριαση ειναι μερος της ζωης μου, δεν ντρεπομαι γι αυτο, ουτε στενοχωριεμαι παραπανω. Αν ελθει η θεραπεια ηρθε. Εντωμεταξυ, φροντιζω να ζω οσο πιο ανετα μπορω με την κατασταση μου.
2. Δινω την ευκαιρια στο δερμα μου να αναπνευσει καθημερινα. Φοραω ανετα ρουχα. Το εκθετω στον ηλιο και τη θαλασσα καθε φορα που μου δινεται η ευκαιρια. Φροντιζω να ιδρωσω στη διαρκεια της ασκησης για να φευγουν οι τοξινες απο το δερμα μου, και μετα κανω αμεσως ντους,
3. Πινω τακτικα νερο,2-3 λ/μερα.
4. Προσεχω τη διαιτα μου στα αλμυρα και στα καμμενα λαδια, κι αποφευγω το αλκοολ το οποιο νιωθω ξεκαθαρα οτι φουντωνει τη φαγουρα μεσα και γυρω απο τις πλακες μου.
5. Οταν θυμωνω, δεν το κραταω μεσα μου, αλλα βαζω και καμια φωνη (εκει που παλια δεν θα το εκανα). Η εκτονωση με βοηθα.
6. Εχω καταργησει τα απορρυπαντικα και τα μαλακτικα στο πλυσιμο των ρουχων, γιατι διαπιστωνα οτι τα καταλοιπα τους ερεθιζουν το ταλαιπωρημενο δερμα μου. Τωρα πλενουμε στο σπιτι με την BioWashball που βρηκε η γυναικα μου στο https://sites.google.com/site/noallergywash/home
7. Πλενομαι μονο με ηπια φυσικα σαπουνια. Χρησιμοποιω γαντι μεσαιας αγριοτητας για να καθαρισω τις πλακες μου απο τα νεκρα κυτταρα. Χρησιμοποιω καταρχας πολυ ζεστο νερο, και τελειωνω με παγωμενο. Αυτο μου δινει μια τρομερη αισθηση ευεξιας που υπερεχει της οποιας ενοχλησης απο τις πλακες.
8. Αποφευγω να ξυνομαι. Οταν φουντωσει η φαγουρα μου, βαζω λιγη αλοη βερα στις πλακες. Αν δεν εχω απλως τις ακουμπω με κατι κρυο ή με καθαρα χερια.
9. Ζητω απο τη συζυγο μου να ακουμπησει τις πλακες με τα χερια της που και που. Η αγαπη που αισθανομαι και οτι δεν τις ΅σιχαινεται΅με βοηθα ψυχολογικα.
10. Οταν με ρωτησουν τι εχω στον αγκωνα μου ή στο βλεφαρο μου ή μέσα στο τριχωτο της κεφαλης μου, λεω απλουστατα ψωριαση. Μη φοβαστε, δεν κολλαει. Κι οσο πιο πολλοι το γνωριζουν, τοσο πιο ανετα θα ζουμε ολοι μας.

Ειλικρινα,
Αντωνης

bijoux23
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 18, 2010 3:31 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από bijoux23 »

Καλησπερα σας θα ηθελα να κων μια ερωτηση. Ειμαι 23 ετων και παρουσιαζομαι τον μαιο του 2012. Η ερωτηση μου εχει 2 σκελη. Α) πασχ απο αγχωδη γεμικευμενη διαταραχη και περνω χαπια γι'αυτο xanax αυτα επιτρεπονται στον στρατο; Και β) με το θεμα της ομοφηλοφιλιας τι γινετε γιατι πολλα κακα ακουγονται.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από yandr »

Με συνταγή γιατρού γίνεται, αλλά αν τα πράγματα είναι σοβαρά προφανώς θα πρέπει να εξεταστεί η σωματική σου ικανότητα.

Υπάρχει ξεχωριστό θέμα για την ομοφιλοφυλία στο στρατό .

gatopardos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Απρ 26, 2010 11:53 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από gatopardos »

jim25 έγραψε:Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας και δεν μου λυθηκαν οι αποριες με ολα οσα διαβασα παραπανω, εχω ενα προβλημα υγειας με το στομαχι (διαφραγματοκοιλη και παλινδρομηση) και θα κανω θεραπεια και μεσα στο στρατο, δεν με πειραζει ομως αυτο, η ερωτηση που θελω να κανω ειναι οτι πρεπει να ακολουθω ειδικη διατροφη και δεν ξερω τι γινεται με αυτη τη κατασταση, ξερει καποιος; Μπορω να παρω καπου τηλ ωστε να ενημερωθω;
ευχαριστω εκ των πρωτερων!


Ειδικο φαι δεν υπαρχει στο στρατο εγω που ειχα ενα προβλημα πηρα αναβολη.

jimaica
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 4:19 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από jimaica »

Παιδια καλησπέρα,
Μπαινω φαντάρος το νοεμβριο και μια απο τις πολλέεεεες απορίες μου έχει να κάνει με καποια φάρμακα που πρέπει να παίρνω όσο ειμαι μέσα. Πριν Λίγο καιρό ξεκίνησα μια θεραπεία με accutane για ενα μικροπροβλημα ακμής και θα πρέπει να συνεχίσω για τους πρώτους 4 μήνες που θα είμαι μέσα. Άκουσα όμως ότι δεν σε αφήνουν να περάσεις φάρμακα μέσα στο στρατόπεδο. Ούτε καν ντεπόν. Πώς μπορώ να τα περάσω; Με παρακολουθεί βεβαια γιατρός ο οποίος μου γράφει στο βιβλιάριο του ΤΥΠΕΤ τα φάρμακα και αν χρειαστεί μπορεί να μου γράψει κατι. Αλλα τι!
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από REPAINER »

jimaica έγραψε:Παιδια καλησπέρα,
Μπαινω φαντάρος το νοεμβριο και μια απο τις πολλέεεεες απορίες μου έχει να κάνει με καποια φάρμακα που πρέπει να παίρνω όσο ειμαι μέσα. Πριν Λίγο καιρό ξεκίνησα μια θεραπεία με accutane για ενα μικροπροβλημα ακμής και θα πρέπει να συνεχίσω για τους πρώτους 4 μήνες που θα είμαι μέσα. Άκουσα όμως ότι δεν σε αφήνουν να περάσεις φάρμακα μέσα στο στρατόπεδο. Ούτε καν ντεπόν. Πώς μπορώ να τα περάσω; Με παρακολουθεί βεβαια γιατρός ο οποίος μου γράφει στο βιβλιάριο του ΤΥΠΕΤ τα φάρμακα και αν χρειαστεί μπορεί να μου γράψει κατι. Αλλα τι!


στα περνανε φιλε μου! Αν εχεις μαζι και τη συνταγογραφηση του γιατρου τοτε μην ανυσηχεις καθολου,

ακολουθουσα και γω θεραπεια. Και μαλιστα μου περασαν πολλα φαρμακα που χρειαζομουν λογω της θεραπειας. Και ολα αυτα στο ΚΕΕΔ στο μεγαλο πευκο

μην ανυσηχεις καθολου
...
jimaica
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 4:19 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από jimaica »

Δηλαδη να χω μαζι μου απλα το βιβλιάριο ή να πώ και στο γιατρο μου να μου γράψει τπτ; Πχ οτι εχω προβλημα ακμής και οτι μουέχει χορηγήσει τα εξής χάπια τα οποία θα φαίνονται και στο συνταγολόγιο?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

jimaica έγραψε:Δηλαδη να χω μαζι μου απλα το βιβλιάριο ή να πώ και στο γιατρο μου να μου γράψει τπτ; Πχ οτι εχω προβλημα ακμής και οτι μουέχει χορηγήσει τα εξής χάπια τα οποία θα φαίνονται και στο συνταγολόγιο;


Να σου γράψει ότι έχεις ακμή και τη λίστα των φαρμάκων που έχεις χορηγηθεί.

Εννοείται θα πάρεις και το βιβλιάριο του παιδιού για να δούν τι εμβόλια έχεις κάνει.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης